С каква храна храните котката си?

  • 122 905
  • 1 294
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 5 508
Елена, щом котката яде по кило на месец, то с 80лв. ще имате храна за около 10. Та пак ще са същите пари, просто дадени наведнъж.

# 211
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
_Зизy_ Ако за вас 80-100лв са нормални за мен не са.Имала съм не 1 и 2 котки които до този момент съм ги хранила с обикновени храни от по 2 лв от нормален магазин и са живеели до дълбока старост .Отговорна съм и към това животинче което имаме в момента и правя каквото мога за да се чувства комфортно и що годе да получава нужната храна.Но 100лв аз не бих дала само за котка или куче или каквото и да е друго животно.Предишната ми котка беше изцяло на домашна храна - без никакви гранули или паучове и ако не беше избягал сигурно щеше да е още жив.Брит и Пурина не мисля че са фураж за крави.
Ивекс Гурме още не съм давала но щом казваш че е боклук тогава няма да му купувам.Пробвала съм доста паучове на други марки но нашият писи само ги подушва и обръща купичката.Не ги пробва изобщо.Другият ми вариант е да не му купувам никаква мокра храна а да си останем само на гранулите.
Гурме голд и моите не го обичат. Гурме Перла купувам от Зооплюс, излиза около лев на пауч. Иначе в магазините тук с 40-50 ст. отгоре. Моите котаци добре приемат и Феликс, при промоции в Метро и други вериги, може да се намери за 49 ст. пауч, което е добра цена. Но Перлата я ядат с повече апетит.
Както вече писах за котаната  ми Топси, доживя си до 20 години, в добро здраве, на варена риба с хляб, и друго, каквото има. Важното е да няма подправки, да не е пържено, и т.п. Така че, готовата храна е по-скоро за наше удобство, а котката яде храната с която я свикнеш.

# 212
  • София
  • Мнения: 6 219
Ще дам само един пример относно цените. Аплауз гранули 400 гр., което е храна все пак с 80% съдържание на месо и без зърно онлайн в зооплюс е 5,90. В магазина е 10,90 лв.
Консервите и сладостите на аплауз като взема за 3 месеца напред в големи разфасовки ми излиза около 1,70-1,90 бройката. В зоомагазина жената на мократа храна е 2,90-3,40 лв. Разликата е осезателна. Давам го по два пъти седмично средно и редувам с консерви carny и др паучове, но ако трябваше да купувам от магазина в къщи само храна за котката щеше да има. Значително по-хранителни са обаче и така веднъж-два пъти седмично тя е много доволна.

Котката с фураж не може да се нахрани, само се тъпче и дебелее.

# 213
  • Мнения: 239
_Зизy_ Съгласна съм.Но когато човек има 100 неща на главата си за плащане тези 80лв дори и през 10 месеца да са,се усещат доста драстично.Аз не мога да си позволя да ги дам наведнъж.8 лв на месец за сега ме устройва.
От утре ще почна с Пурина да видим как ще я понесе и дали ще му хареса.Ако не ще минем на другият вариант.За сега ще огранича консумирането на паучове докато не намеря нещо което да е полезно и в същото време изгодно за моя джоб.
Тези от вас които си мислят че е лесно да приучите животно от малко на каквато храна си поискате се лъжете жестоко.Това е третото коте което взимам на 40 дни и приучвам към домашна храна.Без никакъв успех.Първото така и не го научих да яде риба,кис мляко не подушваше.Хляб никакъв.С второто също имаше някакви проблеми.Сега с това от време на време хапни друг път просто подминава а е имало случай в които си обръща и купичките.Животно с характер...то имаше една приказка че царският пес и киселици е ял ама това не е куче.Котките са по капризни създания и изискват повече грижи.

# 214
  • Мнения: 5 508
Млякото и хляба НЕ са храни за котки! Като искате да е домашна храна, нека е подходяща ... Angry

# 215
  • София
  • Мнения: 6 219
Съвсем нормално е да не яде хляб, домашна храна, кисело мляко...

Като искаш да е евтино - купуваш му чисто месо и го храниш с него.

Зизу, гоним се с теб.

# 216
  • Мнения: 239
На времето...може би преди 10-15 години моята баба имаше котка - Топчо.Бая голям беше - може би около 10 кг.Хранише го единствено с домашна храна - надробен хляб с прясно мляко,попара и т.н.Каквото готвише баба това имаше и за Топчо.Никога не са му купували гранули - паучове тогава не е имало.Котката умря от старост - мисля че беше на 16 или 17 години.Не помня да е бил болен и да са го водили по ветеринари....
Мой съученик гледаше също котка но му умря на 2 или 3 години.Купуваха най скъпата храна.Сами си правете преценка...Понякога храната не е основен критерии за по добър живот на което и да е било животно.Всичко си  опира до ген организъм...
Ето тази сутрин сложих на писи храна на Пурина - огледа купучката и я обърна...гладен е върти се около мен но не отива да си яде неговото.

