15-минутни ястия - идеи и рецепти - 2

  • 185 090
  • 753
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 4 859
За довечера съм решила да правя запеканка с картофи, броколи, бекон,сметана.
Отдавна не съм правила и ми се губи времето, за което бих се справила, а и забравих да сваря картофите предварително.
Мислите ли, че ще успеят дас е сварят картофите, ако са нарязани на по-дребно, за около 10 мин и след това да запека за още 10?
или ще отнеме повече...?
Самата запеканка за около 20 мин.трябва да се изпече.
За картофите на дребно нарязани и в подсолена вода,ще се сварят по-бързо.
Сложи ги в гореща вряща вода-от кана ако имаш.
Друг вариант за картофите-микровълнова.
Стават много бързо.Цели,необелени,надупчени с вилица.

# 436
  • Мнения: 678
Благодаря много!
за картофите: Нямам микровълнова, но ще опитам в гореща вода от каната и нарязани на дребно.
е, явно няма да се размина с 30 мин готвене, което пак не е толкова зле Simple Smile. За друг път ще знам да си сварявам картофите предварително Simple Smile

# 437
  • Мнения: 22 036
Уиш, за пърхутки е рано. Те стават юли месец и можеш спокойно да береш от чист район. Трябва да са големи, по-големи от топка за тенис. Иначе съм купувала от един гъбар от пазара на Красно Село и бяха много хубави.

# 438
  • София
  • Мнения: 1 832
За довечера съм решила да правя запеканка с картофи, броколи, бекон,сметана.
Отдавна не съм правила и ми се губи времето, за което бих се справила, а и забравих да сваря картофите предварително.
Мислите ли, че ще успеят дас е сварят картофите, ако са нарязани на по-дребно, за около 10 мин и след това да запека за още 10?
или ще отнеме повече...?
10 минути за сваряване ми се виждат малко, дори и с вряла вода от кана да ги залееш, но не пречи да опиташ и да споделиш иначе за запичането мисля, че е добре времето, ако ги сложиш в загряна фурна, даже може и за по-малко от 10 мин.

# 439
  • Мнения: 4 859
Я да напиша днешния ми бърз обяд
кайма с крутони по турски
Няколко филии хляб се нарязват на малки кубчета,объркват се с олио/зехтин и сол и се разстилат на един ред върху хартия за печене.Пекат се в загрята фурна на 200°.През това време в мазнина се запържва телешка кайма,докато стане на трохи.Сипват се лъжица-две доматено пюре,червен и черен пипер,кимион,сол.Изключва се котлона.В цедено кисело мляко или кисело мляко+малко заквасена сметана се слагат няколко счукани скилидки чесън.Разпределя се в чиния,отгоре се изсипва каймата и отстрани се прави венче от крутоните.
Бързо и вкусно,но трябва да се яде топло.
Пропорции не давам,аз си направих за едно хапване.
По идея на Geri.

# 440
  • Мнения: 3 743
Сварени картофи на керамичен котлон могат да станат за около 15-20 мин, дори и цели. Аз така ги правя. Слагам картофите, покрити с 1 пръст вода в тенджера с капак на най-силно ниво на котлона. След завиране, оставям още 10-15 мин и изключвам. Зависи, каква степен на свареност ми трябва.
На грил /горен реотан/ също стават много бързо. Нарязваш с кората на около 0.5 см резени, после намазваш тава леко с олио. Като покафенеят отгоре обръщаш от другата страна. Моят реотан нагрява много бързо и за не повече от 10 мин са готови. После ако искаш махаш кората и ползваш все едно са сварени Wink

# 441
  • Мнения: 4 859
картофи по панагюрски
Картофите,нарязани на дребни кубчета се варят в подсолена вода (аз това го правя в микровълновата).Разпределят се по чинии,заливат се с запържен в масло червен пипер и гъсто кисело мляк,разбъркано със счукан чесън.
Това е,картофите може да са печени или дори пържени,но с тях е по-тежко.
Много е вкусно-е не толкова като чушките и яйцата по панагюрски, но любителите на картофи го харесват .

# 442
  • Мнения: 807
аз сварявам картофки, през това време мятам лук грах/каквото имате в хладилника и някакъв колбас в тавичка, добавям картофките  и накрая слагам яйчице и сиренце и докато се запичат правя салатка. 30 мин макс за голяма тава. Ако сте 2-ма може всичко на тигана да се нарави за 15мин

# 443
  • Мнения: 2 429
аз сварявам картофки, през това време мятам лук грах/каквото имате в хладилника и някакъв колбас в тавичка, добавям картофките  и накрая слагам яйчице и сиренце и докато се запичат правя салатка. 30 мин макс за голяма тава. Ако сте 2-ма може всичко на тигана да се нарави за 15мин

Значи на мен да измия старателно, обеля и нарежа 1 кг картофи са ми необходими около 15 минути. Докато ги сваря с гореща вода - 15-20 минути. Докато нарежа останалите продукти и ги метна във фурната - 5 минути. Докато станат - примерно още 10 минути.
Станаха 50 минути.
Моля не го разбирайте като заяждане - в никакъв случай. Просто като чета повечето рецепти тук си казвам, че на МЕН ще ми трябват 50 минути до час, като сложим и 10 минути чистене на плота, мивката и там всичките му работни повърхности. И се чудя какво бъркам защото наистина бих искала да си спестя колкото се може повече от този час.
Печката и фурната ми са бих казала много силни. Може да не съм ги настроила както трябва, знам ли.

