Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-14

  • 90 464
  • 746
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 41
Понякога "такива некомпетентни изказвания ме хвърлят в музиката"


из пост на tomeva...Ако при равни условия насреща си имам частно лице представляващо се само и частно лице с брокер и моят клиент ми поиска мнението, ще препоръчам частното лице с брокер, особено ако е добър брокер. Да логичное, правиш евала на колегата брокер , поговорката в случая е "днес аз на теб утре ти на мен" Wink вие сте на пазараПък продавачът да си решава. Огромна част от купувачите не знаят въобще, какво правят. Само знаят, че искат да купят имот.А това не е малко нали ? Ама как, какво е необходимо, какви са стъпките...то не е само да гледаш обяви в интернет и да обикаляш някакви апартаменти. ...Напротив точно това е! Всичко останало е работа на НОТАРИУСА той се подписва и носи отговорност за изрядноста на документите, той е този които казва и на Купувача и на Продавача , какви документи и откъде трябва да вземат, а някой ги вади и самият НОТАРИУС, и именно затова се плаща и нотариалната такса . Защо брокерите криете и лъжете за този факт?! Реално и продавача и купувача,плащат на брокерите прекалено висока комисионна за уреждане на срещата, която е воденето на екскурзия по обекти. Има и отделна категория -случай в които собственика е оставил ключ на брокер с цел, спестяване на време да се разкарва да отваря и затваря имота и реално иска да отиде директно при НОТАРИУСа и да сложи подписа! Тогава съм съгласна за ползването и заплащането на комисионната на брокера  "

Не го приемай лично срещу теб, не те познавам, не ми пречиш. bouquet
п.с.
Нарицателно за малоумни брокери пресен пример 2 епизода вече на  предаванието по Нова понеделник от 21ч. Идеален дом Sunglasses




Как ми открадна думичките само Simple Smile
Все пак, който иска нека да си изполва брокер, спестява време и разправии, но нотариуса накрая върши цялата работа. Без 'брокер' може, но Без нотариус не може! Факт.

Последна редакция: сб, 11 фев 2017, 00:03 от Лорд Самързби

# 76
  • Мнения: 2 314
 
Има все още някоя и друга вратичка при жилищата. Имота на данъчна, а остатъка за ремонт и обзавеждане. Всичко си минава легално по банка.  Grinning
Ми ако купувачът не иска да се пише нищо над данъчната, защото не може да си докаже парите? Има и доста нотариуси, които изключват тази схема, защото си е очевадна измама без експертна оценка...
Банките, които са над 50% чрез ипотеката също отказват тази схема.

Не знам досега някой нотариус да е отказал сделка поради тази причина, а има и банки с които става.Като е читав кредитоискателя банките вече са много гъвкави за такива клиенти.
На нотариуса не му е  работа да обследва даден имот. Неговите задължения са:
Какви са задълженията на Нотариуса, когато изповядва сделка за прехвърляне на даден недвижим имот:

Проверява лицата по документи за самоличност и наличието на дееспособност. Предполага се, че всички пълнолетни, т.е. навършили 18-годишна възраст, са дееспособни. Лицата, които не са навършили 14 годишна възраст са малолетни и действат чрез своите родители, а ако нямат такива – чрез настойниците си. Лицата от 14 до 18 години са непълнолетни и действат със съгласието на своите родители или попечители, ако липсват родители. Поставените под пълно запрещение действат чрез своите настойници, а поставените под ограничено запрещение – със съгласието на своите попечители. В тези случаи се изисква и специално разрешение от Районния съд.
Нотариусът е длъжен да установи дали праводателят, прехвърлящ или учредяващ вещно право върху недвижимия имот, е собственик на имота, предмет на сделката и има ли той право, на база представените документи, за такова действие.
Нотариусът е длъжен да се убеди и в представителната власт на лицата, на които удостоверява волеизявленията. Страните по сделката могат да не се явяват лично, а чрез свои пълномощници. Пълномощното трябва да е с нотариална заверка на подписа на упълномощителя.
При сделка, която се отнася за собственост на Търговско дружество, се изисква представяне на дружеството от своя управител, изпълнителен директор или упълномощено лице. В този случай на Нотариуса се дава протокол от Общото събрание на съдружниците в дружеството с ограничена отговорност, или от Съвета на директорите в акционерните дружества.
След всички тези проверки Нотариусът прочита проекта на нотариалния акт на участващите в него лица. Непрочитането му води до неговата нищожност.
Нотариусът трябва да запита участващите в акта лица дали желаят и потвърждават записаните в него волеизявления. Одобрението се отбелязва. Ако няма одобрение, Нотариусът отказва съставянето на нотариалния акт.
Последва подписване на нотариалния акт от лицата, участващи в акта, и от Нотариуса, който последен поставя подписа си, с което проектът за нотариален акт става официален.
След подписване на нотариалния акт Нотариусът е длъжен да регистрира имота в собствения си регистър, да го подреди в съответния том, да образува нотариално дело и да впише имената на страните в азбучния указател.
Нотариусът представя нотариалния акт за вписване в регистрите на Службата по вписванията към съответния районен съд, който служебно регистрира имота в общината или съответната данъчна служба. Това трябва да направи и новият собственик.
ВАЖНО

Непрочитането от Нотариуса на проекта на нотариалния акт на участниците в акта лица води до нищожност на нотариалния акт.

