Автоимунен тиреоидит на Хашимото - Тема 45

  • 76 133
  • 749
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 974
Благодаря за статията, пусната от sun sea. Hug

Имам и един важен въпрос - как мислите, храненето по 2 пъти на ден, а понякога и само веднъж, вредно ли е за нас, страдащите от Хашимото? Отскоро минах на стриктен хранителен режим, изключващ всякакви въглехидрати и глутен, а като започнах приема и на "Метфогамма", апетитът ми съвсем изчезна... Не ми е уморено - напротив, чувствам се енергична и не спя по много. Просто изобщо не ми се яде. Аз, като цяло, съм от хората, които никога не са съумявали да се хранят по 3 пъти на ден... Най-често - по 2, но е имало периоди, в които сутрин ставам, пия кафе и ми се прияжда чааак в късния следобед, а тогава дори не съм била на диета. Та, интересно ми е, в дългосрочен план свеждането на броя хранения за деня до 2 или дори до 1, би ли подействало отрицателно на състоянието на жлезата? Би ли засилило автоимунния процес или е невъзможно да се предвиди?

И последен въпрос, във връзка с коментираното по-нагоре - това, че TSH при нас се вдига зимата, при студени температури, значи ли, че за хора с нашето заболяване е строго непрепоръчително да живеят в държави, където климатът целогодишно е по-суров - например, Скандинавските страни, Канада, Русия и т.н.?

# 31
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
То имало нова тема! Аз си блея. Mr. Green

Гърне, защо не опиташ в темата за НВ-ВМХ, ако не си влизала вече там.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=959619.msg34386232#new

# 32
  • Мнения: 5 974
afrikancho, благодаря за препратката. Запозната съм отчасти с този тип хранене, но на мен основният ми проблем е, че никак не обичам месо, а и особен фен на рибата не съм. Sad Не съм вегетарианка, просто не съм и "месарка". Точно затова се чудя, ако хапвам не по 3, а по два пъти или дори веднъж дневно, дали ще си навредя, предвид Хашимото-то. newsm78 Да не взема да подпомогна автоимунния процес, вместо да се подобря.

# 33
  • Мнения: 7 051
Гърне, храненето по веднъж на ден си е вредно за всички. Опитай да хапваш някакви дребни неща на по-малки интервали-варено яйце, банан, шепа ядки. Организмът постепенно свиква. Аз също преди години се хранех по два пъти на ден, като първия път беше в 14часа  Tired
С времето обаче успях да се науча и сега си правя по 5-6 хранения.

# 34
  • Мнения: 5 974
Poliiii, 5-6 хранения ми звучи непосилно, чисто организационно. Аз си падам малко туткава и всяко сядане на масата, за да хапна нещо, ми отнема време, най-вече по приготвянето на храната. Е, ако е нещо на крак, ясно, че бързо ще се справя... Лошото е, че сутрин нямам никакъв апетит.

Добре, ще опитам поне по 2 пъти на ден да хапвам. Ще видим, като започна и със спорта, как ще се усещам. Предполагам, че ще имам повече нужда от енергия, което ще посъбуди апетита ми. Mr. Green

# 35
  • Мнения: 7 051
Е, не си представяй, че на всяко ядене сервирам масата  Laughing Примерно сутрин закусвам вкъщи, за работа 2 варени яйца в дамската чанта  Mr. Green, някой плод, кисело мляко, корнфлейкс и т.н. Направило ми е впечатление, че човек свикнал да се храни 1-2 пъти на ден, обикновено го прави по-обилно и като помисли за 5-6 хранения, смята че ще поема много повече храна. Закуска, обяд и вечеря са си основните и вече междинните са с нещо по-леко и по-набързо.
А и щом смяташ да спортуваш, ще видиш как няма да ти стигат силите с такова нередовно хранене Simple Smile

# 36
  • Мнения: 388
Всеки си има мнение, разбира се, аз пък съм против честото хранене. Веднъж или два пъти на ден не го разбирам като  нередовно, много си е редовно даже, посто е по-рядко. Никога не съм могла да закусвам в нормалното си ежедневие /когато съм на почивка е друго/ и не се и напъвам. Първото ми е когато огладнея към обяд, не цепя час, но е около 12, следващо като се прибера към 20 часа.
Има застъпници на идеята, че едноразовото хранене е по-диетичния вариант, защото за много хора "често, но по малко" играе лоша шега - първо, защото "малко" за всеки е различно, второ, защото храненето вдига инсулина /Шоки в темата за ВМ-НВХ го обяснява по-добре/, особено ако е плодче, корнфлейкс или какъвто и да е там въглехидрат. Трето, защото на едно хранене е почти непосилно да погълнеш толкова калории, колкото при 6 пъти.
 Peace

