Страсти – градините в София, кампания 2016/2017 - тема 1

  • 64 338
  • 742
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 2 660
Така вече се изясниха нещата. Ще се сменят лични карти:) За училищата промените са същите- и там детето получава допълнителна точка, ако постоянен и настоящ адрес съвпадат.

# 691
  • София
  • Мнения: 8 942
Така вече се изясниха нещата. Ще се сменят лични карти:) За училищата промените са същите- и там детето получава допълнителна точка, ако постоянен и настоящ адрес съвпадат.
Само че реално това никъде не е обяснено и ми се струва, че и нормативно не е оформено. Вижда се като проблем чак когато почнат да се попълват данните в системата. Тепърва ще видим какво ще се случи при кандидатстването.

# 692
  • Мнения: 23
В статията, която Татко Ники беше пуснал във връзка с почасовата грижа, също е написано, че "Друга новост е, че децата ще получават една допълнителна точка, ако постоянният адрес на един от родителите е в района на детската градина", а в свръзана статия от преди това пак пише: "Работата на родител или настойник на дете, което кандидатства за място в детска градина, вече няма да бъде критерий при класирането за записване.За сметка на това, ако постоянният адрес на един от родителите е в района на детската градина, детето ще получава една допълнителна точка". Тъпо, ама тва е положението, всички сме в кюпа.

Извадка от ръководството, а не кой какво написал.
ДК5. Детето има поне един родител, чиято месторабота е в административния район на детската градина – 0,1 т.  При записване трябва да представите:
- за работещ родител/настойник по трудово или служебно правоотношение или родител/настойник в отпуск за гледане на дете – служебна бележка от работодателя или осигурителя, съдържаща информация за административния район на месторабота на родителя/настойника. Служебната бележка трябва да съдържа изходящ номер, мокър печат с подпис и ЕИК;

- за родител с допълнителен трудов договор – служебна бележка от работодателя или осигурителя, съдържаща информация за административния район на месторабота на родителя/настойника, съдържаща изходящ номер, мокър печат с подпис и ЕИК на работодателя или копие на трудовия договор.

за самостоятелна детска ясла: ДК2. Месторабота на родителите в административния район на СДЯ – 0,1 т.  
 
Жалко, че К1 и К2 ги приеха много късно, след генералното класиране миналата година, и с 10,1 не ни приеха. Струва ми се съвсем нормално като си плащам данъците в дадена община, детето ми да има право да посещава детска градина в тази община.

# 693
  • София
  • Мнения: 8 942

 
Жалко, че К1 и К2 ги приеха много късно, след генералното класиране миналата година, и с 10,1 не ни приеха. Струва ми се съвсем нормално като си плащам данъците в дадена община, детето ми да има право да посещава детска градина в тази община.
Община или район? Защото данъците се плащат по райони (което вие май имате предвид), но отиват на едно място в Столична Община? А разпределянето е нещо съвсем различно.

# 694
  • Мнения: 23

 
Жалко, че К1 и К2 ги приеха много късно, след генералното класиране миналата година, и с 10,1 не ни приеха. Струва ми се съвсем нормално като си плащам данъците в дадена община, детето ми да има право да посещава детска градина в тази община.
Община или район? Защото данъците се плащат по райони (което вие май имате предвид), но отиват на едно място в Столична Община? А разпределянето е нещо съвсем различно.

район имам предвид. Данъците са различни в различните райони. И аз мога да се запиша, че живея в Кремиковци, да плащам малки данъци, а да искам дете ми да е на детска градина в центъра, Триадица, Витоша, Лозенец...

# 695
  • София
  • Мнения: 8 942
Само че реално това никъде не е обяснено и ми се струва, че и нормативно не е оформено. Вижда се като проблем чак когато почнат да се попълват данните в системата. Тепърва ще видим какво ще се случи при кандидатстването.
Според мен все още не са вписали цялата информация в сайта, но промените са приети. За училищата гледах репортаж по телевизията в който обясниха новите правила. За детските градини явно е същото. Миналата година даваха или 3 точки или 2 в зависимост от това дали родителите имат постоянен адрес в София или настоящ. Тази година са добавили 1 точка, ако двата адреса съвпадат. Има логика. Жалко, че отварят работа на много хора по смяна на лични документи.
Ами специално прочетох решението на Общината и правилата за приемане. Никъде няма условието постоянният и настоящият адрес да съвпадат. Така че, при евентуален отказ от записване, това лесно би могло да се оспори. И друго - не е въпрос само на смяна на ЛК. Много хора от София живеят под наем в друг район и няма как лесно да получат регистрация по постоянен адрес, просто защото наемодателите трудно биха се съгласили.

