Витамин B12 и витамин D през бременността

  • 101 282
  • 781
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 444
Наистина бързо идват, а и е добре да се продължи и по време на кърменето.
Тези два вида редувам аз:

# 661
  • Мнения: 1 108
Някой има ли горещи вълни, като страничен ефект от високите дози б12?
Напоследък бая съм се загряла, още преди бременността забелязах че така ми действа тази добавка, което по принцип не е лошо но сега в жегата едвам издържам.

# 662
  • Мнения: 42
Здравейте, бременна съм в 13 седмица. Нивата ми на витамин Б12 и Д3 за занижени. Течният вариант никак не ми допадат, става ми лошо от тях и се чудех на таблетки дали е опция. Гледах, че Джеймисън имат, но все още се съм се решила. Вие имате ли впечатления за тези витамини на таблетки?
Благодаря предварително

# 663
  • Мнения: 245
Здравейте, бременна съм в 13 седмица. Нивата ми на витамин Б12 и Д3 за занижени. Течният вариант никак не ми допадат, става ми лошо от тях и се чудех на таблетки дали е опция. Гледах, че Джеймисън имат, но все още се съм се решила. Вие имате ли впечатления за тези витамини на таблетки?
Благодаря предварително

Препоръчвам тези - https://www.zdravis.com/product/1285/vitamin-code-raw-b12-vitamin-v12.html

# 664
  • Мнения: 422
В12 на таблетки под езика се разтварят. А витамин Д на Джеймисън капки най-добре или спрей на ветър ю. Витамин Д на хапчетата от опит не вдига нивото.

# 665
  • Мнения: X
Здравейте, бременна съм в 13 седмица. Нивата ми на витамин Б12 и Д3 за занижени. Течният вариант никак не ми допадат, става ми лошо от тях и се чудех на таблетки дали е опция. Гледах, че Джеймисън имат, но все още се съм се решила. Вие имате ли впечатления за тези витамини на таблетки?
Благодаря предварително

Как се установи, че нивата са занижени? Имате ли предписание от лекаря си в това отношение? Най-добре да се следват техните препоръки, защото те правят контрола и следят за покачване на нивата на витамините.
Конкретно B12 на таблетки от по 1000mcg Methylcobalamin по мои опит са много добри. Приемат се 2x на седмица под езика, усвояват се добре. Доволна съм, тъй като въпреки вегетариански начин на хранене нямам дефицит. При по-сезиозен дефицит може да са необходими и инжекции, обаче, които са най-ефективни.

Аз ползвам тези на Jarrow , защото са препоръчвани от разни общества по храните, но със сигурност има и други с добро качество.
https://www.docmorris.de/methyl-b12-1000-g-jarrow-lutschtablett/09631920

Последна редакция: ср, 03 авг 2022, 08:08 от Анонимен

# 666
  • Мнения: 42
Благодаря за съвета. Правих изследване на витамините и лекар ме посъветва да вземам допълнително Д3 и Б12 понеже моите са ниски.
Извинете, най-вероятно не е тук мястото, но смятам, че ще бъде в полза на всички нас - бременните. Изключително благодаря на bloodsugar за съвета за витамини  Garden of life. Аз лично си избрах те да са моите витамини. Поръчах ги от zdravis.com и днес ги получих. Единият витамин е с изтичащ срок на годност 09/2022. Когато ги поръчвах нито бяха намалени, нито някъде пишеше, че изтичат скоро. След като се свързах с фирмата те бяха любезни и ми казаха да ги върна за тяхна сметка. Единствено искам да кажа, че за мен това е некоректно и неетично. Следващият път ще ги поръчам от iherb, но разбира се ще трябва да чакам доста за доставката. Просто исках да споделя опита си с тази българска фирма дистрибутор. Дано на някой му помогне като мнение.
Хубав ден желая.

Последна редакция: ср, 03 авг 2022, 14:12 от iva123i

# 667
  • Мнения: 1 108
Интересно, 2 пъти достатъчни ли са ви? Аз бях на 1 през ден и започна да пада под 350pmol/l и ги увеличих на 1 всеки ден. Сега пак ще изследвам да видя докъде са нивата. Иначе и аз не ям месо, но пък с б12 се чувствам супер, много енергия:)
Здравейте, бременна съм в 13 седмица. Нивата ми на витамин Б12 и Д3 за занижени. Течният вариант никак не ми допадат, става ми лошо от тях и се чудех на таблетки дали е опция. Гледах, че Джеймисън имат, но все още се съм се решила. Вие имате ли впечатления за тези витамини на таблетки?
Благодаря предварително

Как се установи, че нивата са занижени? Имате ли предписание от лекаря си в това отношение? Най-добре да се следват техните препоръки, защото те правят контрола и следят за покачване на нивата на витамините.
Конкретно B12 на таблетки от по 1000mcg Methylcobalamin по мои опит са много добри. Приемат се 2x на седмица под езика, усвояват се добре. Доволна съм, тъй като въпреки вегетариански начин на хранене нямам дефицит. При по-сезиозен дефицит може да са необходими и инжекции, обаче, които са най-ефективни.

Аз ползвам тези на Jarrow , защото са препоръчвани от разни общества по храните, но със сигурност има и други с добро качество.
https://www.docmorris.de/methyl-b12-1000-g-jarrow-lutschtablett/09631920

# 668
  • Мнения: 444
Благодаря за съвета. Правих изследване на витамините и лекар ме посъветва да вземам допълнително Д3 и Б12 понеже моите са ниски.
Извинете, най-вероятно не е тук мястото, но смятам, че ще бъде в полза на всички нас - бременните. Изключително благодаря на bloodsugar за съвета за витамини  Garden of life. Аз лично си избрах те да са моите витамини. Поръчах ги от zdravis.com и днес ги получих. Единият витамин е с изтичащ срок на годност 09/2022. Когато ги поръчвах нито бяха намалени, нито някъде пишеше, че изтичат скоро. След като се свързах с фирмата те бяха любезни и ми казаха да ги върна за тяхна сметка. Единствено искам да кажа, че за мен това е некоректно и неетично. Следващият път ще ги поръчам от iherb, но разбира се ще трябва да чакам доста за доставката. Просто исках да споделя опита си с тази българска фирма дистрибутор. Дано на някой му помогне като мнение.
Хубав ден желая.
Вие сте втората, която се оплаква във форума за продукти с изтичащ срок на годност от Здравис. Некоректни са в това отношение, малко от типа “ако мине номерът, мине…”. От iherb същите витамини последно ми дойдоха  за 9 дни с безплатна доставка, намалена значително цена и срок на годност края на 2023г.

Blue_eyez, аз взимам по 1 на ден. Б12 ми е 490 в момента. Така че даже и по 1 на ден е малко при начален дефицит.

# 669
  • Мнения: 42
Дано помогнем на останалите с мненията си. Изглежда това е практика на Zdravis:)  Аз мисля следващия път от iherb да поръчам. Благодаря Ви, че ми казвате срока - 9 дни не е толкова много. На мен, като се опитах да поръчам, ми излизаше да чакам около 15-20 дни и за това се отказах.
Относно витамините акушер-гинеколожката ми ме посъветва особено Д3 всеки ден и отново контролни изследвания след време.

# 670
  • Мнения: 444
Различно пристигат пратките. Този път беше изключително бързо. Има момичета, които се оплакват за забавяне. Аз се запасявам предварително, за да не ми останат дни без.

Иначе аз пускам 1 път в месеца изследвания за Д, Б12 и ЖСК + ПКК. Д-то ми беше в сериозен недостиг, сега го вдигнах доста , че даже и над горна граница малко и то само с Вигантол. Б12 ми се иска поне до 700 да го докарам, затова ще увелича приема - 1 ден по 1 табл., другия ден 2 таблетки и после пак по 1 и така. Вече съм в напреднала бременност и се притеснявам дали ще стига на бебето.

# 671
  • Мнения: X
Интересно, 2 пъти достатъчни ли са ви? Аз бях на 1 през ден и започна да пада под 350pmol/l и ги увеличих на 1 всеки ден. Сега пак ще изследвам да видя докъде са нивата. Иначе и аз не ям месо, но пък с б12 се чувствам супер, много енергия:)
Здравейте, бременна съм в 13 седмица. Нивата ми на витамин Б12 и Д3 за занижени. Течният вариант никак не ми допадат, става ми лошо от тях и се чудех на таблетки дали е опция. Гледах, че Джеймисън имат, но все още се съм се решила. Вие имате ли впечатления за тези витамини на таблетки?
Благодаря предварително

Как се установи, че нивата са занижени? Имате ли предписание от лекаря си в това отношение? Най-добре да се следват техните препоръки, защото те правят контрола и следят за покачване на нивата на витамините.
Конкретно B12 на таблетки от по 1000mcg Methylcobalamin по мои опит са много добри. Приемат се 2x на седмица под езика, усвояват се добре. Доволна съм, тъй като въпреки вегетариански начин на хранене нямам дефицит. При по-сезиозен дефицит може да са необходими и инжекции, обаче, които са най-ефективни.

Аз ползвам тези на Jarrow , защото са препоръчвани от разни общества по храните, но със сигурност има и други с добро качество.
https://www.docmorris.de/methyl-b12-1000-g-jarrow-lutschtablett/09631920

Достатъчно ми е, да. Нивата на B12 засега са в норма, нямам симптоми на анемия.
Препоръката за дневен прием на Вит B12 за възрастни и за бременни/кърмещи, които не консумират месо, е идентична - 50mcg дневно или 2000mcg Methylcobalamin седмично (2x 1000mcg). Ако B12 падне под долната граница, едва тогава ще е необходимо да приемам по 1000mcg дневно в продължение на минимум месец.

Само да отбележа, че аз като съвестен вегетарианец от години приемам B12 в тези ударни дози от 2000mcg седмично и депата ми на витамин явно са пълни. Дефицит настъпва при бременност, когато с нарастване на плода необходимостта от B12 нараства, а депата в черния дроб се изчерпват. Доста хора, дори и месоядни, по принцип имат недостиг на този витамин, който при бременност си проличава (почвите ни са бедни на B12).

Последна редакция: ср, 03 авг 2022, 17:51 от Анонимен

# 672
  • Мнения: 1 108
Не съветвам никой да чака, да му падне под долната граница за да взима тепърва мерки! Долната граница в нашите лаборатории е изключително занижена. Да, не казвам, че ми пада заради вегетарианството има хиляди възможни причини човек да не го усвоява от храната и тогава тези препоръчителни дневни дози(които цитирате) са нищожна капчица, която няма как да напълни празната чаша.

# 673
  • Мнения: X
Много благодаря за добронамерения съвет Simple Smile, но аз съм лекар, който лекува витамин B12 дефицит и знам добре кога се взимат мерки. Simple Smile

# 674
  • Мнения: 1 108
Изобщо не е насочен към вас съвет, по-скоро се изненадах, не мога да коментирам да вас дали ви е достатъчно, може и да е. А това дали сте лекар не ме впечатлява особено. Първата бременност чак накрая им хрумна да ме изследват и бях малко под долна граница, предписаха ми най-наусвояемата възможна форма, 2 г. се влачих с дефицит и вероятно перманентни поражения върху периферната нервна система и ми се наложи да се задълбоча в темата...

Общи условия

Активация на акаунт