Завишен Кортизол

  • 17 135
  • 33
  •   2
Отговори
  • Мнения: 30
Здравейте ,мисля че имам проблем с надбъбречната жлеза.Преди дни си направих изследване на хормона Кортизол и резултата е 799 nmol/l при реф.стойности 124,2-622,4.Ако някой има или е имал същия проблем и вече му е поставена диагноза да сподели мнение.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 175
Моят съвет е да отидеш при добър ендокринолог, който да погледне изследванията и ако се наложи да пуснеш нови по-специфични. Сам по себе си кортизолът не дава отговор какъв е конкретният проблем. Изследван ли е инсулин + глюкозно обременяване? Повишените нива на кортизол могат да са признак и за проблем с производството на инсулин, т.нар. Инсулинова резистентност. Може и да няма нищо, но не отлагай посещението при специалист.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 213
Кортизолът е стресов хормон, т.е подобно леко завишение може да инцидентно. Иди на ендокринолог, сам по себе си този резултат нищо не означава и нищо не показва Simple Smile

# 3
  • Мнения: 30
Да,изследвала съм си инсулина всичко е ок..инсулиновата резистентност отпада.
Оперирана съм от киста на десния яйчник,и лекара които ме е оперирал е казал на майка ми че имам проблем с надбъбречна,но досега където и са съм ходила никога не са търсили причината в надбъбречната ,защото според някой лекари нямало логика.Но според мен има проблем ,защото от тогава напълнях драстично ,цикъла ми е нередовен ,а и по големия проблем е окосмяването.
А то понякога били симптом на тумор на надбъбречната .Ходих на ендокринолог даде ми препоръка за КТ(компютърна томография), но не ми даде направление ,а аз финансово не мога да си го позволя,защото е доста скъпичко.
И незнам какво да правя! Sad

# 4
  • Мнения: 2 249
Иди при д-р Начев в Ендокринологията в МД - направо на 11 ет. след 10 ч. и го потърси и говори с него. Или в МЦ Панацея също приема, но платено.
Хипофизата му е специализацията на него, а кортизолът е "вързан" за хипофизата и за надбъбречните.
Достоверните тестове за проблеми с кортизола е най-добре да се направят там, където той каже  Naughty и каквито той каже, за да се види има ли проблем, и, ако има, къде е - хипофиза или надбъбречни жлези.
От форуми най-добрият съвет, който можеш да получиш, е за читав лекар, а в случая с ендокринолозите - читавите сигурно се броят на пръстите на едната ръка за цяла България  #Crazy
Мога да ти напиша какви хормони се изследват и как, но не се смятам за подготвена да поставям диагнози вместо страхотен доктор, който специализира точно това  Grinning

Последна редакция: нд, 27 ное 2016, 08:21 от genovevam

# 5
  • Мнения: 30
Всеки казва ,че няма нищо притеснително ,но после става.
Сега съм си записала час при д-р Каменов в Александровска по препоръка на личната лекарка.
Чух се с него питаме за разни хормони ,вкл и за кортизола колко е и като му казах...Той каза че като отида на прегледа може и да ме оставят в болница.Което ме притесни лекичко   newsm78 :cry:newsm78

# 6
  • Мнения: 2 249
Ти при Начев за кортизола ли ходи?
Защото, ако си ходила за проблемите с яйчниците и евентуално със забременяването, тогава той ще гледа щитовидната жлеза - от която май си изкарва хляба с прегледите на забременяващи и бременни  Laughing
Но ако отидеш и му покажеш резултата за кортизола, тогава той ще гледа други неща  Naughty
Д-р Каменов също е вариант, а това, че иска да те вкара в болница, то е за да ти направи достоверни тестове. И няма да плащаш всичките тези тестове, които са скъпи, като ги събереш като сума, а и ще са направени в референтна специализирана лаборатория, а не в комерсиална.

Последна редакция: нд, 27 ное 2016, 08:22 от genovevam

# 7
  • Мнения: 30
Иначе за кортизола не съм ходила при Начев ,защото до тогава този хормон никои не ми го е поискал да изследвам,защото като го попитах дали проблема може да идва от надбъбречната и хипофизата ,той ми каза ,че едва ли защото съм нямала кърма ,в смисъм ,че ако имам проблем с хипофизата ,хормона пролактин ще си каже думата и ще имам кърма без да съм бременна и т.н.
Нно аз все още си мисля ,че проблема е в надбъбречната !🙄😑😖

# 8
  • Мнения: 2 249
Надя, няма смисъл да си мислиш  Naughty, то и аз си мислих  Joy, но се оказа, че просто съм си разширила общата култура  hahaha
Тестовете, които ще ти назначи Каменов, ще дадат вероятен отговор. С резултатите при Каменов може после да се консултираш и при Начев, за твое успокоение.

Последна редакция: нд, 27 ное 2016, 08:23 от genovevam

# 9
  • Мнения: 30
Еми ще чакам да мина при д-р Каменов и дано всичко в ок.

# 10
  • Мнения: 10
Здравей Надя,
Какво стана при посещението ти при ендокринолога? Постави ли ти диагноза? Питам, защото и аз съм с висок кортизол и докторите предполагат проблеми с надбъбречните жлези, но ме изпращат да изследвам и ACTH. Стойността на кортизола ми е горе долу като твоята. Нямам инсулинова резистентност. Пролактинът ми е на горна граница.

Последна редакция: вт, 13 дек 2016, 15:05 от Dafi Daff

# 11
  • Мнения: 30
Здравей,ами не съм ходила при него,защото беше зает с изпит,и си записах час при д-р Вяра Карамфилова също от Александровска.На 27 ми е часът мн време има до тогава,мен много ми е притеснено ,защото незнам какво ми е.А това окосмяване се засилва Sad Sad 😫😫😫  Cry  Cry

# 12
  • Мнения: 10
И аз съм на 27-ми на консултация в Пловдив във ВМИ.
Излезнаха резултатите за АСТН - в две лаборатории ги пуснах и на двете места са в норма, точно по средата на референтните граници?!?!?!?!
При мен всичко тръгна от високи стойности на прогестерон във фоликулинова фаза. Окосмяване имам слабо, 20-тина косъма по брадичката. Слаба съм, нямам акне... Но прогестерона висок - 2,7-3,3 при референтна граница до 1,5ng/ml за първата фаза на цикъла. От там ме изпратиха да изследвам DHEA-s и 17 ОН - прогестерон, които се оказаха високи, а това насочи докторите към ВНКХ /вродена надбъбречна хиперплазия/, за което трябваше да изследвам кортизол и АСТН. Та така - кортизол над горна граница, АСТН - в норма!!!???

Последна редакция: пт, 16 дек 2016, 22:09 от Dafi Daff

# 13
  • Мнения: 30
А какви са ти симптомите ,как започна да се съмняваш ,че има нещо ?

# 14
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Висок кортизол не е ли свързан със синдром на Кушинг? Или греша?

Общи условия

Активация на акаунт