# 696
  • София
  • Мнения: 2 660
На 20-ти, когато отворят системата за новата кампания нещата ще се изяснят. В момента си важат още старите правила и до 17-ти има записвания по тях. Предполагам, че ако има промени ще ги въведат след това. Общината явно не и дреме, че затруднява хората. Ако адресите ти съвпадат получаваш точка бонус, ако не- получаваш 3 точки за постоянен адрес.

# 697
  • София
  • Мнения: 8 942

 
Жалко, че К1 и К2 ги приеха много късно, след генералното класиране миналата година, и с 10,1 не ни приеха. Струва ми се съвсем нормално като си плащам данъците в дадена община, детето ми да има право да посещава детска градина в тази община.
Община или район? Защото данъците се плащат по райони (което вие май имате предвид), но отиват на едно място в Столична Община? А разпределянето е нещо съвсем различно.

район имам предвид. Данъците са различни в различните райони. И аз мога да се запиша, че живея в Кремиковци, да плащам малки данъци, а да искам дете ми да е на детска градина в центъра, Триадица, Витоша, Лозенец...
Кои данъци са различни в различните райони? Различна е данъчната оценка на имотите в зависимост от местоположението и размера на имота. Но иначе като процент данъкът е един и същ. И как ще се запишете да плащате данъци в район, в който не притежавате имот? Май не сте много наясно с това, което пишете.

# 698
  • София
  • Мнения: 945
Да, наистина може да представиш само удостоверение за настоящ адрес, това е ясно. Но въпросът е дали ще вземеш допълнителна точка по К2 или не. И мен ме засяга пряко това...
На второто запитване отговорът е това:
ЗДравейте, Вие сте  регистрирали постоянен адрес  за РОДИТЕЛ ........(аз)
Адрес : .......
Район : Илинден
Адрес-тип : .......
 и никакъв адрес за ..... (мм)
EGN: .......
Пол: мъжки
Роден на : ......

РОДИТЕЛ
Адрес :
Район :
Адрес-тип : Регистрирайте адреса и на бащщата

Пак им писах, защото не виждам опция за добавяне на втори адрес...

# 699
  • София
  • Мнения: 8 942
Няма опция за втори адрес, има само за 1 - адрес на семейството.

# 700
  • София
  • Мнения: 945

 
Жалко, че К1 и К2 ги приеха много късно, след генералното класиране миналата година, и с 10,1 не ни приеха. Струва ми се съвсем нормално като си плащам данъците в дадена община, детето ми да има право да посещава детска градина в тази община.
Е по тая логика ние трябва да получаваме точка и че в два района плащаме данъци... Не мисля, че е доизмислено.  Така, въпреки че си имаш постоянен адрес в София и плащаш данъци тук, те приравняват по точки с тези, които плащат данък в друго населено място, а децата им ще посещават ясли и градини в София

Последна редакция: пн, 13 фев 2017, 15:59 от goldilocks

# 701
  • София
  • Мнения: 2 660
Така, въпреки че си имаш постоянен адрес в София и плащаш данъци тук, те приравняват по точки с тези, които плащат данък в друго населено място, а децата им ще посещават ясли и градини в София
Не е така. За постоянен адрес в София се дават 3 точки, за настоящ 2. Добавката е тази 1 точка за съвпадащи адреси. Така софиянци покриващи и този критерий са с +2 точки спрямо хората с постоянен адрес извън София.

# 702
  • София
  • Мнения: 8 942
Така, въпреки че си имаш постоянен адрес в София и плащаш данъци тук, те приравняват по точки с тези, които плащат данък в друго населено място, а децата им ще посещават ясли и градини в София
Не е така. За постоянен адрес в София се дават 3 точки, за настоящ 2. Добавката е тази 1 точка за съвпадащи адреси. Така софиянци покриващи и този критерий са с +2 точки спрямо хората с постоянен адрес извън София.
Може да се случи така, че с постоянен и настоящ адрес в София (които са различни и първият не е в района на градината) да се получат еднакъв брой точки като само с настоящ адрес в София, който обаче е в района на градината.

# 703
  • София
  • Мнения: 945
След цял ден разговори със Столична община и прехвърляне от човек на човек най-после ми казаха, че просто е неправилно написана забележката под полето за отбелязване на настоящ или постоянен адрес и ще "се постараят" да я коригират. Т.е. в случая имаме 3 точки за постоянен адрес в София (без значение в кой район) и 1 точка за настоящ адрес в района на яслата. Което изначално си мислих и аз, но трябва да си оправят в системата какво пише, че много хора могат да изгубят 1 точка, която им се полага.

# 704
  • София
  • Мнения: 2 660
Най-добре да изчакаме. Аз не намирам логика в тази допълнителна точка за настоящ адрес. Всеки може да злоупотреби.

Общи условия

Активация на акаунт