# 217
  • София
  • Мнения: 6 219
Най-вероятно котката на баба ти, ако е излизала основното хранене го е правила навън. Както са правили много котки по това време. С този ген като се започне... Ама хайде да не задълбаваме. Котките са месоядни животни.

А пък никой не говори за най-скъпата храна. Говорим за ниско качество на гранулите. Храната на баба ти преди 30 години е била много по-качествена от храната домашната днес.

# 218
  • София
  • Мнения: 8 348
стара и драматична тема

животното не е просто животно, а член на семейството ми, щом съм го взела и съм поела отговорност към него
следователно го храня възможно най-добре за него и за мен

за да не решиш, че съм милионерка - не съм
в момента храня три котки и едно куче /голямо/
правя си проучване къде ми излиза най-евтино, коя разфасовка ми идва най-добре като количество-цена и пазарувам
така давам по 8 лв на месец за котка, ама храната им е отнай-висок клас
паучовете взимам на Брит, отново по интернет
под 0,70 лв на брой излизат за брой, като ги поръчащ в кутиите по 12
и са по-качествени от феликс, макар и не висок клас
това ако не можеш да си позволиш повече

та правя си бюджет, знам, че трябва на еди коя си дата да съм заделила едикакви си пари, пускам поръчката и така

и ако не можете да давате по 80 лв накуп, ми събирайте следващите месеци тия 8 лв в касичка, така няма да е накуп


# 219
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Не виждам къде е драмата, ако не се взимат тия консерви и пастети, особено пък ако котката не ги ще. Полза от тях никаква, а ако са гадно качество - само вреда. Котаракът ми яде единствено и само висок клас гранули, поръчани по интернет. Никакви пастети, никакви хлябове, консерви и боклуци. Един чувал стига за 3 месеца и половина. Парите, които ще дам за боклучави храни от зоомагазина и парите за доктори, вследствие на лоша храна (като миналата година - зверско повръщане от Пурина Про план от магазина), предпочитам да ги дам за хубава гранула.

# 220
  • София
  • Мнения: 6 219
Аз само мога да добавя, че котката на една приятелка почина от боклучави храни наскоро. Жената просто не е знаела, че има различни класове храни и т.н. Не е ставало въпрос никога. Хранела го е с Уискас и някакви гранули - сещате се, реклами това-онова. Докторът изрично и е казал, че този тип запушвания се пилучават именно от неподходяща храна. Котето си е отишло почти без да даде знак, че е болно на стопанката си. Сега с новото коте и дадох един плик с продукти, които купувам аз. Видима е разликата е качеството на ххраната - вид, вкус, мирис. Не е с възможности жената, обаче търси варианти, включително готви на котето.

Моята като бебе хем преяждаше и повръщаше от преяждане, хем беше още гладна. 700 гр. коте ядеше по 100 гр. Пауч наведнъж и все беше гладна милата. Тогава видях, че нещо не е наред и се разрових да чета.

Простата сметка при мен се оказа - котката за да се наяде с уискас/феликс/ добавете по избор фуражна храна трябва да изяде 3-4 пауча. По около 0,60 ст. 1 бр. От фантастико примерно. Това прави около 2 лв. на ден. И котката ще е още гладна. 1 пауч с по-високо съдържания на месо поръчана онлайн излиза между 1,00 - 1,90 (за аплауз) е, къде е пестенето в този случай?!?? 1 пауч с високо съдържание на месо 50+% се равнява на всичките тия три боклучави неща.

По-високо качество означава значително по-малка дажба.

А по зоомагазините продължават да ми бутат роял канин...

# 221
  • Мнения: 19 061
За 8 месеца храната толкова би изветряла и изсъхнала (откъм аромати и мазнини), че малко котки биха я яли. Пури на третия месец отказваше да яде от така отворената опаковка. Нищо, че пресипвах в пликчета с цип или буркани, пак явно не се съхранява така, както в неотворен пакет. Аз съм за разфасовки, които котката (котките) би изяла в рамките на 3 месеца след отварянето.

# 222
  • София
  • Мнения: 6 219
Аз затова купувам най-малките все още. 400 гр. ги изяжда за около 2 седмици. 3 кг. Не знам колко време ще ги джвака. Ама тя не е и лакома де. Даже и след кастрацията не си промени апетита, а съм разказвала колко е подвижна и активна...

# 223
  • София
  • Мнения: 8 348
моите ядат бая, гадовете
не са дебели
според мен тайно носят и на комшийските през деня, докато ме няма

паучове давам рядко
снощи открих, че ядат кайма, свинско и телешко мляна от месо, ще включвам това към гранулите
и без това храня кучето със сурово месо, ще започна и тях

# 224
  • гр.София
  • Мнения: 2 759
Как ви излиза 8лв. храненето на месец не знам, аз сега си играх да сметна колко горе-долу ми излиза котката като разход за храна и кот. тоалетна, без ветеринара.
Ми минимум 50лв.
по 0,60гр.*30 =1,800кг.суха храна, 15лв. е кг. 27лв. Virbac,
паучове 15лв. по-половин и давам всяка вечер,
силикона 14лв.

Общи условия

Активация на акаунт