Проблем с колега който пести вода.

  • 15 383
  • 81
  •   1
Отговори
  • Мнения: 29
   Здравейте,
 Тук все намирам подходящи съвети, сега ако помогнете ще бъда много признателен.
 Работя с колега в една стая, проблема е, че човека се къпе може би веднъж седмично, ризата се сменя понякога седмично, понякога на две седмици. Миризмата му е много остра и неприятна, поддържаме системи и когато обслужваме клиенти забелязвам, че ни отбягват с голяма неприязън. Като човек е много свестен, изключителен професионалист, но не мога да му кажа да се къпе и да си сменя дрехите. Той е 50 годишен и мисля , че едва ли ще променя нещо, само ще се скараме.
Мисля си вече за смяна на работното място. Ако някой е имал подобен проблем и го е решил да даде акъл.

Благодаря ви.

Поздрави!

# 1
  • Мнения: 46 516
Въобще не от пестене на вода, просто лоши хигиенни навици.
Имаше преди тук такава тема, може да намериш някой съвет.
Най-подходящ според мен е да се "пусне" нова наредба отгоре за правила в работна среда, в която м/у точките да е включена и тази за хигиена и външен вид.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Твое преместване в отделна стая ще реши проблема. Аз лично не бих се занимавала с "превъзпитание" на такъв по никой начин, не е моя работа. Бих се изнесла в друго помещение, все трябва да има начин. Казваш, че клиентите също го усещат и ви отбягват. Може да проведеш един дискретен разговор с шефа и да му обърнеш внимание на проблема с репликата, че това са потенциално загубени клиенти.

# 3
  • Мнения: 25 610
Намерете му гадже. Поне ще започне да се къпе по-често, а и гардероба ще си подмени.  Laughing

# 4
  • MI
  • Мнения: 11 803
Имала съм същия проблем.  Sick Ако сте приятели може и ти тактично да му кажеш, че има проблем, но по принцип не ти, а шефът ви трябва да говори с колегата. Т.е. отиди и говори с прекия ви ръководител и му обясни какъв е проблема, като наблегнеш основно на реакцията на клиентите.

# 5
  • Мнения: 29
   Благодаря ви за отговорите. Пуснаха нова наредба за форма на облекло, прилежен и чист вид. Обаче не се получи,  взех два автоматични глейда, не му направиха впечатление изобщо. С ароматизаторите стана май по зле. Женен е, има деца.

Сега си търся помещение. Дано някой клиент му пъхне бележка в джоба, ако не е клиент ще бъда аз,
дано да е разумно.

# 6
  • Мнения: 46 516
В Наредбата трябва да се казва изрично - къпане всеки ден, ползване на средство против изпотяване и обличане на изпрани дрехи. Защото "прилежен и чист вид" за всеки значи различно.

# 7
  • Мнения: 3 480
Говори с прекия му началник да поговори с него.

Или както предишният потребител е написал, мемо за поддържане на изрядна лична хигиена за всички на работното място във връзка с безопасност на труда и работа с клиенти, което да се включи като процедура.

На мястото където работя направихме забележка на един инжинерен техник, предоставили сме душове в сградата, униформи и химическо чистене.
Дори тези предпоставки да не са налични, ако имате изискване за 'представителност', за да продавате, той наистина ще загуби точки.

Миналата седмица уволних две рецепционистки, които упорито отказваха да носят обувки с висок 3 см ток и си наех такива, които са щастливи да го правят. Такова е естеството на работатата ни, пише го и в правилника, който са подписали.

# 8
  • Мнения: 9 653
...отказваха да носят обувки с висок 3 см ток ...
От любопитство - по-висок или по-нисък предпочитаха?  Crazy

По основния проблем - нищо няма да помогне. А за мъж на 50 години съвсем. Навици не се променят за ден, два.

# 9
  • Мнения: 4 009
Аз случайно реших такъв проблем в нашата фирма преди време. Всички се оплакваха от такъв вмирисан колега (само че младо момче), шефката тактично го беше извела дори в коридора да му обясни, че миризмата му притеснява другите - и нищо. И аз един ден отивам крива на работа, а човекът има рожден ден, черпи с бонбони. Взимам аз бонбон, и нареждам там живздравалабала и накрая просто ми се изплъзва от устата - и да се къпеш по-често... Стана тъпо като цяло, но пък човекът започна да се къпе... Вярно, не станахме първи приятели след това, но нямаше скандали и караници...
Според мен трябва да си му кажеш. Не така грубо, както се получи при мен, но едно пряко казване е добре, след като очевидно не разбира от намеци и наредби. Не с бележка, а очи в очи...

# 10
  • Мнения: 3 480
...отказваха да носят обувки с висок 3 см ток ...
От любопитство - по-висок или по-нисък предпочитаха?  Crazy

Искаха да носят ниски обувки.
Това им е работата на рецепционистите - да създават 5 звездни първи и последни впечатления. Не да са красав(и)ци, но представителни.

Относно този колега, ако нищо не помогне, зле за ръководното тяло, но ако не спазва правилата, както всички други - не е тийм плейър и няма място в екипа - или да се стяга или да си търси друга работа.

# 11
  • Мнения: 46 516
Да не намесваме елементарната хигиена с изисквания за токчета. За второто сама ще напусна, няма да чакам да ме уволнят.

# 12
  • Мнения: 3 789
Аз имам такъв приятел, добре че се виждаме рядко  Embarassed
Като се поизпоти и започва да мирише адски гадно. След един деликатен разговор, че не може да го причинява и на жена си това мъчение и след като му подарихме стик за подмишници за РД се усети и започна да се къпе всеки ден и да се пръска с едно нещо, което пръскаш веднъж седмично и не се потиш.
Пак има лек нюанс, но е съвсем поносимо.

Говори с него, кажи му че не ти е приятно да мирише по този неприятен начин и че е редно да се съобразява с теб, щом работите на едно място и да идва в изкъпан ,спретнат и чист вид.

Ако ще да ти се сърди, ще му мине, а ако си вземе поука от казаното-ще е само в негов плюс и ще го оцени.

# 13
  • Мнения: 2 180
Никога, ама никога не съм забелязала миришещ човек да спре да мирише. Изобщо не е до къпане- от някаква свръхсекреция на жлезите е... или комбинация от непрани дрехи, некъпане и жлезист проблем.  Rolling Eyes Има една много гадна смрад като на манджа у доста хора, което и с баня не се оправя.
Бях попаднала на съквартирантка... Добре че седмица след настаняването ми, ме извикаха и разпределиха в друг блок в общежитието, за да натикат някаква връзкарка. Вместо да ми извадят очи, ми изписаха вежди, както се казва.  Laughing
Работя с хора и всеки трети клиент смърди, вярвате ли ми?! Ужасно е!

Конкретно към автора- няма да се променят нещата, дори да му се каже очи в очи. А и щом е семеен, и близките му са равнодушни... Все съм се чудела как си лягат вечер до тия... Брррр!

# 14
  • Мнения: 6 554
...отказваха да носят обувки с висок 3 см ток ...
От любопитство - по-висок или по-нисък предпочитаха?  Crazy

Искаха да носят ниски обувки.
Това им е работата на рецепционистите - да създават 5 звездни първи и последни впечатления. Не да са красав(и)ци, но представителни.

Относно този колега, ако нищо не помогне, зле за ръководното тяло, но ако не спазва правилата, както всички други - не е тийм плейър и няма място в екипа - или да се стяга или да си търси друга работа.

може да им е неудобно на девойките ако са цял ден на крак или трябва да търчат напред-назад. аз за обувките изискване за височина нямам. въпреки, че при 10-сантиметровите токчета на секретарката и 120-сантиметровите ѝ крака върху тях клиентите от мъжки пол се скъсват да си поръчват кафета и безалкохолни.  Mr. Green Mr. Green

по темата: възможно ли е човекът да има някакъв личен проблем? например да са го изхвърлили от тях и да живее в лоши битови условия, които не му позволяват да поддържа хигиена. или да преживява някакво тежко събитие и да е в депресия? един познат толкова тежко понесе развода си, че беше престанал да се къпе. колегите му направо се бяха хванали в чудо как да му кажат да се хигиенизира. вечер едната му колежка като си тръгваше и нареждаше на вратата “айде сега всички да си ходим, да му ударим по едно хубаво винце и един дъъъълъг душ за сгряване", ама не помогна  Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 2 616
Сещам се за едно описание от "Парфюмът":  Joy Joy Joy

Скрит текст:
По времето на нашия разказ в градовете цареше смрад, невъобразима за нас, съвременните хора. Смърдяха на тор улиците, смърдяха на урина задните дворове, смърдяха на гнилоч и мишчина, стълбищата, кухните — на скапано зеле и овча лой, душните всекидневни — на мухъл и прахоляк, спалните — на мазни чаршафи, спарени пухени завивки и препълнени нощни гърнета. Комините бълваха смрад на сяра, кожарските работилници бълваха смрад на разяждащи луги, кланиците бълваха смрад от съсирена кръв. Хората воняха на пот и непрани дрехи, устите им воняха на загнили зъби, стомасите им се оригваха на лук, а телесата — ако не бяха съвсем млади — смърдяха на престояло сирене, вкиснато мляко и тумори. Смърдяха реките, смърдяха площадите, смърдяха църквите, смърдеше под мостовете и в дворците. Селякът смърдеше като кюрето, калфата — като мадам майсторшата, смърдеше цялата аристокрация, смърдеше дори кралят — като хищно животно смърдеше той, а кралицата — като стара коза зиме, както и лете. Защото през осемнадесети век все още не бе възпряна разложителната дейност на микробите, така че нямаше човешко поприще — съзидателно или разрушително, нямаше нито едно проявление на покълващ или отмиращ живот, което да не се съпровожда от зловоние.
Grinning Grinning Grinning

Може човекът да се е преродил направо от такъв живот, знаеш ли...  #Crazy  Grinning

Говори се с шефа и му се обяснява ситуацията, а той, ако е шеф на място, привиква съответния субект и му казва, че има оплаквания от клиенти и колеги, и му дава срок от 1 ден да се приведе в нормален вид, инак да си търси нова работа.  Grinning

# 16
  • Мнения: 3 480
въпросът е принципен - за правила - лична хигиена (примерът с токчетата е релевантен, защото ако го има в правилника всички които са се подписали трябва да спазват; същото е с личната хигиена).

наистина има хора с проблем с жлезите, които не са виновни - болестно състояние е. но има и специална козметика и дезодоранти и пудри за тази цел. аз работих с колега, който всички мислеха за един от директорите. момчето не беше директор, но имаше същия проблем и от страх да не мирише ходеше с една торба пудри за поддържане през деня. беше по-добре изглеждащ и миришещ от тези, които нямат такъв проблем.
миризмата на потта (извинявам се за образното описание) зависи и от храната, която ядем. т.е. много подправки и пикантна храна водят до по-силна миризма на потта.

ботокс се позлва при проблем с изпотяване.

повечето съфорумци са прави - трудно е да промениш навиците на вече изграден човек. затова ако не иска да спазва процедурите във фирмата - шефът му трябва да се справи със ситуацията. или да го принуди сам да напусне или да поговори директно с него.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Лошото е, че за колегата ти проблем няма. На 50 год. трудно ще те разбере и ще си промени навиците. Не е изключено да има и хормонален проблем.
Питала ли си други колеги дали са говорили по темата?
За мен най-коректно би било да се говори с него -дали ти или шефа, вие ще прецените.
Това с бележката ми се струва прекалено обидно. Особено ако има здравословен проблем.
Аз имах такава колежка. И шест пъти да се изкъпе, пак миришеше. Една от колежките, с която бяха по-близки разговаря с нея по темата. Не знам какво направи след това, но определено беше по-поносимо.

# 18
  • Мнения: 4 841
Честно казано, не виждам полезен ход - за жена или за млад мъж има повече надежда, но за мъж на 50, със семейство и деца, че и добър специалист - нищо няма да го стресне. Като го смъмри или уволни шефа, ще си намери друга работа. Поне глад за добри специалисти има във всички области, така че не мисля, че ще има кой знае какъв ефект.

Има си такива мърляви хора - и мъже, и жени, и децата си така възпитават... Не се къпят достатъчно често, носят дълго непрани дрехи от изкуствени материи, носят миризливи китайски обувки... Ако е пушач, пийва по едно вечер или се храни с пикантни храни и консумира доста лук и чесън - картинката става съвсем миризлива...

Търсете решение лично за себе  си - преместване в друга стая, да сте в екип с друг човек, такива неща. Разбира се шефовете трябва да са в течение на такива проблеми, но в повечето случаи те си ги знаят - все пак не са без обоняние и усещания; оттам вече е въпрос на лично решение как ще постъпят.

# 19
  • Мнения: 2 616
Може и да има здравословен проблем, но може да е чисто хигиенен. Има доста българи, за които хигиената е някъде на последното място в списъка с приоритети. Какви истории са ми разправяли мои приятели селски доктори, направо не е за вярване...  Joy

# 20
  • Мнения: 46 516
Съдейки по това:
...ризата се сменя понякога седмично, понякога на две седмици...
Залагам на хигиеничен, не на здравословен проблем.

# 21
  • Мнения: 781
Ама човекът е женен - следователно проблемът може да се реши адски лесно: Изтипосваш му тука името или снимката и засрамваш бг-мамата, която е отговорна за хигиенизирането му. В последствие тя започва да си го гледа по-добре  Joy Няма да се излагаме пред съфорумките, я!  Mr. Green

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Възможно е. Но ако изводът е само на база на цвета на ризата, може да не е верен. Виж, ако има други отличителни белези ...

# 23
  • Мнения: X
Ако шефовете са склонни да съдействат, помоли ги да му поставят ясни условия за хигиената. Ако фирмата няма такава политика, поне опитай да издействаш да те преместят в друга стая. 50-годишен миризливец няма да промениш, каквото и да му намекваш или натвърдяваш.

# 24
  • Мнения: 1 786
И при нас го има този проблем , само че нашият смрадливец е на 30 години и живее с майка си и баща си . Не знам на какви хигиенни навици го е учила майка му, но той сам си казва ,че се къпе само в неделя  ooooh! . Освен това е един такъв дебел и космат и това, допълнително влошава нещата  . Подарявали сме му всевъзможни комплекти за бяна, стикова и тн, но никога не сме усещали да ги ползва . Отделно сме му говорили за хигиената ,че трябва да мирише на хубаво ,а за го харесват и да си намери гадже, но отговора беше ,че като му се правело секс си плащал и нямало нужда от такива усилия . Шефката му е правила също забележки, той все вика "обещавам" и пак старата песен, а пък тя е мекошава и не ще да го уволни .

# 25
  • Мнения: 46 516
...която е отговорна за хигиенизирането му...
Звучи комично, но може и да се окаже вярно. След някои неща, прочетени в СО хич няма да се учудя, ако има жени, които къпят мъжете си.

# 26
  • Мнения: 22 036
Има хора, които поддържат хигиена, но пак имат специфична миризма. Много ми е жал за тях, защото в повечето случаи го осъзнават. Има и такива, при които си е чиста мърлявщина.

Това за токчетата, дори и в България ще доведе до моментално осъждане на работодателя, защото е дискриминативно, а в някои случаи застрашаващо здравето. Няма нормален съд, който да го опрравдае, Обикновено изискването е ДО някакви см, а не определени. По-принцип не се толерират високи обувки, не само заради по-предизвикателния вид, но и заради сигурност.

# 27
  • Мнения: 2 681
Жена му може и да не чете в сайта.
Но пък може да се говори с нея - да то пере по-често, да то праща в банята.
За обувките - налага се да ходя с ортопедични и няма как да сменя модела.
Ако не ги одобряват - ще се разделим.

# 28
  • Мнения: 3 725
а има  и жени , които умишлено си водят мъжете мърляви , за да не им ги откраднат, бях с такива очи  #Crazy , когато ми казаха това, но е факт, не знам те как живеят с  мърльовци

# 29
  • Мнения: 3 480

Това за токчетата, дори и в България ще доведе до моментално осъждане на работодателя, защото е дискриминативно, а в някои случаи застрашаващо здравето. Няма нормален съд, който да го опрравдае, Обикновено изискването е ДО някакви см, а не определени. По-принцип не се толерират високи обувки, не само заради по-предизвикателния вид, но и заради сигурност.

Не е дискримитивно, ако е дрескод и политика на компанията. 3 см не застрашават здравето, още повече че работата има оценка на риска и не представлява такъв. Говорим за конкретната длъжност, в определена сграда; компанията ни е 100% compliant относно всичко по отношение на безопасност на труда. Момичетата седят през по-голямата част от времето си, задълженията им включват изпращане на посетител и упътване към асансьорите, както и проверка на чистотата на работното място и възможни дефекти. Ако някой има здравно състояние/заболяване, което не позволява - това е друг въпрос. Обувките, които предоставяме и са част от униформата. Тук не става въпрос за предизвикателен вид, а за елегантност в корпоративна сграда с взискателни клиенти. Не говорим за 12 см токчета. С 3 см никой не се е претрепал  Joy

Подобно като при стюардесите и продаващите имоти от женски пол.

# 30
  • Мнения: 1 267
Това човек да смърди, а да поддържа хигиена е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО РЯДКО. Ако има някакво заболяване може, но пак с добра хигиена се овладява.  Ние имахме такъв колега покрай който не се стоеше. Той имаше проблем с пиенето, но след като го спря и миризмата се промени. Уточнявам, че не смърдеше само на алкохол, но и той си издаваше миризма. Ето обаче тялото му си възстанови нормалните функции и просто всичко се оправи.

# 31
  • София
  • Мнения: 24 839
   Здравейте,
 Тук все намирам подходящи съвети, сега ако помогнете ще бъда много признателен.
 Работя с колега в една стая, проблема е, че човека се къпе може би веднъж седмично, ризата се сменя понякога седмично, понякога на две седмици. Миризмата му е много остра и неприятна, поддържаме системи и когато обслужваме клиенти забелязвам, че ни отбягват с голяма неприязън. Като човек е много свестен, изключителен професионалист, но не мога да му кажа да се къпе и да си сменя дрехите. Той е 50 годишен и мисля , че едва ли ще променя нещо, само ще се скараме.
Мисля си вече за смяна на работното място. Ако някой е имал подобен проблем и го е решил да даде акъл.

Благодаря ви.

Поздрави!
Имахме, но го решихме директно, на 6 очи.
Подарихме му и дезодорант.
ПП. Предполагам, че живее сам........

# 32
  • Мнения: 29
 Благодаря ви за съветите, опитвам с възможността да сменя стаята. С шефа му няма да стане, всичко е на приятелски отношения. Ще се бяга, ако му кажа истината в очите, никога няма да бъде този колега.
Тъпа деликатна ситуация.

# 33
  • Мнения: 2 192
От опита ми в хотелиерството: при нас също имаше дрес-код: обувки с ток 3-5 см, не съм го приемала дискриминативно, интересно ми е дали наистина е такова. Намирах го за нормално, така, както и носенето на елегантни униформи. По-важно, обаче, е, че имаше специална наредба за взимането на душ преди работа. Издадоха я заради двама възрастни колеги, които миришеха неприятно, но им осигуриха и допълнително работно облекло.

# 34
  • MI
  • Мнения: 11 803
Благодаря ви за съветите, опитвам с възможността да сменя стаята. С шефа му няма да стане, всичко е на приятелски отношения. Ще се бяга, ако му кажа истината в очите, никога няма да бъде този колега.
Тъпа деликатна ситуация.
Щом е така, нямаш голям избор... Ако можеш издействай да те преместят в друга стая, но на твое място бих се оглеждала и за друга работа (без да избързваш, разбира се - все пак не е добра идея да се преместиш от трън та на глог). Успех!

Последна редакция: ср, 18 яну 2017, 17:05 от Tatti

# 35
  • Мнения: 22 036


Един познат имаше колега, който имаше бележка от лекар, че пърди по медицински причини. Преди да го извади, явно са се оплаквали от него Simple Smile.

Знам, че не е приятно, но човекът явно има здравословен проблем.

Последна редакция: ср, 18 яну 2017, 17:05 от Tatti

# 36
  • Мнения: 3 371
Не съм чела цялата тема- ама как решихте, че пести вода newsm78

Или му липсват хигиненни навици или има заболяване. Говорете директно с него и разберете кое е.

Последна редакция: ср, 18 яну 2017, 17:07 от Tatti

# 37
  • Мнения: 6 554


Един познат имаше колега, който имаше бележка от лекар, че пърди по медицински причини. Преди да го извади, явно са се оплаквали от него Simple Smile.

горкият човечец, но наистина е смешна ситуация  Joy

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Нямат оправия такива миризливци. В нашия колектив имаме двама такива. Единия освен всичко, като ходи до тоалетната, не си пуска водата. Даже написахме бележка и я залепихме в тоалетната /това ни е втората или третата бележка/ да се пуска водата и въпреки това той пак не я пуска. Имам чувството, че го прави нарочно.
Иначе аз не бих посмяла да кажа на някой, че мирише. Бих заложила на ароматизатор за стаята, която делим или в по-топлите дни бих държала вратата отворена.

# 39
  • София
  • Мнения: 24 839
Нямат оправия такива миризливци. В нашия колектив имаме двама такива. Единия освен всичко, като ходи до тоалетната, не си пуска водата. Даже написахме бележка и я залепихме в тоалетната /това ни е втората или третата бележка/ да се пуска водата и въпреки това той пак не я пуска. Имам чувството, че го прави нарочно.
Иначе аз не бих посмяла да кажа на някой, че мирише. Бих заложила на ароматизатор за стаята, която делим или в по-топлите дни бих държала вратата отворена.
Ето, тази криворазбрана толерантност, не я разбирам.
Има норми в обществото, които трябва да се спазват, за да не се пречи на комфорта на живот на останалите.
Ако някой не желае да се съобразява, трябва да бъде подканян и следен да го прави.
Ако демонстративно отказва- демонстративно трябва да бъде принуден да направи избор- или да не пречи, или да напусне.
Вярно е, че има хора, на които телесната миризма е откровено неприятна- писаха по- горе, но тя няма нищо общо с вонята на застояла пот.
И втората не бива да се толерира, както и непускането на вода в тоалетната.
Що се отнася до ароматизатора- комбинацията на аромат и воня, е жестоко изпитание дори за хората без алергии.

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Нямат оправия такива миризливци. В нашия колектив имаме двама такива. Единия освен всичко, като ходи до тоалетната, не си пуска водата. Даже написахме бележка и я залепихме в тоалетната /това ни е втората или третата бележка/ да се пуска водата и въпреки това той пак не я пуска. Имам чувството, че го прави нарочно.
Иначе аз не бих посмяла да кажа на някой, че мирише. Бих заложила на ароматизатор за стаята, която делим или в по-топлите дни бих държала вратата отворена.
Ето, тази криворазбрана толерантност, не я разбирам.
Има норми в обществото, които трябва да се спазват, за да не се пречи на комфорта на живот на останалите.
Ако някой не желае да се съобразява, трябва да бъде подканян и следен да го прави.
Ако демонстративно отказва- демонстративно трябва да бъде принуден да направи избор- или да не пречи, или да напусне.
Вярно е, че има хора, на които телесната миризма е откровено неприятна- писаха по- горе, но тя няма нищо общо с вонята на застояла пот.
И втората не бива да се толерира, както и непускането на вода в тоалетната.
Що се отнася до ароматизатора- комбинацията на аромат и воня, е жестоко изпитание дори за хората без алергии.
Абсурт, така е, но колко хора имат очи да се изправят срещу познат и да му кажат "Миришеш бе, човек. Вземи мерки". Аз не бих могла. Ето в случая с колегата - той много добре знае, че бележката е предназначена за него и пак си прави каквото иска  Crossing Arms

# 41
  • MI
  • Мнения: 11 803
Аз съм казвала на колега да се къпе ежедневно, беше ми писнало и от миризмата, и от говоренето зад гърба му на всички колеги. Помогна за месец-два, после си подкара по старому. Подозирам че жена му се усъмни да не кръшка...  Crazy Само прекият шеф може да принуди такъв да се хигиенизира ако не иска да го махнат. Иначе не ми се и обиди колегата, явно разбра че всички го гледат накриво точно затова.

# 42
  • Мнения: 31 677
Никога, ама никога не съм забелязала миришещ човек да спре да мирише. Изобщо не е до къпане- от някаква свръхсекреция на жлезите е... или комбинация от непрани дрехи, некъпане и жлезист проблем.  Rolling Eyes Има една много гадна смрад като на манджа у доста хора, което и с баня не се оправя.
Бях попаднала на съквартирантка... Добре че седмица след настаняването ми, ме извикаха и разпределиха в друг блок в общежитието, за да натикат някаква връзкарка. Вместо да ми извадят очи, ми изписаха вежди, както се казва.  Laughing
Работя с хора и всеки трети клиент смърди, вярвате ли ми?! Ужасно е!

Конкретно към автора- няма да се променят нещата, дори да му се каже очи в очи. А и щом е семеен, и близките му са равнодушни... Все съм се чудела как си лягат вечер до тия... Брррр!
Аз преди време миришех силно на пот, въпреки ежедневното къпане. Проблема сам се оправи. Не знам.
Но на самата мен ми беше гадно да мирише и научих за съществуването на ролони  Mr. Green
Но има хора, които си миришат, просто защото не се къпят.
Имала съм няколко такива колеги.
На единия му намерихме гадже. Вече не смърдеше.
На другия му говорихме доста дълго време. Накрая ни писна и говорихме с шефа. Заплаши го с уволнение, правеше лошо впечатление на клиенти. Пък и в договора и наредбите си пишеше - поддържан вид. Ела да видиш как се научи да се къпе.
И аз се чудя как си лягат до тия. Може би са притръпнали към миризмата.
Но авторката нищо не губи ако говори с него.

# 43
  • Nice
  • Мнения: 946
Много неприятна ситуация.
Авторът дори и да се премести, проблемният колега ще продължава да работи с клиенти, а те ще трябва да го търпят. За това най-уместно е да се говори  шефа, или дори с някой клиент, който да потърси контакт с шефа и да му обясни, че условията на обсужване не са нормални. Ако оплакването идва от клиент може шефът да се трогне.
Нямате ли книга за мнения от клиенти? (не знам точно как се казва).

Аз имах такъв учител в гимназията, който не вонеше, не смърдеше ами.....още не са измислисли подходящ глагол, за да се опише.
До тогава не знаех какво е буквално да ти се повдига от миризма на човек  Sick Sick



Последна редакция: ср, 18 яну 2017, 20:01 от nikaia

# 44
  • София
  • Мнения: 24 839

Абсурт, така е, но колко хора имат очи да се изправят срещу познат и да му кажат "Миришеш бе, човек. Вземи мерки". Аз не бих могла. Ето в случая с колегата - той много добре знае, че бележката е предназначена за него и пак си прави каквото иска  Crossing Arms
Не е трудно, ако знаеш че си права и ако намериш подходящите думи, с които хем да защитиш себе си, хем да му помогнеш- ако иска да приеме помощта ти.

# 45
  • Мнения: 31 677

Много неприятна ситуация.
Авторът дори и да се премести, проблемният колега ще продължава да работи с клиенти, а те ще трябва да го търпят. За това най-уместно е да се говори  шефа, или дори с някой клиент, който да потърси контакт с шефа и да му обясни, че условията на обсужване не са нормални. Ако оплакването идва от лиент може шефът да се трогне.
Нямате ли книга за мнения от клиенти? (не знам точно как се казва).

Аз имах такъв учител в гимназията, който не вонеше, не смърдеше ами.....още не са измислисли подходящ глагол, за да се опише.
До тогава не знаех какво е буквално да ти се повдига от миризма на човек  Sick Sick





Идеята ти е много добра.
Авторке, ако познаваш някои от клиентите и имате книга за оплаквания, вземи ги помоли да се оплачат от смърдящия колега  Mr. Green Или директно с него да говорят.

Последна редакция: ср, 18 яну 2017, 22:03 от Tatti

# 46
  • Мнения: 5 903
   Здравейте,
 Тук все намирам подходящи съвети, сега ако помогнете ще бъда много признателен.
 Работя с колега в една стая, проблема е, че човека се къпе може би веднъж седмично, ризата се сменя понякога седмично, понякога на две седмици. Миризмата му е много остра и неприятна, поддържаме системи и когато обслужваме клиенти забелязвам, че ни отбягват с голяма неприязън. Като човек е много свестен, изключителен професионалист, но не мога да му кажа да се къпе и да си сменя дрехите. Той е 50 годишен и мисля , че едва ли ще променя нещо, само ще се скараме.
Мисля си вече за смяна на работното място. Ако някой е имал подобен проблем и го е решил да даде акъл.

Благодаря ви.

Поздрави!
Колко деликатно си се изразил: пести вода😊
Аз не разбирам, защо хората оправдават липсата на хигиена с остра пот, проблеми здравословни и др. Ако се потиш и миришеш зле, отиваш на лекар, преобличаш се често, търсиш проблема.
Истината е, че много хора са мръсни, миришат лошо, не се къпят, не се преобличат. А някои от тези смрадливци се поливат с парфюми, което е още по-лошо.
Конкретно в твоя случай, очевидно цялото му семейство са такива мръсни и просто не прави впечатление. Като се замисли човек, това е тормоз над другите, които търпят миризмата в офиса, асансьора, в банката, в автобуса...
Мисля, че трябва да му кажеш директно, че вони и че не можеш да го търпиш повече.
Той също директно и безсрамно ежедневно ти пречи. Още повече пречи и на работата.
В крайна сметка, що за абсурд е това, чистият човек да се притеснява от мръсния?
Би трябвало да е обратното.

# 47
  • Мнения: 22 036
А аз се чудя, защо мениджърите се скатават и не си вършат задълженията. Подобен разговор би трябвало да се проведе от мениджъра, а не от колегите.

# 48
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Най-вероятно въпросният мениджър е в неведение за проблема, защото на хората им е неудобно да се оплачат от колегата си. Ама като започнат да се оплакват клиентите бързо-бързо ще му просветне.

# 49
  • Мнения: 29

[/quote]Колко деликатно си се изразил: пести вода😊
Аз не разбирам, защо хората оправдават липсата на хигиена с остра пот, проблеми здравословни и др. Ако се потиш и миришеш зле, отиваш на лекар, преобличаш се често, търсиш проблема.
Истината е, че много хора са мръсни, миришат лошо, не се къпят, не се преобличат. А някои от тези смрадливци се поливат с парфюми, което е още по-лошо.
Конкретно в твоя случай, очевидно цялото му семейство са такива мръсни и просто не прави впечатление. Като се замисли човек, това е тормоз над другите, които търпят миризмата в офиса, асансьора, в банката, в автобуса...
Мисля, че трябва да му кажеш директно, че вони и че не можеш да го търпиш повече.
Той също директно и безсрамно ежедневно ти пречи. Още повече пречи и на работата.
В крайна сметка, що за абсурд е това, чистият човек да се притеснява от мръсния?
Би трябвало да е обратното.
[/quote]

Много добре се изразихте. Това е то, това мнение направо ще го постна във фейсбука, ако ще да се сърди, в края на краищата работата ми е страхотна а вече отивам с неприязън.

# 50
  • Мнения: 22 036
Защото, в някои случаи наистина е здравословен проблем,  който трудно се отстранява. Обикновено си личи, когато е такъв, защото е видно, че хората са с чисти дрехи, изкъпани и се поддържат.

В другите случаи е ясно, че е немърливост.

# 51
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
А аз се чудя, защо мениджърите се скатават и не си вършат задълженията. Подобен разговор би трябвало да се проведе от мениджъра, а не от колегите.
Аз се чудя как огромна част от мениджърите са станали въобще такива. Масово некомпетентни и пасивни хора, страхуващи се да поемат отговорност заемат високи постове. Такъв човек чакай да се заеме с "миризливия" проблем.

# 52
  • Мнения: 22 036
А аз се чудя, защо мениджърите се скатават и не си вършат задълженията. Подобен разговор би трябвало да се проведе от мениджъра, а не от колегите.
Аз се чудя как огромна част от мениджърите са станали въобще такива. Масово некомпетентни и пасивни хора, страхуващи се да поемат отговорност заемат високи постове. Такъв човек чакай да се заеме с "миризливия" проблем.

Това имах предвид. Ужасно е и мног страда всичко. От служителите, до високите нива, а и самия бизнес, но като няма нормален подбор е така.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 192
Издебваш момент, в който сте сами, излизаш от стаята за малко и се връщаш с притеснено -  ядосан вид " Ох, току що един клиент ми се оплака, че в стаята ни миришело лошо, да сме проветрявали и да сме се къпали всеки ден. Викам му няма такова нещо, а той : Е как да няма, всеки път го усещам, ще се оплача на шефа ви вече"
И така набеждаваш клиента. Казаното е казано в прав текст, посланието е директно предадено. Ти си суха, шефът и той не е замесен. Завършваш с "Трябва и двамата да намерим решение и да вземем мерки, почвам да се къпя два пъти на ден"

# 54
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 099
И при нас има един единствен от всички, на който потта му мирише на пържено или на пилешка супа, ама ми е неудобно да му кажа щот ми е партия. Млад мъж е, срамота.
Как ли пък няма да помисля да сменям работата си, заради някой друг.

# 55
  • Мнения: 29
Много благодаря на всички за отзивите. 
1. Разбрах, че най-честното е да му кажа директно.  Добър човек и приятел ми е , но не дотолкова, че да му го кажа.

2.Правилното е да споделя с шефа му, който обаче е много прям и ще има реплика от рода  "А бе брат, вмирисал си се и не се търпи". Което пък става равносилно на първа точка.


3.Жал ми е за него, вреди си на реномето. Ама това е положението, яд ме е, че ако реша да му помогна ще се обиди.

Вчера се изнесох..... Другия офис е на няколко километра, но пък облекчението е върховно.

Сега разбрах какво е да те преследва лъв докато бягаш носейки греда на гърба си. Хвърлих гредата Simple Smile))

Успешна година на всички, здраве и късмет ви желая.
Това е форума!!!

# 56
  • София
  • Мнения: 1 340
Болна тема ми е това Sad
Все попадам на някакви миризми. Дори не знам какво да си мисля : аз ли съм "избрана" да попадам на такива неща или просто хората масово не се къпят. В метрото гледаш го на около 20, гримирано, облечено с по-скъпи дрехи, телефон-супер и сяда до мен с ужасно мръсни уши Sad Е, повдига ми се!

Относно колегите. Имах една колежка, на която много й миришеха краката. Всеки въртеше очи, оплакваше се зад гърба й. Младо момиче. Аз отидох и й казах за проблема. Не само заради вонята и масовите оплаквания, а и защото ми се щеше да й помогна. Решихме проблема. Никой нищо не разбра, а това момиче ми стана много близка след това. Радвам се, че помогнах.
Сега имам същия проблем. Имам колежка, която постоянно се конти - то не са червила, парфюми и още намквоси там. Е, миришат и дрехите на бабичка, устата й... няма да ви обяснявам. Имам чувството, че е изяла нещо умряло много отдавна. До тоалетна след нея като отида е някакъв ужас. Никога не е почистена, виждат се разни неща... Гнусна работа. Но в този случай не искам да й помагам. Просто не изпитвам такава нужда, както при предишния случай.

# 57
  • Мнения: 5 903
Скъпи georgie, как се развиха събитията? Изкъпа ли се най-накрая онзи смрадливец?

# 58
  • София
  • Мнения: 20 082
Отговорът на въпроса ти е два поста над твоя.  Peace

# 59
  • Мнения: 6 554
Имах една колежка, на която много й миришеха краката. 
как така сте усещали миризмата, по чехли ли ходите в работата?

# 60
  • Мнения: 1 786
Миризмата доста често се усеща и през обувките .

# 61
  • Мнения: 6 554
Това трябва да е някаква извънземна смрад  Sick

# 62
  • Мнения: 1 786
За около 6 години познавам поне 4 човека, които имат такъв проблем .

# 63
  • София
  • Мнения: 1 340
Да, усещаше се през обувките...

# 64
  • Мнения: 31 677
Щом една миризма се усеща през обувките, смятайте какво е нивото на хигиена.
Ако човек се къпе редовно и си сменя чорапите, обувките и краката няма да миришат.
Скрит текст:
Веднъж си купих много хубави обувки. Но имаше нещо от кожата. Аз с чистички чорапи, изкъпана, отивам на работа. До обед вече се разнасяше отвратителна миризма. И колегите ми го казаха.
Когато се прибрах, кучето се втурна да ми се радва. Когато си свалих обувките обаче, то горкото подви опашка, изкимтя и избяха. Смятайте каква е била миризмата  Joy Хвърлих обувките и си купих други с които нямах проблем.

# 65
  • Мнения: 3 480
Има хора, които се потят повече включително и на краката. Зависи и от качеството на обувките, много често изкуствени/гумени материали причиняват смрад.
По тази причина никога не съм купувала за никой в семейството ни Крокс. Не мога да си представя затворена лятна гумена/пластмасова обувка; да не говорим че изглеждат ужасно:

https://www.google.co.uk/search?q=crocs&rlz=1C1OPRB_enGB586G … KHcQ7BIsQ_AUIBygC

# 66
  • Мнения: 1 786
За нещастие обаче има много хора, които си купуват обувки от евтините магазини за по 10-20лв .

# 67
  • Бургас
  • Мнения: 6 589
Обувките от изкуствена кожа миришат лошо.

# 68
  • Мнения: 31 677
За нещастие обаче има много хора, които си купуват обувки от евтините магазини за по 10-20лв .

Не е точно до цената винаги. Баш тези миризливки ги бях взела за близо 60 лв.
Случвало ми се е да купувам и за 10-20 лв. Няма миризми.
Нещо от кожата е.

# 69
  • Мнения: 46 516
Имам обувки на всякакви цени и никога не са ми миришели.
Познавам човек с проблем, който купува само скъпи и естествена кожа, и пак има проблем.
Така че явно самите крака, не обувките са определящи.
Но при всички случаи в днешно време може да се минимизира до степен, че да не пречи.

# 70
  • Мнения: 31 677

Така че явно самите крака, не обувките са определящи.


Ако беше така, краката ми щяха да миришат и след смяната на обувките.  Peace

# 71
  • Мнения: 46 516
Имах предвид по-скоро ценовия клас.
Иначе е напълно възможно да си има такива миризливи обувки Peace

# 72
  • Мнения: 3 480
Вече се произвеждат качествени еко кожи, които са по-добри и от естествените. И са доста скъпи.
Изцяло тенденцията по света отива към щадене на животните и екосистемите и все повече дизайнери се включват в това число (сега се броят на пръсти).

Но наистина добра хигиена и качествени удобни обувки са ключ към елиминиране на миризми.  Освен това ако се носят едни и същи обувки от сутрин до вечер непрекъснато също води до вмирисване на обувките и от там - на краката.

Не може в 21- и век и модерните сгради и офиси човек да не спазва лична хигиена - въобще не ме е срам да кажа на някого от нашите екипи - работим заедно, не сме лични приятели.

# 73
  • Мнения: 226
Бившият ми мъж не беше един от най-чистоплътните хора и основния му довод за липсата на редовно къпане беше, че го е страх да не настине. Говорим за млад и образован мъж с добра професионална реализация. Беше отгледан от баба си и дядо си и ако можеше и лятото щеше да ходи с вълнен пуловер с това прословуто настиване. Бельото също не сменяше най-редовно и перманентно бяхме в някаква разправия по този въпрос.
С настоящия благоверен имам точно обратния проблем - от ежедневно къпане и сутрин и вечер си докара проблеми по кожата.

# 74
  • Мнения: 31 677
Бившият ми мъж не беше един от най-чистоплътните хора и основния му довод за липсата на редовно къпане беше, че го е страх да не настине. Говорим за млад и образован мъж с добра професионална реализация. Беше отгледан от баба си и дядо си и ако можеше и лятото щеше да ходи с вълнен пуловер с това прословуто настиване. Бельото също не сменяше най-редовно и перманентно бяхме в някаква разправия по този въпрос.
С настоящия благоверен имам точно обратния проблем - от ежедневно къпане и сутрин и вечер си докара проблеми по кожата.

Малии, как си търпяла такъв мъж? Sad
Аз също се къпя ежедневно. Не мога да не се изкъпя.
Имах и аз проблеми с кожата. Все ме сърбеше, но то и от гадните сапуни, но и от невродермита също.
Но смених сапуна. Сега съм на сирийски, напълно натурални. Мина ми всичко.

# 75
  • Мнения: 1 786
Бившият ми мъж не беше един от най-чистоплътните хора и основния му довод за липсата на редовно къпане беше, че го е страх да не настине. Говорим за млад и образован мъж с добра професионална реализация. Беше отгледан от баба си и дядо си и ако можеше и лятото щеше да ходи с вълнен пуловер с това прословуто настиване. Бельото също не сменяше най-редовно и перманентно бяхме в някаква разправия по този въпрос.
С настоящия благоверен имам точно обратния проблем - от ежедневно къпане и сутрин и вечер си докара проблеми по кожата.

Дядо ми беше такъв, баба ми водеше войни с него да му изпере ризата ,че ставаше черна на врата от носене .

# 76
  • Мнения: 3 480
Противно на остарелите български разбирания, англичаните препоръчват гореща вана при настинка и чист въздух.

# 77
  • София
  • Мнения: 11 489
Противно на остарелите български разбирания, англичаните препоръчват гореща вана при настинка и чист въздух.

А при мръсен въздух може ли гореща вана  Laughing

# 78
  • Мнения: 1 786
Тогава само леден душ  Laughing

# 79
  • Мнения: 3 480
Най - добре Руска баня - хем освобождаване от токсини (включително пот и миризми от пикантна храна), хем закаляване и къпане  Joy

# 80
  • София
  • Мнения: 1 340
Щом една миризма се усеща през обувките, смятайте какво е нивото на хигиена.
Ако човек се къпе редовно и си сменя чорапите, обувките и краката няма да миришат.
Скрит текст:
Веднъж си купих много хубави обувки. Но имаше нещо от кожата. Аз с чистички чорапи, изкъпана, отивам на работа. До обед вече се разнасяше отвратителна миризма. И колегите ми го казаха.
Когато се прибрах, кучето се втурна да ми се радва. Когато си свалих обувките обаче, то горкото подви опашка, изкимтя и избяха. Смятайте каква е била миризмата  Joy Хвърлих обувките и си купих други с които нямах проблем.

И аз съм на това мнение. Когато човек се къпе и пере... то си личи. Никога не съм обсъждала човек, който е изпотен в момента от някакво натоварване или от жега. Но когато с дни е седяла тази пот върху дрехите...е, извинете ме, но си е просташко

# 81
  • Мнения: 6 383

Не е дискримитивно, ако е дрескод и политика на компанията. 3 см не застрашават здравето, още повече че работата има оценка на риска и не представлява такъв. ....

3 см са идеален ток. По-скоро равните обувки биха довели до проблем със стъпалото. Ако се пита ортопед и той ще потвърди. Да, става въпрос за здрави хора, а не такива с проблеми.

Общи условия

Активация на акаунт