Холандска тема - 42

  • 119 784
  • 919
  •   1
Отговори
# 870
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Във всяка община ли записването в училище е различно като процедура след навършени 4 години?
И ако си там, когато детето ти е няколко месеца преди навършване на 4 години, трябва да звъниш във всяко училище по отделно , за да го приемат, където има останало свободно място или отново си подаваш документи с 8 приоритетни училища по адрес?

Здравейте, виждам че никой не ви е отговорил и може би късно се включвам, но избора на училище тук е по ваша преценка. Избирате си го вие и обикновено е близо до дома, за да е бързо предвижването, а и самите деца си намират приятелчета в района. Когато се спрете на конкретно училище се свързвате с него, за да направите оглед и да ви запознаят със средата, базата в училището и тяхната програма на обучение.
Ако ви допадне и има места ви записват.

Много Ви благодаря за включването.
А  допуска ли се родител при адаптацията? Тоест не го оставяш като в БГ изведнъж за цял ден.
Според моя опит с две деца - не не се допускат родители - оставяш го само от първия ден

# 871
  • Мнения: 1 085
И при нас беше така и с двете деца. Оставих ги от първия ден, но мисля че в началото посещаваха само до 12ч.
Малката беше на 3г. и седем месеца, когато пристигнахме и започна училище тук на 4г. Зависи от детето, колко бързо ще се адаптира. В самото начало тя отиде с най-голямо желание, но после плака (не знаеше езика) и известно време не искаше да ходи на училище. Естествено проявиха разбиране и когато беше готова се върна и вече не сме имали проблеми.
Хубаво е да я научите простички думи и фрази, а там вече самите деца, заедно с учителката ще и помагат много.
Успех!! Hug

# 872
  • Мнения: 35 967
Моля някой да пусне нова тема.

# 873
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Здравейте момичета, Gift Heart

Извинявам се, че нахлувам в темата ви. Бих желала да ви поканя да участвате е една Коледна инициатива.
 Nature SnowflakeNature SnowmanNature Snowflake

Всяка година майките от форума пращат картички на децата от домовете в България. Ако желаете и имате възможност да се включите, темата е:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1265329

На първа страница в темата има подробна информация за инициативата, на 4 страница, както и на 12 има пояснения. Ако имате въпроси пишете в темата или ми пишете на лично съобщение за да не спамим тази тема.

Благодаря предварително на всички, които ще се включат. Christmas TreePeople SantaChristmas Tree

# 874
  • Мнения: 597
Някой вадил ли е лична карта в посолството? Колко време отнема докато получите новата?

# 875
  • Мнения: 3 726
Синът ми вади през посолството, точно за 30 дена беше готова, но това беше преди пандемията..

# 876
  • София
  • Мнения: 6 677
Момичета, може ли да ме ориентирате как човек, който не живее в Холандия и по време на кратък престой там  има официален позитивен ПСР тест в лаборатория, може да получи ЗС оттам? Мъжът ми се оказа позитивен там, но нямам представа откъде може да си дръпне ЗС - намерихме сайт, но изисква някакъв номер - DigID/вероятно холандски, но той не живее в Холандия/.

# 877
  • Мнения: 2 992
Да се обърне към Coronacheck Helpdesk. Говорят английски.
e-mail: helpdesk@coronacheck.nl
tel: 0800-1421

Всички ,живеещи в Холандия, имаме DigD.
Едва ли някой знае какво се прави без него.

# 878
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Според мен не може. Освен, ако не дават някакво удостоверение, но как ще се вкара в България, не знам.

# 879
  • София
  • Мнения: 6 677
Той има изпратен по мейл от лаборатория резултат от ПСР тест. Благодаря, ще се свържем с хелп деск!

# 880
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 296
Момичета, здравейте! Имам нужда от малко помощ- би ли могъл някой да хвърли един поглед на наименованията на няколко ястия в едно меню? Таргет са белгийци предимно, но има и много нидерландски резиденти. Разбрах, че белгийците говорят нидерланд и френски повече, отколкото немски, затова ми трябва малко помощ. Нахвърлях нещата с Гугъл преводача, но едва ли има нещо общо с истината.

# 881
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Момичета, здравейте! Имам нужда от малко помощ- би ли могъл някой да хвърли един поглед на наименованията на няколко ястия в едно меню? Таргет са белгийци предимно, но има и много нидерландски резиденти. Разбрах, че белгийците говорят нидерланд и френски повече, отколкото немски, затова ми трябва малко помощ. Нахвърлях нещата с Гугъл преводача, но едва ли има нещо общо с истината.

Изпрати ми бележка с имената.

# 882
  • Мнения: 229
Здравейте,

Има ли някой в Харлем, Амстердам, който може да помогне с информация относно намиране на квартира в този квартал. Интересува ме колко време отнема сключването на договор и разправиите, след като си избрал жилище онлайн.
Колко минимум средства са необходими за семейство с едно дете да преживява в този район?
Как стоят нещата със здравните грижи, лекари за детето и мен и жена ми? След като се регистрираме в общината ще имаме ли право на личен лекар в определена болница/клиника или всичко ще е на частни лекари?

Благодаря предварително.

# 883
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
stnle - много е общо всичко това, което питаш. Явно не живееш все още в Холандия и информацията, която имаш за живота тук е много оскъдна. Бих ти препоръчала, ако си решил да се местиш да живееш в Холандия, да се информираш предварително.
По въпроса - колко време ще отнеме съставянето на договор за наем - не повече от един ден, стига да имате подготвени всички необходими документи и да сте естествено избраният наемател.
Средствата за преживяване не се определят от района, а от това как вие сте свикнали да живеете и какво вие ще прецените, че е важно за вас. На този въпрос ако попитате 100 човека, ще получите 100 различни отговора. За да си направиш груба сметка: наем, ток, газ, вода, интернет, телефон, здравна застраховка, храна, извън класни занимания за детето. Не включвам дрехи и ваканции.
За здравните грижи - слад като си сключите здравна затраховка, си избирате личен лекар. Личният лекар ви лекува или ви дава направления за специалисти. Различните здравни застраховки, имат различно покритие
Правото на личен лекар идва чне след регистриране в общината, а след сключване на здравна застраховка.

# 884
  • София
  • Мнения: 55
Да добавя към отговора на Мини Маус.

Разходите много зависят от това колко е голямо детето и дали и двамата ще работите.

Освен изборените: разход за транспорт, ако местоработата не го осигурява или е на голямо разстояние. Разходите за кола са: застраховка, бензин, данък, паркинг, ремонт и отново зависят от много неща.

Харлем не е квартал, а град. Намирането на квартира е понякога дълъг и тежък процес и отново зависи от много неща. Не е въпрос да си "харесаш" жилище. Трябва да те одобрят, а в зависимост от квартирата, може и да не си единственият кандидат. Цената зависи от региона, големината. В повечето случаи квартитите се отдават необзаведени, дори без лампи. Но се срещат и обзаведени, като цената е по-висока.

Здравните застраховки са на човек, задължителни и започват от около 120 евро без покритие за зъболекар. Децата са включени към застраховката на родителите и не плащат.

Общи условия

Активация на акаунт