ЕНДОМЕТРИОЗА - ТЕМА 12

  • 68 130
  • 748
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 299
Аз мисля, че все пак целта тук е да си помагаме, не да се упрекваме.
Правенето на дете е огромна стъпка, която променя живота ти, но при болест като ендометриозата просто друг избор на лечение няма, освен 6 месеца инжекции и след това така или иначе пак бебе. Така че Веси, аз не виждам особена алтернатива, освен да си стоя и да рискувам да ми се появят пак някакви кисти. Разбирам да бях на 20 или да нямам приятел, но при положение, че съм на 27 и искам деца, мисля, че сега е момента.

# 541
  • София
  • Мнения: 8 131
Никъде никого не упреквам. Споделям своята гледна точка.
И продължавам да твърдя, че ендометриозата не може да е причина една жена да стане майка. Трябва да има много други фактори налице.  Това по принцип. Не конкретно за твоя случай. Успех!

# 542
  • Мнения: 1 131
Хей, дами, нека всеки преценя какво да прави. Радвам се, че има място като това, в което можем да си говорим спокойно и да бъдем наистина себе си. Благодаря.
Истината е, че при аз съм пред същата дилема, но всяка трябва да оцени обстоятелставата около себе си.
Успех на всички Simple Smile

# 543
  • Мнения: 299
Ая, писала съм ти вече 2 лични съобщения, моля те провери си пощата Simple Smile
Успех на всички дами с борбата с ендометриозата.

# 544
  • Мнения: 631
Да, всяка болежка е знак да променим, да коригираме нещо, да преоценим ситуацията; повод за размисъл; да намерим верния път.....Има една книга "Болестта като път"- интересна философия.
Стискам палци  за намеране на свой път за справяне с ендото на всяка от нас  Hug

# 545
  • София
  • Мнения: 3 271
Момичета,
Съгласна съм с Весето, че ЕМ не трябва да е причина да забременее и роди една жена. Освен ако не иска деца вече.
Освен това не се заблуждавайте, че бременността гарантирано ще предитврати рецидив. Гаранция няма. Болестта често се връща, дори и след лечение със Золадекс и после бременност. Истината е, че колкото по-дълго няма цикъл след операция, толкова е по-трудно да се върне ЕМ. Наистина най-добрия вариант е веднага забременяване след операция и после кърмене за да може да се гарантира поне 12 месеца без цикъл.
При мен се получи така: операция - спиране на цикъла за 11 месеца (трудно ми се възстанови цикъла 1 предизвиках го с хапчета) и после забременяване 3 месеца по-късно - 9 месеца без цикъл и накрая кърмене и 7 месеца без цикъл - общо 27 месеца без цикъл с прекъсване от 3 цикъла. Надявам се тази гад да е изчезнала завинаги. Истината е, че сега все едно нямам цикъл - няма болки, няма дълго кървене. Не съм изпила и едно хапче откакто ми дойде. Дано така да продължи.

# 546
  • Мнения: 2 571
Дано да си остане така , Магнолиа 🍀

При мен болките в оперирания  Я продължават 🤔  Около Ову когато е в този Я добре . Обаче когато е на здравия Я пак имам леки болки.
Този месец не знам дали е имало О (не усетих , спрях тестове и мерене на БТ) обаче няколко дни след предполагаемата такава ....пак болки в оперирания Я . Последно ходих на преглед юни/юли ....всичко беше наред .... да се притеснявам ли 🤔

# 547
  • София
  • Мнения: 8 131
Не е невъзможно болките да са просто от овулацията. При мен е така.

# 548
  • Мнения: 7
Здравейте, на 35 години съм с ендометриоза и операция преди 3 години. Засегнати бяха и двата ми яйчника с кисти от около 3 см Всичко  беше изчиствно и преминах през лечение със Золадекс 6 месеца . След това бях известно време на противозачатъчни , но ги спрях за около половин г. заради напълняване. После взимах друг препарат още една година. Между временно ми установиха и намален резерв амх 0.66 и fsh около 16. Нямах партньор и реших да не прибягвам веднага към бременност. Сега около година по/късно все още нямам партньор, но се реших на донорство, защото проекто баща така и не се появи. Но изследванията ми са се влошили още повече amh0,47 и fsh 21. Има ли някоя от вас дами, успяла да забременее при подобни резултати? Освен това чакам час в Надежда от около месец и ще загубя още време тамчака се между 2-3 м А час и поне 4-5 за първичен преглед.  Бях на консултация и при доктор Димитрова във Вита , тя ме праща на цветна снимка  в Надежда ама там ми отказаха да я направят без да са дали час. Отделно при прегледите постоянно ту виждат нови ендометриоми, ту изчезват някъде. Операторът ми д-р Нецов ме праща на трето място при д/р Лазаров. Често казано в момента не знам какво да правя, само губя време в консултации. Моля ви ако някой има подобен опит да го сподели и ако можете да ми препоръчате клиника. Осввн това някой има ли опит с бременност с донорски материал? Знам че има жени , които се решават и на подобна стъпка , макар и малко. Благодаря

# 549
  • Мнения: 290
Здравей, аз скоро кандидатствах с диагноза ЕМ. Тръбите не са засегнати. Даже в епикризата не пише степен, а само ендо киста. Имам лечение със Золадекс за 6 месеца, но за фонда сме само с женски фактор. Между другото в друга клиника ми казаха,че трябва тръбите да са засегнати. Затова търси и питай, намери си твоята клиника и успех от мен
Здравей,
благодаря за отговора! Одобрени ли сте от фонда? Приложихте ли хистологията от операцията? Разпитвам, т.к. в другата тема, в която бях задала този въпрос, някой каза, че са я искали... Успех и на теб!!!

