Асистираната репродукция и моралните норми

  • 10 712
  • 118
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 718
Трябва да се подписва декларация предварително,обаче тук се повдигат различни етични въпроси като даряването на ембриони,което не е позволено - а тук те се даряват един вид.

За мен мъжът не е урод или изрод.Имал е изборът да не иска деца от тази жена,направил го е.Имайки предвид казусите с БНДта,самотни майки и прочие,явно за него е по-добрият вариант.
Аз също смятам,че има много начини да станеш майка.

за мен мъжът не е изрод също - мнението ми за свободния избор срещу свещените и по-силни права ти е известно.

Не съм добре запозната с правната уредба на Ар, поне не с подзаконовата, но погледнато по-общо може да не става дума за даряване на ембриони /което наистина е забранено/, но е възможно даряването на яйцеклетки и сперматозоиди. Съвсем възможен е практически казус на АР с изцяло дарителски материал и сега и тази материя е уредена перфектно. И подобен казус би се развил така: участниците са в режим донори при осигуряването на материал и впоследствие произхода на роденото дете се урежда със сега съществуващия закон. Майката, която е забременяла с "донорски" материал става майка с раждането на детето, а бащата-по презумпцията на съпруга или с припознаване,ако не са в брак /но не и с търсене на произход, ковто е забранено при донорски материал/. Това би дало известна свобода и гъвкавост на ситуацията.

# 61
  • Мнения: X
 В посочения от началото на темата казус се изтъква единствено правото на мъжа да избере, с коя жена да създаде потомство.

# 62
  • От Луната
  • Мнения: 6 218
Има държави в които донорството не е анонимно. Детето има право да потърси генетичния си произход при навършване на пълнолетие, но донора няма право да потърси детето.
В този казус смятам, че съда е на страната на мъжа, а морала на страната на жената. И е така и не е така, казуса се размива, защото дефакто не знаем защо се е стигнало изобщо до тази ситуация и дали жената "не си е виновна сама" за тези последици.
Честно казано някои жени стават обсебени от идеята/борбата за дете и се подлагат на какво ли не в името на забременяването. В тази битка, рядко остава жена, която да няма психологически, емоционални и дори физически последствия. Трябва да се работи в посока психологическа помощ на семействата с такива проблеми, защото бременността не е края на битката. Само жена минала или минаваща през това знае какво е да минеш през ада на безплодиото. Без значение кой фактор е причината, винаги жената носи по-големия товар и това рефлектира върху всичко. Няма човек който да се е опазил и да "не е мислил". Самият натиск, който оказва проблема стерилитет, а после и рака, които са равностойни като емоционалност и безпомощност, биха увредили един човек и той може би не разсъждава трезво.
Друг въпрос също ме вълнува, ами ако жената нямаше нов партньор? Чудя се този човек къде е в цялата тази драма и каква е неговата роля в решението на бившия мъж да вземе такова съдбоносно решение... с всичко това исках да насоча разговора към "Възможно ли е жената да е изперкала до толкова, че да са влошили и елементарна комуникация м/у заинтересованите страни?" За мен лично да, и би следвало това да се отчете като възможност, преди да наречем мъжа "урод", защото не знаем, какво го е провокирало да вземе подобно решение.

# 63
  • Мнения: 1 782
По принцип смятам, че всеки човек има право да се откаже от децата си или ембрионите си. Но и всеки човек има право да си задържи децата или ембрионите. По принцип съм човек, който уважава живота и по посочения казус мисля, че справедливо за двете страни би било жената да си запази ембрионите, а мъжът освободи от всякаква морална и финансова отговорност. Същото си мисля и за мъжете в брак! Това, че на един мъж му е хрумнало да има деца, не означава, че няма право да се откаже от тях финансово и морално. НО!!! За целта жените трябва да са  достатъчно финансово независими.

# 64
  • Мнения: 2 837
Цитат
Това, че на един мъж му е хрумнало да има деца, не означава, че няма право да се откаже от тях финансово и морално. НО!!! За целта жените трябва да са  достатъчно финансово независими.
Това как точно си го представяш да стане.
Говорим за деца, не за ембриони, нито за възрастни хора.

# 65
  • Мнения: 1 782
Румцайс, това е повече от тъжно, но нима не се случва? Нима не познаваш случаи, в които бащата си зарязва децата и не се сеща за тях? За съжаление много мъже са емоционално незрели - радват се на децата няколко години като на домашен любимец и после изчезват от живота им БЕЗ никакво емоционално обвързване и хич не им пука, че някъде там едни деца питат: "Тати къде е? Защо ни изостави?"

# 66
  • Мнения: 817
Много клиники по стерилитет в България предлагат нотариално заверено пълномощно валидно за определен срок, чрез което жената може да оперира със сперматозоидите на съпруга или партньора си, като това й дава право да прави трансфериране на ембриони без изричното съгласие на партньора в дадения момент, защото той ппредварително го е декларирал и не може да се отметне.
Аха! Ето го ключа от палатката! Браво, че нашите специалисти са напред с материала! smile3501
Да вземат и другите да се поучат поне веднъж от нас!
П. П. За мен този мъж е мухльо и изрод, рядко слагам епитети на някой и съдя, но този път пред фактите и безочието му не устоях, извинете. Сигурно на яве ще се окаже много мил човечец и прочее, но постъпките му са за мен равни на предумишлено убийство и бягство. Те всички в затвора са невинни и много от тях са много мили хора...

# 67
  • Мнения: 2 837
Румцайс, това е повече от тъжно, но нима не се случва? Нима не познаваш случаи, в които бащата си зарязва децата и не се сеща за тях? За съжаление много мъже са емоционално незрели - радват се на децата няколко години като на домашен любимец и после изчезват от живота им БЕЗ никакво емоционално обвързване и хич не им пука, че някъде там едни деца питат: "Тати къде е? Защо ни изостави?"
Сега те разбрах.
Това не е тяхно право, просто им се дава такава възможност.

# 68
  • Мнения: 2 718
Много клиники по стерилитет в България предлагат нотариално заверено пълномощно валидно за определен срок, чрез което жената може да оперира със сперматозоидите на съпруга или партньора си, като това й дава право да прави трансфериране на ембриони без изричното съгласие на партньора в дадения момент, защото той ппредварително го е декларирал и не може да се отметне.
няма такова пълномощно, което да не може да се оттегли при желание на упълномощителя. Особено "нотариално заверено пълномощно за определен срок" Това се прави с цел улесняване и ускоряване на процеса, ако бащата е възпрепятстван да подпише лично за процедурата. Например, аз имам пълномощно от съпруга си - нотариално заверено, да оперирам неограничено с всичките му банкови сметки, защото той често отсъства. Ако се разведем дали не ще да е възможно той да оттегли това пълномощно, защото не може да се отметне? Това не е декларация, а срочно пълномощно

# 69
  • Мнения: 2 114
Много клиники по стерилитет в България предлагат нотариално заверено пълномощно валидно за определен срок, чрез което жената може да оперира със сперматозоидите на съпруга или партньора си, като това й дава право да прави трансфериране на ембриони без изричното съгласие на партньора в дадения момент, защото той ппредварително го е декларирал и не може да се отметне.
няма такова пълномощно, което да не може да се оттегли при желание на упълномощителя. Особено "нотариално заверено пълномощно за определен срок" Това се прави с цел улесняване и ускоряване на процеса, ако бащата е възпрепятстван да подпише лично за процедурата. Например, аз имам пълномощно от съпруга си - нотариално заверено, да оперирам неограничено с всичките му банкови сметки, защото той често отсъства. Ако се разведем дали не ще да е възможно той да оттегли това пълномощно, защото не може да се отметне? Това не е декларация, а срочно пълномощно

+1

Това за пълномощното, от което "не може да се отметне" , защото го бил "предварително декларирал".....   Shocked

Дано някой не е взел за чиста монета това мнение на Герда1.


# 70
  • Мнения: X
Вие имате ли такива пълномощни?
Ако нямате не говорете излишно, защото аз имам и сме правили консултации с най-добрия юридичестки специалист за страната известен и в световен мащаб в тази сфера.

Последна редакция: нд, 29 май 2016, 23:37 от Анонимен

# 71
  • Мнения: 2 718
Вие имате ли такива пълномощни?
Ако нямате не говорете излишно, защото аз имам и сме правили консултации с най-добрия юридичестки специалист за страната известен и в световен мащаб.

това пълномощно ще важи ли , ако се разведете със съпруга си преди трансфера, но в срока на действие на пълномощното? И наистина ли той не може да го оттегли? Защото наистина в правото не съществува неоттеглимо пълномощно. И доколкото упълномощаването е формално /т.е. нотариално заверено/- оттеглянето му е дори неформална сделка

# 72
  • Мнения: X
Говорим за различни неща.
Нямам намерение да споря.

# 73
  • Мнения: 2 718
Говорим за различни неща.
Нямам намерение да споря.
Никой не спори , но тъй като ти посочи неоттеглимото пълномощно като начин да се разреши казуса по темата и някои ти повярваха, би било добре да не ги подвеждаш. Наистина някой може да ти се върже и да пострада

# 74
  • При семейството си
  • Мнения: 6 633
Към настоящия момент законовата уредба в тази област в България, която разбира се е заимствана, е достатъчно добра. Разбира се практиката ще наложи някои промени, както и във всяка една друга сфера, която е регламентирана.

П.С. С въпросното нотариално заверено пълномощно е дадено изрично съгласие да се използва замразената семенна течност и за извършване на трансфер, предполагам, в обсъждания случай говорим за изрично изразено несъгласие това да се направи. И да, пълномощно може да бъде оттеглено.

Общи условия

Активация на акаунт