Откога сами навън (към училище, по улиците и т.н)?

  • 83 919
  • 339
  •   1
Отговори
# 270
  • там някъде...
  • Мнения: 235
При всяко дете е различно. Зависи и от темперамент, среда, локация.
Синът ми излиза да играе около блока ни от трети клас. В пети клас училището му беше на другия край на града и се наложи сам да ходи до там. Сега вече е на 14, но ми звъни когато се прибира или тръгва на училище, с кой е излязъл и къде се намират. Пускам го сам на кино, пазарува ако се налага, гледа сестра си понякога. Отговорен е.
Сестра му е на 8 години .Отговорна е, но все още не е узряла , за да и гласувам подобно доверие.

# 271
  • Мнения: 1 496
На 8г сме и все още никъде не го пускам сам. Мисля, че е рано. Няма телефон, но не му трябва, защото ако има нещо отива до училищната канцелария (живеем в чужбина) и казва ако желае да го вземем или ако има оплаквания.
Обаче аз имам друго питане пак горе долу свързано със самостоятелността на децата. Например като отидем на детска площадка, сядаме в кафето с други родители и децата играят. Но детската площадка е огромна и аз не винаги виждам добре той къде е, а няма все още часовник или телефон. Обикновено с едното око го следя, с другото гледам към събеседника, но ако не го виждам започвам да изпадам в паника и ставам да видя къде е. Няма как на тая възраст да стоя около него като играе, защото не е ок и му трябва лично пространство. Съвсем наскоро пак така с приятели отидохме в 1 огромен парк където имаше хиляда увеселителни неща за децата, те бягат, аз го изтървах от поглед, на моменти и се панирах. Гледах другите родители как стоят и не им пука или само така изглежда отстрани, не знам.
Искам да давам свобода и се опитвам, но как да реагирам когато сме на такова място, където не винаги мога да виждам добре какво прави детето. Може би е някакъв страх , защото аз като малка все ме губеха. Ако имаше детето телефон или часовник щях да съм много по-спокойна, но още не сме взели. Обмисляме тази покупка, за да може лека полека да му се дава повече свобода.

# 272
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ами вземете телефон,часовник...
За щастие моят син играеше с деца,на които родителите стояха пред блока,говорехме си,беше весело и забавно за всички.
Но ни бяха пред очите децата,на метри от нас.
Сега е голям,на 15,има телефон,но ако гадчето реши да остане с други деца след училище или ако излезе с приятели,не си вдига телефона.
За щастие в 22:00 си идва,нали имат вечерен час.
И...колкото и да се увещаваме да си вдига телефона,не го прави.
И крещях,и с наказания заплашвах...
Понякога звъня на едно от приятелчетата му или пиша по Вайбър...

# 273
  • Мнения: 4 791
На 8г сме и все още никъде не го пускам сам. Мисля, че е рано. Няма телефон, но не му трябва, защото ако има нещо отива до училищната канцелария (живеем в чужбина) и казва ако желае да го вземем или ако има оплаквания.
Обаче аз имам друго питане пак горе долу свързано със самостоятелността на децата. Например като отидем на детска площадка, сядаме в кафето с други родители и децата играят. Но детската площадка е огромна и аз не винаги виждам добре той къде е, а няма все още часовник или телефон. Обикновено с едното око го следя, с другото гледам към събеседника, но ако не го виждам започвам да изпадам в паника и ставам да видя къде е. Няма как на тая възраст да стоя около него като играе, защото не е ок и му трябва лично пространство. Съвсем наскоро пак така с приятели отидохме в 1 огромен парк където имаше хиляда увеселителни неща за децата, те бягат, аз го изтървах от поглед, на моменти и се панирах. Гледах другите родители как стоят и не им пука или само така изглежда отстрани, не знам.
Искам да давам свобода и се опитвам, но как да реагирам когато сме на такова място, където не винаги мога да виждам добре какво прави детето. Може би е някакъв страх , защото аз като малка все ме губеха. Ако имаше детето телефон или часовник щях да съм много по-спокойна, но още не сме взели. Обмисляме тази покупка, за да може лека полека да му се дава повече свобода.

