Частни училища - информативна тема 13

  • 99 432
  • 769
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 4 273
Правото, медицината и др. специалности винаги са били под нещо като национална опека и специален режим.
Бяха, така беше и с архитектурата. Сега право и  архитектура се учат в много учебни заведения. Въобще не е съобразено колко такива специалисти са и необходими на страната. Момчета влизат медицина с тройки в Пловдив.

# 121
  • София
  • Мнения: 62 595
Не говоря за влизането, а за това човек с чужда диплома да практикува. Ако правилно помня дори в момента в ЕС, нищо че ужким трудовите пазари са отворени, никак не е лесно именно за тези специалности някой с чужда диплома просто да започне да си практикува в съседната държава.

# 122
  • Мнения: 4 273
Това са специалности свързани със местното законодателство. Навсякъде по света има камари (адвокатски, архитектурни, лекарски), приравнителни изпити. Например нашите лекари не могат да работят в Щатите само с дипломата. Пазят си хляба хората. И така е на много места

# 123
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Правото, медицината и др. специалности винаги са били под нещо като национална опека и специален режим.
Бяха, така беше и с архитектурата. Сега право и  архитектура се учат в много учебни заведения. Въобще не е съобразено колко такива специалисти са и необходими на страната. Момчета влизат медицина с тройки в Пловдив.
Не са били, а СА и в момента. Медицина, фармация, право, архитектура и няколко технически специалности са регулирани професии с Единни държавни изисквания.

# 124
  • Мнения: 4 273
В предишния пост имах в предвид броя на вузовете, които ги произвеждат тези специалисти. Едно време се брояха на пръстите на едната ръка.

# 125
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Такива са били ЕДИ Wink. Сега има хляб да са повече и хоп - изменение и допълнение.

# 126
  • Мнения: 4 273
да, всъщност повече хляб за тези специалисти няма, има повече фабрики за наука

# 127
  • Мнения: 2 885
Коментирах таксите като абсолютна стойност за средните училища. Таксата е 6400 евро годишно за най-желаното средно училище подобно на АK в София. Другите частни у-ща са с такси м/у 3500 и 6000 евро.

Има и пансиони, дето учи само елитът (Burke's Peerage), но там не e за нас.  Wink

Иначе и в Англия и тук има университети, в които влизат, колкото да ги избутат точно със същата цел, която споменава Анди - по-лесен достъп до трудовия пазар.

Да добавя, че държавата плаща сума за всеки ученик, без значение дали той учи в държавно или частно училище тук. В БГ може би ще се случи за учебната 2016/2017, по информация от пресата.

Бях питала по-напред дали имате познати деца в ЧПГ "Образователни технологии" и дали знаете по какви учебници учат?

Последна редакция: ср, 15 юни 2016, 21:24 от Нeм

# 128
  • Мнения: 6 325
Коментирах таксите като абсолютна стойност за средните училища като АК = най-желаното средно училище, където учат децата на Боно, е 6400 евро годишно.

Не че напълно се разбира какво казваш, но таксата на АК, доколкото знам, не е 6400, а 6000 евро годишно и голям брой от учениците ползват отстъпка от таксата, която варира от 10% до 90%, така че всъщност 6000 евро плащат не много голяма част. От друга страна, мисля, че всички български ЧУ освен "Свети Георги" имат годишна такса, значително по-ниска от 6000 евро.

# 129
  • София
  • Мнения: 2 780
Татко Мецан,
Не е съвсем точно по темата, която обсъждате с Нем, но тя ме подсети, че скоро си мислих, че разходите и за други училища (с всичките им скрити пера) ако се ползва и транспорт достигат вече 6000 евро (без зелени, бели, ски и т.н училища). Например:
ПБ- 4200+ 1000+ 250 (униформи)+250 ( 1 допълнитена дейност 2 пъти седмично) = 5700
Еспа - 3500 + 1440 храна+ 1000 (транспорт) + 250 (1 допълнителна дейност) = 6190
Откривател- 4500 + 500 (храна) + 1000 (транспорт) +850 ( за 3 пъти седмично допълнителни дейности, при 5 е повече) =6850. Това при плащане на една вноска. Тук не включвам и 600 евро такса записване:)
Френския лицей скоро също се коментираше, макар че може би не следва да го броим за българско.
И други има...

Ако не броим транспорта, естествено, горните суми намаляват. Но така или иначе и да срявняваме, и да не срявняваме с Англия, Австрия или където и да е, таксите няма да станат по-малки, само дето ще сме ги сравнявали Simple Smile

Общо взето на горния фон СС е направо бюджетно Simple Smile



# 130
  • София
  • Мнения: 1 635
Говорих тези дни с позната италиянка, която търсеше училища за децата си в Италия и сумата, която спомена беше подобна - 5000 евро. Не знам обаче за кой град ставаше дума в конкретния случай.

# 131
  • Мнения: 6 325
Общо взето на горния фон СС е направо бюджетно Simple Smile


Е нали и там е станало 5200 евро ли, колко ли.

Спор няма, че са много високи таксите, ама защо тогава е този наплив, че и изпити, че и порязани, не влезли, недоволни и т.н. и т.н.

# 132
  • София
  • Мнения: 2 780
Спор няма, че са много високи таксите, ама защо тогава е този наплив, че и изпити, че и порязани, не влезли, недоволни и т.н. и т.н.

Вероятно защото има достатъчно хора към този момент, които могат да си го позволят. А и доста хора се разочароват от държавните училища или пък нямат близко държавано с добри отзиви, или са чули, че някъде имат много добри резултати. Причините могат да са различни за всеки. Според мен огромният наплив ще спре когато размерът на таксите достигне някакъв праг на "масовите" възможности на средната класа. А пък тогава може да се наблюдава и спад в самите такси. Трудно ми е да прогнозирам.

# 133
  • София
  • Мнения: 5 573
...
Бях питала по-напред дали имате познати деца в ЧПГ "Образователни технологии" и дали знаете по какви учебници учат?

Нем, моето дете ще учи в ЧПГ ОТ, живот и здраве, от септември и ще мога да давам информация от първа ръка. За сега мога да кажа само, че учебниците им са техни авторски и са разработени така, че да се смели и опрости информацията за децата като се наблегне на най-важните неща. На мен това ми хареса, тъй като впечатленията ми към момента от учебниците, одобрени от МОН и съответните тестове по тях показват, че децата наблягат на безкрайни подробности, за да изкарат високи оценки на тестовете, а понякога им се губи главното... Wink Освен учебниците имат разработени уроците и на видео, и под формата на презентация. Само да иска да учи човек!  Grinning

# 134
  • Мнения: 2 885
Според мен огромният наплив ще спре когато размерът на таксите достигне някакъв праг на "масовите" възможности на средната класа.

Малко вероятно е да стане. Но знае ли се Wink
Всеки с добър среден стандарт и образован родител търси същото и за децата си. Тази сметка я правих преди 7-8 години и по-евтино ми излезе да сме в чужбина.

Много ти благодаря за включването, .♥.Петя.♥.
По всички предмети ли учебниците са авторски или само по специализираните? По какви учебници учат БЕЛ и математика? Много ми хареса написаното в сайта им за профил ИТ.
Успех ви желая!

Общи условия

Активация на акаунт