# 550
  • Мнения: 263
При мен резултата от хистологията е записан в епикризата. Освен епикриза приложих протокол от Золадекс, fsh,  спермограма не по стара от една година и декларации по образец. Аз скоро подадох и все още сме на опашката на дългото чакане.

# 551
  • София
  • Мнения: 3 271
Здравейте, на 35 години съм с ендометриоза и операция преди 3 години. Засегнати бяха и двата ми яйчника с кисти от около 3 см Всичко  беше изчиствно и преминах през лечение със Золадекс 6 месеца . След това бях известно време на противозачатъчни , но ги спрях за около половин г. заради напълняване. После взимах друг препарат още една година. Между временно ми установиха и намален резерв амх 0.66 и fsh около 16. Нямах партньор и реших да не прибягвам веднага към бременност. Сега около година по/късно все още нямам партньор, но се реших на донорство, защото проекто баща така и не се появи. Но изследванията ми са се влошили още повече amh0,47 и fsh 21. Има ли някоя от вас дами, успяла да забременее при подобни резултати? Освен това чакам час в Надежда от около месец и ще загубя още време тамчака се между 2-3 м А час и поне 4-5 за първичен преглед.  Бях на консултация и при доктор Димитрова във Вита , тя ме праща на цветна снимка  в Надежда ама там ми отказаха да я направят без да са дали час. Отделно при прегледите постоянно ту виждат нови ендометриоми, ту изчезват някъде. Операторът ми д-р Нецов ме праща на трето място при д/р Лазаров. Често казано в момента не знам какво да правя, само губя време в консултации. Моля ви ако някой има подобен опит да го сподели и ако можете да ми препоръчате клиника. Осввн това някой има ли опит с бременност с донорски материал? Знам че има жени , които се решават и на подобна стъпка , макар и малко. Благодаря

Моя съвет е да чакаш Надежда. С тези резултати не е невъзможно забременяване, но е нужно добра лаболатория за оплождането, както и добър лекър за определяне та протокола.
Отделно от това те съветвам да си запишеш час при доктор Еленчев в Надежда. Специалист по операции на ЕМ  - той беше един от моите оператори на коремната ми операция. Час ще ти запишат за след седмица - до 10 дни. Да ти даде мнение за ЕМ. А за другото си чакай час. Късмет ти пожелавам.

П.П. А относно забременяване с донорски сперматозоиди - само Надежда е мястото.

# 552
  • Мнения: 1 346
    Live_love, аз също имам някаква чувствителност в оперирания яйчник в някои месеци, но си функционира нормално, дано притесненията са ти неоснователни.
    Аз не знам доколко съм права, но само споделям моя опит, че би било хубаво да се правят, ако не едновременно лапаро и хистероскопия при наличие на ендометриоза, то поне да се направят една след друга преди каквито и да е било АРТ процедури.
    На мен ми махнаха полип, от ендометриозен вид, преди дни, хистероскопия направих по мое желание, и това след два неуспешни инвитро опита, а лапароскопията беше първа. Други детайли съм споделяла в темата за инвитро на 40+, видно от годините причините при мен са доста, но считам, че  е добре да се направят и двете неща в самото начало, защото явно че при ехографа не се вижда всичко.
  

# 553
  • Мнения: 2 571
Благодаря ти, че сподели 🤗

Тези полипи не бяха ли установени преди двете процедури? Въпреки тях ли решиха , че ща правят опитите 🤔

На мен никой не ми е говорил за хистеро, обаче аз съм с 2ве миомни възелчета (вече 1) единия е отстранен при лапарото, о другия оставен защото док имаше съмнинение , че са ЕМ възли (след хистологията се оказа миомен,но другия си е там .. близо до шийката и си мисля , че тази гад запушва пътя на сперматозоидите и затова нямаме успех от април насам , може би и всичко е в моята глава 🤔друг док ми каза , че не бил проблем за преминаването им ...тъй като Ц минава и ЦС е правена )  Мисля да отида да ме погледнат ако не този месец, то следващия.

Дива,  подготвяш ли се за друг опит?
Желая ти много късмет 🍀🍀🍀

# 554
  • Мнения: 1 346
Live_love, не, не беше видян полипа нито преди, нито по време, нито на цветната снимка, нито пък съм имала някакви кървения, които да ме навеждат на мисълта.

За следващ опит ще трябва да събираме доп.финанси.

Благодаря за хубавото пожелание, успех и на теб, дано при вас нещата се случат по ест.път  Hug

Общи условия

Активация на акаунт