Асистираната репродукция и моралните норми

  • 10 673
  • 118
  •   1
Отговори
  • Наблизо
  • Мнения: 6 061
Да обсъдим тук етичните въпроси около асистираната репродукция и съгласието.Какво се случва,ако майката или бащата се откажат преди имплантирането на ембрионите.Кой има повече право - този,който иска ембрионите да станат деца или този ,който не иска?
Смятате ли,че случаи като този са морално и етично обосновани и ако не - защо?

https://en.wikipedia.org/wiki/Evans_v_United_Kingdom

# 1
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
За какво точно е темата? Доколкото знам ембрионите се трансферират, а излишните се замразяват за бъдещо ползване или се унищожават. Кой да има повече право и за какво? Всеки си има собствено усещане за морал, дори на двама в една двойка мерилото за морал е различно.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 23 633
Каквото и да напишем - съдът се е произнесъл.

# 3
  • Мнения: 39 247
За да трансферират и дай боже имплантират трябва подписано съгласие и на двамата родители. ьаько единия се откаже, то те се или замразяват или унищожават.

# 4
  • Наблизо
  • Мнения: 6 061
По повод този казус и етичните и морални проблеми,които повдигат.Мъжът се е отказал и ембрионите е трябвало да бъдат унищожени,като жената после не може да има деца.Междувременно й е направена аблация на яйчниците.
http://www.novinar.bg/news/evropejskiiat-sad-ne-pozvoli-na-brita … MjIyNTsyNQ==.html

# 5
  • Мнения: 25 568
Ако абортът е убийство, унищожаването на ембрионите какво е?

# 6
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Ами, този казус и за мен е странен. Щом законодателството дава право да се откажеш от процедурата, значи няма нарушения.

А, морлно, дали е редно, не мога да преценя.

# 7
  • В сърцето на любимия човек
  • Мнения: 13 414
Точно заради подобни казуси, при жени, при които се налага лечение, застрашаващо фертилитета, вече се предпочита замразяване на яйцеклетки или яйчникова тъкан. По-рисково е от гледна точка на процента успешно размразени яйцеклетки, но отпада риска един ден мъжът да откаже трансфер на общи ембриони.

Знам за съфорумка, преживяла подобен казус - със съпруга и се развеждат, а имат замразени ембриони, които тя не може да използва без неговото писмено съгласие.

# 8
  • Мнения: 1 630
  Имаме 7 замразени ембриона, едно дете почти на 4 години и сега съм бременна със второ. Дори и да искам да износя другите 7, не мога. Първо съм на 35, което ще рече, че ако искам да ги износя, трябва да съм бременна следващите 10-15тина години. Тогава бихте ме захванали по въпроса дали е морално да съм бременна на 45-50 години. Второ, наложи се да родя със секцио. Повече от 3 секция, лекарите не препоръчват. Трето, нямам право да даря замразените ембриони, дали искам си е мой проблем, но така или иначе нямам право. Така, че за мен темата е безсмислена. Морал или не- това е положението.
  BeautifulM, малко корекция- прави се трансфер на оплодени яйцеклетки, а не имплантация. Трансферът е в ръцете на лекарите, имплантацията е божа работа. В този ред на мисли, няма как родителите да се откажат от имплантация (да не говорим, че съм чувала и израза "трансплантация"  ooooh! ), евентуално може родителите да се откажат от трансфер, не от имплантация. И още- "ембрион" също е неточно, трансферират се морули и бластоцисти, в зависимост от степента на развитие на оплодената яйцеклетка. 

# 9
  • Мнения: 3 133
Имам следния въпрос - ако си на категоричното мнение, че унищожаването на ембриони е равносилно на убийство, възможно ли е да изискаш от лекарите да бъде извършено оплождане максимум на две яйцеклетки - т.е. толкова, колкото жената може безрисково да износи - за да не се стига до оставане на неизползвани ембриони и съответно до унищожаването им?

# 10
  • В сърцето на любимия човек
  • Мнения: 13 414
...И още- "ембрион" също е неточно, трансферират се морули и бластоцисти, в зависимост от степента на развитие на оплодената яйцеклетка. 
Елли - ще си позволя да те поправя, защото не си съвсем точна - прочети НАРЕДБА № 28 ОТ 20 ЮНИ 2007 Г. ЗА ДЕЙНОСТИ ПО АСИСТИРАНА РЕПРОДУКЦИЯ
https://www.google.bg/url?sa=t&source=web&rct=j&url= … 9It9JDnQpXU_TZ-Sg

В чл.22, ал1 касаещ експертиза на зиготи, във всички точки отнасящи се за периода след оплождане се говори за ембриони. Морула, бластоцист и т.н. са степени на развитие на ембрионите.

Освен това всички лечебни заведения, извършващи асистирана репродукция се регистрират в Агенция по трансплантация.

# 11
  • Мнения: 1 630
GG_BG, трудна работа, първо лекарите се стремят да извадят повече Я, защото не всички са зрели и годни за оплождане (това няма как да бъде видяно докато Я са още в яйчниците). Второ, когато ги оплодят, не всички се развиват до стадий (т.н. бластоцист), който е най- добрия за трансфер. Просто някои оплодени Я спират да се развиват, въпреки, че ембриолозите им осигуряват идеална температура и хранителна среда, както казах по- горе- божа работа. Има жени, при които се вадят примерно 10-15 Я, оплождат се и никоя не стига до бластоцист, има жени, вадят една Я, оплождат я, развива се добре и се стига до здравородено бебе.    

# 12
  • Мнения: 1 630
пънче- мънче, аз успях в 2 лечебни заведения, първи опит- първи успех, втори опит- втори успех, като и двете НЕ са регистрирани в Агенцията по Трансплантация  Mr. Green

# 13
  • В сърцето на любимия човек
  • Мнения: 13 414
Убедена съм, че турските клиники също са регистрирани в аналогична институция  Peace
Моята лентичка също е резултат от АРТ  Wink

Съгласна съм, че имплантация и трансплантация са две съвсем различни понятия.

Впрочем можеш да дариш ембрионите, но само за научни цели Peace

# 14
  • Мнения: 1 630


Впрочем можеш да дариш ембрионите, но само за научни цели Peace

Реално погледнато е същото, защото в крайна сметка, от моята гледна точка, ембрионите пак ще бъдат унищожени.  Peace Както и да е това е друга тема.
Моите разсъждения са следните. Дайте да си представим ситуацията като цяло- ниски майчински, скъпи детски дрешки, лекарства, храни, консумативи, държава която нехае, беднотия, голяма драма беше, че жена кърмила в мола, като цяло нетолерантно общество към майките, 200 000 двойки се трепят по фонда, кой знае още колко има, като нас, дето се на влезли в статистиката, няма места в детските заведения, нетолерантни работодатели, семейства, теглещи кредити за АРТ в чужбина, езикови бариери, дори и Синодът беше против АРТ и т.н. и т.н. и т.н. до безкрайност. Решението за АРТ се взима трудно, скъпи и мъчителни процедури, страх и какво ли още не, и накрая......ми дай да обсъдим тези жени имат ли морал или не. И без това им е трудно, дай още да ги натиснем отгоре.
За съжаление медицината още не е достигнала нивото "докторе, извади ми 2 Я, оплоди ги, да си родя две деца и да сме живи и здрави." Но за радост, медицината е достигнала до това ниво, че да може да помогне на такива семейства.
А морално ли е да се напълним само с циганета, с 14- годишни майки.  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт