Етажна собственост 3 - ЗУЕС не е по желание, но "со кротце, со благо" помага

  • 75 865
  • 786
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 520
За да сте наясно просто поискайте да ви направят копия от решенията на общите събрания, където е засегнат този проблем.
Има два фонда - за ремонт и за управление.
Този за ремонта трябва да се плаща независимо от всичко, а другия се плаща само ако е така решено на събрание (обикновено не се плаща или се плаща, като за един човек, че живее там... или пък половин такса от тази за един човек).


Аз бих поискал и номера на банковата сметка, където се събират тези пари да ги внасям директно.

Мисле че знам какво ще отговорят....

# 91
  • Мнения: 69 350
1. Такса за поддържане и управление на общи части - това е за асансьор, чистач, осветлениие на стърбището, заплати на касиер и домоуправител, ако има такива. В Допълнителните разпоредби на ЗУЕС е обяснено какво включва тази такса. Дължи се според брой обитатели на жилището.
От тази такса сте освободени, ако не обитавате жилището.

2. Такса за ремонт на общи части - от тази такса отърване няма Mr. Green, дължи се от всеки собственик според размера на ид.части, независимо дали пребивава в жилището или не.

# 92
  • Sofia
  • Мнения: 4 140
Някой ползва ли фирма Вход Мениджър за професионален домоуправител? Имаме оферта от тях, но не всички от блока са съгласни да ги ползваме, 5лв им е висока такса - нямам думи.

# 93
  • Sofia
  • Мнения: 4 737
Да, ние ги ползваме. И при нас има недоволни, особено бабичките, които "управляваха" преди това. Дебнат ги за всяка миниатюрна изцепка. Но разликата с преди и сега е осезаема.

# 94
  • София
  • Мнения: 249
Някой ползва ли фирма Вход Мениджър за професионален домоуправител? Имаме оферта от тях, но не всички от блока са съгласни да ги ползваме, 5лв им е висока такса - нямам думи.
5 лв. на човек или апартамент
при нас е по 3 лева на човек, но влиза и миенето

# 95
  • София
  • Мнения: 1 330
Не знам къде да попитам относно поставяне на сензорно осветление пред входната врата на блока.
Някой да има опит, мнение  newsm78

# 96
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 913
При нас сложиха, но не съм се интересувала от подробности. Само знам, че купиха лампата от магазина и я сложи ел. техник. После може да питам ММ за подробности.

# 97
  • София
  • Мнения: 1 748
Не знам къде да попитам относно поставяне на сензорно осветление пред входната врата на блока.
Някой да има опит, мнение  newsm78
Пускате кабел от таблото.

# 98
  • Sofia
  • Мнения: 4 140
Някой ползва ли фирма Вход Мениджър за професионален домоуправител? Имаме оферта от тях, но не всички от блока са съгласни да ги ползваме, 5лв им е висока такса - нямам думи.
5 лв. на човек или апартамент
при нас е по 3 лева на човек, но влиза и миенето


На апартамент. Всъщност към 17лв стават с такса за домоуправител, поюистване 2 пъти седмично и режийни на блока.

# 99
  • София
  • Мнения: 249
Някой ползва ли фирма Вход Мениджър за професионален домоуправител? Имаме оферта от тях, но не всички от блока са съгласни да ги ползваме, 5лв им е висока такса - нямам думи.
5 лв. на човек или апартамент
при нас е по 3 лева на човек, но влиза и миенето


На апартамент. Всъщност към 17лв стават с такса за домоуправител, поюистване 2 пъти седмично и режийни на блока.

Мисля, че до 2 лева на човек или 5 за апартамент си е една нормална цена за домоуправител, като тук се включва и събирането на парите. Ако се поставите на мястото на домоуправителя (и касиера) ще видите, че си е неблагодарна работа това.

... А за сензорното осветление пред входа - ако има някой електричар от входа ви да свърже и настрои единия или двата прожектора (за предпочитане да са ЛЕД - със светодиоди), които ще купите от някъде, ще ви излезе най-евтино.
Тук има информация по въпроса - http://napravisam.net/?p=11096

# 100
  • София
  • Мнения: 1 330
Не знам къде да попитам относно поставяне на сензорно осветление пред входната врата на блока.
Някой да има опит, мнение  newsm78
Пускате кабел от таблото.

Това е ясно. Но таблото ни е при главния вход, а лампата ни е необходима на задния вход. И ел.техниците умуват  Mr. Green

# 101
  • София
  • Мнения: 1 748
Мазетата не са ли близко до задния вход.

# 102
  • София
  • Мнения: 249
Не знам къде да попитам относно поставяне на сензорно осветление пред входната врата на блока.
Някой да има опит, мнение  newsm78
Пускате кабел от таблото.

Това е ясно. Но таблото ни е при главния вход, а лампата ни е необходима на задния вход. И ел.техниците умуват  Mr. Green

Какво има да умуват?
Взимате ток от общия... и гледате къде е най-близката разпределителна кутия на стълбищното осветление и от там пускате кабел, желателно е да го затворите в кабелен канал.
А за сензора - тези за движение не ми харесват, че ако се застоиш някъде ти гасне осветлението и трябва да мърдаш за да светне ... по-добре от онези, дето отчитат присъствие - колкото и да стоиш там все ще свети... сега се сещам и за още един недостатък - може някой да те стресне ако се е спотаил и е загаснала лампата Wink

# 103
  • София
  • Мнения: 1 330
Леле-мале, какво ми дойде на главата  ooooh! Ама едни сладури, вечни контри, отказват да си плащат месечните такси, докато не се сложи лампата. Е, че от нея имаме нужда всички, няма спор, защото е много тъмно през зимата, а задният вход се използва доста често.

Благодаря ви, момчета!

# 104
  • Sofia
  • Мнения: 4 737
А дали не е вариант да сложите соларна лампа? Нямам идея доколко ще работи, особено в по-тъмните месеци...  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт