За семейния бюджет

  • 45 847
  • 357
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 800
От Пловдив.

# 31
  • София
  • Мнения: 38 582
Забравих да отбележа още едно перо на разходите,което никак не е малко като сума.Това са препаратите и козметиката - прах за пране,омекотител,шампоани,кремове,пасти за зъби,дезодоранти,сапуни,тоал.хартия,препарат за под,препарат за миялната,кремове за детето,прах за пране на детето и т.н. Може би повечето от нас отнасят този разход към раздела храна.
Също мога да добавя и боя за коса Peace


Аз си погледнах бележките и тъй като купувам козметика и препарати отделно /аптеки, спец. магазини/, видях че там оставям даже повече от супермаркета.

За съжаление, на нас от доста време /година и нещо/ парите не ни стигат, тъй като аз не работех.
За спестяване не мога да мисля.

# 32
  • Майничка
  • Мнения: 12 593
При мен козметики и перилни са в отделно перо, с тях се занимавам само аз и гледам да имам запас поне за месец напред, а от декември до април - за 3-4, защото от февруари ни излизат по-големи сметки за ток. Аз отговарям за плащането на режийните /ток, вода, моите и на децата телефони, стационарния, нета, кабела и парите за входа/, както и за заниманията на децата. Подаръци, дрехи и обувки също са моя грижа, обикновено пазарувам от нета и пак в аванс.
Иначе хранителните запаси, лекарства, хартиени и почистващи ги планира и купува ММ, те са в неговия ресор - следи си промоции, състояние на запасите и т.н. Свикнала съм, като бръкна в шкафа или във фризера, винаги да има наличен определени продукти - телешко или свинско, доматено пюре, лютеница, масло, кашкавал, саламурено сирене, грах, замразени броколи и спанак, белени домати, мед, бисквити.  Обикновено пак той пазарува вечер, на връщане от работа плодове, зеленчуци, мляко и хляб. На мен ми се случва по-рядко - ако съм забравила да му поръчам нещо или ми е щукнало да готвя нещо, за което да си избера продукти.
Плащанията са ни на 5 пъти, ММ работи на три места, спестява едната заплата за почивки, ремонти и непредвидени разходи, другата отива за запасяване. С моето първо плащане покриваме основните режийни, второто е по-символично, за глезотии и запълване на евентуални дупки в края на месеца. Кредити и ипотеки нямаме, плащаме символичен наем на една роднина, но готвим за още две гърла, извън четиричленното ни семейство.
Имам от 15 години една транскарт за много краен случай, рядко я ползвам, а ММ изобщо няма кредитна карта.
Пловдив.

# 33
  • Мнения: 843
Перилни и почистващи препарати и всякакви такива влизат в големите пазарувания, нямам орделно перо за тях. Аз също обичам да имам запаси- даже и в момента шкафа ми е пълен, защото в понеделник пазарувахме.

Не съм от София, в Казанлък живеем.

# 34
  • Мнения: 7 987
Достатъчно много неща имам да мисля, за да мисля и за семеен бюджет.

# 35
  • Мнения: 5 178
За НЕспестяващите мога да дам следния съвет, който при нас работи
 имаме по  две сметки - едната е картова, а другата "скрита" за да теглиш от нея трябва да идеш до банката
Сложили сме си някаква минимална сума, която трябва да спестим на месец и прехвърляме парите по "скритата" сметка  
Така като свършат парите по картата се замислям дали да не изчакам с някоя покупка, да обмисля по-дълго дали е нужна  Mr. Green.
Така лека полека миналата година спастрих пари за освежителен ремонт, а иначе предвиждахме да разбутваме спестяванията
Като получим премии директно ги местя в скритата сметка, освен по Коледа, когато или моята, или премията на ММ отиват за подаръци и глезотии, а тази година и за зимна почивка.

Колкото и да е зле финансово човек е хубаво на заплата да задели мин 10-20% от заплатата настрани, в добри месеци ще ги спести. Но имаш ли парите в джоба или по картата се изкушаваш

# 36
  • Мнения: 7 987
Аз също винаги имам една заделена сума, която спестявам умишлено. Като достигна желаната сума, спирам да спестявам.

# 37
  • Мнения: 3 228
При нас мъжът ми плаща он лайн всички сметки без телефоните, като там аз си плащам моя, той неговия. Нямам никаква представа колко са битовите сметки. Той плаща и всичко по колата, за които разходи също не знам колко точно са
Аз плащам всичко около детето - градина, допълнителни занимания, рождени дни на приятелчета, дрехи, обувки и т.н. Успявам да пазарувам изгодно. И той няма представа кое колко струва около детето.
В магазина за големите покупки ходим заедно и обикновено плаща той, но понякога и аз. Аз избирам какво да се купи, защото аз готвя. Той ако си хареса някоя глезотийка я мята в количката. Ежедневните неща ги купувам аз, понеже имам повече време и след работа минавам през магазина с детето. Не пушим и не пием. Почивките ги планирам винаги аз/имам повече време и намирам с лекота изгодни оферти/
В момента събираме пари с определена цел и аз се старая да спестявам поне 30 процента от личните си доходи, като има месеци в които успявам и 50 процента.
Той също е свил разходите и се опитва и той да спестява. Общо взето скоро ще теглим чертата и ще видим до къде сме стигнали.
Парите ни са по отделни сметки в различни банки, като и двамата имаме по две сметки - спестовна и дебитна карта, но дефакто парите ни са общи. Неговите доходи са с около 20 процента по - високи от моите

Последна редакция: пт, 25 мар 2016, 11:21 от veselka1

# 38
  • Мнения: 4 785
Правила съм експеримент да водя нещо като домашно счетоводство, но освен да видя колко пари за кое са отишли, друга полза не видях. Може би, че стриктно знаех с какви пари разполагаме.
Знам колко пари ни отиват в сметки, с другите живеем - текущи разходи, храна, подаръци, бензин, излизания и пр. Това с неговата заплата, бонуса му отива или за някой по-голям разход, или за почивка. Моята заплата - цялата в спестовна сметка за бъдещ общ план. Е понякога пипаме оттам, като например вчера за неговия подарък за рождения му ден, все пак изненада трябва да е  Mr. Green.

Не пушим обаче, тогава бихме успявали да спестяваме по-малко, както и си носим обяд на работа, това с цел по-здравословно хранене, но със сигурност и спестяваме. Защото приготвено вкъщи пак е пари, но не колкото навън, това всеки ден би ми излизало само на мен между 5 и 10 лв. Има от къде да се спестява, без да се променя коренно жизнения стандарт.

# 39
  • Мнения: 3 228
И аз от скоро си нося храна на работа. Омръзна ми да ям боклуците по заведенията. Така и не мога да попадна на място с нормално обедно меню и с несърдити сервитъорки

# 40
  • Мнения: 3 887
Данъци- всеки получава на свое има нужното и всеки се разплаща;
Ремонт дом-главно мъжа ми;
Коли-по-големите разходи той (първоначална вноска), като всеки си плаща по неговата кола пак-данък, каско, ГО, преглед, вноска за изплащане (кола на лизинг)-с оглед на това, че се следят дати за тези неща и всеки си знае на неговата кога кое е. + гориво-всеки си сипва сам;
Сметки-плаща мъжа ми, всичко до тук плащаме електронно и данъци и такси смет, сметки, коли и обслужване на коли;
Храна-не делим и не разпределяме-пазарува който свари, не съм забелязала аз да пазарувам повече, той пазарува по-на едро, примерно, като ни свърши кафето отива уж за кафе, но купува 10 пакета кафе, не един, и така за повечето неща, които търпят пазар в количество. Аз пазарувам ежедневните-хляб, мляко, яйца, плодове;
Учебници-всеки според необходимото му си купува (поръчва онлайн), оборудването за училище на децата главно аз.
Такси за дейности на деца-това плащам главно аз, защото главно аз водя и контактувам с учители. Екскурзии и подобни пак главно аз съм поела относно това да е платено, но може да се случи да не са изтеглени парите от моята точно сметка (тук отварям скоба-всичко, което можем, плащаме електронно и с карта, максимално. Това, което не можем плащаме кеш-това са такси на децата разни, екскурзии и подобни, като за целта се налага да държим някакви пари кеш, от където взимам. Като свършат парите се тегли една определена сума и така. Само че и тук не броя и не следя точно кой колко пъти е теглил и сложил пари кеш да има, прави го този, който види пръв така да го кажем, че са свършили.)
Лекарства-и двамата купуваме според на кой каквото и когато се наложи;
Почивки-плаща мъжа ми-хотели, път, аз плащам дребните ( и не чак толкова) забавления, по батути, пързалки, басейни и т.н. защото ходя главно аз, та и там е потока от сладоледи, и подобни.
Разкрасителни-спорт и фризьор-всеки си плаща, на децата аз. Laughing
Рождени дни и празници-главно аз поемам;
Спестявания-аз имам сравнително малки, за мен, мъжа ми има други.
Друго не се сещам какво. Като всичко това зависи от дохода. Той ни е ръководен. Аз лично си имам файл и си попълвам там приходи/разходи. Обикновено, като получа приход разплащам веднага всичко, което ми е електронно-вноски по кола и т.н., всички такси за децата също следя да са платени в указания период, след което остава реално само ежедневен пазар. Не всеки месец има фризьор, рожден ден или подобни, така че по принцип-каквото остане след разходите в деня на новия превод, си го преведжам в друга сметка за спестявания. Вечеря на ресторант плаща винаги мъжа ми, но реално се е случвало да му "услужа" кеш, ако в ресторанта не приемат карти (което е рядкост).
Кучето-мъжа ми поръчва храната, води на ваксини и обезпаразитяване, доктор. Аз купувам лакомства Simple Smile)))))
Забравила съм, допълвам-дрехи-всеки сам си набавя, на децата главно аз;
Зъболекар-за сега се вместваме в дежурните за годината неща, ако има нещо извънредно всеки си поема сам неговото (зъбен камък). На децата ортодонтията поемам аз, защото по правило аз съм (се)сложила като отговорник по контактите с ортодонта. Това е голямо перо в началото само, при поставяне на нужната апаратура.
В първите месеци от годината не мога да спестя, защото тогава плащам данъци, и обслужването на колата, което са големите разходи, после си тече вноска само + гориво месечно, няма големи суми за плащане и съответно остават свободни пари за други неща. Ако няма такива други неща-отива в спестено.

