Как приспивате децата си?

  • 29 286
  • 197
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 28

Изобщо не съм го приспивала. Според мен ако вечер просто не му се обръща внимание на едно дете - да си се забавлява само, без възрастен да го занимава и разсънва - то само ще се сети по някое време, че му се спи и ще поиска да бъде сложено в леглото. Най-много може да бъде попитано "искаш ли да си лягаш"?


Аз мислех по същия начин, докато детето не ми показа, че може да издържи до 4 сутринта и след 4 часа сън да е бодро като кукуряк!
Много проблеми си имахме с приспиването, много техники пробвахме, но истината е, че трябва да се експериментира. На всяко дете различно нещо му действа. При нас рутината много помогна. Създадохме й 3-4 стъпки, които следват една след друга преди лягане и всяка вечер се повтарят. Последното винаги е четене на приказка.
Неща, които научих по трудния начин и може би ще помогнат и на вас:
-не оставяйте детето да гледа детско преди лягане. Синята светлина от екрана на монитора или таблета има възбуждащо действие.
-ако има рутина детето по-лесно се наглася, че е време за сън
-храната преди лягане може да доведе до тежест или подут корем/киселини и това пречи на детето да се успокои  (макар че има храни, които предизвикват сънливост). Пиенето на течности директно преди лягане също не е препоръчително, тъй като при малките деца може да доведе до нощно напишкване.
-ако имате възможност леко охлаждайте стаята преди сън (не нещо сериозно, просто няколко градуса надолу). По-ниската температура отпуска тялото и го подготвя за сън.
-приглушавайте светлината, но не изгасяйте напълно лампите. Колкото и банално да звучи много деца се страхуват от тъмното от много ранна детска възраст. Понякога дори не могат да определят от какво точно ги е страх, просто се напрягат. За това промяната в светлината, без да я изключвате напълно е достатъчно успокояващо, без да плаши.
-не се вкарвайте в чужди режими! Това че съседското дете си ляга в 8 не значи, че всички деца трябва на всяка цена да си легнат в 8. И да, понякога това означава 10, но ако тръгнете да приспивате детето от рано, просто ще го приспивате повече време. Ако детето има нужда от 10 часа сън (и това за всяко дете е различно) то пак спи толкова, ако си легне в 10 и стане в 8 сутринта. Ако искате да изместите режима, бавно и постепенно трябва първо да изместите часът за ставане(това важи и за ставането от следобеден сън). 

# 196
  • Мнения: 4 706
Последните съвети съм ги прилагала абсолютно всички, и полза нямаше. 3 години не спеше, като се буди през 40 мин или както казваш се наспива за около 40 мин и кара до 1-2ч сутринта и през ум не ти минава да го отделяш. А сега след 3-тата година се научи да спи, но пък и се научи да спи при нас и няма никакво намерение да си ходи в стаята. Само да спомена и се почва "Ама защо? Аз ще слушам." и т.н. приема го като наказание, та временно я оставих на мира, с идеята като памперса и биберона - сама да се сети да си иде в стаята. А досега нито 1 вечер не се е сетила да заспива сама, ако я питам никога няма да й се доспи.

# 197
  • София
  • Мнения: 38 199
Аз все още задрямвам при децата в детската и след като спят се изнасям на спалнята.

Общи условия

Активация на акаунт