***МИТНИЦА*** - информация, въпроси, отговори и споделяне на опит - 3

  • 122 934
  • 765
  •   1
Отговори
# 225
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Митото за хранителни добавки - витамини от АйХерб е 12,8% (беше написано в митническа декларация с тарифни кодове, изготвен от ДХЛ).
От 30 лева до 300 лева се плаща само ДДС + други такси.
Над 300 лева се плаща мито,ДДС и други такси.
Вие търговия ще правите ли?  Mr. Green




Моля те снимай и я постни тази декларация да видим една попълнена  bouquet bouquet bouquet bouquet


Nazgul- стискаме палци

и малко инфо за троловете - днес взех още две пратки от Америка и Хонг Конг с реално написани на тях стойности над минимума от пощата....
Но имам още една от Ай Хърб от който сайт ,както знаем задължително ходят на митница - та днес ще продължавам с опитите за регистрация в сайта на митниците ....  че нямам нерви да се разкарвам по 100 пъти из различните краища на града че и да си плащам за това разкарване

Последна редакция: вт, 16 авг 2016, 08:57 от MAMA GALQ

# 226
  • Мнения: 6 347
Мама Галя, и аз си взех вчера една пратка от Айхърб в пощата (на много ниска стойност, обаче, беше). Може би "акцията" за проверка на всичко от Айхърб е приключила, не знам. Така че поне тази или следващата седмица не се очертава да ходя до Веслец, както мислех. Но аз лично така или иначе рядко правя поръчки на висока стойност (купувам само наистина необходими неща, които тук или ги няма, или са далеч по-скъпи), така че в повечето случаи минавам само с 1,50 лв плюс цената на 2 билета за отиването дотам (и изгубеното време). Но и да имам пратка, върху която се дължи ДДС, за мен е по-лесно да упълномощя Пощата, да си пратя необходимите документи по факс или имейл и да отида да си взема пратката, вместо да си хабя нервите. Peace Но пак казвам - това важи в моя случай, защото аз и без това рядко правя скъпи поръчки.

Естествено, смятам, че новата "услуга" е изцяло в нечий интерес и подозирам, че не сме приложили съвсем правилно европейското законодателство, но така или иначе ситуацията е такава в момента. Peace

# 227
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
След втори ден опити за регистрация по ел.път на ЕОРИ номер и нищо
вече съм убедена че системата нещо не работи
Не може 10 пъти да съм си въвела и подписала данните и като влезна и излезна да пише че няма направена  регистрация, а и на мейла нищо да нямам  newsm78

# 228
  • Мнения: 2 143
След втори ден опити за регистрация по ел.път на ЕОРИ номер и нищо
вече съм убедена че системата нещо не работи

Пусни запитване дали имаш или нямаш подадена регистрация. Отговарят веднага в рамките на работния ден. Наистина не помня какво се случваше при подаването, а сега прегледах пощата, но освен разговора след забавянето и автоматичното съобщение за издаването нямам друго.

По същество
По темата - Утре влизам в Митница. Двете ми пратки са спрени ( 2 броя декларирани на $18 леко обемисти пакети) и ще се опитам да мина по Пътя на Славата.
Накратко - удариха ми печата и си взех пратките. Точно за 10 мин с чакането. Подпитах човека с печата, и той ми отговори, че единствения документ за пратките които има е това което ми дава за да ги вдигна. А това си беше бланка CP72 което ще проверя но на него пише "Dispatch Note and Customs Declaration". И има залепен баркод стикер с номер който започва с PS 9028...

С други думи съм на начална позиция...  Embarassed

# 229
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Да разбирам че не става по ел.път ? Трябва на място да се подаде бланка CP72 ?
но пък 10 мин си е ОК Успокояващо е  Rolling Eyes
Писах им вчера, но нищо нямам още като отговор затова утре ще ходя на място за ЕОРИ номер

# 230
  • Мнения: 1
С приятелката ми искаме да си поръчаме телефони от banggood.
Става дума за Umi Super (188.99$ е цената в момента)
Поръчваме и калъф за 9.99$ и протектор за стъклото за 9.99$
Всичко се поръчва х2. Общо с доставката, застраховка и трекинг номера излиза 430.29$ или около 762 лева. Та въпросите ми са:
1. Ще трябва да платя 152 лв. ДДС, без мито, защото са телефони. Прав ли съм?
2. Ще ми го зачетат ли като една пратка или ще трябва да плащам тази такса от 12 лева 6 пъти, защото реално са 6 артикула?
3. Калъфите и протекторите за стъклата и те ли са в графата "телефони и техника" или се облагат освен с ДДС и с Мито?

# 231
  • София
  • Мнения: 502
Георги Георгиев_549160

Най-вероятно пратката ще бъде спряна на митница и ще трябва да платиш ДДС 20% на цената на телефоните и съответно мито и ДДС на другите артикули, които са на други тарифни кодове, не мога сега да ти кажа дали имат мито и колко % е, но няма да е главозамайваща сума, тъй като са евтини неща.
Мито и ДДС се плащат на общата сума и изчисляването става с натрупване. Ако например митото излезе 10 лв, то се добавя върху общата левова стойност на стоките и транспорта и върху всичко се плаща ДДС. Това натрупване ще стане само за калъфите и протекторите, ако имат мито. Ще се добави само върху тяхната стойност и съответния транспорт за тях. (Транспорта се разпределя пропорционално на различните стоки в пратката според тяхното тегло). Например, ако общо транспорта ти е 50$ аз бих сложила 45 на телефоните и 5 на другите по-дребни неща.
Левовата равностойност се изчислява по курса на митниците в деня на обмитяването. Има го в сайта им в таблица.
Ако пратката е от един изпращач и всичко е събрано в един пакет с един тракинг, тогава се счита за една пратка, независимо, че в нея има повече от една стоки.

