Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-14

  • 90 560
  • 746
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 41 967
Ние подписахме предварителен договор със строител, скоро ще е готова сградата. Но никъде нищо не се споменава за ДДС? И това ли ще се плаща?

По правило (мисля, че даже е законово положение) има два начина за обявяване на цените:
- Крайна цена без никакви пояснения
- Цена с уточнение, че е без ДДС.

В първия случай императивно се счита, че ДДС е включено в цената. И по мои впечатления масовите обяви са от първия тип. Малко са тези брокери/строители, които се опитват да подмамят купувачи с привидно ниска цена на пръв поглед.
С оглед на казаното, във вашия случай 99,9% съм сигурна, че ако сте се разбрали за цена от 120 000 ще получите фактура във вида 100 000 + 20 000 ДДС = 120 000. Така е редно по закон. Само измамник би се опитал да ви метне с цена от 100 000, а после да каже "ааа, ама има и ДДС", но и тогава пак някъде трябва да е записано в договора. Ако никъде нищо не пише значи цената е с включен ДДС.

# 256
  • София
  • Мнения: 6 081
Не живейте под наем  Naughty Това за девойката дето питаше горе. Казвам ви го като човек живял много години под наем, и после минал през три сделки за покупка, всичките с ипотека. Като при всичките ми се струваше, че се набутвам много ooooh! ooooh! После предоговорихме по няколко пъти лихвите, намалихме срока, за единия апартамент се намери наемател, който сега плаща вноските. За другия се намериха наследствени пари да погасят донякъде главницата. В третия живеем. От днешна гледна точка ми се струва, че добре сме направили. Като първата ипотека е преди повече от 11 години.  Thinking Thinking
Никой не може да гарантира накъде ще тръгнат цените. Аз още 2012- ста мислех че ще тръгнат нагоре, тогава купихме 3- тото жилище и добре, че го направихме. Сега същото жилище  ново строителство не може да се намери в нашия квартал или е с 20-30% отгоре на зелено.

За мен поне 80 % от цената на жилището е локацията му.
В Бг може да се добави, че конструкцията също е много важна.
Това са две неща, с които компромис не бих направила.  Naughty
Трябва да е жилище, което ако се наложи може да се продаде бързо ( ако ще е с ипотека)

По -добре компромис с цената и квадратурата да се направи. Струва ми се, че цените ще вървят още нагоре и то най - вече на Ново, Качествено, с Добра локация.  Thinking

# 257
  • Мнения: 1 413
chiana, консултирали сме се и с двама адвоката, освен нашия прочит. Няма нужда от заяждане.

Благодаря ти, черна станция за разясненията Simple Smile

# 258
  • Мнения: 41
Цените ще вървят нагоре докато лихвите по ипотечните кредити са ниски. Тръгнат ли лихвите нагоре, търсенето ще намалее и цените ще спрат да растат, но едва ли ще тръгнат надолу, защото предлагането е ограничено. Само нова сериозна икономическа криза може да ги свали надолу- като тази след 2008 год.

# 259
  • Мнения: 25 898
Относно тенденциите в цените, според мен добрите имоти, бързоликвидни ще вървят на горе още. Ако има спад, той ще е при нежелани локации, разбирайте, лоша инфраструктура, малцинствени групи в близост...

# 260
  • In the shadows of my mind
  • Мнения: 962
По темата с купуването на жилища и лихвите - последната статия на Капитал  Peace

# 261
  • София
  • Мнения: 4 192
chiana, консултирали сме се и с двама адвоката, освен нашия прочит. Няма нужда от заяждане.

Благодаря ти, черна станция за разясненията Simple Smile
Еми тогава няма как да ви начислят нещо, което не е записано  Wink

# 262
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 751
chiana, консултирали сме се и с двама адвоката, освен нашия прочит. Няма нужда от заяждане.

Благодаря ти, черна станция за разясненията Simple Smile
Еми тогава няма как да ви начислят нещо, което не е записано  Wink

Няма, ама като нищо може да ги принудят да изповядват на данъчна оценка.... такива номера, колкото искаш...

# 263
  • Мнения: 41
По темата с купуването на жилища и лихвите - последната статия на Капитал  Peace

Дааа, цените няма начин да не продължат нагоре. Всеки, който живее под наем и има що-годе стабилни доходи ще опита да купи с ипотечен кредит. Като прибавим и ниските лихви по депозитите, които карат много хора да инвестират в имоти и имотния балон ще се надува поне още 2 години, а дали ще се спука или ще си остане надут, никой не знае.
Според мен в близките месеци който е решил да купува трябва да се активизира защото все още има какво да се види на пазара застояло през периода декември-януари, за след това не се знае новите оферти на какви цени ще са. Аз лично наблюдавах 3 обяви и две от тях вече изчезнаха.

# 264
  • София
  • Мнения: 4 192
chiana, консултирали сме се и с двама адвоката, освен нашия прочит. Няма нужда от заяждане.

Благодаря ти, черна станция за разясненията Simple Smile
Еми тогава няма как да ви начислят нещо, което не е записано  Wink

Няма, ама като нищо може да ги принудят да изповядват на данъчна оценка.... такива номера, колкото искаш...
Писах на предишните страници предимства и недостатъци, дори предожих да се сложи на първа страница. Много хора не разбират рисковете, особено като купуват на зелено, недовършено от строител.
А едно 95% от строителите искат да се прехвърля на данъчна, за да си спестят близо 30% данъци. А някои наглеци го изкарват, че така правели услуга на купувача да плаща по-малко при прехърлянето. Дори една съфорумка се хвалеше, че нейн приятел строител й правел такава "услуга"  ooooh!

# 265
  • София
  • Мнения: 3 218
Как се принуждава купувача да изповядва на данъчна оценка? Нашия строител намекна, че щяло да е добре и за двете страни, но ние предпочитаме, а и адвокатът ни съветва да е на реалната цена. Как става "принуждаването", за какво да внимавам?

# 266
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 751
chiana2003 или някой друг, ако знае как се слага на първа страница закачено моля да ми пише на лично съобщение, ще го направя, заедно и с друга полезна информация.

# 267
  • София
  • Мнения: 4 192
Как се принуждава купувача да изповядва на данъчна оценка? Нашия строител намекна, че щяло да е добре и за двете страни, но ние предпочитаме, а и адвокатът ни съветва да е на реалната цена. Как става "принуждаването", за какво да внимавам?
Много лесно се принуждава - репликата е "Или изповядваме около данъчната оценка, или сделка няма"  Laughing
Една малка сметка правя:
Строител иска сделката да се изповяда на 70 000 лв, вместо на реално договорената цена от 120 000лв
Купувачът, ако поема сам всички разходи, печели 3% от разликата от 50 000 лв - или около 1500 лева
Строителят печели
20% спестено ДДС върху разликата, или около 8 000 лв
10% данък печалба в края на годината, в който обекта влиза в експлоатация, или още около 4000 лева  Mr. Green
Т.е. строителят печели 8 пъти повече от спестените такси от купувача. И ако купувача не е навит на данъчна оценка, за строителят е по-далавера да го продаде дори на някой друг по-евтино, защото спестените данъци са огромни  Laughing

# 268
  • Мнения: 25 898
Как се принуждава купувача да изповядва на данъчна оценка? Как става "принуждаването", за какво да внимавам?
Никак. Ако искате на пазарната, изповядате на пазарната. Точка.

# 269
  • София
  • Мнения: 3 218
Как се принуждава купувача да изповядва на данъчна оценка? Нашия строител намекна, че щяло да е добре и за двете страни, но ние предпочитаме, а и адвокатът ни съветва да е на реалната цена. Как става "принуждаването", за какво да внимавам?
Много лесно се принуждава - репликата е "Или изповядваме около данъчната оценка, или сделка няма"  Laughing
Една малка сметка правя:
Строител иска сделката да се изповяда на 70 000 лв, вместо на реално договорената цена от 120 000лв
Купувачът, ако поема сам всички разходи, печели 3% от разликата от 50 000 лв - или около 1500 лева
Строителят печели
20% спестено ДДС върху разликата, или около 8 000 лв
10% данък печалба в края на годината, в който обекта влиза в експлоатация, или още около 4000 лева  Mr. Green
Т.е. строителят печели 8 пъти повече от спестените такси от купувача. И ако купувача не е навит на данъчна оценка, за строителят е по-далавера да го продаде дори на някой друг по-евтино, защото спестените данъци са огромни  Laughing

А предварителния договор? Там си пише сумата, на която сме си стиснали ръцете, как ще няма продажба, или ще се изповяда на различна стойност от тази в предварителния договор?
Сделките на зелено/в строеж са по-дългосрочни и поне според мен предварителния договор е по-важен, все пак каквото и да се случи междувременно, параметрите на сделката са там.
Например, в нашия случай изповядването ще е през 2018 г, като вече е платена част от сумата, как ще кажат "Сделка няма!", нали имаме договор?!

Общи условия

Активация на акаунт