Ужасно напрежение и болки в гърдите и невъзможност за кърмене

  • 2 897
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 976
Здравейте, синът ми е вече на осем дни. Роди се с цезарово сечение и тъй като в първите дни нямах кърма, се наложи да го храня с АМ. Преди три дни се събудих с ужасно подути, твърди и болезнени гърди. Понеже зърната ми са много чувствителни, предварително си бях купила протектори и пробвах да кърмя бебето, но не се получи. Той се ядосваше, защото кърмата не тръгваше, а в същото време на моменти от гърдите ми изтичаха капки. Когато се прибрахме от болницата пробвах да се цедя с помпа, но количеството, което изцедих беше не повече от 10 мл. и то само от едната гърда. Зърната ужасно ме боляха. Започнах цедене на ръка, но падат само  капки, а в същото време гърдите ми на моменти започват да текат сами. Направо е някакъв кошмар. Не успявам да се изцедя хубаво. Гърдите непрекъснато ме болят. Сега се мажа с Гармастан. Купих си и Лансинокс, но още не съм го ползвала. Много искам да кърмя. Детето ми не е злоядо, даже напротив и ми е мъчно, че го храня с АМ. Каквото успея да изцедя му го давам, но то е много малко, а понеже при цеденето доста притискам гърдите, имам усещането, че започнах да ги травмирам още повече.
Ще съм благодарна, ако ми дадете съвет как да действам занапред.

# 1
  • Мнения: 166
Здравей Forest rain,
Изглежда началото на кърменето при вас е съпроводено с някои трудности. Мъчно ти е, че имаш кърма, а тя не успява да стигне до синът ти по начин и в количество, каквито би искала.

Споделяш, че гърдите са подути, твърди и болезнени. Възможно ли е поради това на сина ти да му е трудно да засуче от тях? Обичайно бебетата сучат по-добре, когато гърдите са меки. Ако прецениш, би могла да опиташ следната техника преди кърмене:
С показалците (а може и с два пръста от всяка ръка) се прилага лек натиск по дължината на пръстите в областта около зърното, там където ще попаднат горната и долната челюст на бебето. Натискът се прилага около една минута и след това гърдата се предлага на бебето. Друг вариант на тази техника е да се използват върховете на пръстите на едната ръка (ноктите добре изрязани). Натискът се прилага в основата на зърното. Тази техника може да помогне да омекне ареолата и бебето да засуче по-добре. Ето едно видео за прилагане на тази техника в случай, че представлява интерес за теб: https://www.youtube.com/watch?v=2_RD9HNrOJ8&list=PLSZyyctc6d … _17qptb0gaxubQ6kY. Видеото не е изготвено за целите на Ла Лече Лига, а е от мрежата.

Много майки споделят, че в подобна ситуация бебето най-ефективно може да облекчи гърдите. Може да обмислиш по-често кърмене. Обичайно бебетата сучат между 8-12 пъти за денонощие, като 8 е минимума. По-често бебетата сучат 10-12 пъти, а някой дори по-често.
Някои майки споделят, че кърмене на четири крака може да помогне за освобождаване на кърмата от гърдите. Ако идеята ти се струва интересна, може да поставиш сина ти по гръб на пода (върху постелка) и ти да застанеш над него на четири крака. В тази поза може да му предложиш да изсуче гърдите, които висят над него. Смята се, че в тази поза гравитацията може да спомогне за освобождаване на кърмата.

Споделяш, че опитваш да облекчи с цедене на гърдите. Това звучи като добра идея. Притеснява те това, че изглежда цеденето не е ефективно. Някои майки споделят, че масажирането на гърдите преди кърмене или цедене може да помогне. Може да обмислиш да потупваш гърдите с върха на пръстите си нежно, да ги галиш в посока към зърното. Друг вариант е да хванеш гърдите си отдолу с върха на пръстите и да движиш пръстите все едно разместваш топчета във висящи торбички. Това може да раздвижи лимфата в гърдите и да спомогне за отдръпването на течностите от тях.
Много майки споделят, че в подобна ситуация намират за по-щадящо изцеждането на ръка, както и ти си избрала. Споделяш, че при теб изцеждането е травмиращо. Дали би искала да опишеш как правиш изцеждането?
Ето и едно видео за масаж на гърдите и изцеждането на ръка, което може да представлява интерес за теб: https://vimeo.com/65196007. Видеото не е изготвено за целите на Ла Лече Лига, а е от мрежата.

