Как спестявате, ако имате тази възможност ?

  • 36 561
  • 177
  •   1
Отговори
  • Мнения: 214
Здравейте на всички на 31 години  съм, и от скоро се сдобих с такава касичка, като средство за спестяване.
Целта е на тази касичка е да повърне по възможност, като срок за това условие е 3 години.
Минимална стойност на пусната паричка е 0,50 ст. на цяло като  максимум няма включително и банкноти се пускат.Пълни се само от мен, поради липса на втори човек до мен.
Мисия: Всичко събрано в тази касичка е за допълнителна вноска към бъдещ кредит.
Начин на пълнене: Когато имам малко повече пари в мен, е преценя, че мога да се разделя с част от тях ги слагам в касичката.Защо там, а не в банковата сметка?
В банковата сметка мога да изтегля внесеното, но в касичката няма как, тя не се отваря, само с разбиване.
Това е моят начин за заделяне на някой и  друг лев на страна.
Какъв е вашият начин за пестене, разбира се ако  имате тази възможност?

С уважение:Стилиян Георгиев

# 1
  • София
  • Мнения: 38 515
Водя сеемен бюджет вече 7 години. Тази година сме малко по-добре. По мои изчисления би трябвало да мога да оставям в една сметка 200-300 лв, обаче не ми се получава.

# 2
  • Майна Сити
  • Мнения: 954
Чак спестявания...не бих казала, но се зарибих всяка попаднала монетка от по 2лв да си я заделям. Само по 2 лева! И не се харчат за нищо на света. Сложила съм ги на един шкаф на купчинки и всяка купчинка е по 10лв. В момента имам 21 купчинки и започвам 22-ра  Wink
Жал ми е да ги харча, в началото започнах като на шега да ги събирам, но все да се получава сериозна сума  Mr. Green

# 3
  • Мнения: 89
Аз имам касичка и в нея поставям монети над 0.50лв (0.50, 1 и 2 лева). Харча си всички дребни монети, а тези ги пазя и когато се прибера ги поставям в касичката.

# 4
  • Мнения: 29
С касичката е опция да събереш някаква малка сума в монети - примерно 300 лева за година. Това е начин наистина, но ако се имам в предвид как наистина да спестяваме, трябва да се помисли и за други опции.
Преди няколко години си направих допълнително доброволно осигуряване, по този начин заделяш някаква сума всеки месец и така парите се трупат там и можеш да ги изтеглиш един ден. Има и за застраховки със спестовен елемент, които пак предлагат възможност да заделяш пари. Сигурно има и други подобни варианти при които можеш да заделяш предварително определена сума от заплата всеки месец.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Как така да повърне касичката?  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 2 478
Как така да повърне касичката?  Rolling Eyes


Да се препълни от спестяване и да не смогва вече  Sick. Метафора, Магдена, метафора.

Банките пълни с пари, хората се чудят какво да ги правят. Това е добре, че се мисли за спестяване.
Няма лошо в касичката, но не дръж крупни суми под дюшека, някой да не ти влезе вкъщи, без и да подозираш. Я кажи за кредита, защо си решил да се заробваш? Да не си хванал някое 20 годишно яре и да искаш да спазиш тренда. Поясни. Че като те чета не си ИТ 700-1000 лъвчета да не са ти проблем за вноската и нямаше да пускаш такава тема. Sunglasses Wink

Приятелю, нямаше нужда от подпис, това не ти е бизнес кореспонденция да си изписваш името и т.н. Много забавно ми стана. Я кажи с какво се занимаваш? Simple Smile.

Последна редакция: пн, 03 апр 2017, 09:08 от FragranceFanatic

# 7
  • София
  • Мнения: 11 472
Здравейте на всички на 31 години  съм,

С уважение:Стилиян Георгиев

Сериозно!?  Crazy

# 8
  • Мнения: X
Как така да повърне касичката?  Rolling Eyes
От преяждане с пари. Laughing

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Уфффф, ми явно не ги разбирам аз метафорите.  Laughing  Embarassed
Чак мислех, че човекът може да е писал от телефон с редактор и да е искал да напише нещо друго.
Другата мисъл, която ми хрумна, беше, че може да става дума за някакъв конкретен вид касичка играчка, която в буквалния смисъл повръща, ако я храниш редовно, тип тамагочи.

# 10
  • Мнения: X
Такава касичка е добра идея за широкопръсто същество като дъщеря ми- живото олицетворение на вица, че жената може да направи всеки мъж милионер, стига той да е милиардер.

# 11
  • Мнения: 6
С човека до себе си спестяваме всяка година чрез направени спестовно-осигурителни програми, които избрахме за себе си. Заделяме пари за вноските си всеки месец, а понякога и от допълнителни доходи, които имаме.

# 12
  • Мнения: 2 478
С човека до себе си спестяваме всяка година чрез направени спестовно-осигурителни програми, които избрахме за себе си. Заделяме пари за вноските си всеки месец, а понякога и от допълнителни доходи, които имаме.

Добре. Mr. Green

# 13
  • София
  • Мнения: 38 515
Само че в БГ с тия лихви по депозити от 0,1% няма смисъл от спестовна сметка. То само такса обслужване не си покриваш.

# 14
  • Мнения: 2 478
Само че в БГ с тия лихви по депозити от 0,1% няма смисъл от спестовна сметка. То само такса обслужване не си покриваш.

Има точно две сметки в момента, за които се сещам, при които си на 0 в края на годината. Едната е IQ на Фибанк - имаш 1лев ма месец обслужване, което е от най-ниските на пазара и в Европа, и с малката лихвичка на календарна години си ок, в зависимост и колко пари държиш де, може и на плюс да си. Гледам Тексим също имат сметка, която пък е без месечна такса.
Коментирано е много и не само в BGmama Simple Smile - парите в банка се държат да имаш бързооборотни и да не са под дюшека, нищо повече. Аз абсолютно винаги така съм гледал на нещата. Това важи за до определени суми за кеш съхранение. Вече, дай Боже всеки му със стотици хиляди да има, нещата са други, умният ще ги завърти, няма да ги държи на влогче. Инфлацията и обезценяването е друга тема с единия лев днес и утре. Това, че преди кризата с КТБ имаше балон на лихивите по депозитите и българина се беше разглезил на 4-8%, е друг въпрос. Спомням си 2009г на една от животозастрахователните компании(от големите и читавите, които почти не останаха) беше 11.5% и то за нискорисковите класически спестовни, но това е друга тема. Някой ще каже ауу, ама как така? Ето така, портфейлът е комплексен и определен по закон - в имоти, депозити и държавни ценни книжа. Също е с експоненциален растеж.

