За първи път мама

  • 18 436
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 573
И други мами предполагам ще се включат, но сега се сетих някои неща, общо взето май си правя списък какво ненужно и неупотребявано да продавам в olx, освен помпата за кърма Grinning

- стерилизатор - тъй като с помпата не ни потръгна, а е само на кърма и не давам вода, реално нямаше какво да стерилизирам, тъй като шише не съм му давала изобщо. Използвах го само веднъж преди да се озова в родилното да стерилизирам помпата, а там я миех на място с вода и препарат, както казах, не се разбрахме с нея, така че стерилизаторът ми беше излишна покупка.

- колектори за кърма - ами в отчаянието в началото си взех такива на авент, понеже течах постоянно, но докато пристигнат и кърмата ми взе, че се регулира Simple Smile

- Шезлонг на Фишър Прайс с вибрация - значи, вибрацията ми беше тотално излишна и много повече смисъл има да инвестираш в шезлонг в тип люлка с музика и скорости, а не такъв, който го люлееш ти - особено, ако както при нас, ви е основното приспивно средство Simple Smile

- капки против колики - според мен просволутите колики са дискомфорт докато се разработят чревцата и се успокояват много по-добре с гушкане, носене в слинг/раница, люшкане, бял шум, песнички и т.н.

- един хигиенен комплект с 100 глупости вътре, ползваме само четка с мен косъм и ножичка с тъпи връхчета, купени отделно.

и още много излишни по-дребни неща, за които дори не се сещам в момента, но със сигурност ни пълнят шкафовете.

С второто поне ще правя значително по-запознат избор, ако имаме такова Simple Smile

Общо взето списък на нужните неща за мен дотук е:

Дрехи (колкото повече, толкова повече, удобството е важно - по възможност само с капси, да не се слагат през главата и колкото по-малко се пъхат крака и ръце, толкова по-добре. Най ми харесват като са само от 1 част, тип ромпер), кошарка, но по-скоро за резервен вариант или когато почне да шава много, дотогава спокойно може да спи при вас, сложили сме си решетка на леглото за всеки случай, да не падне, ергономична раничка - има 1000 приемущества пред количката, и двамата с таткото го носим предимно така, количка - все пак е хубаво да има, и други хора да го разхождат, за разнообразие и за приспиване на бебето, когато не искате да виси за вас или пък отивате на пазар, кошът е удобен, или е 35 градуса и не ви се гуши тяло в тяло Simple Smile, активна гимнастика, шезлонг тип люлка, кошничка и после столче за кола, памперси (с пелени просто не виждам как ще се справя, тъй като още ака след всяко ядене...), мокри и сухи кърпички за забърсване. Термометър, четка за коса, шампоан за тяло и коса и ножичка със затъпени ъгли, няколко памучни и тензухени пелени и одеалца - за постилане, завиване, ако заспи извън нашето легло, няколко играчки, а не да зарина къщата с тях. Повивалник и вана. Преспокойно можех да се огранича с това досега.

# 16
  • Майна Сити
  • Мнения: 956
И аз да дам списък на нещата, които ми трябваха на мен в началото за едно "мини бебенце"  Simple Smile

Скрит текст:
  • Бодита (къс и дълъг ръкав)
  • Ританки (повечко)
  • Чорапки
  • Шапка
  • Хавлия (няколко от тези квадратните с качулка)
  • Лигавници (1-2, по време на ядене, защото в началото я плюе, я повръща)
  • Одеала (тънко и дебело)
  • Чаршафи
  • АМ (взех една кутия от това, което му даваха в родилното)
  • Биберон
  • Шишета (2-3, то с помпата за кърма ми дадоха още 1)
  • Помпа за кърма (ръчна на Авент, няма да повторя ако имам второ, взимам направо електрическата)
  • Четка за почистване на шишетата
  • Стерилизатор за микровълнова (как са живели хората без него преди, изключително удобен ми беше)
  • Бебешки шампоан (сапун в началото не ползвах)
  • Бебешко олио/мляко (зависи от сезона)
  • Мокри кърпички
  • Памперси
  • Нокторезачка и хартиена пила за нокти
  • Грижа за пъпчето (спирт 95%, стерилни марлички и антибиотик)
  • Прах за пране (аз ползвах течен)
  • Ваничка за къпане (имам анатомична, този, който я е измислил, направо заслужава Нобелова награда  Laughing Много по-лесно е и можеш сама да го къпеш)
  • Каничка за поливане
  • Термометър за водата (на моята ваничка имаше вграден такъв)
  • Крем против подсичане
  • Капки против колики
  • Термометър и влагомер
  • Повивалник
  • Клечки за уши (но без ограничител, много дразнещи са)
  • Кана за преваряване на водата (много ми е удобна, купих специално за бебко една и само за него си я ползвам)
  • Кошче за мръсните дрешки

Основните неща мисля че ги знаеш:
  • Количка
  • Дъждобран за нея
  • Мрежа за количката (против мухи, комари, пухчета от дърветата и нахални бабички, които винаги гледат да плюят по бебето или да го ощипят)
  • Легло/Кошарка

# 17
  • Варна
  • Мнения: 287
И аз определено бих казала, че ерго-раничката беше една от най-ценните ми покупки, наред със стола за кола и количката. Например, за бързо ходене до магазина излизах или пращах таткото само с раничката, вместо да се помъкне цялата количка. А и при всяка разходка с количката раницата винаги беше с нас, защото ако бебето мрънка или плаче е много по-лесно да го пъхнеш в раничката, вместо да го носиш на ръце (аз не съм привърженик на теорията да оставям бебето да се наплаче и да се научи да не реве, аз винаги гушкам и нося, защото смятам, че бебето плаче, защото не се чувства комфортно или в безопасност).
Помпа за кърма имах ръчна на Авент, но я ползвах само докато бях в болницата (наложи ми се да лежа без бебето 20-тина дни след раждането). Веднага щом се върнах вкъщи помпата беше забравена - бебето е най-добрата помпа. А ако не се цедиш, просто нямаш нужда от шишета, уреди за топлене, за изваряване и т.н.
Повивалник може и да не ползваш - ние много често го обличахме просто на леглото/дивана. Също така, докато не започна да лази почти не бях ползвала кърпички, освен на път. При всяка смяна на памперс, измиване с вода.
Сещам се за нещо, което често се купува без да има реална полза от него - едни механични аспиратори за нос, които се продават в детските магазини - абсолютно ненужна вещ, просто защото не работят. Аспиратор си вземете от аптека или такъв, който се прикрепва към прахосмукачка или такъв, с който секрета се изсмуква с уста от родителското тяло.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Без да искам да противореча, камо ли да обидя някого просто копирах последния списък и ще напиша и моето мнение.
Скрит текст:
Бодита (къс и дълъг ръкав)
Ританки (повечко) - за бебе родено през лятото /юни, юли, август/ абсолютно не са необходими повече от 2-3 чифта, а и това е адски неудобна дрешка, която се изхлузва нон стоп, ако не е закопчана под бодито, по-добре е да има цели, разкопчаващи се отпред гащеризончета.
Чорапки - по-добра идея от ританките
Шапка - няма особен смисъл
Хавлия (няколко от тези квадратните с качулка) - задължително поне 2
Лигавници (1-2, по време на ядене, защото в началото я плюе, я повръща) - няма никакъв смисъл. Плюе и повръща, но не го прави, когато е изправено бебето /новородените стоят легнали/ и в този случай лигавника не помага почти никак.
Одеала (тънко и дебело) - според сезона Много е полезно и всики много ги ползвахме миналата година едни комплекти от 4 бархетни пелени от Джъмбо. Стават и за тънко одеалце и за повиване на ръчичките на неспокойно бебе и т.н.
Чаршафи
АМ (взех една кутия от това, което му даваха в родилното) - добре е да имаш, дори да кърмиш, просто е усещане за сигурност, ако няма кърма или нямаш възможност да накърмиш и нямаш изцедена.
Биберон - залъгалка
Шишета (2-3, то с помпата за кърма ми дадоха още 1) - не се презапасявай, ако кълмиш така ще си останат. От комплект 5 шишета имахме даже неразопаковано, което подарих по-късно.
Помпа за кърма (ръчна на Авент, няма да повторя ако имам второ, взимам направо електрическата) - не избързвай. Помпите не са евтини, а не знаеш дали ще имаш кърма и дали ще се цедиш. Мит е, че всяка кърмачка трябва да се цеди. Това е ужасна практика, която се насажда още от родилното. Ако имаш кърма и нямаш проблем /бучки, втвърдявания/ просто кърмиш детето и няма смисъл да се цедиш - аз примерно спокойно можех да мина и без помпа. Цеденето има и вредна страна.
Четка за почистване на шишетата - имам не разопакован комплект четки, тъй като се оказа, че взехме широки шишета, в които се бърка спокойно без четка. Тъй че, първо виж шишетата.
Стерилизатор за микровълнова (как са живели хората без него преди, изключително удобен ми беше) - има "самостерилизираща система" МАМ, има пликчета за стерилизиране в микровълнова. Помисли и избери подходящото за теб.
Бебешки шампоан (сапун в началото не ползвах) - абсолютно необходимо
Бебешко олио/мляко (зависи от сезона) - да или лосион
Крем против подсичане.
Мокри кърпички - задължително. Качествени, специално бебешки, че някой се водят бебешки, но миришат и действат все едно са напоени с ацетон.
Памперси - непременно
Нокторезачка или бебешка ножичка и хартиена пила за нокти - те ноктите трудно се режат, аз не виждам как ще ги пилиш
Грижа за пъпчето (спирт 95%, стерилни марлички и антибиотик) - послушай това, което ти кажат в родилното. При нас грижата за пъпчето беше само 70% спирт
Прах за пране (аз ползвах течен) - бебешки прах задължително и по-добре да избягваш допълнителната обработка с омекотител
Ваничка за къпане (имам анатомична, този, който я е измислил, направо заслужава Нобелова награда  Laughing Много по-лесно е и можеш сама да го къпеш)
Каничка за поливане
Термометър за водата (на моята ваничка имаше вграден такъв) - малко хора го гледат нашия не помня дали е ползван и 2 пъти
Капки против колики - започни с хомеопатични и тип биогайа /лактобацили/, ако имаш проблем въпреки това тогава мини на симетиконови. Не бързай да купуваш Инфакол, Еспумизан и др. подобни - водят до запек и понякога вместо да помогнат, утежняват проблема
Термометър и влагомер
Повивалник - задължително и е добре да имаш подложки, с които да го постилаш и които да переш, за да не се занимаваш да го бършеш и чистиш постоянно.
Клечки за уши (но без ограничител, много дразнещи са)
Кана за преваряване на водата (много ми е удобна, купих специално за бебко една и само за него си я ползвам) - вода може да се превари всякак, а и често кърмените бебета отказват да пият вода и това преваряване не се случва така често.
Кошче за мръсните дрешки
Кошче за мръсни памперси /обикновено кошче, което е с капак/
Основните неща мисля че ги знаеш:
Количка
Дъждобран за нея
Мрежа за количката (против мухи, комари, пухчета от дърветата и нахални бабички, които винаги гледат да плюят по бебето или да го ощипят)
Легло/Кошарка

