Познай коя е книгата - 14

  • 47 925
  • 734
  •   1
Отговори
# 675
  • Варна
  • Мнения: 2 389
Нова загадка:
"И хората в градчето, и пътниците, които вече сто години ползуваха Каменния хан, бяха свикнали с него и никога не бяха се питали какви са средствата, от които се издържа, как са дошли и къде е техният извор. Всички си служеха с него, използуваха го като благословено плодно дърво край пътя, което е ничие и на всекиго; поменаваха механически „упокой везировата душа“, но не помисляха, че везирът вече от сто години е мъртъв, нито се питаха кой брани и пази сега царските земи и вакъфи. Кой можеше да помисли, че нещата в света са така зависими едно от друго и са свързани помежду си даже на такава далечина? Затова на първо време в градчето дори не забелязаха, че приходите са секнали. Прислугата работеше и ханът приемаше пътници както преди. Мислеха, че парите за издръжката са закъснели, както се бе случвало и по-рано. Но минаха месеци, дори и години, а парите не идваха. Слугите почнаха да напускат работа. Тогавашният мютевелия на вакъфа Дауд ходжа Мютевелич (хората ги наричаха така и това им остана като прякор) се обръщаше на всички страни, но без да получи отговор. Пътниците сами си прислужваха и чистеха хана, колкото беше нужно за тях и добитъка им, но когато си заминаваха, оставяха след себе си тора и безредието, за да ги чисти и подрежда друг, както те подреждаха онова, което заварваха неподредено и замърсено. А след всекиго оставаше поне малко повече мръсотия, отколкото беше заварена."

# 676
  • Варна
  • Мнения: 287
Това звучи като роман за Османското владичество...Звучи ми малко като "Медальонът" на Галина Златарева, въпреки че не съм изобщо сигурна, че съм на прав път. Simple Smile

# 677
  • Варна
  • Мнения: 2 389
Това звучи като роман за Османското владичество...Звучи ми малко като "Медальонът" на Галина Златарева, въпреки че не съм изобщо сигурна, че съм на прав път. Simple Smile
Не е българин авторът. Още един цитат:
"Стикович, който обикновено води главния разговор, тая вечер мълчи и пуши. Той е без настроение и недоволен от себе си, но крие това, както винаги крие своите истински чувства и никога не успява напълно да ги скрие. Днес следобед той бе имал първата си среща с учителката Зорка, занимателна девойка, пълна, бледа, с огнени очи. Поради големите настоявания на Стикович те направиха онова, което бе най-мъчното в градчето: младеж и девойка да се срещнат на скрито място и никой да не види и узнае това. Срещнаха се в нейното училище, което сега, поради ваканцията, бе съвсем празно. Той влезе от едната улица, през градината, а тя от другата — през главния вход. Намериха се в една полутъмна прашна стая, в която чак до тавана бяха наслагани ученически чинове. Така любовната страст често е принудена да търси затулени и грозни места. Не можеха нито да седнат, нито да легнат. И двамата бяха смутени и несръчни. И прекадено жадуващи и буйни, те се прегръщаха и свиваха на един от ония счупени чинове, които тя така добре познаваше, без да гледат и без да забелязват нещо около себе си. Пръв се опомни той. И грубо, без преход, както правят младите хора, почна да оправя дрехите си и да се сбогува. Тя се разплака. Разочарованието беше взаимно. Когато я поуспокои донякъде, той излезе, едва ли не избяга от страничния вход. "

# 678
  • София
  • Мнения: 6 149
"Мостът на Дрина" Иво Андрич

# 679
  • на североизток от Рая
  • Мнения: 6 251
"Мостът на Дрина" Иво Андрич

 Аз съм сигурна, че е оттам. Но нека Далия да каже. Страхотна книга, силно я препоръчвам на нечелите я.

# 680
  • София
  • Мнения: 6 149
Аз я четох преди около месец-два, така че ми е прясна.

# 681
  • Варна
  • Мнения: 2 389
Верен отговор, Спунк Peace
Аз в момента я чета Hug

# 682
  • София
  • Мнения: 6 149
"Когато майка ми почина, остави фермата на брат ми К, богатството във винарската изба на сестра ми РК, а на мен, най-малката от децата, своя албум и двулитров буркан с един-единствен черен перигорски трюфел, голям колкото топка за тенис, който плуваше в слънчогледово олио. ..."

# 683
  • In the middle of nowhere
  • Мнения: 54
Джоан Харис? Не съм сигурна за книгата обаче, може би "Петте четвъртинки на портокала"?

# 684
  • София
  • Мнения: 6 149
Права си, давай следващата загадка.
Довечера по телевизията ще дават "Шоколад".

# 685
  • In the middle of nowhere
  • Мнения: 54
Нещо лекичко и приятно, като за края на работната седмица:
"През последните две години имаше само един сериозен случай, когато хакер успя да им пробута една мултиплицираща се програма, която започна да се възпроизвежда в системата, докато не я разби. Обеззаразяването и възстановяването на мрежата беше струвало половин милион долара. Хакерът беше проследен след дълго и сложно издирване. Оказа се шестнадесетгодишно момче от малко село в Холандия. Другите сериозни опити да се разруши системата с вируси-убийци — на един мормон от Солт Лейк Сити, фундаменталистка ислямска организация със седалище в Истанбул и луд свещеник, който отричаше безбрачието — бяха предотвратени навреме, преди да причинят твърде много щети. Свещеникът-французин, който работеше през нощта на компютъра в дома за душевноболни, ги беше преследвал шест месеца и успя да зарази четиридесет и два файла с вирус, който пълнеше екраните с ругатни на латински. "
P.S. Спунк, на мен "Блажени безумци"и "Джентълмени и играчи" са ми едни от най-любимите книги на Харис заедно с с Портокала, ако не си ги чела, може да ти харесат, макар че в тях липсва кулинарният елемент. Simple Smile Simple Smile

# 686
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Това да не е нещо на Гришъм newsm78

# 687
  • Мнения: 460
"Една от видовете смърт
това е
да не вярваш в нищо."

# 688
  • In the middle of nowhere
  • Мнения: 54
Не, радос, не е Гришам. Simple Smile

# 689
  • София
  • Мнения: 5 915
Артуро Перес Реверте, Севилското причастие

Общи условия

Активация на акаунт