Кой пенсионен фонд да избера?

  • 54 860
  • 337
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 41 947
Може и да им се иска да национализират частните фондове (опитаха по едно време), но не е толкова просто - ще бъдат съдени и осъден (макар и след много години) и ще трябва да връщат всичко с лихвите. Е, не те, а държавата. Това са лични средства на хората, все едно да ми национализират дяловете в някой ЕТФ.

# 271
  • София
  • Мнения: 9 970
Кой вариант препоръчвате, че още съм в ДСК и като се сетя ми призлява ...
Пп. Данък за кола извън движение над 10г, за всичките ли се дължи данъка...ако реша да я продам...или я разглобя?

# 272
  • Мнения: 5 955
Може и да им се иска да национализират частните фондове (опитаха по едно време), но не е толкова просто - ще бъдат съдени и осъден (макар и след много години) и ще трябва да връщат всичко с лихвите. Е, не те, а държавата. Това са лични средства на хората, все едно да ми национализират дяловете в някой ЕТФ.

Не е толкова просто всъщност. Може съвсем законно да се смени системата, и тогава никой няма да бъде осъден за нищо. Но това е дълъг процес и едва ли ще е от днес за утре.

# 273
  • София
  • Мнения: 3 532
Как да се смени системата? Да дойде комунизма, само за да се докопат до парите от пенсионните фондове ли?

# 274
  • Мнения: 1 454
Фондовете не биват много много, ама защо всичко да е в държавните?  Да си правят каквото решат с вноските ни, както преди 2000 г, а не. Нека не е задължително, който иска да се осигурява на частно, никакви вноски към държавния фонд, който иска само към държавното осигуряване. Тогава и частните ще си знаят интереса и ще внимават в доходността. Ама и няма пенсия от държавата щом не си внасял там, то не може хем нищо хем социална пенсия, просто нищо.

# 275
  • Мнения: 5 955
Как да се смени системата? Да дойде комунизма, само за да се докопат до парите от пенсионните фондове ли?

В момента къде се осигуряваш за здраве задължително? В частни фондове или в държавната здравна каса? И какво общо има комунизма.
Елементарно е да върнат старата система. Просто променят законодателството. Дори имаше опити за това.

# 276
  • Мнения: 41 947
Може и да им се иска да национализират частните фондове (опитаха по едно време), но не е толкова просто - ще бъдат съдени и осъден (макар и след много години) и ще трябва да връщат всичко с лихвите. Е, не те, а държавата. Това са лични средства на хората, все едно да ми национализират дяловете в някой ЕТФ.

Не е толкова просто всъщност. Може съвсем законно да се смени системата, и тогава никой няма да бъде осъден за нищо. Но това е дълъг процес и едва ли ще е от днес за утре.

То всичко може, ама закони се сменят от днес за нататък, а не със задна дата. В една правова държава не може да ти вземат твоето, внасяно с години, и да го направят нещо си. Иначе социалистическа България го е правила де, и има прецедент, та да не се заричам, ама все пак днес има Европейски съд.
Иначе това, за което пишеш, е все едно утре да сменят системата и да няма вече частни жилища, а всичко да се национализира и после жилищната площ да се дава по необходимост ( и спестявалите и купувалите да духат супата). То и такива неща са ставали при социализма, ама надеждата ми е, че това безвъзвратно е отминало.

# 277
  • Мнения: 5 955
Не може ли?
Да ти припомня ли, че от нашите пари имаше един резерв в здравната каса, който беше взет от днес за утре и никой не го върна?
И апетити към други фондове има...
Няма да го кръстят национализация, а ще го кръстят реформа. Без значение как ще е наименовано. Всичко може да се случи и няма да ти вземат парите, а ще ги влееят в общ фонд, който се управлява от държавата, пак ще имаш собствени дялове от този фонд (т.е. ще има собственост), само че пенсията ти пак ще е зависима предимно от административни повели на държавата.

# 278
  • Мнения: 14 514
Вторият и третият стълб на осигурителната система не са ли нормативно уредени и в европейско законодателство? Не че това е гаранция като видяхме преди 3 години как за 2 дни суспендираха всички принципи на съюза.

# 279
  • Мнения: 41 947
Не може ли?
Да ти припомня ли, че от нашите пари имаше един резерв в здравната каса, който беше взет от днес за утре и никой не го върна?

От нашите пари - да. Но не е същото, защото не са били индивидуални лични партиди. То иначе всеки данък и всяка осигуровка са от нашите пари.

# 280
  • Мнения: 507
Фондовете не биват много много, ама защо всичко да е в държавните?  Да си правят каквото решат с вноските ни, както преди 2000 г, а не. Нека не е задължително, който иска да се осигурява на частно, никакви вноски към държавния фонд, който иска само към държавното осигуряване. Тогава и частните ще си знаят интереса и ще внимават в доходността. Ама и няма пенсия от държавата щом не си внасял там, то не може хем нищо хем социална пенсия, просто нищо.

МНОГО ТОЧНО КАЗАНО!


Сега е задължително и комисионното си върви. Кравичките ги доят и да са на минус, все им е тая. Освен това на всякъде е едно и също. Редуват се във графиките ту единия да е първи, ту другия. Уж, че има някаква конкуренция Минуса е само за осигурения, новите коли за "меринджеите" Simple Smile

# 281
  • Мнения: 107
Виждам, че темата е стара, но не знам къде другаде да питам - а какво става ако искам да се преместя да работя и живея в чужбина с парите, натрупани във фонда до този момент

# 282
  • Мнения: 9 471
Стоят си, не могат да се пипат.

# 283
  • Мнения: 1 877
Парите си стоят във фонда,докато дойде ред да се пенсионирате.

# 284
  • Бургас
  • Мнения: 16 578
Аз съм е Алианц.
Идея си нямам, какво що!
Нищо не знам. 😔🤔

Общи условия

Активация на акаунт