А доколко по-рядкото хранене ще навреди на щитовидната... не съм срещала някъде нещо по въпроса. Само да не се намаляват драстично въглехидратите /под 40-50 г на ден примерно/

# 37
  • Мнения: 1 149
Гърненце, аз си мисля че живот в по-студените страни би се отразил ,да. Поне на мен зимата ми се отразява.. може би е до свикване,знам ли... newsm78

# 38
  • Мнения: 5 974
А доколко по-рядкото хранене ще навреди на щитовидната... не съм срещала някъде нещо по въпроса. Само да не се намаляват драстично въглехидратите /под 40-50 г на ден примерно/
Лошо, а това пък защо? Thinking Изключила съм ги изцяло към момента, но няма как. С ИР съм и много излишни кг. Sad

Гърненце, аз си мисля че живот в по-студените страни би се отразил ,да. Поне на мен зимата ми се отразява.. може би е до свикване,знам ли... newsm78
И това не е добре. Знаеш ли, все пак, накъде ще те отведе животът. Simple Smile

Да попитам пациентите на Тодорова - като ходиш за втори път на преглед при нея, пак ли се прави ехография на ЩЖ? Ако НЕ, нужно ли е да носиш снимката от предишния преглед (аз май съм я загубила)? Колко ще струва прегледа без ехография? От миналия път си спомням, че май ми взе към 45-50 лв., с включен ехограф, но може и да бъркам. newsm78

# 39
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Защото ако си само на Т4 и той трябва да се преобразува в Т3, ти трябват В за преобразуване на Т4 в Т3, 80% от което се случва в черния дроб, а на него му трябва гликоген. Нещо такова беше.
Със сигруност не го обяснявам добре, но това е една от причните да не се спират въглехидратите при Хашимото.

# 40
  • Мнения: 388
Но разбира се, има хора, които се повлияват добре от НВ, blackisback мисля от тази тема беше писала, че й е ОК без В. Все пак 40 г са доста малко според мен, е, може би не съвсем, ако се цели кетоза.

/моля, не смятайте, че давам акъл на някого как да си гледа здравето или да си живее живота  Peace /

# 41
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
да, май точно тя беше. на мен например не ми понася добре ниският прием на В. то така май и кортизолът пада, а захарта и кортизолът са важни, за да действа заместителната терапия за ЩЖ... Абе... ooooh!
аз наскоро прочетох, че дори препоръчвали по 200 гр В на ден при хипофункция. все едно си трениращ човек.

# 42
  • Мнения: 11 779
Гърненце, НВХ не е безвъглехидртано хранене и наистина и аз съм забелязала, че ако се намалят драстично В при мен, има... да го нарека дисфункция и не се чувствам добре. Затова преди време, като бях на ВМ - НВХ, си позволявах около 50 г В дневно в началото и се чувствах ок. После като свалих килограмите и се подобри кръвно-захарния профил, качих и до 100 В и се чувствах добре, без това да се отрази година и половина на показателите. Някъде 3 години карах на режима.
Разбирам че не си на този режим, просто отбелязвам за въглехидратите, как беше при мен. Някои с АИЗ се чувстват ок с В под 50 и като целят кетоза. Особено и при налична ИР или проблем с кръвната захар.
Не знам колко нужни са В за щитовидната, но за протеините съм сигурна, че са важни. Също и мазнините.

Относно храненията дневно, бях като теб, особено като започнах и Метформин и буквално заради него се насилвах да хапна нещо, че да не пия хапчето на гладно сутрин. След това реших изобщо да не се насилвам и да ям само когато ми се яде. Важно е как се чувстваш. Ако не ти става лошо и се чувстваш ок, няма смисъл да ядеш 3-4-5-6 пъти дневно, особено щом си и на Метформин. По-добре дозата да се намали, отколкото да ядеш, за да пиеш хапчета, както се казва.
Яж когато ти се яде.

# 43
  • Мнения: 388
Да пукна, ако вчера не пислех да пиша "абе, къде изчезна Мереленда", щото ми липсваха постовете ти. После си викам, кво да дърпам хората в тема за здравословни проблеми бе, я си трай, и така.
 bouquet

# 44
  • Мнения: 2 104
Да пукна, ако вчера не пислех да пиша "абе, къде изчезна Мереленда", щото ми липсваха постовете ти. После си викам, кво да дърпам хората в тема за здравословни проблеми бе, я си трай, и така.
 bouquet

и аз мислех същото вчера  Peace

Хора с ИР/ почти всички с Хашимото или имат,или още не знаят, че имат, или са потенциално застрашени/ нямат нужда от чести похапвания а напротив от 2, максимум 3 хранения дневно  Peace Тези чести похапвания само държат инсулина перманентно висок  ooooh! и по-далеч от "Банани, ядки и шейкове"  Peace Peace

Общи условия

Активация на акаунт