Споделяш, че ти се струва, че изцеденото количество кърма е малко. Колко хубаво, че си избрала да го даваш на сина ти. Каквото и количество кърма да получава е нещо, което само ти като негова майка може да му дадеш. Производството на кърма на този етап е на принципа на търсене и предлагане. Може да си представиш гърдата като една поточна линия. Колкото повече и по-често се премахва кърма от гърдите, толкова повече производството се засилва.

И други майки са изпитвали подобни трудности в началото. Обичайно при успешно "изпразване" на гърдите, след това препълването не се връща, а производството се регулира според стимулацията на гърдите. Надявам се някои от предложените идеи да ти се сторят интересни и да могат да спомогнат за това първоначално "изпразване". Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.

# 2
  • Мнения: 1 976
Благодаря много за изчерпателния отговор. bouquet
Аз успях да се освободя от напрежението в гърдите и сега успешно се цедя с помпа и давам на бебето да пие, като го дохрнвам и с АМ. Забелязвам също така, че сякаш моето мляко не го харесва особено, защото му се назлъндисва, а АМ го пие доста по- бързо и сякаш с повече апетит.
Опитвам се да го накарам да засуче от гърдата, махнах протекторите, но той се ядосва, защото явно вече е свикнал от шише. Започва да ме хапе, да ми смуче зърната, да се дърпа и да ми бута гърдата и накрая се разплаква. Не знам има ли изобщо шанс  да засуче от мен, или ще се храним от шише. Искам да попитам, ако се изцеждам с помпа, по- бързо ли ще ми намалее и спре кърмата, отколкото ако детето суче от мен и какво мога да направя, за да имам повече и по- дълго кърма. Не ми е проблем да се цедя, но ме е страх накрая да не ми спре кърмата. Има ли шанс бебо да засуче успешно, когато още малко поотрасне, понеже сега вече, като го наблюдавам, имам чувството, че не може да обхване ареолата добре. Отваря една огромна уста, опитва се, обаче не става или става за кратко и се отказва. Започва да се дърпа и се налага двамата с мъжа ми да го държим, понеже се извива на всички страни. Предполагам, че колкото по-дълго караме на шише, толкова по- малък е шансът да суче от мен.
Най- странното е, че докато бебето е на гърдата, почти нищо не излиза, а махна ли го започвам да тека и това вече се случва няколко пъти. В такива случаи се изцеждам с помпата и му го давам. Мъжът ми казва, че детето отключва някакъв импулс явно. Искам също да попитам какво мога да направя с това изтичане на кърма от гърдите. На ден се преобличам по сто пъти, защото се намокрям цялата. Дали някакви подложки биха свършили работа, че така и до магазина не мога да отида, защото когато си иска, започва да тече и ми прави огромни мокри петна?  Rolling Eyes

Последна редакция: нд, 26 юни 2016, 08:26 от Forest rain

# 3
  • Мнения: 166
Здравей Forest rain,
Колко хубаво, че си освободила напрежението от гърдите и си намерила начин да премахваш от тях кърма. Това би стимулирало производството, а и си открила вариант синът ти да получи кърмата ти Simple Smile

Споделяш, че изглежда, че предпочита АМ пред кърмата. Синът ти е биологично програмиран да харесва, да има нужда от и да търси твоята кърма от гърдата. Някои майки също споделят, че когато предложат кърма от шише, бебето е объркано или дори изобщо я отказва. Няма нищо лошо в кърмата ти. Всъщност тя може да му предложи неща, които не са включени в АМ като важни мастни киселини, микроелементи, витамини, имунни и растежни фактори, хормони, стволови клетки и много други.

Притеснена си, че синът ти предпочита шишето пред гърдата. Много майки, които въвеждат шише и биберон споделят, че бебетата може да се чувстват объркани на гърдата. Поведението на сина ти на гърдата, което описваш, не означава, че той отблъсква теб. Може да е объркан и да не знае как да получи млякото от гърдите ти, тк начинът на хранене от шише е много по-различен от храненето от гърда. При храненето с биберон е достатъчно бебето да стисне с венци биберона и млякото потича. При кърмене е нужно бебето да стимулира известно време гърдата преди кърмата да потече в отговор на стимулацията.  При кърмене бебето извършва основно вълнообразни движения с езика си, за да получи кърма и да я придвижи към гърлото си.

Възможно ли е да има предпочитание към силата на струята и времето, за което млякото става налично?
Ако мислиш, че причината за поведението му може да е тази, ето някои идеи, които може да представляват интерес за теб:
- изцеждане преди кърмене, за да може млякото да е налично в момента на засукване:
Може да стимулираш гърдата с ръка или помпата и когато усетиш, че кърмата потича да поставиш сина си на гърдата.
- компресия на гърдата повреме на кърмене, за да се засили потока кърма от гърдата:
За компресия гърдата се обхваща под формата на буквата 'С' в ОСНОВАТА на гърдата. Палецът е в областта над зърното, а останалите пръсти са в областта под него от гледна точка на бебето. За компресия гърдата се притиска (не трябва да боли) в ОСНОВАТА между палеца и останалите пръсти все едно стискаш паста за зъби. Компресията се държи докато бебето суче, а когато спре да си почине, се отпуска.
Ето едно видео, в края на което е показана компресията, в случай, че тази техника представлява интерес за теб: https://m.youtube.com/watch?v=Oh-nnTps1Ls. Видеото не е изготвено за целите на Ла Лече Лига, а е от мрежата.

Споделяш, че докато синът ти е на гърда кърмата не тече, а потича след като го махнеш.
Дали би споделила горе-долу колко време суче преди да го махнеш от гърдата или да се отдръпне сам?
Мъжът ти правилно е усетил, че сукането на бебето отключва рефлекс на протичане на кърмата. Нужно е известно време от началото на кърменето, за да се стимулира този рефлекс.

Връщането на бебето само на гърда е възможно. Понякога може да е нужно известно време, търпение и постоянство (не пришпорване Simple Smile). Има майки, които връщат дори бебета на шест месеца изцяло на гърда, а историята познава и майки-осиновителки, които успяват да окуражат дори едногодишните си осиновени деца да засучат.
Ето някои идеи от майки минали по този път, които може да представляват интерес за теб:
- възможно най-много контакт кожа до кожа:
Този контакт може да отключи вродените инстинкти на бебето да търси гърдата и да засуче. Може например да си лежите двамата - той само по пелена, а ти с разголени гърди. Може да го оставиш да опознае гърдите ти, да ближе зърното, да свикне с допира на гърдата и уханието ти. Контактът кожа до кожа може също да стимулира освобождаването на повече кърма. А дори и синът ти да не засуче веднага, този контакт е много приятен и за двете страни Simple Smile
- кърмене в биологичната поза:
Тази поза особено изпълнена контакт кожа до кожа, може също да отключи вродените инстинкти на бебето да засуче. При нея майката е полулегнала удобно, а бебето се поставя по корем върху майката обърнато към нея. В случай, че позата е нещо, което би опитала, в тази статия има картинка на един нейн вариант: http://lalechebg.com/2011/01/biological-nurturing/.
- предлагане на гърдата, когато бебето е по-спокойно:
Много майки споделят, че предлагане на гърдата, когато бебето е по-сънливо (когато се събужда от сън или на нощните хранения например) може да помогне, т.к. тогава бебетата действат повече на база инстинктите си.
Друга идея, която може да обмислиш е предлагане на гърдата за успокоение. Много майки избират да премахнат употребата на биберон-залъгалка (ако е ползвана такава).
Някои майки избират вариант на дохранване, при който първо се предлага известно количество добавка, а след това храненето се завършва на гърдата. Този подход може да помогне да се задоволи първичния глад, но не до толкова, че бебето да загуби интерес да суче. След като вече е по-спокойно, се предлага гърдата да си досуче и да се успокои. По този начин гърдата може да се асоциира с положителни емоции. Ако идеята ти допада, мога да ти пратя повече информация за този метод на дохранване. Дори и да не избереш него и да нахраниш сина си с добавката, може след това да обмислиш да предложиш гърдата, за да си досуче и успокои. Ако има интерес, ще я приеме, ако не - може да опиташ отново по друго време.
Добра идея може да е опитите за връщане на гърда да са, когато и двамата сте по-спокойни и да се опиташ да не го пришпорваш, за да може да свързва гърдата с хубави изживявания.
- някои майки споделят, че вземане на вана съвместно с бебето или вземане на душ заедно, може да помогне за връщане към гърдата;
- размазване на кърма по зърното и ареолата може да окуражи бебето за засуче.