Последна редакция: пт, 25 мар 2016, 14:20 от smetanapalata

# 41
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
В анкетата отбелязах, че сме със семеен бюджет, но от няколко месеца го бойкотирам. С него, без него, парите потъват, правя си отчета от моя страна лесно, но от страната на мъжо картинката е размазана и неточна. Държа да уточня, че аз плащам всички сметки, но бюджета ни е общ. Мъжът ми дори не знае колко колко е, после само давам отчет за похарченото Simple Smile
 Имам екселска таблица, някъде от нета си я намерих и я префасонирахме според нашите нужди. На отделни пера са разходите за дом - такси за входа, вода, газ, ток, и-нет и телевизия, котката и кредита; отделно са ежедневните разходи - цигари, покупки, козметика/препарати, дрехи, излизания; децата също са отделно - такса ясла, дрехи, памперси, играчки, забавления, ученически консумативи; последните две пера са за автомобилите (винетки, гориво, ремонти, плащания от административен характер и данъци) и здраве (лекарства, зъболекар, посещения при специалист). Така хубаво ми беше онагледено всичко, ето сега погледнах, до ноември съм била стриктна, после съм му отпуснала края. Просто ми втръсна постоянно да моля мъжото да каже за какво е харчил. Накрая таблицата ми изчисляваше примерно, че трябва да сме с 300лв, пък ние сме на 0  ooooh!
Иначе като разходи, най-много харчим за храна, за режийните и за колите. Все се мъчим да пестим, но и в момента сме с 1 заплата и буквално към 1во число сме издъхнали, та до 10ти се гърчим яко. Иначе спрях цигарите от няколко месеца и финансовото отражение не го усетих  hahaha
Спестявания нямаме, няма и как да имаме за момента. В общи линии успокоителното си е, че зимата свърши, няма да ги има големите сметки за ток и газ. Всяка година така се успокояваме и никога не успяваме през топлите месеци да заделим някаква сума  ooooh! Лош мениджмънт отвсякъде!

# 42
  • Мнения: 5 178
А да и на следващата заплата моя прехвърлям остатъка от предната пак в скришната сметка  Mr. Green

# 43
  • Мнения: 3 887
В зависимост от месеца и какво е останало, може да са 20 лв, но ги прехвърлям, да, умишлено, възпитателно. Моята сметка не е тайна, по принцип имаме достъп до сметките си (чрез карта, тук само в един магазин са ми искали лична карта при пазаруване с карта, в H&M Simple Smile) Като цяло си знаем и горе-долу какво имаме заделено всеки на всеки. Нужди всякакви изникват, правим сметка от чия ще е по-изгодно да се дръпне сума при нужда. Съответно мъжа ми може да тегли с моята карта на банкомат, аз с неговата (ако си спомня кода, защото не се е налагало и май не го помня Whistling).

# 44
  • Мнения: 729
Ние сме с 2 дебитни карти към 1 сметка. В началото на месеца внасяме сумата, която знаем, че харчим (приблизително) всеки месец. Плащаме почти всичко с нея и мога да видя къде сме я изхарчили. Ако не ни стигнат, при някакви извънредни разходи, добавяме още и в края на месеца правим поредния разбор къде, аджеба, изхвърчаха пак тези пари Grinning. "Вноските" по картата ги правим пропорционално, спрямо доходите. В края на месеца, всеки си заделя по негова сметка, каквото му е останало от заплатата, през която си покрива неговите разходи - обяд на работа, данъци и подобни. От няколко години сме така и ни е изключително удобно.

Общи условия

Активация на акаунт