Как приспивате децата си?

  • 29 360
  • 197
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 107
Ant G, няма универсална рецепта, всяко дете си е различно. Аз също съм против да бъде оставено само да реве до умора, затова подходът ми - както за приспиването, така и при отбиване, сваляне на памперс, винаги е бил да посъбера повече мнения, препоръки, начини и опит от други майки, и да преценя какво на дадения етап би могло да пасне на моето дете. Опитвам и с което стане. За самостоятелното лягане в креватчето чак сега на 2 години и 4 месеца започна да ни се получава, макар и с доста късно заспиване и поне половин час си играе и говори в леглото. Но до лятото само да дръзнем да го сложим там и се надаваше вой и вопъл. Така че, много си е индивидуално, минават и непрекъснато през различни периоди. Пробваш, питаш, проучваш, сменяш с друго, по-нататък опитваш пак. При нас това работи  Peace

# 181
  • София
  • Мнения: 17 592

Изобщо не съм го приспивала. Според мен ако вечер просто не му се обръща внимание на едно дете - да си се забавлява само, без възрастен да го занимава и разсънва - то само ще се сети по някое време, че му се спи и ще поиска да бъде сложено в леглото. Най-много може да бъде попитано "искаш ли да си лягаш"?

# 182
  • Мнения: 4 708

Изобщо не съм го приспивала. Според мен ако вечер просто не му се обръща внимание на едно дете - да си се забавлява само, без възрастен да го занимава и разсънва - то само ще се сети по някое време, че му се спи и ще поиска да бъде сложено в леглото. Най-много може да бъде попитано "искаш ли да си лягаш"?

hahaha Joy
да ти пратя моята дъщеря да видиш, как сама така си се забавлява, че може и до 2ч сутринта да не се сети да си легне.  Аз ако я питам искаш ли, отговорът винаги е Не. И не защото е на 3г, като новородено току що взето от родилното лягаше в 1ч сутринта. Просто винаги е била такава, не обича да спи, стига й малко сън. Какво ли не съм правила, нищо не помогна, просто се примирих  Wink

# 183
  • София
  • Мнения: 2 666
Скарлет, все едно за моето дете пишеш. Като новородено заспиваше в 1 ч. след полунощ. Този мит, че новородените само спят само съм го чувала, но така и не го видях. Педиатърката изписваше какви ли не хомеопатии, сиропчета за сън, изпробвани техники....Но детето просто няма нужда от много сън. Вече се примирих Simple Smile

# 184
  • Мнения: 4 708
Скарлет, все едно за моето дете пишеш. Като новородено заспиваше в 1 ч. след полунощ. Този мит, че новородените само спят само съм го чувала, но така и не го видях. Педиатърката изписваше какви ли не хомеопатии, сиропчета за сън, изпробвани техники....Но детето просто няма нужда от много сън. Вече се примирих Simple Smile
Ооо да, мога да ви докажа, че сиропите за сън и хомеопатията не действа на деца, които просто не искат да спят  Mr. Green

# 185
  • Мнения: 3 404
И ние сме на тоя хал тези дни.Пак период някакъв явно.Легнахме в 22,10ч и заспа в 23,20ч.Не беше катерене по мен,гушкане,потупване,заплаха,събуване на чорапи,сядане,лягане,бъркаше ми в носа,устата...и прочие  Mr. GreenЧисто откачих.Принципно го слагам в 23ч,ама предната вечер откарахме до 00,25  Shocked Какво се случва незнам  ooooh! newsm78

# 186
  • София
  • Мнения: 17 592

Изобщо не съм го приспивала. Според мен ако вечер просто не му се обръща внимание на едно дете - да си се забавлява само, без възрастен да го занимава и разсънва - то само ще се сети по някое време, че му се спи и ще поиска да бъде сложено в леглото. Най-много може да бъде попитано "искаш ли да си лягаш"?

hahaha Joy
да ти пратя моята дъщеря да видиш, как сама така си се забавлява, че може и до 2ч сутринта да не се сети да си легне.  Аз ако я питам искаш ли, отговорът винаги е Не. И не защото е на 3г, като новородено току що взето от родилното лягаше в 1ч сутринта. Просто винаги е била такава, не обича да спи, стига й малко сън. Какво ли не съм правила, нищо не помогна, просто се примирих  Wink


Това просто не би ме притеснило. Пращай я.  Mr. Green Ще ти върна дете, което само си иска да си легне - е, но не непременно в часовете, в които ти би искала...

На годинка и пловина моето чаве си лягаше в някакъв час м/у 11 и 1 - както му дойде. Ставаше в 12... на обяд. Mr. Green
Не съм му пречила.
Да видиш сега как поглежда часовника - дали пък да не ме подюрка да ляга.

# 187
  • Северозапада
  • Мнения: 5 472
Снощи заспах преди дребната. Първо легна на спалнята, както обикновено, бърбори, пя и т.н. После реши да се премести в нейното легло. По някое време съм заспала, но ме събуди, че пак иска да се върне на спалнята. Легнахме 21:30 - 22 часа, кога е заспала не знам. Напоследък сме все така - заспивам преди нея.