# 232
  • Мнения: 965
Скрит текст:
С приятелката ми искаме да си поръчаме телефони от banggood.
Става дума за Umi Super (188.99$ е цената в момента)
Поръчваме и калъф за 9.99$ и протектор за стъклото за 9.99$
Всичко се поръчва х2. Общо с доставката, застраховка и трекинг номера излиза 430.29$ или около 762 лева. Та въпросите ми са:
1. Ще трябва да платя 152 лв. ДДС, без мито, защото са телефони. Прав ли съм?
2. Ще ми го зачетат ли като една пратка или ще трябва да плащам тази такса от 12 лева 6 пъти, защото реално са 6 артикула?
3. Калъфите и протекторите за стъклата и те ли са в графата "телефони и техника" или се облагат освен с ДДС и с Мито?


Ако поръчате телефона от Великобритания през британския ebay ще си спестите митническите формалности, но цената е около 212 USD, така че преценете кое е по-изгодно. Със сигурност ще дойде по-бързо с фирма-доставчик от там, отколкото с пощите от Китай.

# 233
  • Мнения: 2 143
Да разбирам че не става по ел.път ? Трябва на място да се подаде бланка CP72 ?

Въобще не се наложи минаване по процедурата с декларация, пълномощно и т.н. за да пробвам подаване по електронен път.Просто биха червения печат и ми освободиха пратките. Останах с впечатление, че единствения документ с който разполагат е CP27...Явно ще се уча с пратка с по-голяма стойност

Ако поръчате телефона от Великобритания през британския ebay

The seller hasn't specified a postage method to  Bulgaria. Contact the seller- opens in a new window or tab and request post to your location.

Последна редакция: вт, 16 авг 2016, 22:00 от Nazgul

# 234
  • Мнения: 2 298
..
Ако поръчате телефона от Великобритания през британския ebay

The seller hasn't specified a postage method to  Bulgaria. Contact the seller- opens in a new window or tab and request post to your location.

Това не е никакъв проблем. Има български фирм, които доставят от Англия каквото си купиш срещу 2лв/кг.  

# 235
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
http://kolev.info/blog/?s=%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0

интересно четиво - някой от форума работил ли е изобщо през системата на ел.митници
щото аз съм все по убедена, че проблема не е в мене нито в моя комп
професията ми е такава че постоянно подписвам и ползвам ел.подписи във всякакви портали без проблем  newsm78

Айде отивам на митницата за ЕОРИ НОМЕР - предавам се че ще успея през портала  Rolling Eyes
.......................................................

Да се отчета - ЕОРИ номер в митница Пловдив - за 2 мин на гишето Деловдоство

А с новия софтуер големи проблеми въпросния файл бил по силите само на програмист /слушах там коментари ...
Имам пратка на митница - до края на седмицата ще ходя пак на място да видя как става номера
Лошото е обаче че самите пратки не са там а седят в клона на Иван Рилски в Пловдив , което пак е тъпо , защото пак става
1.взимаш си от пощата известието /по късно днес или утре ще си го взема
2.Отиваш на митницата в единия край на града /там какво точно се прави те първа лично ще видя
3.Отиваш в другата поща- клон на митницата в противоположния край на града - и си получаваш пратката
За Пловдив защо опцията особождаване - получаване не е на едно място Идея си нямам - вероятно за да могат да събират по едни 12 лв за едно нищо

Последна редакция: ср, 17 авг 2016, 17:01 от MAMA GALQ

# 236
  • Мнения: 2 392
А как сканирате документите? С някое приложение на телефона, с принтскрийн или как?  Embarassed
Order History в акаунта ми ли трябва да сканирам или потвърждението на поръчката, което са пратили на мейла ми? И последно- платила съм с виртуална карта чрез ДСК Директ. От там ли трябва да взема извлечението или  от акаунта ми в Пейпал? Изобщо, ако някой се наеме да ми обясни като на малоумен, ще съм му много благодарна  Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Последна редакция: ср, 17 авг 2016, 19:38 от Шефът Антонио

# 237
  • София
  • Мнения: 2 296
Интересува ги сумата, която е платена за поръчката и тракинг номера.

# 238
  • София
  • Мнения: 318
А как сканирате документите? С някое приложение на телефона, с принтскрийн или как?  Embarassed
Order History в акаунта ми ли трябва да сканирам или потвърждението на поръчката, което са пратили на мейла ми? И последно- платила съм с виртуална карта чрез ДСК Директ. От там ли трябва да взема извлечението или  от акаунта ми в Пейпал? Изобщо, ако някой се наеме да ми обясни като на малоумен, ще съм му много благодарна  Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
Аз досега съм освобождавала две пратки от Митница София (тази на Веслец) с помощта на БГ пощи. Случаите са от началото на юли и двата пакета ми дойдоха в моя пощенски клон (без да плащам допълнително за куриер) в рамките на два дни.
Изпратих скрийншот на Order History страницата, скрийншот от онлайн банкирането ми, където присъства същата сума, както и сканирана попълнена и подписана Декларация-Съгласие. Платих си дължимите суми при вземането на пратките, до митницата не съм ходила...  Whistling
Успех с освобождаването!  Peace

# 239
  • София
  • Мнения: 564
А за кой пощенски клон става дума, явно не го правят навсякъде, даже май никъде другаде.  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт