Как влияе икономиката на страната за храненето на хората?

  • 83 699
  • 1 327
  •   1
Отговори
# 1 170
  • София
  • Мнения: 12 374
Митът за детоксикацията не е ли отречен от медицината? Според моя ендокринолог, това са пълни глупости (много вярвах преди в това прословуто прочистване).

# 1 171
  • Мнения: 4 300
Да. Но при Гала още върви с пълна сила:)

pp. детоксикация в медицината всъщност значи нещо съвсем друго и то е  свързано със свръхдоза медикамент или наркотик.

# 1 172
  • Мнения: 2 752
Никакви специалисти не са нютришънист-ите.  В много страни тази титла въобще не подлежи на професионално регулиране - не са нужни специални квалификации и т.н. и напрактика само да решиш, можеш да се накичиш с тая титла.
...
Такава псевдонаучност цари в тази област, но хората масово се връзват и вярват,  че са направили информиран избор, защото нали със специалисти са се консултирали.
Това не е вярно! Дори и в БГ имаме диетолози и сме ги имали от време оно, когато при различните заболявания си имаше различни диети и режими на хранене - при диабет диетата беше номер 9, при язва - номер 5, ако не се лъжа, при бъбречни си имаше друг номер диета.
Това си е една регламентирана медицинска професия, за която се учи достатъчно дълго (тук е 3,5 години).
В днешно време храненето при някои заболявания като диабет например е толкова важно, колкото и самата инсулинова терапия. Да не говорим, че ако нямаш представа от въглехидратни единици пък изобщо не можеш да си изчислиш количеството на инсулина, който трябва да апликираш сам!
Затова по-леко с такива изказвания.

# 1 173
  • София
  • Мнения: 12 374
Да. Но при Гала още върви с пълна сила:)

pp. детоксикация в медицината всъщност значи нещо съвсем друго и то е  свързано със свръхдоза медикамент или наркотик.
За тази детоксикация е ясно, даже са ми я прилагали в болница  Laughing
Другата е свързана с поемането на разни сокчета, вода, чайчета, зелев сок..абе всякакви вариации има. Шайката на Гала вярва и във вуду кукли вероятно, от тях всичко очаквам.

# 1 174
  • София
  • Мнения: 12 374
При нас истинските диетолози (доведеният ми баща е с диабет и посещава такъв) са завършили конкретна специалност:

"В България дипломиран диетолог може да стане само лекар защитил специалност „Хранене и Диететика”. Броя на специализациите се определя от Регионалните Центрове по Здравеопазване и се одобрява от Министъра на Здравето. Зачисляването за специализация става след полагане на изпит и оценка над 4,50. Курсът на обучение е 3-годишен. След завършване на специализацията се полага Държавен изпит по специалността."

Псевдо диетолозите/консултанти по хранене/нутришънисти, whatever, са изкарали някакъв измислен курс, ако изобщо. За жалост, в БГ никнат като гъби и хората вместо да се обърнат към истински специалисти като диетолозите в Исул например, се тъпчат с глупости.

# 1 175
  • Мнения: 14 654
Няколко пъти Фея натърти, че яденето на месо днес е въпрос на избор, за което аз лично мога и да споря, защото за много хора все още не е никакъв избор, а е лукс, но дори да е избор, защо не дават този избор и на децата си? Не може да кажеш, че детето ти е веган, след като никога не си му дал да яде месо и си му промил мозъка с драматично поднесена информация за страданието на животните.
Личният ми опит с дете-вгетарианец показва, че при мен това дете не е никакъв вегетарианец и яде кюфтета, при това с невиждано настървение.

# 1 176
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Майка ми беше залитнала по Папазова при Гала и реши да си лекува миомата с турта и невен.
Добре, че успяхме да я убедим да се оперира. Crazy

# 1 177
  • Мнения: 2 752
При нас истинските диетолози (доведеният ми баща е с диабет и посещава такъв) са завършили конкретна специалност:

"В България дипломиран диетолог може да стане само лекар защитил специалност „Хранене и Диететика”. Броя на специализациите се определя от Регионалните Центрове по Здравеопазване и се одобрява от Министъра на Здравето. Зачисляването за специализация става след полагане на изпит и оценка над 4,50. Курсът на обучение е 3-годишен. След завършване на специализацията се полага Държавен изпит по специалността."

