Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? - 4

  • 72 618
  • 741
  •   2
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Допитах се до няколко агенции, в това число и тази с която работя от години, търсенето на необзаведени във Варна е в пъти по-малко от обзаведени, има вероятност да стои с месеци до кандидат.

Та сега правя план и набелязвам какво, какъв размер и откъде, най-вероятно любимата Икеа, защото до 2 седмици ще е на линия, предлагат и транспорт с монтаж. Виденов ме изненадаха, като за един диван и шкафче за обувки има вероятност да се чака месец.

Та ще се опитам да имам готовност всичко да е от Икеа (почти) та с една доставка да може да се обзаведе при видимо нетърсене на необзаведено жилище.

Кухните няма да са от там вероятно, защото ще дойде доста по-скъпо, но не съм правила точни сметки, защото си мисля, че няма да има възможност за готови стандартни модели.

За баните (апартаментите са до ключ) съм заложила смесители грое, май се изхвърлих, но бяха на промоция като избирахме плочките, а и нямам нерви да се занимавам после с повредени кранчета и наводнения ако заложим на евтини китайски.

# 46
  • Мнения: 2 157
А, повечето необзаведени наистина са буквално на стени. Ние имахме желание за кухненски шкафове - почти никъде нямаше. Не че накрая не си взехме, ама това е друга тема. Laughing
Иначе за Варна, Doris, виж в Алати. Кухните там са малки, не са кой знае какво, но са на много добри цени и има хубави попадения. Според мен за апартамент под наем ще вършат много добра работа. А за трапезни столове виж в магазина на втория етаж на Алати - магазин на производител са (май Bittel). Там намерихме от кожените трапезни столове (с тънка облегалка) в тюркоазено на цена около 40лв/стол, а на други места бяха минимум 50-60. Имат голямо разнообразие на мебели в сайта, на място нямат много мостри. За "акцент" в кухнята биха ти свършили чудесна работа. А понякога малките неща правят голямо впечатление при търсене на обзаведен апартамент. Peace
(Ние за малко да вземем един миниатюрен апартамент, който беше обзаведен много готино... Embarassed )

# 47
  • Мнения: 1 035
              So Lucky не зная защо трябва да повтаряш написаното от мен, но в назидателен тон.  Ясно е написано , че единствено аз съм си виновна. А почитания за голямата полза от записа на заповед. Носих я със себе си /със съпруг юрист имах нужните инструкции/ но след толкова време коректност и от двете страни и аз не зная сега защо не  я подадох за  подпис. За съжаление в живота все се налага да си слагаме " обеци  " от минали грешки. Нека поне   да дадем "сламка"  на четящите мами за някакъв изход  от подобна ситуация - ЗАПИСА НА ЗАПОВЕД.

# 48
  • Мнения: 3 020
Това със запис на заповед може и сигурно е добра идея, но, ако наемателят не ти издължи каквото трябва, какво следва - завеждане на дело, адвокати.... А и с тия адреси - къде по лична карта, къде адрес за кореспонденция..... може да се влачи с години.

Все повече се убеждавам, че най-доброто е 2 депозита до приключване на договорните отношения.

# 49
  • Мнения: 54 420
За всички мебели се чака по месец.
Аз чаках за една холова маса и шкафче за обувки почти 2, от Дизма.
За ъгловите легла, от Мебел Дизайн също, 50 дни.
Те бяха за у нас, но споделям, да знаят хората и да си правят сметката.

Дорис, дано имаш късмет с по-бърза доставка. Hug

# 50
  • Варна
  • Мнения: 4 057
А, повечето необзаведени наистина са буквално на стени. Ние имахме желание за кухненски шкафове - почти никъде нямаше. Не че накрая не си взехме, ама това е друга тема. Laughing
Иначе за Варна, Doris, виж в Алати. Кухните там са малки, не са кой знае какво, но са на много добри цени и има хубави попадения. Според мен за апартамент под наем ще вършат много добра работа. А за трапезни столове виж в магазина на втория етаж на Алати - магазин на производител са (май Bittel). Там намерихме от кожените трапезни столове (с тънка облегалка) в тюркоазено на цена около 40лв/стол, а на други места бяха минимум 50-60. Имат голямо разнообразие на мебели в сайта, на място нямат много мостри. За "акцент" в кухнята биха ти свършили чудесна работа. А понякога малките неща правят голямо впечатление при търсене на обзаведен апартамент. Peace
(Ние за малко да вземем един миниатюрен апартамент, който беше обзаведен много готино... Embarassed )

Благодаря, мислила съм за готовите кухни, предлагат на доста ниски цени, толкова ниски, че мога да ги сменям на всеки две години да са новички, но новото строителство е толкова осакатено, че все нещо не се вписва! Ще се пробвам да почертая малко, но 90% отсега си мисля, че ще е поръчка.

Ох ако се втурна в дизайн, както съм луда по темата и накрая ще ям бой... Затова и писах какво повече би държало цена бутикув апартамент или стандартен тип хотелски.
Наистина много добър съвет е да не се натоварвам емоционално.

Да ви призная във Варна има едни мебели от англия, които са нови мострени, понякога излизат оферти чудо - столове нормални за по 10 - 20 лева. Обаче къде да ги складирам половин година?!
Но си е опция, имат и маси, гардероби, легла...

Скрит текст:



Маси





Това запис на заповед май не е някаква сериозна гаранция, като няма какво да му се вземе си имаме една хартия.

# 51
  • Мнения: 1 035
 Дорис, не си никак убедена, че записа на заповед няма да свърши работа, ако няма от къде на длъжника да му се удържат парите.  Възможно е и да мисля наивно, но надявам се той все някога  да работи  на трудов договор. Просто записа на заповед го посочих като един вариант. В България няма практика за два наема депозит. А сега да дам моето мнение за жилището, което предстои да обзавеждаш. Преди няколко години  направих жилище, което според дъщеря ми беше "хубаво и скъпо, най вече скъпо".  Сега и аз съм съгласна с нея - в едно жилище е нужно да има уют, да заложена някаква тематика в обзавеждането, което не значи  нещата да са скъпи, а съчетани. Когато давах жилището под наем не вземах повече, отколкото да беше обзаведено с по-ефтини неща, нито след като го продадох те не се оцениха от новият им собственик/напълно естествено/.   Сега ти имаш шанса на коледни промоции, черни петъци или мебелите от Англия/от магазин втора употреба в София купих прекрасен шкаф  за мижави пари/. Но за всичко си трябва и обикаляне и сравняване на цена-качество. Успех в търсене и съчетаване и внимавай на какви "майстори" ще попаднеш.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 4 057
kriakla защо поставих под съмнение гаранцията, която дава запис на заповед.

Първо защото съм била свидетел на безмислеността в търговските среди, фирма има ЗЗ, но когато я предяви срещу клиента, получи изпълнителен лист, заведе дело, се оказва, че клиентът няма имущество, няма пари по сметката и... нищо.

Относно физически лица нямам наблюдение, но на първо място, трябва наемателят да се съгласи да подпише запис на заповед, ако не го направи, аз като сама жена не се сещам как ще го принудя.
Второ трябва да се уточни на каква сума ще бъде гаранцията, възможно е да се появят сметки и след напускането, но да речем това е малък проблем.
Трето, при предявяване пак трябва да ходя до съда да подам заявление, после да изчакам да ми се издаде изпълнителен лист след това да заведа дело, да си платя таксите, които ще чакам да ми ги върнат, напълно е възможно да няма имущество, а дали работи на официален договор също няма яснота.

Не казвам, че не е някаква защита, но не е панацея предявявам ЗЗ и получавам сумата.

http://irinakonstantinova.com/2012/10/procedura-za-sbirane-na-su … -zapis-na-zapove/

Виж да се задържи някаква вещ ми се вижда по лесно, макар да не е издържано, но може да се разпише за да няма проблеми.

# 53
  • Мнения: 2 157
Doris, взимай столовете! Няма да ти казвам колко време в края на лятото дебнах да намеря точно такива, обаче нямаше! И в Бургас търсих даже. Ако трябва складирай при приятелка/роднина. Laughing
Нашата кухня е старо строителство, обаче има една идиотска чупка и заради нея се ограничихме до малка кухня - такава с три шкафа долу. Confused

И аз съм съгласна, че обзавеждането трябва да бъде съчетано. Особено като се прави ново. Дори и минималистично и евтино, пак може да получи доста прилично. Ние в апартамента сме със стари секции и гардероби- дървени, лакирани. Имаше жълто-оранжеви тапети и син мокет преди ремонта. Много трудно могат да се съчетаят с каквото и да е. Стените вече са ми бели, мокетът изчезна - останахме на паркет основно. Диванът ни е син и от там минах на декорации в синьо и бяло. Сложих леки пердета в двата цвята, бяла холна масичка от Икея, отдолу едно малко килимче в кафяво и бежаво. Хазяйката като влезе в хола ми каза "Тоя хол винаги съм знаела, че е голям, обаче сега изглежда много просторен!"
Та по-добре не претрупвайте обзавеждането - нещо семпло да е, за да могат и наемателите да си го декорират по свой вкус.
На няколко апартамента с оранжеви стени седях и се чудех "Тук как да го направя моя дом?"

Иначе запис на заповед не мисля, че бих подписала. Не смятам, че някога ще зарежа сметките си неплатени, но и заповед не се чувствам ОК да подпиша. И съответно хазяина няма как да ме накара. И за два наема депозит доста бих се замислила. Защото не са малко наемодателите, които после си го запазват по някакъв абсурден претекст, като това че по едната стена има избила отвътре влага, където минават ВиК тръби, и сега трябва да ремонтират. (Примерно, ама реална ситуация на мои познати.) Thinking

# 54
  • Мнения: 1 035
  Дорис, не бих коментирала повече записа на заповед. Хора разни , компетентност различна, а слава богу не го говоря от  личен опит че съм събирала мои вземания по този начин. Това  е ставало с  колежка - да, взе си макар и незначителната дължаща и се сума. Затова второ, трето, пето - всеки избира как да процедира. Но факт е, че  когато след месец отидох в жилището си /това е много, много отдавна /беше наето от гръцка студентка/  тя го беше декорирала по начин да не мога да го  позная.Изглеждаше луксозно, а реално стария диван покрит с материя  като на пердето, разни картини /беше и хоби да рисува/, някакви морски мрежи и раковини - всичко много естетично направено. То е вярно и че тогава  България беше в криза и липсваха елементарни стоки, но това момиче преобрази дома. А за  това трябва малко естетика и усет. Пожелавам ти да направиш и ти жилището така,  че накрая да потъркаш очи и да си кажеш -леле къде е бил досега този мой талант?

Последна редакция: ср, 07 дек 2016, 12:11 от kriakla

# 55
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Kriakla дано да се получат нещата наистина. Дано и да случа на хора, които да оценят, че е новичко и функционално, с радост да обитават жилището и да се чувстват уютно, в замяна да са коректни и точни.

# 56
  • Мнения: 4 275
Мислех си дали да не съберем някакви примерни договори, които са различни от стандартните?

# 57
  • Мнения: 1 071
Прехвърлих само тази темичка. Някъде в предните обсъждали ли сте краткосрочните наеми и има ли някой, който дава жилище така?
Става въпрос за малък ап. в туристически град. Долу-горе съм нахвърляла плюсове и минуси на кратките наеми, но реално нямам опит и ще се радвам да обсъдя с някой врял и кипял Simple Smile

# 58
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Прехвърлих само тази темичка. Някъде в предните обсъждали ли сте краткосрочните наеми и има ли някой, който дава жилище така?
Става въпрос за малък ап. в туристически град. Долу-горе съм нахвърляла плюсове и минуси на кратките наеми, но реално нямам опит и ще се радвам да обсъдя с някой врял и кипял Simple Smile
Аз имам познат, който отдава ателие Варна, Константин и Елена, насочил се е към руския пазар, пуска си сам обявите, уговаря без посредник 30 евро на нощувка, само за сезона естествено. Сам се занимава след напускане с почистване, носене на чаршафите на пране, посрещане от летище...

# 59
  • Мнения: 2 049
Запис.  bouquet bouquet bouquet

ПС. Много ми е интересно да ви чета, дами... Особено тези госпожи дето влизат да ви се накарат защо сте изказали мнение по какъвто и да е въпрос, различно от тяхното (или техния опит с хора, животни и апартаменти).

Общи условия

Активация на акаунт