# 444
  • Мнения: 2 429
И за да не спамя само темата, да ви кажа, че досега само омлет съм успяла да направя за 15 минути. Яйца, червена чушка, някакъв колбас/ пушено филе, кисели краставички, евентуално кашкавал.
Друго бързо ядене е тиквички с яйца и сирене на фурна. Става за 15 минути.
За 15 минути става и пица /по-точно три пици/ с готов замразен блат и гарнитура - каквото човек си пожелае.
Гъби с масло стават за 5 минути. Аз много ги обичам.
Спагети със сос доматен и колбас стават за 15 минути.
Също всякакви омлети в силиконови формички за мъфини - мажеш леко с масло формичката, разбиваш яйцата със сирене, кашкавал, ситно нарязани пак колбаси, чушки, въобще каквото желаеш. Пълниш формите за мъфини и печеш във фурната. Здравословна алтернатива, а на вкус са си като пържени.
Общо взето ако не ползвам предварително направена заготовка или нещо тип полуфабрикат не мога да ги докарам до 15 минути. Правя например пъстърва на фурна - там я слагаш за 2 минути във фурната, но после си се пече 40ина минути.  Аз го броя за бърза рецепта, защото не трябва да й бая.
Може би трябва да отбележа, че в последно време покрай детето избягваме всичко пържено. Правим нещата на пара, или на фурна, или варени. Освен това държа продуктите малко повече време от необходимото заради малкия.
Но като цяло се изчерпах вече откъм рецепти, нямам кой знае какъв опит в кухнята и правя стандартни неща.
Просто много ми тежи, че вечерно време, когато трябва да е време за семейството, Мъжът ми поема детето - те играят, смеят се, а аз съм заседнала в кухненския бокс да мия, кълцам и приготвям вечеря.

# 445
  • Мнения: X
Общо взето ако не ползвам предварително направена заготовка или нещо тип полуфабрикат не мога да ги докарам до 15 минути.
Така е. Спестяването на време идва от добрата организация при правенето на заготовките.

# 446
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз досега рядко съм се застоявала повече от 40мин. в кухнята, а всички ядем различни неща.
мъжът ми яде всичко, детето яде 5-6 неща, аз не ям две големи групи храни.

супа правя често, поне всеки да яде, но често детето не иска, т.е. ми трябва и нещо друго за него, мъжът ми не се наяжда само със супа, значи и за него.

всеки си има трикчета за оптимизация.
килограм картофи са около 4-5 големи картофа, които съм обелила за 3-4 мин. мия, режа и това е.
големи картофи готвя в ястия (беля), малките ги оставям за варени цели, стават по-бързо. готвя ги на пара, отнема по-малко време и изстиват по-бързо.
като правя супа, слагам вода в каната за вода да завира, докато аз режа зеленчуците, така спестявам време.
не готвя ястия с повторна терм. обработка: карф. кюфтета и подобни.
ориз, картофи, спагети/макарони варя двойна порция и на следващия ден правя с тях друго ястие.

просто всеки си има свое темпо и свой начин на организация.
майка ми отделя много време за готвене, ако аз го сготвя същото ми отива 1/3 време.
та, това, че някой успява да сготви нещо за 15 мин., не означава че и при някой друг ще се случи.
детето като дойде 10 пъти да ме пита нещо, мъжът ми като се завърти 5 пъти гладен и ми объркат целия оптимизиран процес на готвене и ето станаха 30мин.
отделно готвене за повече хора/повече порции отнема и повече време.


# 447
  • Мнения: 807
пускаш водата да ври и печката да загрява, аз картофи беля бързо и на едро се варят. През тов време слагам другите неща в тавикчата, изсипвам картофите и пъхам във фурната - 20-30мин за 3 човека.После  мъжо чисти Simple Smile

# 448
  • Мнения: 678

аз се отказах да тъся супер бързи рецепти. Наистина за 15-20 мин могат да се приготвят изключително малко неща.
За това залагам на функциите на уредите и се опитвам да сготвя "нормални" манджи докато ме няма.
Както не веднъж съм споделяла - ползвам кукър, който готви докато ме няма. Там, обаче, също са доста ограничени манджите, които могат да се сготвят (няма добро запичане и всичко става по-скоро задушено, което не е лошо, в никакъв случай).
Днес открих, че фурната ми има отложен старт и таймер за готвене. Simple Smile
Сложих експериментално една тава с картофи с повече водичка, да не вземат да изгорят докато ме няма Simple Smile, а в кукъра бутнях едни пилешки крилца, та да видим довечера каква вечеря ще се спретнала без мен ...

# 449
  • Мнения: 2 429

За това залагам на функциите на уредите и се опитвам да сготвя "нормални" манджи докато ме няма.
Както не веднъж съм споделяла - ползвам кукър, който готви докато ме няма. Там, обаче, също са доста ограничени манджите, които могат да се сготвят (няма добро запичане и всичко става по-скоро задушено, което не е лошо, в никакъв случай).
И аз се замислям за кукър, но просто се чудя има ли смисъл - в момента правя неща от сорта на пилешка супа, месо с картофи и зеленчуци на фурна /задушени, с минимум мазнина заради бебето/, месо с ориз и зеленчуци на фурна. Като цяло работата включва измиваш продуктите, нарязваш, слагаш в тавата, като станат ги изваждаш.
В този смисъл може ли да ми обясниш какви са предимствата на кукъра при готвенето освен отложения старт. Много се чудя дали ще ми свърши работа.

Общи условия

Активация на акаунт