Нотариусът по закон не проверява наличието на вписани вещни тежести върху имота (възбрани, искови молби, препродажби и др.), освен ако това не му бъде изрично възложено от страните.

Не е задължение на Нотариуса да регистрира сделката в общината и данъчната служба.
 КАКВА Е ОТГОВОРНОСТТА НА НОТАРИУСА

Нотариусът проверява прецизно изрядността на документите на имота преди да пристъпи към сделка.

В присъствието на Нотариуса страните по сделката удостоверяват с подписите си, както съгласието си за покупко-продажбата, така и достоверността на документите по оформянето на сделката.

ВАЖНО!

Нотариусът не носи отговорност за достоверността на предствените пред него документи.


Източник
http://www.1001line.com/kniga_222/%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%B0%D1%80 … %D1%83%D1%81.html

# 77
  • София
  • Мнения: 589
Благодаря ви момичета.
Да, сделката ще е с обзавеждане. Продавам го напълно обзаведен така че може да мине сделката на дан.оценка. Обаче, Ще си го изповядаме на реална цена, като ще предложа на купувача да си споделим разходите.
Разликата ще е около 3000лв, но не искам неприятности. Осигуряват ме на реална заплата, ако е рекъл господ дано скоро да стана собственик! Simple Smile

# 78
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Цитат
из пост на tomeva...Ако при равни условия насреща си имам частно лице представляващо се само и частно лице с брокер и моят клиент ми поиска мнението, ще препоръчам частното лице с брокер, особено ако е добър брокер. Да логично е, правиш евала на колегата брокер , поговорката в случая е "днес аз на теб утре ти на мен" Wink вие сте на пазара
Преди всичко целта ми е, стартирайки сделката тя да  безпроблемна, с най-малко напрежение и стрес, а това е по-възможно, ако са по-подготвени и разбиращи материята участниците в нея. В сделката има много психология, всеки и купувач и продавач е със своите страхове и хиляди въпроси и опасения. Стига ми да се грижа за моя си клиент. В момента купувам имот с мой клиент от частно лице, което само се представлява. От 1 седмица сме в сделка, подготвяме предварителния договор, ами той ми звъни всеки ден по 4-5 пъти, 3 пъти идва в офиса. Едно и също обяснявам по няколко пъти....въпреки, че има познат нотариус и се консултира с него, но явно като затвори телефона пак нещо го човърка и най-лесно звъни на мен, защото аз му обръщам внимание, но все пак не ми вярва на 100%, защото съм брокер на купувача. А му обръщам внимание и му помагам, за да постигна целта на моя си клиент.

 Хора знаете, че има нотариуси, при които всичко минава....Да не говорим, че изискуемите от закона документи, за да се впише сделката са едва половината, от това което е не е изискуемо, но  ДОБРЕ да се извади.  Продавачът декларира, че няма задължения към държавата,  за нотариуса това е достатъчно, но колко му е да излъже. И ако след 1 година сделката бъде развалена, кой губи... купувачът. Дела ли да води и какво ще му вземе... нищо.. Нотариусът няма да ти иска удостоверение за липса на изпълнителни дела от камарата на частните съдебни изпълнители/ и банките не го искат/ . И  ако докато чака купувачът /10-14 дни в София/  да излезе вписаната сделка му и да си вземе НА, се впише възбрана върху имота...Честито!
Нотариусът няма да ти проверява дали надлежно и правилно са изповядани предходни сделки с имота 10 години назад. А ако не са, ако има пропуски...една "запетая", може да направи НА нищожен, а ако предния нотариус е "пропуснал" да поиска някое удостоверение за наследници...ей така случайно, някой наследник го няма в сделката...

Давате десетки хиляди евра за имот, не пестете пари, за да направите сделката си сигурна. Колкото и да си мислите, че знаете, не знаете достатъчно. Има професионалисти в тази област обърнете се към тях и не търсете най-евтиния... знаете за приказката за евтиното и скъпото. Извинявайте, но ако един адвокат ми иска 200 лв. силно ще се притесня, дали съм намерила правилния човек....

Последна редакция: сб, 11 фев 2017, 08:06 от tomeva

# 79
  • Мнения: 9 225
tomeva

Моля те , спри се Peace и спри да стресираш в стремежа ти да набираш бъдещи клиенти от форума по този абсолютно подвеждащ хората начин, обяснявайки колко е сложно, а то не е !
В детайли няма да влизам защото темата е :
Пазарът на имоти и какво се случва реално !

[u]Темата, не се казва :"Как да се обадим на л.с. на tomeva , и да я наемем за брокер [/u]Stop
прави си сделките, разказвай интересни казуси, но недей да се опитваш да изкараш НОТАРИУСИТЕ мошенници, които си залагат името, за да изповядват проблемни имоти  и добре че са брокерите за да предпазят купувачите, моля те Stop

Нотариуса изисква и проверява истиността на всички документи и тежести по имота,преди да изповяда  сделката.
 

# 80
  • Русе
  • Мнения: 11 924

Нотариуса изисква и проверява истиността на всички документи и тежести по имота,преди да изповяда  сделката.
 
   Проверяат ли за непредставени права на наследници

# 81
  • София
  • Мнения: 3 715
За разлика от брокерските, адвокатските хонорари са определени в Наредба 1 за адвокатските възнаграждения и 200 лв. са си 200 лв. Peace

# 82
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
pinko, какво предлагаш да чета това
Цитат
Напротив точно това е! Всичко останало е работа на НОТАРИУСА той се подписва и носи отговорност за изрядноста на документите, той е този които казва и на Купувача и на Продавача , какви документи и откъде трябва да вземат, а някой ги вади и самият НОТАРИУС, и именно затова се плаща и нотариалната такса .
 и да си мълча ли....

# 83
  • Мнения: 3 228
Абсолютно съгласна с pinko. Брокерите според мен са абсолютно излишни на пазара на недвижими имоти. Изключвам случая, когато човек не му се занимава сам, а иска някой да свърши тази работа по търсенето на имот вместо него. Освен това хонорарите им са абсурдни, а голяма част наистина не знаят за какво са там и единствената им цел е да приберат комисионната. Нищо лично против брокерите в темата, всеки търси начин да се издържа. Но да се твърди, че едва ли не сделка без брокер е невъзможна, просто е несериозно. Има адвокати, които биха могли детайлно да проверят имота, има си и нотариуси, на които се плаща за това да си свършат работата. Все повече се радвам, че на пазара излизат повече частни лица и като продавачи, и като купувачи.

# 84
# 85
  • Мнения: 41 497

Опит не опит, както казват децата, защо не? Пък после - ако мине Joy

Пиян клиент чете сметката в ресторанта:
2 водки - 2.60
салата - 1.30
ако мине - 2.50
4 бири - 3.60
Вика келнера:
- Какво е това "ако мине"?
- Е, не мина...


Иначе не се виждат никакви снимки от където можем само да гадаем за ремонта. Може па някой да е вложил страшно много пари в супер кухня, баня и мебели Sunglasses  Останалото е наред - среден етаж, южно изложение, парно, асансьор, до метро...

# 86
  • Бургас
  • Мнения: 1 095
Пред подписване на предварителен договор сме. Имаме съмнение, че квадратурата по скици не отговаря на реалната. Звучи нелепо, но пратих мои познати, които търсят също апартамент,  да идат в същата сграда да видят друг свободен. Жената (гледала много апартаменти по принцип ) е изумена,  това не можело да е чистата площ по скици.
Става въпрос за сграда на акт 15, с известен строител, по БДС апартаментите.
Утре ще идем с ролетка Simple Smile Възможно ли е? Разбирам, че мерят от външни стени...

# 87
  • Мнения: 41 497
Пред подписване на предварителен договор сме. Имаме съмнение, че квадратурата по скици не отговаря на реалната. Звучи нелепо, но пратих мои познати, които търсят също апартамент,  да идат в същата сграда да видят друг свободен. Жената (гледала много апартаменти по принцип ) е изумена,  това не можело да е чистата площ по скици.
Става въпрос за сграда на акт 15, с известен строител, по БДС апартаментите.
Утре ще идем с ролетка Simple Smile Възможно ли е? Разбирам, че мерят от външни стени...

По днешните стандарти никой не ти дава чиста площ, дава се застроена площ:

Застроената площ на имот е площта, ограничена от ограждащите стени на съседните обекти. Ако външните стени са с отвори /прозорци, балкони/ в ЗП влиза цялата дебелина на стената. Ако външните стени нямат отвори в ЗП влиза ½ от дебелината им. След 1991 г. е приета Наредба, че в застроената площ на жилището влиза цялата площ на балкони, лоджии, тераси.

Може да ти се струва, че не е кой знае какво тази половин или цяла стена, но си е бая цифра, колкото за една стая почти. Моят апартамент например се води със застроена площ от 90 квадрата, а реалната чиста площ му е 79 квадрата. Виждаш, че това са 11 квадрата разлика. Нормално е да си си представяла нещо по-голямо Grinning

# 88
  • София
  • Мнения: 16 124
tomeva

Моля те , спри се Peace и спри да стресираш в стремежа ти да набираш бъдещи клиенти от форума
 
За съжаление ще се запиша в темата с подкрепа на горното мнение.
Имам си доверен брокер, не правя нищо без нея.
Но тук не се намеква, натвърдва се.
Не е това начина

# 89
  • София
  • Мнения: 4 192
От мен пък Томева има подкрепа. Дава реална информация за обстановката, предупреждава за подводни камъни в морето от сделки. Тези, които я плюят, си плюят по брокерите по принцип. Разбирам го, не им се плаща 3% комисионна, няколко хиляди евро.
Но реално погледнато хората, които се похвалиха със сделки тук, не плюят по брокерите, повече плюят тези, които си говорят за нещата по принцип  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт