Напускане на работа и отпуска

  • 9 116
  • 70
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 63
Да, стига да споделиш защо. Иначе - нормативната уредба по този въпрос не е безкрайна. Можеш да си поровиш.
Очертава ми се възможност за смяна на работата и искам да съм наясно по въпроса. В Наредбата за работното време, почивките и отпуските намирам само това:

Чл. 33. (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато работник и служител с придобито право на отпуск премине на работа в друго предприятие, за календарната година на постъпването той ползува платен годишен отпуск пропорционално на прослужените месеци в това предприятие.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато след ползуване на платения годишен отпуск в пълен размер трудовото правоотношение се прекрати в същата календарна година, работникът и служителят не дължат обезщетение на предприятието за частта от отпуската, за която не са отработили съответното време. До края на същата календарна година работникът и служителят нямат право да ползуват платен годишен отпуск освен ако за новата работа се предвижда отпуск в по-голям размер.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)

Къде мога да прочета обясненото от теб?

Последна редакция: ср, 29 мар 2017, 00:09 от magariinka

# 31
  • Мнения: 9 050
За съжаление, по-скоро ми се струва, че въпросът ти е от работодателска гледна точка. Ако започваше нова работа, щеше просто да питаш новия работодател какво ще ти начисли и толкова.
Не искам да съм неуслужлива, но ако съм права и просто искаш да начисли на някого по-малко отпуск, това си е в реда на нещата. Но ровенето си е твое задължение, за което ще си получиш и възнаграждението съответно.
Успех!

# 32
  • Мнения: 63
Не знам как стигна до горния извод.
Именно защото, ако новият ми работодател прилага това
Ако на първата работа си използвал повече от пропорционално полагаемите ти дни, на следващата имаш право само на останалите до 20 (освен ако новата фирма не дава повече дни отпуск).
ще бъда ощетена, затова питам.
Това, което цитирах от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, според мен означава, че ако не съм си използвала цялата полагаема отпуска на старото работно място, на новото трябва да ми начислят пропорционално до края на годината.
Да приемем, че до края на март съм ползвала 10 дни. От април започвам на ново място. Според теб на новото място до края на годината ми се полагат 10 дни. А според мен 15 дни. И на двете места годишният отпуск е 20 дни.
Май твоята гледна точка е работодателската.
Ако това в цитата е регламентирано някъде, наистина бих искала да го прочета и да не навлизам в излишни спорове, ако възможността за нова работа се осъществи.

# 33
  • Мнения: 9 050
Ощетена? Че при 20 дни годишен отпуск, няма да ти се получи да ползваш 25? Ако останеш на старата си работа, ще имаш право на 10 дни. Но на новата трябва да ти начислят 15, иначе те ощетяват....По твоята логика, ти на старата работа и 19 дни да беше ползвала, пак на новата ще искаш още 15 дни, защото 19 не са 20....
Забрави! Ако си толкова амбицирана да го прочетеш черно на бяло, намери си коментарите на Мръчков. Те ще те насочат. Аз наистина не бих подпомагала подобно поведение по никой начин. Винаги помагам на ощетени от работодателите си потребителки да защитят правата си. Но не и когато искат повече, отколкото им се полага.

# 34
  • Мнения: 4 712
Всъщност, тези дни не би ли трябвало да ги удържи работодателят?

И съответно, ако си използвала по-малко и няма да използваш полагащите ти се дни, да ти ги изплати?

При мен така се получи, бях използвала по-малко и ми ги изплатиха, като ми дадоха и документ, че и се полага още един, който ще ми бъде изплатен.

В конкретния случай, ощетен би бил работодателят.

# 35
  • Мнения: 9 050
Не. Когато ползваш по-малко, ти се изплаща обезщетение за неизползван отпуск. Но ако ползваш повече, не може да ти ги удържат. За сметка на разрешилия ги работодател си остават. Все пак, той е можел да не ги разреши. Wink

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 14 826
При по-малко ползвани спрямо колкото пропорционално се падат, разликата се изплаща. При повече - работникът не връща парите, но разликата не се ползва при новия работодател. Не го пише изрично, но идеята се извлича от написаното. Тоест ако на новото място се полагат също 20 дни, а питащата до април е ползвала 10, ще ползва още 10 за тази година. В това няма съмнение в практиката и теорията.
Ако на новото място се полагат 25 дни (което е рядкост извън бюджета) и до април е ползвала 10, а на новото място постъпи от 1 май, би трябвало според мен на новото място да ползва още 13 дни, тоест 10 + пропорционално на разликата от 5 в повече ( 5 : 12 х 8 ). Може и да греша, но според мен - толкова.

# 37
  • Мнения: 4 712
Хм, интересно. Не знаех за това.

Благодаря за информацията Simple Smile

# 38
  • Мнения: 63
Магдена, благодаря. Има логика, в това което си написала и явно така се процедира на практика почти навсякъде.
Нищо лично, благодаря и на теб. За мен нормативна уредба са Законите. И да, ако се абстрахираш от това кое светило, какво е казало и каква е общоприетата практика, ще видиш, че в описания хипотетичен случай работника има право да поиска 15 дни отпуск. Май има пропуск в закона. А не трябва ли закона да се прилага така както е написан?

# 39
  • Мнения: 9 050
Законът не може изрично да обхване всички възможни случаи, които могат да възникнат в практиката. Той задава рамката, насоката и духа на регламента. Оттам нататък, има различни способи за неговото прилагане. Има правилници, има съдебна практика, има тълкувания (разширително тълкуване например). Има и коментари. Както от практици, така и от законодателните органи. Не можеш да "се абстрахираш" от тях, защото те СА част от нормативната уредба. "Аз признавам само законите" е несериозно. Как шофираш тогава?

Това, че конкретен казус не е изрично описан в закона, не означава, че в закона има пропуск.

Служителят може и 50 дни да си поиска. Но по право му се полагат 10. КТ казва, че на година ти се полагат 20 дни, освен ако работодателят не реши да ти даде повече. Ти си ползвала вече 10. Остават ти 10. Това е общото положение, валидно за всяка ситуация. Кое точно е пропуснато?

Последна редакция: пт, 31 мар 2017, 07:37 от Нищо лично

# 40
  • Мнения: 38
Здравейте отново! Подадох предизвестие за напускане и имам 13 дни неизползван отпуск. Могат ли да ме принудят да си го взема насила, защото предпочитам да ми го изплатят и да стоя до края на предизвестието.

# 41
  • бургас
  • Мнения: 75
Здрaвейте!ММ беше нa борсaтa 5 месецa.Нaмери си рaботa и рaботи по трудов договор 1 месец.Искa дa нaпускa без предизвестие,a шефa му искa едномесечно предизвестие.Зaплaтaтa си я взе,и кaзa че не може дa рaботи повече тaм.Сегa му кaзвaт,че дължи половин зaплaтa.Вярно ли е?

# 42
  • Мнения: 9 050
Здрaвейте!ММ беше нa борсaтa 5 месецa.Нaмери си рaботa и рaботи по трудов договор 1 месец.Искa дa нaпускa без предизвестие,a шефa му искa едномесечно предизвестие.Зaплaтaтa си я взе,и кaзa че не може дa рaботи повече тaм.Сегa му кaзвaт,че дължи половин зaплaтa.Вярно ли е?
Възможно е, да. Ако не си отработи предизвестието, трябва да го заплати.

# 43
  • Мнения: 5
Здравейте. Мога ли след връщането си  от майчинство веднага да взема отпуска или е нужно някакво време , в което да работя преди да ми я отпуснат( имам натрупана доста)? Предварително благодаря!

# 44
  • Мнения: 9 050
Здравейте. Мога ли след връщането си  от майчинство веднага да взема отпуска или е нужно някакво време , в което да работя преди да ми я отпуснат( имам натрупана доста)? Предварително благодаря!
Можете, ако Ви разрешат. Говорете с работодателя. По принцип, натрупаната по време на майчинството, трябва да я използвате в рамките на тази календарна година. Има фирми, в които даже настояват майките първо да си изчистят старите отпуски и тогава да се връщат на работа.

Общи условия

Активация на акаунт