Отговори
# 495
  • Мнения: 6 444
Имам следната чуденка. В новия закон пише, че учениците със СОП, които са на индивидуален учебен план, трябва да са с качествени оценки. Ако едно дете премине на комбинирата форма на обучение, това налага и индивидуален учебен план. Значи всички деца със СОП на комбинирана форма минават и на качествени оценки. Надявам се да пропускам нещо и това да не е вярно и да се намери някой запознат и навътре в нещата, който да ми обясни така ли е или не е така.
Ако детето покрива ДОИ преминава на количествена оценка и следователно за това не е нужно ресурсно подпомагане по този предмет. Ако по всички предмети е на количествени оценки може пак да е със СОП, но няма да се обучава по индивидуален учебен план, а по училищния. Ще използва останалите специалисти, с които работят децата със СОП - психолог, логопед и други.

# 496
  • Мнения: 2 140
И в ЗПУО обърнете внимание на ал.8:
Чл. 120.(7) На учениците със специални образователни потребности, които се обучават по индивидуална учебна програма, се поставят оценки само с качествен показател, които може да са: „постига изискванията“, „справя се“ и „среща затруднения“.
(Sunglasses Когато се установи, че учениците по ал. 7 са постигнали изискванията на учебната програма по учебен предмет от училищния учебен план, се поставя оценка с количествен показател и по този учебен предмет и обучението по индивидуална учебна програма се преустановява.

Източник: http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=97877

# 497
  • Мнения: 3 715
Имам следната чуденка. В новия закон пише, че учениците със СОП, които са на индивидуален учебен план, трябва да са с качествени оценки. Ако едно дете премине на комбинирата форма на обучение, това налага и индивидуален учебен план. Значи всички деца със СОП на комбинирана форма минават и на качествени оценки. Надявам се да пропускам нещо и това да не е вярно и да се намери някой запознат и навътре в нещата, който да ми обясни така ли е или не е така.
Ако детето покрива ДОИ преминава на количествена оценка и следователно за това не е нужно ресурсно подпомагане по този предмет. Ако по всички предмети е на количествени оценки може пак да е със СОП, но няма да се обучава по индивидуален учебен план, а по училищния. Ще използва останалите специалисти, с които работят децата със СОП - психолог, логопед и други.
Това ми е ясно. Въпросът е какво се случва с комбинирата форма на обучение, защото според закона учениците на комбинирана форма на обучение се обучават само по индивидуален учебен план. Досега ако са на комбинирана форма можеше да се обучават или на индивидуален или според училищния учебен план.
А знаем, че едно дете може да е със СОП и пак да покрива ДОИ и да има нужда да е на комбинирана форма на обучение.

# 498
  • Мнения: 3 715
И в ЗПУО обърнете внимание на ал.8:
Чл. 120.(7) На учениците със специални образователни потребности, които се обучават по индивидуална учебна програма, се поставят оценки само с качествен показател, които може да са: „постига изискванията“, „справя се“ и „среща затруднения“.
(Sunglasses Когато се установи, че учениците по ал. 7 са постигнали изискванията на учебната програма по учебен предмет от училищния учебен план, се поставя оценка с количествен показател и по този учебен предмет и обучението по индивидуална учебна програма се преустановява.

Източник: http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=97877

Именно, а какво става с комбинираната форма на обучение? Това, поне според мен, не става ясно. Пак са отворили вратичка в закона за поредната неяснота и всеки ще си прави това, което прецени. А е важно да има яснота по този въпрос.

# 499
  • Мнения: 2
Здравейте,

Изгубих се в новия закон и темите тук и моля за кратка информация, ако някой разполага с актуална такава.
В темата ни за деца с дислексия се появи информация, че вече децата със СОП не се регистрират в РИО, а се подават документи в училището. Доколкото схванах от закона на първо четене, наистина първо се сформира екип в училището и, ако няма, се разчита на регионалния такъв.
Някой има ли точна информация каква точно е процедурата, какви документи и къде се носят.
Предварително благодаря.

Може би вече знаеш, но....
Подаваш заявление към Директорката на ДГ. Учителките на детето го наблюдават известно време, след което пишат доклади. На базата на това Директорката издава заповед към регионалния Ресурсен център. В рамките на 3 месеца трябва да изпратят комисия от РЦ да го обследват на място в ДГ.

# 500
  • Бургас
  • Мнения: 446
Здравейте,
Имам близнаци в 5 клас. Единият е със СОП, тия дни излезе решението на екипната комисия и вече по основните предмети (БЕЛ, Математика, Английски, Човек и природа, История и География) ще е на индивидуален план, защото не покрива ДОС. Просто вече детето не може да се справи с този тежък учебен материал.
Разбрах, че ако има напредък по някои от предметите, във всеки един момент може отново да се свика комисия и да мине на количествени оценка.
Какво обаче става след 7 клас с такива деца? Няма да има диплома, а удостоверение? Ресурсната нямаше информация и ми обеща да пита.
Знам, че за близнаци има някакви привилегии. Същевременно искам другия също да се развива, той си учи.

# 501
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Здравейте,
Имам близнаци в 5 клас. Единият е със СОП, тия дни излезе решението на екипната комисия и вече по основните предмети (БЕЛ, Математика, Английски, Човек и природа, История и География) ще е на индивидуален план, защото не покрива ДОС. Просто вече детето не може да се справи с този тежък учебен материал.
Разбрах, че ако има напредък по някои от предметите, във всеки един момент може отново да се свика комисия и да мине на количествени оценка.
Какво обаче става след 7 клас с такива деца? Няма да има диплома, а удостоверение? Ресурсната нямаше информация и ми обеща да пита.
Знам, че за близнаци има някакви привилегии. Същевременно искам другия също да се развива, той си учи.

Имат право да кандидатстват и с тези удостоверения, до миналата година, екип от РИО решаваше в кои училища ги приемат тези деца. По новия закон имат право на непрофилирани паралелки в гимназиите и на "професионално образование". Това не е лошо. Моят също е на качествени оценки, тъй като не покрива ДОС. И също се интересувам как ще бъде тази година за първи път по новия закон. И по този повод се рових доста, някъде видях едно писмо от директор на РИО, не помня в кой жрад, до директорите на професионалните гимназии, че нашите деца, дори и с тези удостоверения имат право да бъдат приети там където пожелаят....

# 502
  • Мнения: X
mama mariana, благодаря за разяснението! И аз идвах със същия въпрос, защото трябваше да решим дали да остане на качествени или на количествени оценки. И понеже ни обясниха, че ако минем на количествени няма да имаме право да продължим с ресурсното подпомагане, имах колебания дали не си прецаках детето с решението........, но сега съм с една идея по- спокойна!

# 503
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
А защо ви лъжат, че няма ресурсно, ако са на количествени оценки

# 504
  • Мнения: X
И аз това се питам? Но сме доволни от ресурсната а и  детето със сигурност не покрива ДОС......пък и вече го решихме. Покрай тия терзания се разтърсих за повече информация/ срам не срам, от години съм регистрирана, но не бях се сетила да търся помощ в тая насока, тук  Embarassed/.

# 505
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Не, не, всъщност решаващо е дали детето покрива ДОС. Тоест може(или поне до миналата година можеше) да е на ресурсно, но да е на количествени оценки. Но с новия закон...май малко се пообъркаха нещата. Казва се, че децата на ресурсно са на индивидуална програма. А индивидуалната програма обикновено предвижда качествени оценки...Но и това не е най-важно в случая. Аз доста се колебая все още дори. но ако детето няма реални знания - просто не е за този клас, по - неразбиращо е - какво като има диплома, какво да прави после с тая диплома? Аз навремето виках, поне да може една книжка за кола да изкара, ама сега като поотрасна си викам - как да кара кола, да вземе да направи някоя беля на пътя. Тоест важно е състоянието на децата, а не дипломата...

# 506
  • Мнения: 9
здравейте на всички във форума.можете ли да ни кажете какви документи са необходими за да премине детето ни към индивидуална форма на обучение (оперираха му крачето преди месец,и не може да посещава училище сега)?

# 507
  • Мнения: 3 540
Трябва да минете ЕЛКК комисия, която да потвърди нуждата от индивидуални обучение.
Комисията трябва да има педиатър и хирург ортопед или невролог, зависи, причината за самата операция.
И с решението подавате молба в училището. но самото преминаване, има дълга предистория, трябва да се направи план на часовете и учители, които ще извършват това обучение.
Добре е в молбата за индивидуално обучение да поискате писмен отговор, независимо, дали ще ви одобрят.

# 508
  • Мнения: 2
Някой знае ли как стои въпроса с отлагането от първи клас тази година. Миналата година на сайта на ресурсен център е имало дати, на които ще заседава комисията, тази година няма, а нашата ресурсна учителка май не е наясно, защото всяка седмица ми казва нещо различно и още не е подала заявлението за явяване пред комисията.

# 509
  • Мнения: 676
А не може ли вие сами да си подадете молба в РИУ за комисията? Поне преди години аз сама подадох документите.
Аз съм в чуденка дали дете от помощно у-ще може да премине в общообраователно на индивидуален план? И в какво се изразява индивидуалният план. Дали наистина идват вкъщи учитeлите и опитват ли се да работят с детето? Или просто се отбива номерът както в нашето помощно.

Последна редакция: ср, 05 апр 2017, 17:18 от Newly_

Общи условия

Активация на акаунт