Много майки, които се опитват да върнат бебето на гърда избират, когато се налага дохранване, то да се случва с алтернативи на шишето. Такива могат да бъдат чашка, лъжичка, сонда за дохранване на гърдата и др. Алтернативните на шише може да са един от начините бебето да свикне с гърдата по-бързо. Ако ти е интересно, може допълнително да обсъдим тези методи на дохранване.
Ако шишето е вашият начин на дохранване, ето някои идеи, които може да представляват интерес за теб за това как дохранването с шише може да се случва по начин, при който вероятността да се запази кърменето е по-голяма:
- бебето може да се държи възможно най-изправено;
Така бебето може да има повече контрол над приетото количество мляко, а не просто да прегръща изливащото се мляко от шише под ъгъл.
- преди да започне храненето, биберонът може да се постави напречно на устните, под носа, така че да докосва устните, а основата му - брадичката. Може да се изчака бебето да отвори широко уста и да поеме биберона включително и част от основата му. Това може да спомогне за запазване навика на бебето, че за да получи храна, трябва да отвори широко уста. Широко отворената уста е нужна при кърмене, за да поеме бебето по-голяма част от ареолата под зърното и сукането да е комфортно.
- шишето може да се поднесе хоризонтално, а не под ъгъл:
Първо може да се остави бебето да посуче за малко биберона без мляко в него. По този начин може да се изгради у бебето навик, че е нужно да изчака малко време преди да получи мляко. При кърмене бебето суче в началото бързо известно време, за да стимулира у майката рефлекс на протичане на кърмата. Повреме на самото хранене, шишето може да се държи хоризонтално. Така биберонът не е изцяло пълен с добавка и е нужно бебето да суче активно, за да извлече мляко от шишето. Ако бебето погълне въздух, то той, ще излезе през нослето. Ако шишето е с наклон и биберонът е изцяло пълен с мляко, то млякото под действие на гравитацията просто изтича в устата му
- Може да се правят паузи повреме на храненето:
Това позволява на бебето да си почине. По време на кърмене, бебетата имат периоди на активно сукане и на паузи (през които не пускат гърдата). По време на паузите биберонът може да се постави напречно на устните (както преди хранене), за да знае бебето, че млякото не е изчезнало и ако има желание, храненето може да се възобнови.
Вероятно тази статия на Алис Роди също би представлявала интерес за теб: "Нежно приучаване на бебето към шише: когато кърменето бебе се храни от шише". Ето и линк към нея: http://lalechebg.com/2011/02/bottle-feed/.

Изтичането на кърма, което описваш, че ти се случва, може да е неприятно. Много майки споделят, че с времето лактацията се урегулира и спонтанното изтичане отшумява. Подплънките за кърмачки може да са вариант, особено, ако ти се налага да излезеш навън. Добра идея може да е да се сменят често, за да се намали рискът от задържане на влага и развитието на гъбички. В къщи, много майки избират да сменят няколко памучни блузи например, а някои избират да не носят блуза, а просто да почистват с кърпа изтеклата кърма. Сега времето е подходящо за малко голота Wink

Притесняваш се, ако не засуче от гърда, дали ще успееш да поддържаш лактацията си за толкова дълго колкото и двамата бихте искали. Някои майки споделят, че поддържането на лактация за дълъг период само с цедене може да е по-трудно отколкото, ако бебето суче от гърдата. Ако прецениш, че е необходимо може допълнително да обсъдим идеи за организация и честота на изцеждането, стимулиране и поддържане на лактацията, съхранение на кърма. Кърменето съществува под много различни варианти. Може би толкова, колкото са различните двойки майка и бебе. Има много майки, които по една или друга причина предоставят кърмата на детето си чрез изключително цедене. Понякога това се случва и за период толкова дълъг, колкото естественото отбиване на детето. Често мотивацията на майката е основният й съюзник в подобни решения.

# 4
  • Мнения: 1 976
Здравейте,
Аз винаги преди да го сложа на гърда се изцеждам, за да му е по- лесно, но даже така не се получава. Лошото е, че двамата с мъжа ми се поразболяхме и сега на му давам кърма. Днес съм значително по- добре и от утре започвам пак с опитите. Ще опитам предложените от Вас съвети и ще пиша какво е станало. Да се надяваме, че малко по малко ще го науча да се храни от мен, макар че имам чувството, че хич не му харесва.

