Напускане на работа и отпуска

  • 9 114
  • 70
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5
Благодаря  bouquet

# 46
  • Мнения: 48
Здравейте аз искам да попитам имам от 2015та година 5 дни отпуск, имам от 2016та 10 дни и нали от 2017 та 20.
Сега си пуснах отпуск 5 дни от 2017та, защото ми казаха, че от 2017та 10 и тези от 2015 ще изгорят. Искам да попитам за давността на дните колко е. И от коя година е най- добре да си вземам отпуск, защото ми се струва че нещо не си е по реда

# 47
  • Мнения: 9 050
Две години е давността. Правилно са ти казали. Тези от 2015-та трябва да ги ползваш през тази година.

# 48
  • Мнения: 6 015
Как ще имаш от 2015 останали 5 дни и от 2016 10? Ако не сте се уговорили с работодателя да ти ги плати, при молба за платен отпуск не се ли ликвидират първо старите?

# 49
  • Мнения: 9 050
Не. Можеш да си избираш за коя година да ползваш отпуск. А неизползван отпуск не може да се заплаща, освен при прекратяване на договора.

# 50
  • Мнения: 10 669
А каква е логиката да не се изчистват пъро старите отпуски  newsm78

# 51
  • Мнения: 9 050
Много неща може да са причина за такова решение. Например, от текущата година можеш да прехвърлиш половината. Т.е. 10 дни задължително трябва да ги ползваш през тази година. Ако не си сигурен как ще протече годината откъм почивки,може да пожелаеш първо да използваш тези 10 дни, а после да чистиш старите.
Освен това, старите отпуски, от един момент нататък могат да се ползват и без разрешение на работодателя. Някои служители предпочитат да си пазят такива.
И още, и още. Има си логика и това са се чистят, и в това да не се чистят.

# 52
  • Мнения: 6 015
Благодаря за разясняването, не го знаех Peace

# 53
  • Мнения: 48
Да аз 2015 нямаше как да изляза в отпуск, защото нямах стаж и те се натрупаха с тези на 2016та година. Станаха 30 дни отпуск, аз използвах 10 за 2016та, защото знам че от всяка година можеш да прехвърляш 10 дни. И затова ги чистя от 2015та и 2017та година

# 54
  • София
  • Мнения: 66
Здравейте!

Да използвам темата за следния въпрос - при напускане на работа има останали неизползвани дни от 2016, и ще се изплатят пропорционално дни от 2017 за 5 месеца примерно. Има промяна на заплатата през това време - как ще се изчисли среднодневното възнаграждение, при изплащане на тези дни? И ако има за 5 месеца 10,5 дни - точно ли се изчисляват, или се закръглява?

# 55
  • Мнения: 9 050
Има няколко начина за изчисляване на обезщетението. Не може да знаем кой от тях ползват при вас. При всички случаи, базата е заплатата към месеца на прекратяването.
Дните се закръгляват, но трудно ще са 10,5. По колко дни ти се полагат на година? И не по-малко важно е, ако ти се полагат допълнителни към 20-те дни, какъв е техният статут? Може и да не влизат в обезщетението.

# 56
  • София
  • Мнения: 66
Има няколко начина за изчисляване на обезщетението. Не може да знаем кой от тях ползват при вас. При всички случаи, базата е заплатата към месеца на прекратяването.
Дните се закръгляват, но трудно ще са 10,5. По колко дни ти се полагат на година? И не по-малко важно е, ако ти се полагат допълнителни към 20-те дни, какъв е техният статут? Може и да не влизат в обезщетението.

Благодаря! Дните 10,5 съм ги дала само примерно, а като се закръгляват, на 11 ли се приравняват?

# 57
  • Мнения: 9 050
Зависи колко са. Както казах,не може да са 10,5.
При 20 дни годишно, дните са:
За един месец - 1.66, за два - 3.33 и т.н. Няма такъв брой месеци, за които да се получава точно половин ден.

# 58
  • Мнения: 6
Здравейте,

Имам две породени дечица.09.2014 излизам в майчинство и 07.2017 го прекъснам,преди навършване на 2г на малкото.Започнах да чистя натрупана отпуска (така се процедира в конкретния случай).В последствие,докато бях все още в платен отпуск излезе нова,професионална възможност за мен и подадох молба за напускане.На 03.09 то изтича.Реално ми остават 7 дни от 2016.Имате ли представа,колко дни ми се полагат за 2017 и следват ли да ми бъдат изплатени?Варианта с прехвърляне към новия работодател възможен ли е?Ако,да то не е ли в негов ущърб?Не искам като нов човек във фирмата да си създам дразги Sad Мога ли да настоявам да ми бъдат изплатени от настоящият ми работодател?

Извинете ме,ако не съм обяснила добре ситуацията,но вече тотално се оплетох :/

Благодаря на всилки отзовали се 🌹

# 59
  • София
  • Мнения: 9 517
Неизползваният отпуск ще ти бъде изплатен от стария работодател - съответно 7 дни за 2016 + 13 за 2017 г. Няма вариант за прехвърляне към новия работодател.
При новия работодател ще имаш право на 7 дни за 2017 г. /ако правилно ги изчислявам/.

Общи условия

Активация на акаунт