# 188
  • Мнения: 510
Синът ми е вече на 3,3. Приспиването става единствено ако аз и/или баща му си легнем с него на спалнята и задължително трябва да го гушнем като ръката се държи и не се пуска 😁 Как да го научим да спи на собственото си легло, което е прекрасно аранжирано с куп любими играчки, чаршафи с Маккуин, плакати с любими герои и т.н. трикове? С обяснения не става, с хитрости не става, имам чувството, че всичко сме пробвали. Някой с подобен опит? Хелп? Искаме и с баща му да се гушкаме... Поне от време на време. ☺

# 189
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Синът ми е вече на 3,3. Приспиването става единствено ако аз и/или баща му си легнем с него на спалнята и задължително трябва да го гушнем като ръката се държи и не се пуска 😁 Как да го научим да спи на собственото си легло, което е прекрасно аранжирано с куп любими играчки, чаршафи с Маккуин, плакати с любими герои и т.н. трикове? С обяснения не става, с хитрости не става, имам чувството, че всичко сме пробвали. Някой с подобен опит? Хелп? Искаме и с баща му да се гушкаме... Поне от време на време. ☺
Мии, моето започна да спи в неговото легло някъде след 4-тата си година. Но то имаше тренинг от обедния сън в детската. Започнахме с обедно спане, първо докато ме няма у дома. С много обяснения се получи. Ама все още спи и при мен, особено като е болно.

# 190
  • Северозапада
  • Мнения: 5 472
И при нас си е все така. Някои вечери казва, че ще си спи в леглото, но полежи малко и се мести при нас. А на ясла/ градина ходи от 1 година (т.е. вече 3 години) и там не е имало проблем.

# 191
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Хелп? Искаме и с баща му да се гушкаме... Поне от време на време. ☺

ще се гушкате след като детето е получило своята порция...
моето и до сега настоява да се гушка вечер с някой от нас. може да са 5-10мин., но за децата е важна тази близост.

напоследък забелязвам, че вечер, когато си гледа филмчетата и тогава се гушкам с него, това му стига.
та лягам до него, гледаме филмчето, после ритуала: миене на зъби, преобличане и т.н.
слагам го в леглото и обикновено иска да легна при него, но ако преди това сме се гушкали, просто му слагам една нагрявка в леглото, за да му топли и това му стига.
понякога слуша аудио книги, понякога разглежда книга, но не мрънка.

т.е. децата си имат нужна порция гушкане и държат на нея.

# 192
  • Мнения: 6 562
нашият ритуал по приспиване е близо 2 часа. след къпане ѝ правя масаж, обличаме пижамата и започва голямото четене - над час. после мием зъбите, гасим лампата и тихичко си говорим, галя я по главичката, изпявам няколко песнички. като беше по-малка изнасях цял вечерен концерт. докато издържах на тежестта ѝ я приспивах на ръце, седнала на дивана в нейната стая. не ми е досадно, приятно време ми е, даже и за мен е много отпускащо, но понякога, когато съм много уморена, едва издържам да не заспя преди нея (в бебешка възраст се е случвало да заспя на пода до креватчето, с ръка, провряна между решетките на кошарата).
имаме установен режим и гледам да го спазвам. като бебе заспиваше към 7:30 - 8:00, постепенно изместихме докъм 9 - 9:30.

# 193
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Не мога да дам съвет за приспиване, защото приспивам малчо с кърмене все още (той е на 3 г. и 1 м.). Когато престанем с кърменето, ще го приспивам с гушкане, а като поотрасне още малко - с четене.

Така съм процедирала и с каките му (на 10 и на 7 г.). В момента на тях баща им им чете за заспиване, въпреки че те могат и сами да си четат, но не това е въпросът.

За мен приспиването и въобще ритуалите за лягане и сън са едни от най-важните в семейния живот с децата и никога не бих ги пренебрегнала, освен ако не съм тежко болна.

Не мога да оставя децата си да заспиват сами и да решават кога им се спи. Първо защото те не могат да разчитат тези сигнали, вследствие на което често се пренавиват и това води до проблеми със заспиването и съня. И второ защото ми се ще да имаме някакъв час за лягане, около който да се организираме и децата да придобият ритъм, което ще е полезно за тях.

Разбира се, допускам, че може да има и друга организация и други приоритети, но у нас е така и когато спазим режима и направим ритуалите, вкъщи има мир и любов, ако нещо се случи и излезем извън тях, нещата не вървят така добре.

П.П. За онези, които срещат трудности, може да се помисли дали детето няма прекалено дълъг или прекалено късен обеден сън. Също така ако гледа телевизия до късно (или около часа за лягане), дали това не го превъзбужда. В нашия случай телевизията не влияе толкова, колкото късното и/или продължително обедно спане. Общо взето сънят на малчун трябва да е 10, максимум 11 часа за денонощие. И той си го намества, като реже или от обедния (рядко) или от нощния сън (главно с късно заспиване).

# 194
  • София
  • Мнения: 38 515
Ние нещо много се разминаваме с нашите бандити напоследък. Каката е втора смяна, малкия не е на градина и стават към 8-9. Аз обаче някои дни ставам в 7 часа, а опитвам да ги приспя до 12 и полудявам.  Искат просто да съм в стаята докато заспят.

Общи условия

Активация на акаунт