Интересното е, че когато го вземам, за да го нахраня с шише, преди да му го подам, първата му работа е да започне да ми хапе гърдите, прави същото и с мъжа ми.  Grinning Явно инстинктът му да търси гърда все още не е изчезнал. Предполгам, че има предпочитания към силата на струята. Забелязала съм, че когато биберона леко се запуши и спре да пуска, веднага писва. В същото време, когато се цедя с помпа, има моменти, в които от гърдите ми потича цяла струйка, но не знам защо не става, когато той суче. Освен да опитам да го държа на гърда, когато не е много гладен и да видим дали няма да прояви повече търпение. Иначе той е много кротък и спокоен, само когато е гладен плаче. Доста е лаком. Понякога с такова настървение бърза да си захапе биберона на шишето, че върти глава на всички страни и не мога да му го вкарам в устата.

Синът ми суче на повече от две-три минути от гърда. Обаче всичко това е придружено със страшно дърпане и бутане. Засуква за няколко секунди, после пуска и започва да се дърпа. Набутвам му пак гърдата и същото се повтаря. Налага се и мъжът ми да го държи. Иначе с голям ентусиазъм се засилва към гърдата, но като види, че не пуска или пуска малко, се отказва много бързо. Точно това е, че не мога да намеря границата между постоянството и пришпорването. Не искам да го насилвам да суче от мен и затова и аз самата не след дълго се отказвам и му давам шише. Ще пробвам първо да му давам АМ, после гърда. Досега винаги първо го слагах на гърдата.

Иначе за изтичането на кърма си купих подложки и направо се родих с тях. Вече мога да излизам, без да се притеснявам, че ще стана на петна. Вършат страхотна работа.

Благодаря още веднъж за вниманието и съветите.  bouquet
Ще докладвам как се развиват нещата, дано да имам успех.

# 5
  • Мнения: 166
Здравей Forest rain,

Ти си отдадена майка и се стараеш да разбереш как може да помогнеш на сина си да засуче от гърда. Споделяш, че би опитала метода за дохранване, при който се завършва на гърдата. В случай, че английския език не е бариера, вероятно тази статия за метода, би представлявала интерес за теб: http://www.lowmilksupply.org/finishatthebreast.shtml.

Ще се радвам да споделиш за това как се развиват нещата. Обичайно с известна доза време, търпение и позитивизъм нещата се нареждат по начин, който работи за двойката майка-бебе Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1 976
Здравейте, при нас кърменето най- после се получи. Реших пак да си сложа протекторите, защото се доближават до формата на биберон, и синът ми засука. Проблемът обаче е, че почти нямам кърма. Какво мога да направя, за да стимулирам лактацията? Ясно е, че АМ няма да го спрем, но поне да имам малко повече кърма.

Имам и друг проблем. След всяко кърмене ми става ужасно лошо. Получавам силно главоболие, световъртеж и гадене. Същото се случва и когато се цедя. Не знам нормални ли са подобни оплаквания и на какво може да се дължат.

# 7
  • Мнения: 166
Здравей Forest rain,

Колко хубаво, че си открила начин синът ти да засуче от теб. Когато прецениш, че е време, би могла да обмислиш премахване на изкуствените зърна. Мога допълнително да ти пратя информация за това как може да се случи, ако представлява интерес за теб.

Притесняваш се, че почти нямаш кърма. Дали би споделила какво те навежда на тази мисъл?

Ето някои идеи за стимулиране на производството, които може да представляват интерес за теб:
• по-често кърмене:
Обичайно бебетата сучат между 8-12 пъти за денонощие, като 8 е минимума. Много по-често бебетата сучат 10-12 пъти, а някои имат нужда да сучат и по-често.
Много майки намират за удобен момента да нахранят бебето си, когато покаже ранни сигнали на глад като поднасяне на ръце към устата, извършване на сукателни движения с уста, извъртане на главата силно на една страна. През първите 6 седмици, когато процесът на лактация все още се урегулира, е добра идея майката да следи за това бебето да суче достатъчно често. Ако има нужда, може и майката да поема инициативата за кърмене.

• проследяване за това бебето да суче ефективно:
Бебетата сучат по два модела - за успокоение и за нахранване (ефективно). Бебетата използват и двата модела повреме на едно кърмене. При ефективното сукане долната челюст се движи ритмично, при движението надолу прави кратка пауза и обичайно се чува звука "къх" (при преглъщане).

• кърмене и от двете гърди на едно хранене (ако вече не го правиш). Добра идея е първо да се увериш, че синът ти е приключил с първата гърда, преди да му предложиш втората. След като приключи и с нея, може отново да му предложиш първата, ако има интерес.

• компресия на гърдата повреме на кърмене:
Компресията би могла да помогне на бебето да получи повече кърма на едно хранене. За компресия, гърдата се хваща под формата на буквата "С" в ОСНОВАТА на гърдата (палецът се намира в областта над зърното, а останалите четири пръста - в областта под него от гледна точка на бебето). Гърдата се притиска в ОСНОВАТА между пръстите (не трябва да боли), както се изтисква паста за зъби. Това може да спомогне повече мляко да достигне до бебето. Гърдата се държи в компресия докато бебето суче активно. Когато престане да суче, компресията се отпуска. Ето линк към едно видео, което може да предствлява интерес за теб: https://www.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA.

• контакт кожа до кожа:
Този контакт може да стимулира освобождаването на повече кърма, т.к при него се отделя хормонът окситоцин, отговорен за освобождаването на кърмата

• цедене на гърдите:
Ако прецениш, че е нужно, може допълнително да стимулираш гърдите с изцеждане. Може да цедиш след кърмене и/или между кърменията. Много майки изцеждат и "на празен ход" известно време след последната капка, за да сигнализират на организма, че има нужда да произведе повече. В случай на цедене с помпа, доизцеждането на ръка след помпата, също може да окаже положителен ефект върху цялостното производство. Много майки намират за по-ефективни по-кратки, но по-чести сесии на цедене, отколкото по-продължителни сесии през по-големи интервали от време.
Компресия на гърдата би могла да се прилага повреме на цедене също. Това може да спомогне за изцеждане на повече кърма.
Друга идея е да цедиш едната гърда докато синът ти суче от другата. Това може да стимулира производството още повече. Някои майки се изцеждат и докато гушкат бебето си кожа до кожа за по-голяма стимулация.
Някои майки изцеждат и през нощта за по-голяма стимулация, т.к. нивата на хормона отговорен за производството на кърма за най-високи между 3-7 часа сутринта.

В случай, че дохранване е нужно, би могла да обмислиш да използваш изцедената кърма вместо АМ. Постепенно с нарастване на полученото количество кърма, може да се намали плавно добавката от АМ.

Добра идея е премахването на добавката да става плавно с проследяване как това се отразява на наддаването. Ето един подход за намаляване на добавката, в случай, че представлява интерес за теб: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20138.
Друг подход, в случай, че дохранваш по метода "Завърши на гърдата" е този, който ти пратих в предишен пост. Прилагам го и сега, в случай, че има нужда: http://www.lowmilksupply.org/finishatthebreast.shtml.

Споделяш, че след кърмене ти прилошава. Някои майки също споделят за подобни опаквания през първите седмици на кърменето. Обичайно оплакванията отшумяват с времето. Вероятно тази статия би представлявала интерес за теб: http://kellymom.com/bf/concerns/mother/nausea-bf/. В нея има и някои идеи за подобряване на състоянието.

Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас и дано скоро се почувстваш по-добре.

# 8
  • Мнения: 166
Здравей Forest rain,

Дали би споделила как са нещата при вас? Simple Smile

# 9
  • Мнения: 1 976
Здравейте, засега продължава да е малко кърмата. Разбирам по това, че не усещам сина ми да преглъща често, докато суче от мен, а и на моменти започва да се ядосва и да дърпа, което ме навежда на мисълта, че нищо не излиза или излиза много малко. Дори преди да започна да кърмя, винаги приготвям шишето с АМ до мен, защото той много се изнервя  и оставя ли го само на кърма започва един неистов плач. Явно не му стига. Държа го по 20 минути на едната и по 20 минути на другата гърда, но понякога и толкова не издържа и започва да се дърпа. Виждам го как полага усилия да изсмуче нещо, а и го усещам, но после се изнервя и се принуждавам да му дам шишето, понеже започва да плаче.
Когато е сравнително заситен и го сложа на гърда, е по- спокоен, но тогава пък ме ползва само за биберон.
Иначе не мисля, че проблемът е в неговото засукване, по- скоро аз съм кривата, че нямам достатъчно кърма. Гърдите в началото ги усещах препълнени, а сега са меки и не усещам никакво напрежение, направо ги чувствам празни, но ще продължавам с опитите. Няма да се отказвам. Не знам има ли смисъл да купя електрическа помпа, или просто да слагам детето по- често да суче.
Иначе имам ръчна помпа, с която успявам да изцедя не повече от 10 милилитра, а той приема по около 110-120  на хранене.  Confused

# 10
  • Мнения: 166
Здравей Forest rain,

Стараеш се кърменето да се получи. Вероятно ти е мъчно от това, което се случва. Не си сама. И други майки са минали през подобни трудности.

Дали би споделила горе-долу колко кърмения имате за денонощие?
Как е организирано кърменето и дохранването (колко често, в какво количество)?
Дали би споделила колко често се изцеждаш?

Как ти се струва идеята за дохранване със система за дохранване на гърдата? При този метод бебето получава добавка от сонда прикрепена на гърдата докато суче, а добавката е в контейнерче (бутилка или пликче). Такава система може да се направи и в домашни условия. Дохранването на гърдата може да стимулира допълнително лактацията докато бебето се храни от гърда. Добавката от системата може да се включи в момента, когато прецениш, че вече не му стига. По този начин, може да се възнаградят и усилията му, че суче. Ако мислиш, че тази идея е нещо, което би опитала, мога да ти пратя  допълнително материал.

Объркана си дали имаш нужда от помпа или да го слагаш по-често на гърда. Би могла да обмислиш по-често кърмене и да се доизцеждаш след кърменията и/или между кърменията. Колкото повече и колкото по-често кърма се премахва от гърдите, толкова повече производството се засилва. Изцеденото количество кърма може да му се даде вместо част от добавката от АМ. В началото може да не виждаш големи количества изцедена кърма, но при спазване на мерките за увеличаване на лактацията, много майки споделят, че с времето количествата нарастват. Прилагането на компресия повреме на кърмене и изцеждане също може да помогне сина ти да получи повече кърма.
Вероятно тази статия също може да представлява интерес за теб: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20138.

Обичайно с известна доза време, търпение и позитивизъм нещата се нареждат по начин, който работи за двойката майка-бебе.

Ще се радвам, ако успееш да отговориш на въпросите ми. Могат да ми дадат повече информация, за да си изясня по-добре ситуацията.

# 11
  • Мнения: 1 976
Здравейте,
Кърмя го различно. Той се храни шест- седем пъти на денонощие и гледам преди всяко хранене първо да го слагам на гърда, но не винаги успявам. Случва се понякога да го сложа и между храненията. Обикновено го държа по 20 минути на гърдите. На всяко хранене изпива по около 120-130 мл. АМ.

Освен това, противно на всякаква логика, колкото по- често се изцеждам, толкова по- малко излиза. Същото е и когато слагам сина си на гърда. На всяко следващо слагане все по- бързо се изнервя. Нали би трябвало колкото повече стимулирам, толкова повече кърма да имам? Confused А гърдите ми са много меки и  липсва каквото и да било напрежение.

В последно време не успявам да се изцеждам след всяко кърмене, но така или иначе след детето почти нищо не остава за изцеждане.

Намерих информация за системата за дохранване на гърда и ще се запозная подробно.

Много благодаря за съветите и отделеното време. Информацията, която получавам, е изключително полезна. В началото си мислех, че имам много кърма, гърдите ми бяха препълнени, но дори и тогава не успявах да изцедя голямо количество, а сега нещата са още по- зле. Единственият напредък, който за мен е много важен е, че поне синът ми най- накрая засука, макар и с протектори. Не мога да разбера защо при мен така се получи и изобщо има ли шанс нещата да се подобрят, или накрая просто ще ми спре изцяло кърмата. Въпреки че в моя случай кърменето все още е свързано с известен дискомфорт и болки, много ми е приятно, когато си кърмя детето и не искам да спирам.

# 12
  • Мнения: 166
Здравей Forest rain,

Наистина е чудесно това, което си постигнала - синът ти да суче от теб. В случай, че системата за дохранване на гърда ти допадне, това може да е вариант да запазиш храненето от гърда, както ти би искала. Има и други майки, които в известна степен или изцяло хранят със система за дохранване на гърдата.

Споделяш, че синът ти има 6-7 хранения за денонощие. Обичайно бебетата сучат по 8-12 пъти за денонощие като 8 е минимума. Много по-често сучат между 10-12 пъти, а някои бебета сучат и по-често. Как ти се струва идеята да увеличиш броя на кърменията?

Споделяш също, че наблюдаваш намаляване на изцеденото количество кърма. Възможно ли е да има проблем с помпата - неподходящ размер на фунията или вакуум напр.?