Псевдо диетолозите/консултанти по хранене/нутришънисти, whatever, са изкарали някакъв измислен курс, ако изобщо. За жалост, в БГ никнат като гъби и хората вместо да се обърнат към истински специалисти като диетолозите в Исул например, се тъпчат с глупости.
Таис, благодаря. Точно това имах предвид.

# 1 178
  • София
  • Мнения: 2 995
Личният ми опит с дете-вгетарианец показва, че при мен това дете не е никакъв вегетарианец и яде кюфтета, при това с невиждано настървение.
Потвърждавам.
15-годишният ми племенник- веган, според баба си тайно си пържи яйца, а онзи ден вкъщи набиваше печено пиле.
А уж бил станал веган доброволно, а не под влиянието на майка си, която е веган, разбира се.

# 1 179
  • Мнения: 3 677
А прочете ли моя отговор, преди да се шокираш и ужасяваш?



 Прочетох го, сега като видях, че питаш и се шокирах и ужасих  два пъти повече. И аз като Даун разбрах, че спортът, рибата и месото са виновни за всичко. Благодаря!

 За диетолозите мисля,че чека имаше единствено нутришъните предвид, аз също. Еrnährungsberater им викаме тук  и със сигурност не са с медицинско образование.
 
 

# 1 180
  • Мнения: 2 855
Човек като стане на 18 може, ако иска да стане веган, слънцеяд, каращ само на вода или ако ще и марсианец може да стане. Но защо не се остави на детето то да избере какъв да бъде, а не да му се натрапва диетата на мама и тате?

 Храненето на детето трябва да бъде пълноценно и да включва всички хранителни групи. По моето скромно мнение без чипсове, снаксове и всякакви подобни боклучета.

# 1 181
  • София
  • Мнения: 17 283
Личният ми опит с дете-вгетарианец показва, че при мен това дете не е никакъв вегетарианец и яде кюфтета, при това с невиждано настървение.
Потвърждавам.
15-годишният ми племенник- веган, според баба си тайно си пържи яйца, а онзи ден вкъщи набиваше печено пиле.
А уж бил станал веган доброволно, а не под влиянието на майка си, която е веган, разбира се.

Ох, като знам как им се яде на 15-годишните момчета, горкият ти племенник  Confused

# 1 182
  • Мнения: 2 752
За диетолозите мисля,че чека имаше единствено нутришъните предвид, аз също. Еrnährungsberater им викаме тук  и със сигурност не са с медицинско образование.
За Ernährungsberater говоря и аз и обучението им е напълно официално и със степен бакалавър. А изискванията за допускане до такова обучение са си доста сериозни:
https://www.zgks.ch/ausbildung/wp-content/uploads/Ernaehrungsberater-FH.pdf
В превод на немски nutritionist е точно Ernährungsberater. Поне при нас е така, за Германия и Австрия не знам.

# 1 183
  • Мнения: 14 654
Никога не съм виждала 15-годишен да си поръча нещо безмесно, когато седнем в заведение. Поръчват си без изключение свински ребра, татарски кюфтета или джолначета. Момичетата - пилешко.
пп: Асос, канете го по-често този племенник, че иначе няма да порасне.
Моята племенница е абсолютен карнивор още от съвсем малка. Предпочита пастърма и луканка пред бонбон, не знам как такова дете би се изхранило със семена и кълнове, когато тялото му крещи за месо.

Последна редакция: пт, 30 сеп 2016, 10:06 от Янeчeк

# 1 184
  • Мнения: 8 567
Подрастващи могат да се хранят пълноценно на веган режим без никакви проблеми. Ако въпросът е зададен напълно сериозно, мога да дам подробности.

Ми дайте де, защо усуквате, от интерес питам, какво яде седмично един 16-17 годишен веган, за да получава всичко необходимо за организма?


 Прочетох го, сега като видях, че питаш и се шокирах и ужасих  два пъти повече. И аз като Даун разбрах, че спортът, рибата и месото са виновни за всичко. Благодаря!

Да, и аз останах с впечатление, че спортът е виновен, а има хора, които по 8 часа дневно махат с кирката или вършат някакъв друг физически труд.  Ако и самите вегани са наясно, че е противопоказно за такива хора, защо го премълчават?

Общи условия

Активация на акаунт