# 19
  • Мнения: 161
здравейте всички  Peace bouquet
на мен  предстои да родя първото си бебче в края на този месец...
живея в чужбина (Германия) тук няма кой да ми помага с грижите за мъника и ще бъда принудена да се справям сама някак си Rolling Eyes
да кажа също че съм единствено дете ,нямам по-малки братя или сестри и си нямам никаква представа как се гледа бебе  Embarassed за това смятам че една такава тема би ми била много полезна  Simple Smile
първото ми питане е следното...
харесах един много симпатичен супер сладурски бебешки мини смокинг за изписване обаче  bowuu е с къс ръкав.... та се чудех ако е хубаво времето дали би било проблем да се изпишем с голи ръчички или не е много добре за новородено  newsm78
предварително благодаря на помагащите мами  Heart Eyes bouquet

# 20
  • Мнения: 6 787
Ако е топло и нямате намерение да го излагате на директно слънце, не мисля, че ще е проблем. Имайте предвид, че кожата на новороденото е изключително нежна и голи ръчички на слънце, дори и за 10 мин (докато се снимате, например), може да доведат до изгаряне.
Лека бременност и раждане Simple Smile

# 21
  • Мнения: 161
Ако е топло и нямате намерение да го излагате на директно слънце, не мисля, че ще е проблем. Имайте предвид, че кожата на новороденото е изключително нежна и голи ръчички на слънце, дори и за 10 мин (докато се снимате, например), може да доведат до изгаряне.
Лека бременност и раждане Simple Smile

Много благодаря!  bouquet
всъщност ще е навън само от вратата до колата и после от колата до вратата няма да го излагам на слънце

# 22
  • Мнения: 4 343
Simple Smile Незнам как попаднах в тази тема. Леко раждане ти желая! Няма как да минеш без покупка на неща,които след това ще сложиш в графа"излишни"-имаш пример от мненията на майките напред-за една едно е безмислено,за друга е било най-полезната покупка Simple Smile Вземи си най-основните неща и ще набавяш,когато бебето се появи и видиш от какво ще се нуждаеш.Нещата стават в движение:-) От моя опит/леко ще си противореча,но няма как да знаеш всичко предварително/-бях чела,ходила на курсове за бременни,големи подготовки,реших че ще кърмя и не ми трябва помпа. Помня първата нощ в къщи-беше кошмарна,изкарахме я в банята с горещи компреси и на сутринта бяхме първи на паркинга пред "Вис Виталис",още не беше отворил Simple Smile Та,аз ти препоръчвам да си имаш една в къщи

# 23
  • Варна
  • Мнения: 287
здравейте всички  Peace bouquet
на мен  предстои да родя първото си бебче в края на този месец...
живея в чужбина (Германия) тук няма кой да ми помага с грижите за мъника и ще бъда принудена да се справям сама някак си Rolling Eyes
да кажа също че съм единствено дете ,нямам по-малки братя или сестри и си нямам никаква представа как се гледа бебе  Embarassed за това смятам че една такава тема би ми била много полезна  Simple Smile
първото ми питане е следното...
харесах един много симпатичен супер сладурски бебешки мини смокинг за изписване обаче  bowuu е с къс ръкав.... та се чудех ако е хубаво времето дали би било проблем да се изпишем с голи ръчички или не е много добре за новородено  newsm78
предварително благодаря на помагащите мами  Heart Eyes bouquet
Не споменаваш в коя част на Германия живееш, но доколкото знам, там времето е доста хладно. Ако не е поне 25 градуса, аз не бих извела новородено на няколко дни само по къс ръкав. За всеки случай подготви пелена или одеало. Бебетата развиват чувствителността си към температурните промени по-късно (например да настръхват или да се потят), а само до преди няколко часа е било на температура около 36 градуса в корема ти, та затова е добре първите десетина дни да се държи облечено.

# 24
  • Мнения: 161
здравейте всички  Peace bouquet
на мен  предстои да родя първото си бебче в края на този месец...
живея в чужбина (Германия) тук няма кой да ми помага с грижите за мъника и ще бъда принудена да се справям сама някак си Rolling Eyes
да кажа също че съм единствено дете ,нямам по-малки братя или сестри и си нямам никаква представа как се гледа бебе  Embarassed за това смятам че една такава тема би ми била много полезна  Simple Smile
първото ми питане е следното...
харесах един много симпатичен супер сладурски бебешки мини смокинг за изписване обаче  bowuu е с къс ръкав.... та се чудех ако е хубаво времето дали би било проблем да се изпишем с голи ръчички или не е много добре за новородено  newsm78
предварително благодаря на помагащите мами  Heart Eyes bouquet
Не споменаваш в коя част на Германия живееш, но доколкото знам, там времето е доста хладно. Ако не е поне 25 градуса, аз не бих извела новородено на няколко дни само по къс ръкав. За всеки случай подготви пелена или одеало. Бебетата развиват чувствителността си към температурните промени по-късно (например да настръхват или да се потят), а само до преди няколко часа е било на температура около 36 градуса в корема ти, та затова е добре първите десетина дни да се държи облечено.

да разбира се че ще се съобразя с времето ,ако е по-хладно ще го завия
Благодаря  bouquet Peace

# 25
  • Мнения: 19
Момичета здравейте, кажете ми за  бебешките биберони,шишета и т.н.  стерилизатор ли ползвате.

# 26
  • Майна Сити
  • Мнения: 956
Аз лично - да. И съм изключително доволна от него. Ето такъв беше моя Simple Smile

# 27
  • Мнения: 161
аз си купих такъв за микровълнова...дано да ми върши работа  Simple Smile

# 28
  • Мнения: 635
За бебета има специални ортопедични възглавнички с дупка за главичката- те предпазват главичката от сплескване и са много удобни.


# 29
  • Варна
  • Мнения: 287
За бебета има специални ортопедични възглавнички с дупка за главичката- те предпазват главичката от сплескване и са много удобни.



И какво се случва, ако детето иска да се завърти на една страна или, не дай си боже, започне да повръща, а главата му е застопорена в тази дупка на възглавницата?
Бебетата просто нямат нужда от възглавници - главите им са достатъчно големи и в легнало положение гръбнака им е правилно позициониран, ако просто лежат на равна повърхност или леко извити, както са в кошовете за кола. Не си давайте парите за такива излишни, а според мен дори опасни в дадени ситуации, вещи.

Общи условия

Активация на акаунт