Екопътеки и всякакви приятни разходки

  • 121 879
  • 1 170
  •   1
Отговори
# 825
  • Варна
  • Мнения: 1 595
Има достъп до пътеката, само са поставили съобщения да се сигнализира, ако някой забележи трупове на диви прасета или види живи, които изглеждат странно. Това беше така към 20.08.

# 826
  • Мнения: 11 890
Скромно се хваля с изкачване на вр. Чумерна, много красиво и приятно преживяване. В хижата преди върха имаше уникална супа от манатарки, но аз се престраших само лъжица да хапна.

# 827
  • София
  • Мнения: 3 109
Ако ходите до Котел и Жеравна, препоръчвам разходка до водопада Синия вир. Намира се до село Медвен, на 14 км от Котел. Карате по главната улица на селото и следите за табелки към Еко-комплекс "Синия вир". На излизане от селото можете да продължите с кола до паркинга на комплекса, но пътят е с много дупки, дребни камъни и разхвърлян чакъл, преценете дали автомобилът ви ще се справи. Ние оставихме колата на края на селото и продължихме пеша. Оттам до водопада ходенето е около 45 минути, а от паркинга на комплекса - 15-20 мин. Върви се все покрай рекичката, която трябва да ви е отдясно. Водопадът е малък, около 4 метра, но чудно красив и образува малък вир, заобиколен от високи скали. Гледката си заслужава!

Маршрутът е лек, равен, с две съвсем малки изкачвания, подходящ за неопитни планинари. Все пак е добре да сте със затворени леки обувки/маратонки ( аз бях със сандали и тук-там малко се затрудних Simple Smile) . Препоръчвам също да си покриете устата с лек шал и да имате под ръка кърпа или нещо друго, подходящо за отмахване на изключително досадните мушици. Ние бяхме в края на август, може би в по-хладно време с малко повече ветрец няма да са толкова много.


Медвенската река, която захранва водопада.

# 828
  • Мнения: 1 986
Почивните дни ходихме до Кадемлийското пръскало...с колелата. Голяма грешка. Пътят е само за занимаващи се с планинско колоездене - специални колела и оборудване. За джипове няма проблем. Водопадът е красив, наоколо е неописуемо, вървенето също е доста.


Ако сте в района на с.Студен кладенец, може да се отбиете на Шейтан дере - намира се близо до язовирната стена. Приятно място, близо до пътя.

# 829
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 312
Скромно се хваля с изкачване на вр. Чумерна, много красиво и приятно преживяване. В хижата преди върха имаше уникална супа от манатарки, но аз се престраших само лъжица да хапна.


От доста време искам да отидем там. Би ли споделила от къде тръгнахте, до самата хижа с кола ли бяхте? Знам, че има пътека от Мийковци, ако сте минали по нея - колко е дълга, има ли маркировка? Подходящо ли е за деца? Какво е състоянието на хижата?

# 830
  • Мнения: 11 890
За Чумерна-първо споделям, че благодарение на bubalesa имах пълна и точна информация.
Ние нямахме амбициозни планове, затова максимално съкратихме вървенето. Тръгнохме с автомобил от Елена, като време не помня колко пътувахме, но не много. Пътят до табелата Чумерна е добре, после беше някакво не много приятно приключение, въпреки че сме с добър и проходим автомобил. На връщане стана още по-интересно, като пред колата се появиха и стадо крави.
Пред хижата има огромна поляна. Вътре е много прилично, като за хижа, но децата-на 14 г малко стреснато гледаха отначало. Столовата може да се ползва за собствена храна. Ние си носехме, но си поръчахме боб чорба и супа от пресни манатарки.
До върха пътят е лесен и приятен. Най-много 30 мин за нетренираните. Ветровито е, вкл при жега в Елена.

Преди много години, всъщност преди детето бяхме отседнали в Мийковци и един ден решихме да ходим до върха. Пътят край реката е много красив и живописен. Но се оказа, че мъжът ми е с температура и вирус някакъв и се върнахме след около 40 мин разходка
Сега, години по-късно се качихме на върха
За билкарите-по пътя имаше свеж бял равнец и жълт кантарион. Ако решите да берете, не забравяйте ножичка, за да не изкоренявате билките.

Последна редакция: сб, 14 сеп 2019, 07:19 от Светкавица

# 831
  • Мнения: 9 474
За съжаление до другото лято няма да има с какво да се включа. Както казах имах планове за Мальовица вчера и за Вихрен на 22-ри, но отново разкъсах колянни връзки и оставам на легло. За сметка на това ще събирам впечатления и ще удължа списъка за другото лято, благодарение на темата.

Много приятни места да посетите и много върхове да изкачите! Heart

# 832
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 312
Светкавица, благодаря за подробната информация и снимките Simple Smile Ако има мами, които са стигали до Чумерна пеша от Мийковци, моля да се включат Simple Smile

# 833
  • 1st floor
  • Мнения: 9 096
Вчера бяхме в Рила и направихме ЦПШ Мальовица-Йончево езеро, Страшното  и надолу по гадната пътечка към х.Мальовица. Гадна е само в участъка точно над хижата. Иначе има още две прекрасни езера, които не знам как се казват и хиляди страхотни гледки! Този път бяхме значитено по-бързи и минахме всичко за шест часа без почивките, иначе си отделете повече, ако ходите по-бавно. Страшното езеро ми е едно от най-любимите езера.  Heart Eyes Точно преди езерото има едни по-стъмен каменист участък. Не е нещо мега страшно, но трябва да се внимава и да се следи много точно маркировката. Качвала съм малки деца от там - десетина годишни. Както и хора, които за първи път стъпват във високите части на планината, на за тях си беше изморително.

Последна редакция: нд, 15 сеп 2019, 18:58 от НеПоКоРнА

# 834
  • Мнения: 22
Здравейте, ако може едно въпрос че. Искаме да посетим Белица но излизат две екопътека Белица Пещерата и Белица Кръстова гора. И почти няма информация за дължина на маршрута от къде се тръгва как се връща. Ако някой е ходил, моля да сподели. Благодаря.

# 835
  • Мнения: 19 289
Бела Донна, бързо възстановяване и другото лято да сбъднеш всички планове!

Според вас много ли е амбициозно да се тръгне с кола от София рано сутринта за качване на в. Вихрен? Дава ми го около 2ч30м до хижа Вихрен. Тръгване в 9.30-10 от хижата дали е много късно? Времето не е много хубаво, но не го дава да вали.

Аз съм си набелязала маршрута на Непокорна за тази седмица, но сега изскочи това предложение и малко се изкушавам.

# 836
  • Мнения: 1 447
Бела Донна, бързо възстановяване и другото лято да сбъднеш всички планове!

Според вас много ли е амбициозно да се тръгне с кола от София рано сутринта за качване на в. Вихрен? Дава ми го около 2ч30м до хижа Вихрен. Тръгване в 9.30-10 от хижата дали е много късно? Времето не е много хубаво, но не го дава да вали.

Аз съм си набелязала маршрута на Непокорна за тази седмица, но сега изскочи това предложение и малко се изкушавам.

Това сме го правили с приятели преди 4-5г ( в края на август Simple Smile ). Тръгнагме 6 и 30 или 7 от София, с кола до хижата и оттам нагоре. Даже на отиване се качихме през Казаните, през Кутело през Кончето, после по северния ръб, горе почивка и слизане по южния. Имай в предвид, че бяхме голяма група, никой не ходи редовно по планините и не беше непосилно за никой. Даже към 17-18 вечеряхме в Благоевград и се прибрахме Simple Smile

# 837
  • 1st floor
  • Мнения: 9 096
Винаги сме ходили на Вихрен за един ден от София. Но гледаме 9 да сме там. Предпочитам да имам аванс в светлата част на деня.

# 838
  • София
  • Мнения: 4 547
И ние сме тръгвали в 9:30 от хижата. В 18 вече хапвахме пак там. Не сме бързали при катеренето и слизането.

# 839
  • Мнения: 19 289
Благодаря ви много за отговорите! Отказах се все пак, защото аз трябваше да карам и в двете посоки.
Направихме разходката на Непокорна и останахме много доволни. Към края преди хижата не знам маршрута ли изгубихме, но минахме през тунел от клекове, а други хора излязоха от друго място.

Другата събота пак го дава хубаво време и почвам отсега да се чудя пак за нещо в Рила, че е най-удобно.

Общи условия

Активация на акаунт