Синът ми е на девет години. Пускам го да играе или да кара колело, като му обяснявам къде точно може да ме намери. Освен това в такива случаи детето носи на ръката си гривна с името, моя телефонен номер и езиците, които говори. Ние също живеем в чужбина, в държава с повече от един официален език. На колелото също има лепенка с неговото име и моя телефонен номер (от тези, които слагам на вещите му - раници, якета и т.н.).

Мобилен телефон няма и скоро няма да получи, защото не му е необходим. Ще получи, когато започне да се прибира сам от училище или да ходи сам на тренировки, а това няма да се случи поне докато стане на 12-13 години. Макар че миналата седмица, по стечение на обстоятелствата, се прибра сам от училище, тъй като загубил баба си в тълпата в метрото. Не че е голямо геройство, но вместо да седи и да се тюхка, детето е съобразило, качило се на правилния номер метро, пропътувало 10 спирки и слязло на правилната спирка. Ние живеем на около 300 метра от метрото. Бях приятно изненадана от него.

# 274
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 850
Според мен е важно детето да знае точно къде сте за да ви намери ако има нужда. Когато беше на тази възраст, че и по-малка дъщеря ми, в подобна ситуация я хващах за ръчичка и я водех точно до мястото където ще седя, после до мястото където ще играе или в обратен ред, така че да съм сигурна, че няма да се загуби ако ме затърси. Пак я следях с поглед и щом погледнеше към мен и махнах. Това разбира се действа ако детето не е някой щурчо дето хваща накъдето му видят очите без да се сеща че трябва да се върне обратно, щото и такива деца познавам.
Отскоро правя така и със сина ми, но в по-ограничен периметър, тъй като той още няма 5 годинки.
Ако сме някъде на разходка сред много хора и разглеждаме нещо (базар, панаир, мол или нещо подобно) си набелязваме видно място, където да се чакаме ако се изгубим. Слава богу не се е налагало.

# 275
  • Варна
  • Мнения: 1 948
Все още не го пускаме сам навън, той е на 7 години, но преди няколко месеца го загубихме в центъра на града. С баща му смятам, че сме адекватни хора и рядко сме разсеяни, но ето, че се случи, буквално за миг. Поуката за нас беше, че детето трябва да знае наизуст телефонния номер на единия от двамата родители.

# 276
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Нашият се качи сам в един автобус...бяхме с баща му.
За щастие бързо се усетихме,те и хората в автобуса се усетиха,спря автобусът,качихме се с баща му,прегръдки,целувки със сина...
Много бърз се оказа,метна се в първия спрял автобус...
Сега със смях си разказваме тази случка,но тогава не беше забавно.
После се загуби в пети клас на една екскурзия,организирана от училище...Но имаше телефон в себе си.

# 277
  • Мнения: 1 496
Бяхте ми много полезни и дадохте добри съвети. Ще се възползвам от тях и съвсем скоро ще му купим часовник, за да се реши въпросът с притеснението ми и тогава ще му давам повече свобода. Като цяло детето е доста отговорно и винаги идва и ме пита може ли това, може ли онова.
Аз много съм се губела и дори изчезвала нанякъде без да казвам. Майка ми ходеше по съседи и площадки да ме търси редовно, но аз си бях буйно дете. Явно за това сега ме е страх, но то пък моето кротичко се оказа.
И аз се замислих , че е добре да знае телефонният ни номер, но не може да го запомни. Иначе ущето е близо до нас и той знае пътя, ако нещо се обърка, въпреки, че не би трябвало класната да го пусне сам ама знаеш ли. Моята племенничка така се прибра сама от уще като беше 3-4 клас и класната я е пуснала, а те не изчакала баща си ,който закъснявал.
Около мен повечето приятели оставят децата сами без много да ги гледат. На мен редовно ми правят намеци , че съм прекалено страхлива.

# 278
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Е,всяка майка малко или много се страхува.
Аз пощурявам когато не е вкъщи и не се обажда до 22:00,но не смея да звъня паникьосана на приятелите му,да не го излагам(според него).
Ужас направо.
Всеки път обещава да се обажда и забравя...И не си държи телефона на звук...
Но е на 15.
Аз на 16 ненавършени вече работех през лятото...И също излизах...

# 279
  • Мнения: 1 496
mariqivanova799, Да, аз бих звъняла на приятелите ако в уречения вечерен час не се прибере примерно. Иначе и аз ще се притеснявам да звъня на другите деца, за да не ме помислят за луда и да бъзикат и него Laughing.
А иначе замисляла ли си се да инсталираш приложение за показване на локацията? Ние имаме такова с мъжът ми, защото живеем в голям град, понякога отнема 1ч да стигнеш от точка А до точка Б. Всеки е зает и не може постоянно да си вдига телефона. Когато трябва да се чакаме някъде, не звъня ако закъснява, а само поглеждам къде е и дали скоро идва. Той по същият начин прави. Наскоро една моя колежка не дойде на работа до 10ч и не си вдигаше телефона, което е супер нетипично за нея. Звъннахме на приятеля й, който имал въпросното приложение, видял я, че се придвижва към офиса и ни се обади, че идва. Тя после обясни какво е станало , имала е някакъв проблем с колелото, понеже пътува с колело до работа.

# 280
  • Пловдив
  • Мнения: 6 644
Дреб (на 11 е] от година и нещо е с телефон. Редовно не го чуваше, защото в училище му спира звука и после забравя, да го пусне. Купихме ми една фит гривна, свързах я с часовника и от тогава няма проблеми.
Прибира се сам от училище от миналата година, а от тази, вече и когато няма никой вкъщи - знам кога свършва училище и му звъня 15 минути след това, да го питам прибрал ли се е. Докато вземем гривната, откачах, докато не го чуя, че се е прибрал (точно пред къщи пресича кръгово кръстовище с 3 ленти в посока Rolling Eyes ).
Има инсталиран Фемили линк на телефона, но локацията не е съвсем точна и не може да се разчита на нея (за разлика от часовника, с който беше, преди да мине на телефон - там gps-a нямаше грешка на открито)

# 281
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ами...надали ще ми позволи да инсталирам нещо.
Аз не му пипам телефона,нито той моя...
Изобщо никой не рови в телефона на друг.Това си е лична собственост,нищо тайно не правя,но все пак...
Мога да поговоря с него и да го помоля да инсталираме това приложение.
На приятелите му майките са явно по-спокойни,не ги търсят,аз само пиша на този или онзи младеж да помоли сина ми да се обади...
Побърква ме.
Обаче не може да е нон стоп до мен.
Добре,че на плаж не са хукнали само,на тяхната възраст ходехме...И момчетата скачаха от моста...
И какво ли още не...

# 282
  • Мнения: 1 496
Според мен такива приложения са много удобни, стига да не показват грешна локация, че и това е проблем. Ние бяхме купили един китайски часовник на детето като беше предущна и уж показваше локация. Нищо подобно, показваше на такива откачени места. Първия път ми изкара акъла, звънях в уще да питам там ли е, казаха да. После го зарязох, защото даваше все грешно и ми писна. И самият часовник се счупи в крайна сметка, та от тогава не съм купувала ни часовник ни телефон.
Ние ползваме Life 360 . Показва вярно и е много удобно. Поне знаеш детето ти къде е в реално време особено в тази възраст.

# 283
  • София
  • Мнения: 5 292
Може и без приложение, което да е нож с две остриета според зависи как се приеме. Гугъл има опция да дадеш разрешение на някой да вижда локацията ти. Много се смях като ми го казаха, а научих от мои приятели, които го практикуват семейно, за да не си звънят постоянно кой къде е.
Пресях мисли и се оказа, че повечето деца у дома са започнали да са в положение да се приберат сами от училище или да играят сами пред блока около 2 -3 клас, това прави 8 - 9 години. Допълвам, че училището е на 10 минути и че ВИНАГИ използваме абсолютно един и същ маршрут, за да се автоматизира предварително.

Последна редакция: пт, 29 окт 2021, 05:27 от зелено човече

# 284
  • Пловдив
  • Мнения: 6 644
Вкъщи също всеки си има устройства и никой не пипа тези на останалите, но и телефона на Дреб, и компютрите на двамата са с детски профили, които се контролират от нас (за телефона  - FamilyLink, за компютрите - Family Safety). И двамата са наясно, че за да посетят сайт, който не е одобрен предварително, трябва да поискат разрешение.
За мен това е най-удачното - контролирам това, което гледат и какви сайтове посещават. Прекалено малки са, за да им дам свободата, да сърфират неконтролируемо.
Говорим постоянно за безопасността (на живо и онлайн) и искрено се надявам нещо да им е влезли в главите, че след някоя и друга година вече едва ли ще са съгласни, да са ограничавани толкова Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт