Необслужен кредит

  • 15 370
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 52
Здравейте. Имам следният проблем и моля всеки, които може да отговори на въпросите ми.
Имам необслужван кредит към Бнп париба. Понеже със съпругът ми се наложи да започнем работа на ново място нямахме възможност да внасяме определената вноска. Вчера получих смс, че кредитът ми е изкупен от ЕОС. Позвъних и ми казаха, че за да не ме съдят до края на този.месец трябва да внеса 300 лв. А другия 900. След като няма как да намеря парите за толкова кратко време какво мога да направя? Ако ме пуснат на съд ще трябва ли да ходя по съдилища или директно ме осъждат и ми възлагат запор на заплатата? Имат ли право да идват в къщтата на съпругът ми ( там се водя живуща, а тя се води на родителите му), за да изискват обиск? Има ли как да ми вземат нещо след като нямам нищо на мое име? Ако ме осъдят това ще бъде ли вписано в досието ми? 
Според мен и съпругът ми най-добрият вариант е да ми възложат запор на заплатата понеже на карта ми превеждат само минималното. Има ли вариант да изискват от работодателите ми да ми запорират цялата заплата и това дето получавам на ръка след като се водя на минималната?

# 1
  • Мнения: 103
Здравейте, няма как Еос матрикс да Ви осъдят.Само банката може да Ви съди.Кажете им,че Вие не сте подписвали с тях никакви договори и че ще се консултирате с адвокат.Нямат право и нова лихва да Ви начисляват.Единствено могат да Ви направят запор на заплата и банкови сметки.Цялата заплата нямат право.1/3 се запорира.Но в началото всички слагат запор на цялата,за да ви принуди съдия изпълнителя да отидете при него.Вижте темата Истина или лъжа са кредитните карти Юзит карт

# 2
  • Мнения: 1 907
Задължително при такива случаи се консултирайте с адвокат, вещ в банковите и потребителски дела. Това е първото, което трябва да направите, той ще ви каже всичко и дори може да преговаря от Ваше име с кредитора.
nala25 , как ще и направят запор на заплатата без решение на съда и изпълнителен лист? Запор на заплатата има право да прави само съдия-изпълнител въз основа на изпълнителен лист. И ЕОС има пълното право да я съди, не давайте неверни съвети.

# 3
  • Мнения: 7 325
Погледнете си договора за кредита и вижте има ли клауза, че може да пъде продаван/прехвърлян на друг. Ако да, имат право да си го търсят по всички законови начини.
Това, което ще стане най-вероятно е да изкарат изпълнителен лист и да отиде при съдия изпълнител, който ще ви проучи и щом сте на заплата ще ви направи запор. Обиски и описи се правят ако няма по бърз и лесен начин да си вземат парите. Добре е да отидете при въпросните ЕОС ( ако имат офис ) и да се разберете за плащане. Да се стигне до някаква договорка, която се спазва е в интерес и на двете страни. Те ще си спестят време, вие ще си спестите таксите на съдията и неудобства като запори на заплатата, документации и нерви.
Така се работеше преди 10 години, сега може да има промени та не гарантирам, че съм права. 
Вземете договора за кредит и се консултирайте с адвокат за да сте на ясно какво може да се случи.

# 4
  • Мнения: 252
Добре де, като не можехте да обслужвате кредита, защо не отидохте до банката да го разсрочите или да договорите нови условия? Естествено е банката да търси парите си, когато има забавяне в плащането.

# 5
  • Мнения: 46 518
Консултирайте се с адвокат като му покажете всички документи.
Какъв е семейния ви доход? Много под тези 1200 или?

# 6
  • Мнения: 344
Отивате, плащате и спите спойно
Това е най-доброто решение

# 7
  • Мнения: 52
Минималната заплата взимаме и аз и съпругът ми. Опитах да се разбера с банката да разсрочим плащанията и отказаха и започна едно заплашване... И мен ми се иска да отида да платя и да спя спокойно, но нямам тази възможност за жалост.

# 8
  • Мнения: 46 518
Аз разбрах, че се водите на минимална, но получавате повече. Явно моя е грешката. Но ако е така, стегнете се, ще карате малко на боб и леща и ги върнете тези пари.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 554
Аз разбрах, че се водите на минимална, но получавате повече. Явно моя е грешката. Но ако е така, стегнете се, ще карате малко на боб и леща и ги върнете тези пари.

Аз като я чета авторката няма никакво намерение да си обслужва кредита.
Само се питам защо като си знае положението изобщо е взела кредит.
Подобно поведение ми е напълно неразбираемо.

# 10
  • Мнения: 13 548
Смяната на месторабота не е оправдание за необслужван кредит.
Споменаваш, че те осигуряват на мин. заплата, а получаваш повече.
Няма банка която да забрави за длъжниците си, в твоя случай дълга е продаден и сега събирането ще е по-организирано и бързо.
Съвета ми е да намериш начини да изчистиш дълга си.

# 11
  • Мнения: 4 594

Според мен и съпругът ми най-добрият вариант е да ми възложат запор на заплатата понеже на карта ми превеждат само минималното. Има ли вариант да изискват от работодателите ми да ми запорират цялата заплата и това дето получавам на ръка след като се водя на минималната?


От тази заплата на която те осигуряват могат да ти спират около 1/4, т.е. ако те водят на 100лв примерно ще ти взимат 25лв. така може да сметнеш. Не може  цялата заплата има си неприкосновен минимун, разделя е колко точно да удържат в зависимост от дохода до 500лв, над 500лв , деца, от там идва примерно 1/4

# 12
  • Мнения: 7 325

Според мен и съпругът ми най-добрият вариант е да ми възложат запор на заплатата понеже на карта ми превеждат само минималното. Има ли вариант да изискват от работодателите ми да ми запорират цялата заплата и това дето получавам на ръка след като се водя на минималната?


Нямам никакво намерение да те съдя. И аз съм изпадала в положение, в което разходите са ми били повече от приходите, обаче карят на първата ти публикация си противоречи с това.

Минималната заплата взимаме и аз и съпругът ми.
Кредита трябва да си го платиш, вероятността да минеш между капките клони към нула. Не е нужно да даваш обяснения какво точно получаваш, но търсейки съвет е редно да си откровен най-малкото от уважение към опитващите се да дадат съвет.


# 13
  • Мнения: 1 789
Договорите на БНП Париба са така уговорени, че при необслужване могат да бъдат продадени. Ти може би премълчаваш нещо, но за да стигнеш до фирма за събиране, значи не си плащала повече от половин година. Те се обаждат многократно, предлагат отлагане на вноски, ти не си се възползвала от нищо. Със сигурност си в кредитния регистър с лош статут и няма кой да ти отпусне друг.
Най-добре търси заем от познати и си върни парите по предложената схема, защото щом са те продали, дълга ти е откупен. Ти вече си клиент на колекторската фирма, а те повярвай ми, ще те преследват до последно. И не знам дали ще ти запорират заплатата, но могат и в работата ти да дойдат. Тези фирми са на този принцип.
Най-добре намери пари и плати, защото те могат да ти сложат солени лихви и няма как да се разминеш с плащането.
Успех Hug

# 14
  • Мнения: 263
Искам да попитам, преди седмица получих писмо,че ще ме съдят за кредит който изтеглих в2012Годо,на друг човек, не е плащан,никой не ме е търсил през този период за да ми каже,че не се плаща съответно аз си мислех,че отдавна е платен,в случая в писмото пишеше, че до 28ми трябва да платя 900лв,останалите на вноски,обадих се,не можахме да се разберем те искат по 200лв на месец аз мога по100,ако ме осъдят могат ли да запорират недвижимо имущество,което е единствено това ми е въпроса?

# 15
  • Мнения: 7 325
Иди в офис. Мисля, че лице в лице по лесно се постига споразумение. В твой интерес е, защото отидете ли при съдия изпълнител ще ти сложат допълнителни такси.

# 16
  • Мнения: 263
Ами обадих се,те казаха че са фирма за събиране, ходих в офис на тези които теглихме кредита,казаха, че този кредит го нямат в компютъра,малко странно, ще почна да внасям по 100лв пък да видим какво ще стане

# 17
  • Мнения: 1 789
Не е странно. В договора ти пише, че при не обслужване кредитът може да бъде продаден. Ти си го подписала. Законово е уредено положението. Преди ги продаваха след 6-та вноска, сега по-рано. Ти на практика нямаш вече отношения с БНП Париба. Те са продали кредита ти.

# 18
  • Мнения: 263
Ясно,само не ми е ясно защо не искат да им внасям по ниска сума,така поне ще си вземат парите,а иначе няма как като ме осъдят, консултирах се с адвокат каза, че единствено жилище неможе да се запорира, а той каза, че ако искам мога и по пет лева да внасям на месец, докато внасям редовно немогат да ме пуснат на дело

# 19
  • Мнения: 1 789
Така е, внасяй си по колкото можеш. Лошото е, че досаждат Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 263
Да така ще направя,но се чудя защо това са 4години,никой не ме уведоми, че не се плаща...не месец,не два ,а 4год

# 21
  • Мнения: 52
Здравейте! След като не постигнахме никакво съгласие с Еос Мартикс, започнах да внасям определена сума, която ми беше по възможностите, всеки месец. Съответно спряха да ме търсят по телефона. Само 1 път ми се обадиха да ме питат, на коя дата този месец ще преведа пари и това беше. Днес получих призовка от съдия изпълбител, че трябва да погася дълга в 2 седмичен срок, понеже не бил погасяван. Пише също, че мога да обжалвам в този срок, за да спрат образувалото се дело. Пише че данните не са проверени, а са въз основа на данни дадени от кредитора. Също така са ми написали, че имам непогасен дълг и към някаква кредитна карта, която съм била получила Февруари 2015 година, което не е така. Не съм искала, нито взимала кредитна карта от никоя банка. Ако обжалвам в срок след като всеки месец внасям сума пари и нямам взета такава кредитна карта ще спра ли съдебното производство? Жалбата като препоръчано писмо до районният съд от където ми пращат призовката ли да пусна? Много ще съм благодарна ако ми помогнете.

# 22
  • Мнения: 7 325
При положение, че внасяш пари няма как да те осъдят. Имаше някаква минимална сума, не помня точно колко беше, но беше смешна цифра, която можеш да внасяш всеки месец и съдията не може да те пипне.
Взимаш вносните бележки и заминаваш при съдията. Случват се такива *грешки*, но българина си понаучи правата та не им минава лесно номера.
Това с кредитната карта не ми харесва. Срещала съм тук из темите разни трикове, та е добре да провериш за какво точно иде реч.
Не се притеснявай, щом плащаш - никой нищо не може да ти направи.

# 23
  • Мнения: 4 578
Здравейте! След като не постигнахме никакво съгласие с Еос Мартикс, започнах да внасям определена сума, която ми беше по възможностите, всеки месец. Съответно спряха да ме търсят по телефона. Само 1 път ми се обадиха да ме питат, на коя дата този месец ще преведа пари и това беше. Днес получих призовка от съдия изпълбител, че трябва да погася дълга в 2 седмичен срок, понеже не бил погасяван. Пише също, че мога да обжалвам в този срок, за да спрат образувалото се дело. Пише че данните не са проверени, а са въз основа на данни дадени от кредитора. Също така са ми написали, че имам непогасен дълг и към някаква кредитна карта, която съм била получила Февруари 2015 година, което не е така. Не съм искала, нито взимала кредитна карта от никоя банка. Ако обжалвам в срок след като всеки месец внасям сума пари и нямам взета такава кредитна карта ще спра ли съдебното производство? Жалбата като препоръчано писмо до районният съд от където ми пращат призовката ли да пусна? Много ще съм благодарна ако ми помогнете.


Нали си пазиш бележите за внесените пари? Отиваш с тях при съдебния изпълнител и им обясняваш, че си погасявала всичко. Не му давай оригиналите. Обади се в ЕОС и ги питай какво се случва. Имаш две седмици срок, за да възразиш, че не дължиш това, за което съдебния изпълнител те търси. Възражението е писмено - виж тук: http://pravatami.bg/1620

Кредитната карта може да е била в пакет с друг продукт. Сигурна ли си, че не става въпрос за различен дълг, който да е забравен?

Изпълнение се спира, когато първоначално внесеш 30% от дълга и писмено се съгласиш да внасяш поне 10% всеки месец до изчистване на задължението. Какво значи сума по възможностите? Ако е била много малка и ЕОС са решили да си извадят изпълнителен лист? Имаш ли писмено съгласие или някакво споразумение колко е трябвало да им внасяш? Може да кажат, че са искали повече, вие сте се бавили и затова се е стигнало до съдебен изпълнител.

# 24
  • Мнения: 52
Здравейте! След като не постигнахме никакво съгласие с Еос Мартикс, започнах да внасям определена сума, която ми беше по възможностите, всеки месец. Съответно спряха да ме търсят по телефона. Само 1 път ми се обадиха да ме питат, на коя дата този месец ще преведа пари и това беше. Днес получих призовка от съдия изпълбител, че трябва да погася дълга в 2 седмичен срок, понеже не бил погасяван. Пише също, че мога да обжалвам в този срок, за да спрат образувалото се дело. Пише че данните не са проверени, а са въз основа на данни дадени от кредитора. Също така са ми написали, че имам непогасен дълг и към някаква кредитна карта, която съм била получила Февруари 2015 година, което не е така. Не съм искала, нито взимала кредитна карта от никоя банка. Ако обжалвам в срок след като всеки месец внасям сума пари и нямам взета такава кредитна карта ще спра ли съдебното производство? Жалбата като препоръчано писмо до районният съд от където ми пращат призовката ли да пусна? Много ще съм благодарна ако ми помогнете.


Нали си пазиш бележите за внесените пари? Отиваш с тях при съдебния изпълнител и им обясняваш, че си погасявала всичко. Не му давай оригиналите. Обади се в ЕОС и ги питай какво се случва. Имаш две седмици срок, за да възразиш, че не дължиш това, за което съдебния изпълнител те търси. Възражението е писмено - виж тук: http://pravatami.bg/1620

Кредитната карта може да е била в пакет с друг продукт. Сигурна ли си, че не става въпрос за различен дълг, който да е забравен?

Изпълнение се спира, когато първоначално внесеш 30% от дълга и писмено се съгласиш да внасяш поне 10% всеки месец до изчистване на задължението. Какво значи сума по възможностите? Ако е била много малка и ЕОС са решили да си извадят изпълнителен лист? Имаш ли писмено съгласие или някакво споразумение колко е трябвало да им внасяш? Може да кажат, че са искали повече, вие сте се бавили и затова се е стигнало до съдебен изпълнител.
Нямам друг дълг освен този. В пакета с документите няма кредитна карта. В това съм сигурна, че не е както трябва. Иначе внасям всеки месец по 100 лв до 5то число. Само този месец се забавих и внесох само 50 лв., понеже бях в болница, съответно болнични и заплатата ми беше доста малко, това не ми е оправдание де, но все пак имам внесена сума. По принцип адвокат ми е казал, че и 10 лв мога да внасям ако искам и че има ли превод не би трябвало да ме закачат. Нямам никакви подписани споразомения с Еос матрикс.

# 25
  • Мнения: 4 578
Върви по възможно най-бързия начин до кантората на съдебния изпълнител, носи бележките и искай да си видиш делото. В него трябва да е изпълнителния лист и всички документи по задълженията.

# 26
  • Мнения: 52
Благодаря за съветите. Ще пусна възражение. Ще се обадя и на банката да видя защо са тези неща. Ще ходя и до съдия изпълнителя и дано оправя нещата....

# 27
  • Мнения: 4 578
А кой е съдебния изпълнител? В София ли е?

# 28
  • София
  • Мнения: 7 992
Явно са те осъдили. Можеш да се споразумееш със съдебния изпълнител за разсрочено плащане, въпрос на договореност. Все пак е желателно да се консултираш и с адвокат. Също проучи сумата, за която си осъдена, защото към оригиналния дълг ще са прибавени наказателни лихви, законна лихва, адвокатски хонорари и държавни и съдебни такси. Постарай се да постигнеш някакво споразумение, за да не се стигне до запор на заплатата.

# 29
  • Мнения: 52
Туко що говорих с ЕОС матрикс. Според тях не е имало плащане от 2 месеца и аз им казвам, че има и имам документ за това. След което се извиниха... Не били видяли. Попитах ги какви са тези съдебни писма. Отговориха ми, че било защото не били видяли плащане. Посъветваха ме да отида в ОББ и да се опитам да взема кредит за рефинансиране на дълга към тях. Не знам какво да правя. Пуснах си възражението в съда. Със съдия изпълнителя няма как да говоря, не мога да намеря връзки с него.

# 30
  • Мнения: 4 578
Нетърпеливка, много неща неясни виждам, опитай се да възстановиш документално и хронологично какво точно се е случило и как са натрупани всички дългове, какъв е в момента размерът им и колко можеш да си позволиш да платиш. Виж Закона за предоставяне на финансови услуги от разстояние - дали по него не си се съгласила на допълнителен кредит, за който не помниш? http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_law/laws_di … ancial_ser_bg.pdf

Имаш право да оспорваш, че не си го искала, но за целта трябва да се посъветваш с адвокат. С двата месеца неплащане в ЕОС - обикновено делата се точат повече - първо звънят да напомнят, че няма плащане, после минава през съд, вади се изпълнителен лист и чак тогава се отива при съдебен изпълнител. Всичко това се проточва доста време. Хипотетично, може и за два месеца да е стигнало от забавена вноска до покана от съдебния изпълнител, но обичайно е доста повече. Какво означава не са видели? Вноските трябва веднага да се отчитат в системата им и да не се показва, че си лош длъжник след като си платила.

В кантората на съдебния изпълнител не могат да ти откажат разговор и достъп до делото. Няма нужда да търсиш "връзки" - просто се обади на посочения телефон в кантората, или иди на място. С рефинансирането от банка не знам дали ще се получи, по принцип банковите кредити се отпускат трудно на хора с лоша кредитна история. Но не пречи да опиташ - при всички случаи лихвата ще е по-ниска. Даже съветът ми е да питаш в повече от една банка.

Кой е съдебният изпълнител и как ти е връчена поканата за доброволно изпълнение?

# 31
  • Мнения: 7 325
И аз се зачудих за *връзките* за съдия изпълнител. На призовката си пише къде се намира, обаждаш се по телефона и отиваш при него.
А това, че не са видели че има постъпления и са те дали на съдия изпълнител ти струва допълнително пари. Преди доста години една призовка беше около 20 лева, сега не знам колко е, ама при положение, че грешката е в тях едно извинявай не ти връща парите, които ти е начислил съдията. Та трябва да се видиш с него задължително и да искаш от кредиторите да си опряват недоглеждането.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 115
Имам кредит който не съм обслужвала 4 месеца.Днес получих съобщение от Съда ,че имам съдебни книжа при тях.Може ли да са ме осъдили или са ме дали на съдия изпълнител.

# 33
  • Мнения: 7
Имам кредит който не съм обслужвала 4 месеца.Днес получих съобщение от Съда ,че имам съдебни книжа при тях.Може ли да са ме осъдили или са ме дали на съдия изпълнител.

Осъдили са те. Очаквай ЧСИ след месец-два. 

# 34
  • Мнения: 1 907
Имам кредит който не съм обслужвала 4 месеца.Днес получих съобщение от Съда ,че имам съдебни книжа при тях.Може ли да са ме осъдили или са ме дали на съдия изпълнител.

Осъдили са те. Очаквай ЧСИ след месец-два.  

Глупости. Заведена е искова молба, книжата съдържат копие до ответника, на което трябва да отговориш в законния срок и след това ще бъде насрочена дата за дело.
Иди си вземи документите от деловодството и веднага с тях- при адвокат!

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 14 431
"Заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК" ли пише отгоре на това, дето било уж от съдебния изпълнител, можело да го "обжалваш" в двуседмичен срок и данните не били проверени? Wink

"ама при положение, че грешката е в тях едно извинявай не ти връща парите, които ти е начислил съдията"
Не ти ги връща, защото не са длъжни да те чакат, въпрос на добра воля е. Лош късмет, че са имали добрата воля, но поради грешка са решили да не я упражнят. Не ти я дължат обаче.

Питащата най-добре да се разбере с Еос матрикс, ако наистина смята да връща и занапред кредита. Ако иска пък, да говори с адвокат, но това не значи, че пак няма да трябва да го връща.
За кредитната карта нямам представа откъде се е взела, ако, разбира се, не е грешка.

Общи условия

Активация на акаунт