Много майки в подобна ситуация се стремят да имат поне 10 изцеждания на гърдите за денонощие, които са разпределени за целия период на денонощието.

Изцеждането на "празен ход" след кърмене или цедене също може да е ефективно, т.к. това би дало сигнал на организма ти, че има нужда да произведе още. Производството на кърма е непрекъснат процес. Колкото по-често и повече кърма се премахва от гърдите, толкова повече производството може да се засили.

Някои майки се изцеждат докато бебето суче от другата гърда. Така стимулацията е още по-голяма.

Компресията на гърдата повреме на кърмене и цедене също може да спомогне за това синът ти да получи повече кърма.

Много майки споделят, че доизцеждането на ръка след цедене с помпа също може да има положителен ефект върху производството.

Много майки се изцеждат през нощта, т.к. нивата на хормона отговорен за производството на кърма са най-високи в ранните сутрешни часове (3-7 часа сутринта).

Обичайно с придържането към тези мерки, майките успяват да видят увеличаване на количествата във времето. Ще се радвам да пишеш при теб как се отразяват, в случай, че идеите са нещо, което би опитала.

# 13
  • Мнения: 1 976
Здравейте,
И аз знам, че бебетата сучат по- често, но проблемът е, че сложа ли го на гърда, само се раздразва и в повечето случаи след това плаче и трябва да му дам веднага АМ, а така ще му разваля режима.  По препоръка на лекаря на детето, следвам режим. Не знам правилно ли е, но така хем синът ми е спокоен, хем наддава добре. Много ми е объркано, защото, ако беше предимно на кърма, щях да го храня на поискаване, но с АМ спазвам режим. Всъщност синът ми така е научен още от болницата.
Иначе много пъти първо го слагам на гърда, после се цедя и смесвам кърмата с АМ. Това обаче успявам да го направя, когато мъжът ми е вкъщи, и докато той го храни с АМ, аз успявам да се поцедя и да досипем. Иначе рискувам  детето да плаче, докато аз да се цедя, а пък ако се изцедя преди да го сложа на гърда, за него съвсем нищо няма да остане. Пробвала съм едновременно да го кърмя и да се цедя преди, но не ставаше, защото ми трябваха двете ръца, за да го държа, че той е доста подвижен. Обаче сега може и да стане, аз му хванах цаката и на следващото кърмене ще пробвам.

Първата ми помпа не правеше хубав вакуум и си купих друга, но и с нея излиза много малко кърма. На ръка съм пробвала, резултатът е същият. По принцип мога ли да се цедя и да слагам кърмата в хладилника до следващото хранене, или е препоръчително веднага да се дава? Аз гледам веднага да давам, но ако може така, ще се цедя по всяко време и ще си запазвам кърмата за по- късно?

Не знам има ли смисъл да си пусна някакви хормонални изследвания, за да видя дали не се касае за хормонален проблем, макар че и да е така, не мога хем да пия лекарства, хем да кърмя.

Сега ще пробвам да се цедя по- често и докато бебето е на едната гърда. Дано да има ефект. Благодаря още веднъж за съветите.

# 14
  • Мнения: 166
Здравей,

Съвместяването на кърмене и добавка може да е объркващо понякога. Много майки, чиито бебета са на смесено хранене, пак избират да следват признаците на бебето за глад (поднася ръчички към устата, извършва сукателни движения с уста, върти силно главата настрани в търсене на гърдата), както и признаци за това, че се е нахранило (което не винаги съвпада с изчезване на количеството от добавката в шишето). В случай, че за теб и сина ти по-често кърмене/хранене е вариант, може да обмислиш цялото количество на добавката от АМ за денонощие да се раздели на общия брой хранения за денонощие или да се разпредели само на определени хранения.

Ето една статия, която може да представлява интерес за теб относно съхранение на кърмата: http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=156629.

В случай, че се притесняваш дали причините за слабото производство на кърма са медицински, вероятно личният ти лекар би могъл да те насочи.

Ти правиш всичко, което ти е възможно според собствената ти ситуация. Каквото и количество кърма да получи сина ти от теб е нещо, което само ти като негова майка, можеш да му дадеш и това изиграва своята роля за здравето и развитието му. Бих искала да споделя с теб един цитат от книгата The Breastfeeding Mother's Guide to Making More Milk на Diana West и Lisa Marasco:
"Много видове мляко могат да изхранят тялото на бебето Ви, но само един вид обич може да подхрани душата му".

Общи условия

Активация на акаунт