194-ти Немски коледен базар

  • 64 271
  • 734
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 98
Благодаря! Почвам и там да досаждам! 😊

# 46
  • Berlin
  • Мнения: 11 269
Ще започвам с подготовката на необходимите документи. Четох, че може да ми издадат дубликат на актовете за раждане, който е на български, английски и френски, един вид международен и не ми трябва превод и легализация на немски, мисля, че и на свидетелството за брак можеше. Дали ще ги признаят в Германия? Crazy Защото и това четох - че искали на немски.
И за записването към здравна каса трябва ли да имаме постоянен адрес? Защото ММ ще има само трудов договор в началото и ще пътува до Германия, докато се установим постоянно.

# 47
  • Мнения: X
Ъ? "Празник на светлината", "празник на зимата"? ВЕрно ли? Това ще да е в някой от по-големите градове.
При нас нЕма такова нещо. Даже коледното празненство на ДГ тази година беше в евангелисткия център/църква с проповедник и нещо като църковна служба. Общинска ни е детската градина.

Mirra Manastira, не се отказвай, ще намерите място в ДГ. При нас уж няма, пък все се случи някое дете да се премести нанякъде и се освобождават изненадващо места.

abs, залягайте усилено над немския. Колкото повече, толкова повече!

# 48
  • Мнения: 9 375
Многоезичните актове за раждане и брак, издавани от общината се приемат без превод. Характерното за тях е, че има и обяснение на немски език и още няколко европейски езика. Имам издаден такъв, дубликат се нарича и струваше преди 2 г. 10 лв. Обясненията на немски и други езици са под черта, на гърба на акта, отбелязани с номерче. Разбира се за какво става дума, макар основните текстове да са на английски и  френски.
При нас дори във държавните детски градини и училище се говори за Коледа, Св. Николай и шествие на св. Мартин.

Последна редакция: чт, 29 дек 2016, 16:40 от Deni-meni

# 49
  • Мнения: X
Да, много ме впечатли и мен "празника на светлината", заместил св.Мартин и другите подобни измишльотини-заместители, та запомних и ника - Меркантилница, в мигрантската тема.

# 50
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Само да спомена като черна станция - ако не напишете, че нямате религия (на формуляра за финансовия отдел), 8% от дохода ви ще бъде удържан за църквата в герм.

# 51
  • Англия
  • Мнения: 1 009
8% не от дохода, а от данък доход.

# 52
  • Германия
  • Мнения: 8 102
Благодаря! Почвам и там да досаждам! 😊
Мира, не знам в кой град/регион си, НО мисля, че ако тръгнеш наред да подаваш молби и натъртиш на факта, че детето има нужда да учи език, евентуално да бъде прието като Förderkind, шансовете може да се вдигнат. Трудното е, че повечето деца влизат в градината, когато "учениците" излязат от нея сиреч лятото. Аз съм в интеграционна градина и шефката ни прави всичко възможно за всяко дете да получи място или поне Frühförderung при логопед, при нужда ерго-, физио- или мотопед. Ако детето ти има вече педиатър или педиатър от здравната служба (тези, които правят и предучилищните прегледи), помоли там за препоръка за тези допълнителни занимания. Принципно се поемат от социалната служба разходите по FF. Имате ли в града нещо като централна служба, която да управлява разпределението на градинските места? Евентуално там да потърсиш подкрепа, ако вече не си го направила..

# 53
  • Мнения: 1 328
Някои основни празници се празнуват класически - св.Мартин си е св.Мартин, не празника на светлината. Коледа си е Коледа, не празника на зимата, и т.н. напоследък вкарани тук-там модерности, за които чувам и чета.

Тези "модерности" да не би да са заради различията с религията на бежанците?
Аз преди време чух, че не било редно вече да се поздравява с Грюс Готт, защото било неуважително към Алаха.

Последна редакция: чт, 29 дек 2016, 22:06 от мама-Ени

# 54
  • Berlin
  • Мнения: 11 269
Благодаря!
Данък не плащат ли само католици и евангелисти? Или по-точно ние, като православни християни, не? Така го разбрах аз. Blush

# 55
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
8% не от дохода, а от данък доход.
Да, точно така. Мерси, че ме поправи.

Благодаря!
Данък не плащат ли само католици и евангелисти? Или по-точно ние, като православни християни, не? Така го разбрах аз. Blush
Ако пропуснеш да отбележиш на формуляра, че не сте религиозни, вероятността да почнат да ви удържат този % е доста голяма. А в някой от областите той е 9%.

# 56
  • Мнения: 221
Здравейте момичета. Весели празници! Влизам с въпрос. От 3-4 месеца сме семейно в Германия ( мъжът ми от по- рано), здравноосигурени сме и аз, и децата към неговата застраховка. Още обаче не сме избирали личен/ домашен лекар. А аз от снощи съм с цистит... Бих ли могла да потърся директно лекар? Ако да, какъв? И как изобщо бих могла да посетя някого, като термини не записват за веднага?
Ще съм благодарна на съвети!

# 57
  • Мнения: 98
Pepelyashka , страхотно инфо.Не знам дали има такава служба....Но когато се регистрирах в общината и питах ми казаха да си ходя по градините😣.България дето уж....западнала си има електронен регистър и се ориентираш.видях че в някои градове има Kita.Това ли трябва да е?А иначе исках да го запиша при един руснак тоз пък драснал на някъде та ще го чакам......

# 58
  • Germany
  • Мнения: 7 961
Здравейте момичета. Весели празници! Влизам с въпрос. От 3-4 месеца сме семейно в Германия ( мъжът ми от по- рано), здравноосигурени сме и аз, и децата към неговата застраховка. Още обаче не сме избирали личен/ домашен лекар. А аз от снощи съм с цистит... Бих ли могла да потърся директно лекар? Ако да, какъв? И как изобщо бих могла да посетя някого, като термини не записват за веднага?
Ще съм благодарна на съвети!

По принцип може да опиташ, при който и да е от личните лекари във вашето населено място. Най добре иди на място и кажи, че си с болки за да не ти откажат. Ако не намериш работещ лекар, можеш да отидеш и в спешното.

# 59
  • Мнения: 11 320
Дори и да впишете, че сте православни християни в данъчната декларация, няма да плащате църковен данък, защото той засяга само официалните религи - католици и протестанти (евангелисти).

Общи условия

Активация на акаунт