Асистираната репродукция и моралните норми

  • 10 702
  • 118
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 251
Ами може да се направи по подобие на органите - подписал си съгласие, трансплантират /всъщност май дори да не си подписал, ако изрично не си отказал, питат родниниІ Тук само трябва да се допълни вероятно лице, което има право да ползва и /или разпорежда.

Но предвид, че става дума за човешки живот, според мен трябва да се ограничи за настъпила смърт непосредствено преди трансфер и до бъдещата майка. Но това пък са толкова малко изключения, че не знам...

# 106
  • Мнения: 2 718
Ами може да се направи по подобие на органите - подписал си съгласие, трансплантират /всъщност май дори да не си подписал, ако изрично не си отказал, питат родниниІ Тук само трябва да се допълни вероятно лице, което има право да ползва и /или разпорежда.

Но предвид, че става дума за човешки живот, според мен трябва да се ограничи за настъпила смърт непосредствено преди трансфер и до бъдещата майка. Но това пък са толкова малко изключения, че не знам...
може би и до бъдещия баща да се ограничи- нека не забравяме и него

# 107
  • Мнения: X
Има риск така да се оплетат нещата, че да съществува реална  бъдеща опасност от инцест или  т. нар. кръвосмешение...

# 108
  • Мнения: 1 251
Диана
да - до бъдещият родител  Peace

# 109
  • Мнения: 2 718
Има риск така да се оплетат нещата, че да съществува реална  бъдеща опасност от инцест или кръвосмешение...
инцест и кръвосмешение е едно и също

Диана
да - до бъдещият родител  Peace
а за замразени яйцеклетки или сперматозоиди? тогава бъдещият родител е мъртъв

# 110
  • Мнения: 1 251
За тях по-скоро-не.

# 111
  • Мнения: 2 718
според мен много по-лесно регулируемо и по-етично би било да се унаследяват замразени яйцеклетки/ сперматозоиди. Там няма спор за "собствеността им" - това е единствено и само наследодателя, който ги е отделил и замразил, както и няма никакви морални или законови пречки с този материал да бъде подходено към оплождане от неизвестен донор и сурогатна майка ако щеш. Никой не може да спре никого да направи това в настоящия момент с яйцеклетката на сестра си например, ако тя я дари, да не говорим, че има случаи, в които майката износва като сурогатна майка детето на дъщеря си.
При ембрионите имаме намесен и друг човек, носител на половината генетичен материал и там е необходимо съобразяване с неговите /нейните права. При яйцеклетки и сперматозоиди този проблем не съществува.

# 112
  • Мнения: 2 013
Малко влязохме в ролята на законотворци, но и аз да си кажа - най-добре би било още в самото начало, т.е. при срещата на яйцеклетките със сперматозоидте (т.е. оплождането) просто да се подписват документи, кой ще има право на тези ембриони в случай на смърт, раздяла и т.н.

От психологическа гледна точка е неприятно точно в този момент да мисли човек за най-лошото и да проиграва такива ситуации, но ако още тогава нещата са регламентирани и окончателни, т.е. без възможност някой да се "отметне", то така би било най-справедливо.

За мен мъжът в тази ситуация е постъпил неморално. Когато са се сгодили, тя е била здрава. После се разболява, после се налага премахването на яйчниците, после мъжът явно разбира, че има и по-лесни начини - просто да си намери друга жена и да зареже всичко.

Има и друг тънък момент тук, но не съм специалист в тази област - не е ли възможно отстранените яйчници/тъкан да се замразят? Защо да не се въведе това като стандартна практика. То е ясно, че те са в по-голямата си част увредени, но сигурно все някаква здрава тъкан ще има. Медицината напредва с бързи темпове и има вече и инвитро матурация на яйцеклетки и т.н. Това би била отделен вариант/надежда за такива жени. Просто си разсъждавам, без да съм много на ясно в тази материя.

# 113
  • Мнения: 2 114

В Русия добиха известност два случая на майки, които са имали замразена сперма от покойните си синове, взета преди химиотерапия. С тази сперма и със сурогатни майки (с които отношенията са били само договорни и финансови) и двете имаха внуци.
Гледах предаване с жените. И двете сами си гледаха внуците. Споделиха пред камерите, че реалността е доста различна от очакванията. С първата имаше поне две предавания. Имаше и предаване с двете баби заедно.
Хлад ме обзе като ги слушах, не им е леко, но определено е различно от това, което са си представяли.


По темата за АРТ технологиите: има и доста деца след АРТ технологии изоставени, родили са се не така здрави, както са ги искали. Случаите са в България.

Животът е по-разнообразен от представите ни, затова се въздържам от категоризиране на майките по критерий "трудност на забременяване".  Само майките, отглеждащи болни или недоразвити дечица, за мен за са майки за почит и преклонение.

# 114
  • София
  • Мнения: 877
GG_BG идея си нямаш през какво минава една жена при процедура инвитро и въобще докато се бори за свое дете. Инжекцията в корема е най-безобидното и някои дори си ги слагат сами /аз не можах/. Обаче това което се случва следствие на свръх хормоните в организма на жената е нещо което само жена минала през това знае какво е. От стимулацията за инвитро може да се стигне до състояние застрашаващо живота на жената и смърт. Повярвай всяка от тези жени е готова на много повече за децата си от всички останали майки. Никой не знае колко фоликула ще се развият при стимулацията, колко яйцеклетки ще излязат от тези фоликули, колко ще са годни за оплождане, колко ще се оплодят, колко ще се развият, колко ще се имплантират и колко от имплантираните ще оцелеят и ще се постигне бременност и колко от тези бременности ще завършат с раждане и колко от тези жени след всичко преживяно до момента ще имат органи в състояние да произведат нови яйцеклетки. Всеки решава за себе си и НИКОЙ няма право да съди нечие решение, освен решението на бившия приятел на тази жена след преживения ужас от рака и осакатяването й като жена физически, да я убие и психически. Да материала не е донорски, но съда може да излезе с решение да се счита за донорски предвид обстоятелствата и т.н. анонимност ще касае детето и семействата на бившите годеници. Така както се осиновяват деца, така можеше ембрионите да се водят заченати инвитро чрез донорска инсеминация и при евентуална успешна бременност децата да бъдат осиновени от новия годеник на жевата, а и родени в брак те по закон са си негови. Бившия годеник как точно ще пострада от това, че нечии чужди спрямо него деца носят гените му? Никак. По-скоро жената и настоящия й съпруг може да пострадат ако оня след време не може да има деца и реши да търси тези и да им създава проблеми.

Образно казано 99 % от мъжете не даряват сперма или 99.9999 % Ще пострада с това, че той не е дарявал сперма а я е дал  заедно с половинката си с цел съдаване на дете като баща. Той не иска да стане донор, а баща на собственото си дете. Това да не е кръв, за да говорим "нищо му няма". Дори да предположим някаква анонимност и измама и господина изобщо не научи, че ембрионите са използвани и е станал баща-пак не е морално.

# 115
  • София
  • Мнения: 877
Не бих унищожила собствените си замразени ембриони, особено ако планирам бъдеща бременност от този мъж. Мъжът от примера е постъпил подло и неморално, но явно неговият морал допуска подобни действия. Реално преди 12 седмица може да се прави аборт и не се счита за убийство, така че и унищожаването на ембриони не би трябвяло да е проблем от юридическа гледна точка, ако двойката реши да постъпи по този начин. Моралният аспект е друга бира и всеки пречупва през своето разбиране за нещата, за съжаление не може всички да мислим еднакво и да имаме еднакво мнение по въпроса, дори и да сме двойка. В случая говорим само за морала на двамата в двойката и кой до каква степен има възможност да взема решения, когато се касае за АРТ и доколко решенията са честни и етични спрямо другия партньор. За съжаление живота не е честен и както има една приказка shit happens.

Ама защо да не е морално? Ами жената забременее непланирано напр. естествено, а мъжът не иска дете? Естествено няма право на глас, защото не го износва той? Разделят се, тя ражда, а той е негодникът...Обаче, в случая ембриона не е в утробата и се чувствате прецакани, че о чудо имате равни права???? Как може така???

# 116
  • Мнения: 1 721
това със съгласието на мъжа за трансфер на ембриони е пълна пародия в България. В 2 клиники съм правила ин витро опити - от ММ се искаше да пусне някое и друго изследване и в деня на пункцията да даде материал. Документите ги е подписвал вкъщи, дори не съм сигурна, че не съм подписвала и аз от негово име, никой никога не му е искал ЛК, за да докаже кой е  Peace

# 117
  • Мнения: 1 698
Съжалявам за жената, според мен дори и решението на съда да е издържано логически и юридически, от морална гледна точка то е изцяло в ущърб на жената. Дано последната намери сили и желание да зачене с донорска яйцеклетка и да си износи детенце.
Авторке, преди време бях отворила тема относно моралните и религиозни аспекти на асистираната репродукция. Казва се "Инвитро, биоетика, морал и съвест". Нещо не мога да се оправя с пускането на линк, но темата е от края на миналата година.

# 118
  • Мнения: 1 698
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=879702
Ето линкът към предишната тема, но там повече се обсъжда моралния аспект на донорството.

Общи условия

Активация на акаунт