Последна редакция: пн, 03 апр 2017, 20:50 от FragranceFanatic

# 15
  • Мнения: 214
Здравейте на всички....

1 Кредита:
 - Живея на квартира (стая), и имам  някакви пари зад гърба си.Дойде момента в който трябва да се мисли за било и то  малък апартамент - едно или двустаен.Препочитам да давам 400 лв.  на банка, но да изплащам нещо мое.Дали едностайния ще ми е малък след време, за мен това  няма значение, това мога да си позволя това взимам, който иска по голям да купи.
Молба:моля без коментар за вноската за кредита, за много години е за да не тежи, когато  имам пари в повече, ще се намаля срока.
Има хора които ще кажат "ако останеш без работа какво ще правиш", и за това съм помислил:
1.Пари на страна за 1 година вноски (само за това).
2.Застраховка живот покриваща и безработица до 6 м.
Винаги има Риск, дори  риск да пресечеш на пешеходна пътека и.....
Мога да кажа 100 причина да не купя, но и 100 защо да купя, важното  е човек да мисли трезво и да има правилно самопреценка.

"Касичката да повърне" - да не може да се сложи повече и монета....  
"Да не си хванал някое 20 годишно яре и да искаш да спазиш тренда"- FragranceFanatic - ти скубала ли си костенурка Simple Smile... дано ме разбереш !


Знам какво  искам, знам какво  търся остава да го намеря.
Крупни суми нямам, касичката си има своето предназначение и своята цел.

# 16
  • Мнения: 6
Само че в БГ с тия лихви по депозити от 0,1% няма смисъл от спестовна сметка. То само такса обслужване не си покриваш.

Много сте права, затова и не се занимаваме с банки.  Simple Smile

# 17
  • Мнения: 10 427
Здравейте на всички на 31 години  съм,

С уважение:Стилиян Георгиев

Сериозно!?  Crazy
В касичка спестява синът ми, на 10 е.
Минала година си събра 300 лв съвсем самостоятелно. Давам му по 10лв/седмица джобни.

# 18
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 804
Имам касичка, която не може да се отвори, освен с отварачка за консерви. С мъжът ми трупаме левчета. В момента тежи малко под 4.5 кг. и сме на около 1 см от върха.  Laughing

Бих искала да спестяваме 10% от дохода ни, но не се получава.

# 19
  • Мнения: 10 427
Имам касичка, която не може да се отвори, освен с отварачка за консерви. С мъжът ми трупаме левчета. В момента тежи малко под 4.5 кг. и сме на около 1 см от върха.  Laughing

Бих искала да спестяваме 10% от дохода ни, но не се получава.
Значи имате към 600 лв Simple Smile
(7 гр. е 1 лев железен)

# 20
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 804
Ще видим като я отворим. Надявам се до края на месеца. Имаме и една за 2 лв, но нея ще я пълним с години Laughing

# 21
  • София
  • Мнения: 11 472
Имам касичка, която не може да се отвори, освен с отварачка за консерви. С мъжът ми трупаме левчета. В момента тежи малко под 4.5 кг. и сме на около 1 см от върха.  Laughing

Бих искала да спестяваме 10% от дохода ни, но не се получава.
Значи имате към 600 лв Simple Smile
(7 гр. е 1 лев железен)

Зависи дали в тези 4,5 кг влиза теглото на самата касичка.................

# 22
  • Мнения: 10 427
Имам касичка, която не може да се отвори, освен с отварачка за консерви. С мъжът ми трупаме левчета. В момента тежи малко под 4.5 кг. и сме на около 1 см от върха.  Laughing

Бих искала да спестяваме 10% от дохода ни, но не се получава.
Значи имате към 600 лв Simple Smile
(7 гр. е 1 лев железен)

Зависи дали в тези 4,5 кг влиза теглото на самата касичка.................

Издребняваш ли Simple Smile Simple Smile
Взела съм приблизително, че касичката тежи към 200 гр... и те казват малко под 4,5 кг...
Значи чисто тегло към 4200 гр -> към 600 лв

Дали ще спестяват в касичка 4 кг  Laughing

# 23
  • София
  • Мнения: 11 472
Имам касичка, която не може да се отвори, освен с отварачка за консерви. С мъжът ми трупаме левчета. В момента тежи малко под 4.5 кг. и сме на около 1 см от върха.  Laughing

Бих искала да спестяваме 10% от дохода ни, но не се получава.
Значи имате към 600 лв Simple Smile
(7 гр. е 1 лев железен)

Зависи дали в тези 4,5 кг влиза теглото на самата касичка.................

Издребняваш ли Simple Smile Simple Smile
Взела съм приблизително, че касичката тежи към 200 гр... и те казват малко под 4,5 кг...
Значи чисто тегло към 4200 гр -> към 600 лв

Дали ще спестяват в касичка 4 кг  Laughing

Не. Не издребнявам. По-скоро те предпазвам от Голямото Разочарование, когато я отвориш един и установиш, че вместо очакваните от теб (да речем) 700 лв. има... 350, нали, щото човек грешно е смятал.
Дай боже, разбира се, да я отвориш и вътре всичко да е според плановете и изчисленията ти, но..... имай едно на ум Peace

# 24
  • Мнения: 10 427
фффф касичката даже не е моя Simple Smile
Който си я отвори да си брои Simple Smile
Аз само предположих.. теглото на монетата е дадено официално от БНБ... каква е драмата Simple Smile

Между другото точно с монети по 1 лв (когато ги пуснаха преди години) с мъж ми (тогава гаджета  Mr. Green) събрахме пари да изкара шофьорските курсове Simple Smile За около година бяха 300 лв  Peace

В момента хлапетата (и ние  Blush) събираме по 2 лв.. От Декември 2016 до сега са към 150 лв  Grinning - но ВСЯКО ресто желязно заминава там без изключение  Naughty

# 25
  • София
  • Мнения: 11 472
фффф касичката даже не е моя Simple Smile
Който си я отвори да си брои Simple Smile
Аз само предположих.. теглото на монетата е дадено официално от БНБ... каква е драмата Simple Smile

Между другото точно с монети по 1 лв (когато ги пуснаха преди години) с мъж ми (тогава гаджета  Mr. Green) събрахме пари да изкара шофьорските курсове Simple Smile За около година бяха 300 лв  Peace

В момента хлапетата (и ние  Blush) събираме по 2 лв.. От Декември 2016 до сега са към 150 лв  Grinning - но ВСЯКО ресто желязно заминава там без изключение  Naughty



Ясно, разбрах те. Искам друго да попитам - като се събере стабилна сума от тези левчета, после как се харчи - наведнъж или на части (примерно, взимате по 10 лв. на ден, на монети? И ако е наведнъж - къде ви приемат примерно 500 лв на монети или ходите да ги уедрявате някъде?

# 26
  • Мнения: 10 427
Ние си ги дадохме по левчета на инструктора  Mr. Green Ама той зевзек голям та никак даже не се нацупи  Mr. Green

# 27
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 804
В БНБ може. С предишната касичка бяха около 500, а дори не беше пълна. Много ме беше яд, че я съсипахме.

# 28
  • София
  • Мнения: 6 094
Вие сериозно ли броите за спестяване монетки от касичка?

# 29
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 804
Лично аз - не.

600 лв + горница малко излезе от моята касичка.

# 30
  • Мнения: 10 427
Лично аз - не.

600 лв + горница малко излезе от моята касичка.

Значи смятам съвсем вярно  Mr. Green

# 31
  • Мнения: 445
Здравейте,
И аз съм на 31, но някак си спестяването на монети в касичка ми се вижда несериозно... никога не съм разбирала хората, които не могат да се контролират и трябва да крият сами от себе си, за да спестяват. Все пак сме големи хора, преценяваш колко можеш да заделиш на месец и просто не ги харчиш.

Имах колежки, който спестяваха в шише от минерална вода, залепваха капачката с много тиксо, пробиваха отвор за монети и чакаха да се напълни! Но тогава бяха на 21-22 и събираха за море...

Детето ми има касичка, даваме му монети по 1 и 2 лв, когато ни трябват дребни си вземаме от него  Mr. Green

Успех в пестенето!

# 32
  • Мнения: 1 698
Когато се родиха двете ни близначета, купих от един китайски еднолевен магазин две метални касички като консервна кутия с отвор отгоре. "Храня" едната с всички метални парички, които се намират след пазар, от 0.01 до 2 лева. Скоро очаквам да повърне Laughing След това почвам да пълня другата. Сумата се надявам да отиде за бебчовците.

# 33
  • Мнения: 480
До автора на темата - здравейте,
След като крадци хубаво претарашиха домът ни преди 2год. и намериха дори нещица, за които бях забравил, гледаме да не държим повече от 100-200лв у дома без причина.
Искам обаче да Ви обърна внимание за нещо друго. Мисля, че имате нужда да задълбочите знанията си в Личните финанси - Прочетете Робърт Кийосаки за начало Wink
http://www.omda.bg/uploaded_files/files/articles/bogat_tatko_bed … o__1424351136.pdf

Самата идея да спестявате, за да изтеглите кредит по-късно, ме втрещи! Хората спестяват за да стартират бизнес, за да инвестират във финансови инструменти, но за кредит..... жалко!
Жилището, което ще придобиете на кредит няма да е Ваше, а на банката и ще сложи финансов хомот върху живота  ви за години напред и освен към банката ще станете длъжник на жилището, което ще иска обзавеждане, после преобзавеждане, после ремонт, после теч от съседа и т.н. и длъжник на община и държава с данъци и такси Wink Помислете хубаво това ли е всичко за което мечтаете в живота, защото после за друго няма да имате!

Колкото до спестяването - аз съм на принципа "Първо плащам на себе си". Веднага след като заплатата полегне в банковата ми сметка - 10% отделям за инвестиции, 5% в спестовна сметка и 5% във взаимен фонд на името на детето ми. Разбира се отделям за ресторант и за театър или кино. Кредит за моя радост отдавна не ползвам. Едва след това започвам да угаждам на телефонни, електро и други компании.
Поздрави и успех! Избери това, което ще те направи щастлив!

# 34
  • Мнения: 1 698
Е, то и ние не очакваме от двете китайски касички тип консерва да спестим за образование и апартамент на двете близначета, но ще ми е приятно да им купим по нещо хубаво от спестените парички. А като попораснат това ще е начин да се научат да си спестяват.

# 35
  • Мнения: 54 445
Даже като дете не съм смятала касичките за сериозна дейност. Simple Smile
Камо ли за възрастни. Wink

# 36
  • София
  • Мнения: 38 515
Не разбирам много от финанси и икономика, но спестяването ми се вижда доста безмислена дейност.
10 хил. след 10 години съвсем няма да са 10 хил. и ако ги спестяваме за образование /да кажем/, то ако сега могат да покрият 4 години /примерно/, след 10 години, може и за един семестър да не стигнат.
За море да спестиш за 3-4 месеца, ок, ама дългосрочно - хич.

# 37
  • Мнения: 1 698
То тези касички тип консерва започват да повръщат след няколко месеца относително редовно хранене, така че няма възможност парите да се обезценят. Иначе за дългосрочен план съм съгласна с изразеното по-горе мнение.

# 38
  • Мнения: 2 478
Аз също съм съгласен с обезценяването, инфлация и несигурност няма ли да има нова 1997г, но да не забравяме, че може и в USD или ЕUR да се заделят средства, внасяни като равностойност в лева. Все пак бордът вече е на повече от 10г. Едно евро си е едно евро, доларът последните 5г само нагоре вървеше. 2012г беше около 1.3лв. Иначе, ако се разчита на касичка и влогче, гаранция 10 000 няма да са 10 000 след 10г. Има и процес наречен индексация.Така че не е точно толкова просто.

Последна редакция: нд, 23 апр 2017, 18:54 от FragranceFanatic

# 39
  • Мнения: 1 698
Ами то такава касичка, която може да "изяде" 10000 лева няма или поне аз не съм виждала.
Иначе според мен е добре децата да се учат на спестовност.

# 40
  • Мнения: 214
В касичка да спестяваш 5-10 години? ентусиастите ще са малко - то можеш ли да издържиш на загадката колко си спестил:).
Хубаво е човек да има в нещо да скатава малки суми тъй като в даден момент може да потрябват.
При като бях малък хвърлях стотинки под леглото, и като ми потрябват се завирах, защо съм го правил тогава отговор сега нямам Simple Smile.

# 41
  • Мнения: 2 478
Забелязвам, че много се абсолютизира във форума. Аз говоря по принцип за 10 000 валутни единици, било на влог, в застраховка, фонд и т,н.
Хубаво е децата да се учат, разбира се, но не в касичка. А да им се обяснява икономиката, като цяло, започвайки от елементарния баланс "приход-разход". Вече за прасенцето касичка, слонче или каквото и да е, няма да коментирам, то е ясно, да си буха там рестото от магазина или от джобните от закуски и рожденни дни.

# 42
  • София
  • Мнения: 38 515
В банката ще ти ги изядат буквално, защото таксите са по-високи от лихвите. В евро също. Освен това и цените в евро растат, и еврото се обезценява.

# 43
  • Мнения: 214
Който както иска да спестява или заделя какво искате го наречете, по важното е да имаш нещо зад гърба, къде за лошо къде за добро, но да имаш било  и то по малка сума.
Просто не хвърляйте  пари през балкона...... Simple Smile

# 44
  • София
  • Мнения: 38 515
Не е лошо човек да има 2-3 хиляди настрана, всичко се случва.

# 45
  • Мнения: 1 917
От първия момент откакто започнах да получавам заплата, заделям 10% от дохода. Като изтегля от банкомат 400 лв, веднага отделям 40 лв и т.н. Тези пари като се натрупат повечко, преди внасях на спестовен влог в банка, но откакто лихвите станаха много ниски и таксите се увеличиха, предпочитам да инвестирам в нещо - ремонт, почивка, мебели или ако се наложи за някакво скъпо струващо лечение. От там взимам и ако ми трябват пари за по-скъпи подаръци (примерно за сватба). По принцип никога не харча от тези пари за глупости, а само за смислени и важни неща. За да не се изкушавам да ги похарча лесно, част от тях обръщам в щатски долари или евро.
Освен това семейно събираме в касички монетите от 1 и 2 лв, а в една метална кутийка (в Джъмбо има такива) събираме банкноти от по 5 лв. С банкнотите първоначално започнахме да събираме по 2 лв, но после решихме да събираме по 5 и трябва да ви кажа, че за много кратко време се събира солидна сума, която може да похарчите за някоя мечтана почивка или да обновите мебелите и т.н. Така свикнах с това събиране, че като ми върнат банкнота от 5 лв веднага я заделям в друга преграда на портмонето си и не ми идва и на ум да я харча. Също и с монетите, като от тях си оставям само по 1-2 за градския транспорт, другите отиват в касичките.
Ако някой търси някакъв по-интересен начин на спестяване, в един американски сайт видях схема, при която за 1 година се събират 1378 лв. Схемата е следната - първата седмица отделяте 1 лв, втората 2 лв, третата - 3 и т.н. 52-та седмица 52 лв. Така ще се съберат 1378 лв за една година.

# 46
  • София
  • Мнения: 6 094
Аз се чудя защо в магазина все нямат дребни, а вие сте ги напъхали по касички и бурканчета.

# 47
  • Мнения: 54 445
Това с бурканите е много несериозно и неудобно.
Идеята е да се спестява преди да си похарчил основната част, а не каквото ти остане, разни дребни монети.
Определяш си сума и си я заделяш още като си получиш дохода. След това си плащаш основните сметки, заделяш за храна и вече ако има опция за други неща, може и да се поглезиш.
Но да харчиш без план и да се надяваш нещо да ти остане, в повечето случаи не става.

# 48
  • Мнения: 1 917
Това с бурканите е много несериозно и неудобно.
Идеята е да се спестява преди да си похарчил основната част, а не каквото ти остане, разни дребни монети.
Определяш си сума и си я заделяш още като си получиш дохода. След това си плащаш основните сметки, заделяш за храна и вече ако има опция за други неща, може и да се поглезиш.
Но да харчиш без план и да се надяваш нещо да ти остане, в повечето случаи не става.
Да, напълно си права. То нали и в това е разликата между бедни и богати. Богатите инвестират парите си и харчат това, което им е останало, а бедните харчат парите си и инвестират това, което им е останало (ако остане). Затова мисля, че човек трябва да си определи някакъв процент от доходите, който да заделя преди да започне да харчи. Това с касичките и то не е лошо, но да е допълнително. На мен лично ми е забавно да си слагам пари и в касичка.

# 49
  • Мнения: 6
Za tova az ne se zanimavam s krediti.Nqma logika hem nqmame pari za spestqvaniq ,hem v krediti potuvame za da nqmash shans za nushto drugo da rabotish osven krediti.Ako iskash neshto spestvqvai nevzimai pari nazaem.
Много сте права, затова и не се занимаваме с банки.  Simple Smile
[/quote]

# 50
  • Мнения: 4 518
Какво означава как спестявам? Лишавам се от големи глезотии и парите, които иначе щях да дам за телефон, който не ми трябва, ги заделям.
Обичам да спестявам, пи едно време имахме 3 касички вкъщи. Едната беше буркан, пълен със стотинки и ги харчим само за почивки. Втората касичка се получи от едни наследствени пари, към които заделях каквото мога. Третата е лична на мъжа ми, работи си по един проект (за удоволствие) и за рождения му ден бях заделила парички да го финансирам.
Не разбирам защо има хора, за които е странно да заделяш пари за да си купиш апартамент. Друг начин няма, освен някой да ти ги даде де. Кредит за цял апартамент трудно се взима, а и разходите след това са много... Да си купиш апартамент е инвестиция, да си направиш кефа също. Нарича се качествен живот и лично удовлетворение.

# 51
  • София
  • Мнения: 2 995
Наистина ли има банки с такси по депозити?! Вече няколко пъти чета, че таксите са по-големи от лихвите.

Иначе в края на месеца целият остатък от месечния ми доход (по карта, в брой в различни валути) обръщам в евро и набутвам в депозит кръстен "Ostatyci" Grinning Обикновено сумата е между 30 и 40 % от дохода, което показва само, че ми липсва въображение за харчене.

# 52
  • Мнения: 54 445
Това с еврото е идея.
Аз обмислях да е в долари, сега е много нисък курса, но ще помисля за евро.
И на мен ми липсва въображение. Simple Smile

# 53
  • Мнения: 29
Наистина ли има банки с такси по депозити?! Вече няколко пъти чета, че таксите са по-големи от лихвите.

Иначе в края на месеца целият остатък от месечния ми доход (по карта, в брой в различни валути) обръщам в евро и набутвам в депозит кръстен "Ostatyci" Grinning Обикновено сумата е между 30 и 40 % от дохода, което показва само, че ми липсва въображение за харчене.
Това е добър момент да се замислите наистина за някакво спестяване, а не касички. Не всеки е специалист на борсата а и си е доста рисково. Но има и допълнително пенсионно осигуряване, има и застраховки с инвестиционен елемент и т.н. Съвсем реалистично е при положение, че ви остават 30=40%, примерно 10% да инвестирате на такова място. С оглед на ниските лихви по депозитите, почти нищо няма да получите от там.

# 54
  • на изток от рая
  • Мнения: 442
... предпочитам да инвестирам в нещо - ремонт, почивка, мебели или ако се наложи за някакво скъпо струващо лечение. От там взимам и ако ми трябват пари за по-скъпи подаръци (примерно за сватба). По принцип никога не харча от тези пари за глупости, а само за смислени и важни неща. За да не се изкушавам да ги похарча лесно, част от тях обръщам в щатски долари или евро.
Това не го разбрах. Инвестираш в ремонт, но в същото време имаш кеш.  Embarassed
Отивам да поровя за повече инфо за тези спестовно-осигурителни програми. В банкова сметка да заделям - ако не ги дръпна предсрочно, то ще се обезценяват с всяка изминала година. В застраховки... хубаво, но все си мисля за варианта, в който не успявам да набавя сумата за вноска.

# 55
  • София
  • Мнения: 2 995
Имах застраховка със спестовен ефект 7 години, но я прекратих с голяма загуба. Други са инвестиционните ми планове, но ми е трудно да ги осъществя.

# 56
  • Мнения: 2 478
Assos, бъди по-конкретна. Всеки има някакви "други" и планове, като цяло, но ако не се дава инфо, аз приемам всеки пост за спам и чесане на езици(е, някои това искат). Висока доходност по класическите застраховки имаше в периода 2005-2012. Имам познати сключили тогава 20г полици и са "заключени" по общи условия на 4% техническа лихва гарантирана, като за посочените години имаше и 8-11% на година. Сега ще си докютат с 4-5%, което пак е ок. Разликата от около 1% е все пак от доходността от резервите над техническата лихва. В момента е 1-2%, ясно защо. Кой знае каква доходност от 7 годишна полица не може да се очаква. Да не убягва смисълът от застраховката - да обезпечи средства за събития, свързани със здравето и телесната цялост, да си намалим данъчната основа и да подсигурим най-важните ни хора, ако с нас нещо се случи. Смисъл има и за хора с фирми да си намалят едни 720лв на година на служител, плащайки по-малко осигуровки, а после на падеж застрахователната сума се изплаща(спестовен ефект).

Жена на изток от Рая, пари за ремонт, почивка и мебели не е инвестиция. Просто някои хора обичат да се изкават с термини и "модерно".
Инвестиция е влагане на средства или актив за определен срок с цел очакване за покачване на тяхната стойност, респективно получаване на възвращаемост.
Добре направената застраховка е хубаво нещо, но ти трябва да заделяш част от това, което заделяш на месец, т.е да не ти тежи и накърнява бюджета. Иначе няма смисъл. На полицата да не се гледа, като на бреме, а като актив, какъвто е с многобройни възможности.

# 57
  • Мнения: 54 445
Цитатът е от друг форум, но засяга застраховките:

Цитат на:
**************, крайно време е да скъсаш с тези мошеници от *********** и да си намериш по-почтена работа, в която не се налага да лъжеш хората. Има смисъл човек да си направи рискова застраховка, за в случай, че му се случи нещо много лошо. Да спестява по този начин - не. Има смисъл да се спестява за старини. Да се спестява чрез пенсионни фондове - не. Чрез взаимни фондове, управлявани от велики скъпи мениджъри - не. Много ми е забавно като вземат да ми хвалят някой фонд, който непрекъснато е много под пазара колко бил добър.
Интересно ми е ти самият имаш ли спестовна застраховка и за каква сума.

Последна редакция: сб, 05 авг 2017, 19:51 от DeVa®

# 58
  • Мнения: 2 478
Това Дева го е писал някой лаик, който или е бил клиент, който не е обслужен компетентно, или някой който е очаквал нещо, получил друго и така. Във всеки бранш има всякакви. Също може да го напише човек, който ако е бил "в кариерата", е бил за малко и не му се е превърнало в професия, т.е не е започнал работата целево -  да ти стане професия, защото ти харесва. Уточняващо, в България са много малко тези хора(занимаващи се ежедневно с животозастраховане във всичките му направления). В допълнение този човек гаранция не е виждал как се изплащат хиляди, десетки хиляди обезщетения и после благодарния поглед на доволния човек. Малко професии могат да ти дадат това.
Относно рисковата - екстра си е, но като направя една калкулация, излиза, че по-добре да направиш спестовна защото кое е по-добре : да внасяш и да не вземеш нищо за едни и същи рискове и време или да ти се върне сумата с минимално надвнасяне, което понякога го има, но не се знае дали ще го има в края на срока, защото пазарите са динамични и доходността от 1-2% компенсира, ако приемем, че ще е такава, която може и да стане 3-4%, ако някой депутат от Европарламента реши да предложи вдигане на основните лихвени проценти по депозитите, като цяло в близко време.
А това дали ме питаш дали аз имам и какво, понеже чета между редовете, интелигентна си и предполагам очакваш отговора ми - конфиденциална е информацията Wink. Simple Smile.

Последна редакция: сб, 05 авг 2017, 20:02 от FragranceFanatic

# 59
  • Мнения: 54 445
Не, аз теб не те питам дали имаш.
Въпросът си е в цитата и е към другия застраховател.

# 60
  • София
  • Мнения: 2 995
FragranceFanatic, темата е за спестявания, а не инвестиции.
Компанията, в която имах застраховка беше клон на чужда компания, впоследствие купена от тимаджии, които направиха кофти инвестиции. В тоя контекст се радвам, че се отървах леко. Застраховката ми беше 30-годишна.

# 61
  • Мнения: 2 478
Инвестицията е свързана със спестяването и финансите, като цяло, но както и да е. И отново нищо конкретно не каза за "другите планове".
Разбира се, че ще направят кофти инвестиции. Застраховане се прави в "бяла компания", обвързана с еврозоната и не "филиал", т.е с един офис в БГ, а с разгърната мрежа, история и клиенти. Дотук със застраховането и коментирането ми с теб по темата, защото няма смисъл. А който много се интересува и търси, пише на лично.

# 62
  • София
  • Мнения: 2 995
Всичко е свързано с всичко, Fragrance. Кой е текущия ти парфюм?

# 63
  • Мнения: 2 478
Всичко е свързано с всичко, Fragrance. Кой е текущия ти парфюм?

Не е за тук въпросът ти и отговора ми, чист спам е. Ще ни обвинят, че не спазваме правилата и ще ни изгонят Wink Simple Smile #2gunfire.
И понеже съм с конспиративно мислене, питаш от чисто любопитство и интерес или заблудена от ника ми, който може и да не значи нищо, още по-малко пък, че използвам каквито и да е парфюми?

# 64
  • Мнения: 46
Здравейте! Ние събираме всички стотинки в касичка. Обменяме ги в магазини 2-3 пъти месечно, за да не се натрупват големи суми. За  втора година ходихме на почивка с тези спестявания, а понякога си купуваме и някаква техника. Събират се доста пари без да се усети.

# 65
  • София
  • Мнения: 2 428
Попаднах на тази статия, някои неща ще са приложими за доста хора у нас Simple Smile

http://www.manager.bg/%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8 … D0%B0%D1%80%D0%B8

# 66
  • София
  • Мнения: 2 995
Всъщност, всички без продажбите през ebay са приложими. Но пък ние си имаме продавалник Wink

Практикувам 19 от 20: всичко без търсенето на изгоден ипотечен кредит.

# 67
  • Мнения: 54 445
Всъщност, всички без продажбите през ebay са приложими. Но пък ние си имаме продавалник Wink

Практикувам 19 от 20: всичко без търсенето на изгоден ипотечен кредит.

И аз, 16 от 20. Wink
Без шофиране, гости вкъщи и кредити, в т.ч. и стоки на изплащане.

# 68
  • София
  • Мнения: 12 006
Здравейте! Ние събираме всички стотинки в касичка. Обменяме ги в магазини 2-3 пъти месечно, за да не се натрупват големи суми. За  втора година ходихме на почивка с тези спестявания, а понякога си купуваме и някаква техника. Събират се доста пари без да се усети.
Ей тъй като ми каже някой "спестявах стотинки и после отидохме на почивка" и съм изумена. Колко врме събирате и в крайна сметка каква е горе-долу събраната сума, че ми стана интересно до колко би стигнала за почивка за поне 2-ма или за уред?

# 69
  • Мнения: 46
На година около 700- 800 лева. Като събираме всички стотинки.

# 70
  • София
  • Мнения: 12 006
Благодаря за отговора:) Винаги ми се е струвало, че с този метод на събиране няма да стигне до някаква подобна или по-голяма сума и си е чиста проба занимавка без ефект, но явно се събират капка по капка. Simple Smile

# 71
  • Мнения: 54 445
На година около 700- 800 лева. Като събираме всички стотинки.

Предпочитам да ги заделя еднократно и да знам колко са, вместо да събирам стотинки цяла година.
А по колко стотинки събирате, всички монети ли?

# 72
  • София
  • Мнения: 12 006
Е, еднократно, на някои хора месечната заплатата им е толкова, а на други по-малко даже. Всеки си избира оптималния за него начин.

# 73
  • Мнения: 54 445
Добре де, може и двукратно. Simple Smile
Но щом на хората им харесва така, да си събират. Peace

# 74
  • Мнения: 1 698
Предполагам, че за да се събере такава сума, монетите трябва да са от 1 и 2 лева, не просто жълти стотинки.

# 75
  • Мнения: 54 445
И аз това питам, от какви монети се събират такива суми?

# 76
  • София
  • Мнения: 6 094
Падат се по 60-70лв на месец. По-лесно ли ви е да ги събирате на стотинки, отколкото да ги заделите еднократно?

# 77
  • Мнения: X
Предполагам, че за да се събере такава сума, монетите трябва да са от 1 и 2 лева, не просто жълти стотинки.
Горе-долу така се получава. Аз всяка седмица давам всичките си метални пари като джобни на детето. Между 7 и 10 лева са. Значи около 40-50 лева на месец.

# 78
  • Мнения: 46
Събираме всички монети от 1ст до 2лв. Събираме ги по скоро заради самата тръпка, така да се изразя. Не ни е проблем да си платим почивката от заплата.

# 79
  • София
  • Мнения: 2 995
Аз ги събирам по принуда в един буркан, защото ми късат подплатата на чантата Simple Smile Но няма общо с темата, де.
Иначе - на заплата директно обръщам определена сума в евро. Създала съм си навик и дори не се замислям докато го правя.

# 80
  • Мнения: 54 445
Асос, с онлайн банкиране или на място ходиш в банката?

# 81
  • София
  • Мнения: 2 995
С банкиране. Нямам време да обикалям банки аз.

# 82
  • Мнения: 54 445
С банкиране. Нямам време да обикалям банки аз.

Да, но как превалутираш?
Да взема и аз така да правя. Simple Smile

# 83
  • Мнения: 4 871
Здравейте! Ние събираме всички стотинки в касичка. Обменяме ги в магазини 2-3 пъти месечно, за да не се натрупват големи суми.
И аз така правя-не винаги взимам рестото, ако са жълти стотинки, но пък и те са пари и вместо да ми дрънкат в чантата, ги изсипвам в една чаша. Събрала съм 50 лв приблизително на стотинки, сега само трябва да ги уедря. 😁

# 84
  • Мнения: 46
От както в кварталния магазин, от който пазарувах редовно и съм оставяла жълти стотинки, ми направиха проблем за една стотинка винаги си прибирам и чакам да ми върнат до последната стотинка. Отидете в някоя аптека на жълтите много им се радват.

# 85
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 804
От време на време имам взимане/даване с пари. Когато ми оставят жълтите си стотинки настоявам да си ги вземат и използвам същия аргумент - в магазин няма да им дадат нещо, ако им липсват стотинките.

# 86
  • София
  • Мнения: 6 094
Хм, на мен много пъти са ми опрощавали жълтите стотинки.

# 87
  • Мнения: 54 445
И на мен.
Повече се случва да ми ги опростят, отколкото да не ми ги върнат.

# 88
  • Мнения: 21
Нека и аз да се включа. Редовно имам касичка. Последната касичка която отворих направих ремонт на едно помещение. Слагам бели монети и последното което направих беше да почна всеки ден да слагам по 5 лева за цигарите които не съм изпушила тъй като ги спрях. Това с 5-те лева го правя заради мъжа ми, който все още пуши. Обясних му, че той като яде навън 2 пъти на ден (закуска и обяд, въпреки, че може да се прибере да яде в къщи), вечер няколко бири или уиски и сухите мезета, харчи повече пари от мен и децата. По едно време мрънкаше и затова му казах, че пак пуша и искам 10 лева за цигари и кафета на ден джобни хахаха.
Продавам по иБей и от там като си изкарам 100лева на месец, а понякога и повече. Имам и едно бурканче където слагам разни по 1 и 2лв монети. Това са фонд зимнина. Събират се доста и така не ни притеснява сезона с многото пазарене за зимнина.
Отделно имам банкова сметка за която ММ не знае и там събирам. Сега е малко тънка, но платих на сестра ми половината апартамент и така имах възможността да кажа на мъжа ми, че искам да си е на мое име (имам си причини да го искам). Ами така спестявам аз. Малко по малко се събират

# 89
  • Мнения: 54 445
Браво на теб! Щом си навила мъжа ти да се съгласи апартамента да е само на теб, чудесно!
Той и без това е изпушил/изял/ и изпил неговите пари. Няма право на претенции. Crossing Arms

# 90
  • София
  • Мнения: 12 006
Браво на теб! Щом си навила мъжа ти да се съгласи апартамента да е само на теб, чудесно!
Той и без това е изпушил/изял/ и изпил неговите пари. Няма право на претенции. Crossing Arms
Аз разбрах, че банковата сметка е на нейно име, а от нея е плащала на сестра си половината ап.

# 91
  • Мнения: 21
Браво на теб! Щом си навила мъжа ти да се съгласи апартамента да е само на теб, чудесно!
Той и без това е изпушил/изял/ и изпил неговите пари. Няма право на претенции. Crossing Arms
Той си има апартамент, където аз права нямам. Аз си имам къща и апартамент, където той права няма. Направих го защото писа колата ми на майка си и се ядосах. То май всичко е на свеки писано. Затова....тайна сметка и женски фонд. Все пак нищо не се знае какво ще стане. Гледам винаги да заделям, а и се научих така да правя, че да изглежда, че съм изхарчила за храна 100лева, а аз харча 50 Wink

# 92
  • Мнения: 10 427
Браво на теб! Щом си навила мъжа ти да се съгласи апартамента да е само на теб, чудесно!
Той и без това е изпушил/изял/ и изпил неговите пари. Няма право на претенции. Crossing Arms
Той си има апартамент, където аз права нямам. Аз си имам къща и апартамент, където той права няма. Направих го защото писа колата ми на майка си и се ядосах. То май всичко е на свеки писано. Затова....тайна сметка и женски фонд. Все пак нищо не се знае какво ще стане. Гледам винаги да заделям, а и се научих така да правя, че да изглежда, че съм изхарчила за храна 100лева, а аз харча 50 Wink
Скоро очаквам тема в СО - развод ми дай, апартамента и негоооооо

хаха супер кокошкарски са ми такива изпълнения.. да ви имам и "семейството"
След като всичко се крепи на лъжи, сметкаджийство и прецакване на другия.. Ама щом ще щастливи е супер  Simple Smile Simple Smile

***
А като събирате от касички какви суми се получават ? И какъв е ремонта на стаята? Паркет и обзавеждане - или нова боя на стената Simple Smile На 50 лв от касичка се радва сина ми - аз изобщо не го възприемам това като сума за обсъждане в графата "спестявания" ...

# 93
  • Мнения: 54 445
Браво на теб! Щом си навила мъжа ти да се съгласи апартамента да е само на теб, чудесно!
Той и без това е изпушил/изял/ и изпил неговите пари. Няма право на претенции. Crossing Arms
Аз разбрах, че банковата сметка е на нейно име, а от нея е плащала на сестра си половината ап.

Да, така е.
Но той не е бил против да се запише на нейно име.

Духи, предоверяването не е добра идея.

Касичката е била за дребни. Очевидно, че е внасяла сериозните суми в банката.

# 94
  • Мнения: 21
Браво на теб! Щом си навила мъжа ти да се съгласи апартамента да е само на теб, чудесно!
Той и без това е изпушил/изял/ и изпил неговите пари. Няма право на претенции. Crossing Arms
Той си има апартамент, където аз права нямам. Аз си имам къща и апартамент, където той права няма. Направих го защото писа колата ми на майка си и се ядосах. То май всичко е на свеки писано. Затова....тайна сметка и женски фонд. Все пак нищо не се знае какво ще стане. Гледам винаги да заделям, а и се научих така да правя, че да изглежда, че съм изхарчила за храна 100лева, а аз харча 50 Wink
Скоро очаквам тема в СО - развод ми дай, апартамента и негоооооо

хаха супер кокошкарски са ми такива изпълнения.. да ви имам и "семейството"
След като всичко се крепи на лъжи, сметкаджийство и прецакване на другия.. Ама щом ще щастливи е супер  Simple Smile Simple Smile

***
А като събирате от касички какви суми се получават ? И какъв е ремонта на стаята? Паркет и обзавеждане - или нова боя на стената Simple Smile На 50 лв от касичка се радва сина ми - аз изобщо не го възприемам това като сума за обсъждане в графата "спестявания" ...
Ти разсъждаваш така за кокошкарска история, но ще ти дам 2 примера:
1. моя приятелка решиха да си купуват жилище, мъжът й шофьор (лека му пръст). Превежда пари за жилище в сметката на майка си. Моята приятелка харесва жилище и го купува на нейно име, че мъжът й на път. След 3 дни й се обаждат, че е починал. Свекърва й почва да търси вариант как да й вземе жилището защото го е платил синът й. За щастие не успя и сега и тя и децата имат къде да живеят.
2. Моя приятелка 2015г. при катастрофа умира мъжът й. Остава сама с две деца. Няма 1 лев спестен и живееха на квартира. Имали са апартамент в града на свекърва й. Тя не иска там защото няма кой да й помага, но свекърва й не дава да се продаде апартамента за да се купи нов. Сега тя е при родителите си, събрани 100 човека и зависеща от тях. Без 1 лев спестявания.
Примери още колко мъже на средна възраст са си хванали 20годишни и са зарязали жените си има много. Мисля, че всеки човек трябва да има осигурено жилище при нужда и някакви спестени средства.
Относно ремонта: Външна изолация на помещението, дограма нова (3 крила прозорец) измазване след като всичко беше изкъртено, нова лампа, аспиратор, термогръб, боядисване. Аспиратора само го взех от иБей за 8 паунда, нов. Просто човекът си беше объркал размера и не му ставаше.
Не е като 5000лева ремонт, но пак не е малко. В крайна сметка това е нещо което не ми е спешно и не бързам.

# 95
  • Мнения: 10 427
Яки касички Simple Smile))
Аз плащам само с карта основно и стотинки тц Sad

# 96
  • София
  • Мнения: 2 428
Днес научих, че новите монети по 2 лв. били много трудни за намиране - ползват ги за касички.

# 97
  • Мнения: 54 445
Хич не ги обичам металните 2 лв. Гледам да ги пласирам веднага.

# 98
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Я да забия въпрос. Спестените пари в банката в лева или в евро и защо?

# 99
  • Мнения: 54 445
Я да забия въпрос. Спестените пари в банката в лева или в евро и защо?

За сега са в лева, но мисля да ги обърна в евро.

# 100
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Я да забия въпрос. Спестените пари в банката в лева или в евро и защо?

За сега са в лева, но мисля да ги обърна в евро.

А струва ли си за по-малки суми, като 15 000-20 000 лв.

# 101
  • Мнения: 54 445
Ами и аз не знам.  Crazy
Какво значение има сумата?

# 102
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Ами и аз не знам.  Crazy
Какво значение има сумата?

В смисъл едни гонят печалба, други борят инфлация ...

# 103
  • Мнения: 54 445
За мен е по-важна защитата.
Печалба от къде? Лихви ли?

# 104
  • Варна
  • Мнения: 10 493
За мен е по-важна защитата.
Печалба от къде? Лихви ли?

Това е, че самите лихви при евро са по-ниски и самото прехвърляне има такси и т.н. и накрая може да си само вътре от самата манипулация. Хайде ако гониш обезпечаването на 100 000-200 000 лв. вече въпроса седи по друг начин.За това се чудя струва ли си.

# 105
  • Мнения: 54 445
За превалутирането не мисля, че има такси.
За лихвите си права, но те вече са нулеви.

# 106
  • София
  • Мнения: 2 995
Няма такси, но банката ти продава евро на курс по- нисък от ценъралния. То си е нормално де.
Аз държа в евро, лева и в биткоини.

# 107
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Няма такси, но банката ти продава евро на курс по- нисък от ценъралния. То си е нормално де.
Аз държа в евро, лева и в биткоини.

Да, до сега се рових и забелязах разликата в цената на еврото. Е тъй де, няма да го направят за сините ми очи Stuck Out Tongue Winking Eye.
Все пак се чудя малка е сумата, струва ли си ...

# 108
  • Мнения: X
Все пак се чудя малка е сумата, струва ли си ...
Като цяло, да държа пари в банката, освен една минимална сума за зор-заман, означава да подаря парите си на инфлацията. Зависи за колко малка сума говориш, но ако е достатъчна за първоначална вноска по кредит, аз бих инвестирала тази сума в жилище, после бих дала жилището под наем, така че наемът да ми покрива изцяло или по-голямата част от вноските по кредита. Всъщност, аз точно така процедирам, не говоря условно.

# 109
  • Мнения: 54 445
То и с жилищата има лимит. Не може само да купуваш, има си разходи и главоболия по отдаването.
Все трябват и пари в брой. Пък и не се събират веднага за жилище, иска време. Simple Smile

Има разлика във валутните курсове купува/продава. И за повече пари се натрупва разлика.

# 110
  • Мнения: X
Разбира се. Въпросът беше за какво ще стигне сумата на Глухарчето, защото в момента депозит в банка е все едно да хвърлиш парите си през балкона.

# 111
  • Мнения: 54 445
А ти какво предлагаш за такива суми?
При положение, че вече нямаш цел да купуваш имот.
За мен питам. Simple Smile

# 112
  • Мнения: X
А ти какво предлагаш за такива суми?
Колко големи са тези суми?

# 113
# 114
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Ами за около 20 000 лв. става въпрос. Идеята ми за тях е ако някой в семейството остане без работа или нещо подобно да знам, че гладна няма да остана. Общо взето точно пари за черни дни.
Имоти имам за сега.Имам план за къщичка, но ще е малко по напред в бъдещето.

# 115
  • Мнения: X
За такава сума, освен имот като инвестиция, друго не ми идва на ум. Но аз съм закостенял наемодател и малко съм се бъгнала в тази посока.

# 116
  • Мнения: 54 445
Моите са за образованието на дъщеря ми.
Отглеждам я сама и ще ми трябват.

# 117
  • Мнения: X
Моите са за образованието на дъщеря ми.
Отглеждам я сама и ще ми трябват.
Парите от наема на закупеното жилище няма ли да свършат работа?

# 118
  • Мнения: 263
А бихте ли държали други валути на депозит, освен лева.. така де..да не стоят "под дивана".

# 119
  • Мнения: 10 427
Моите са за образованието на дъщеря ми.
Отглеждам я сама и ще ми трябват.
Парите от наема на закупеното жилище няма ли да свършат работа?
А това с наема на жилището как точно става?
Т.е. ако наемът е 500 лв и вноската по кредита е толкова.. обикновено става въпрос за 15-20 години.. докато се изплати, че наемът да започне да носи доход реално..
А през това време има и ремонти и не на 100% понякога капацитет се отдава..

Освен, че оставаш след 15-20 години с жилище на плюс - не виждам далавера в цялата система ...

# 120
  • Мнения: X
Освен, че оставаш след 15-20 години с жилище на плюс - не виждам далавера в цялата система ...
Ако вече имаш собствено жилище, точно това е плюсът. След 15-20 години този плюс може да се ползва от децата ти или от самия теб като източник на допълнителен доход. Имотът не е инвестиция с моментални приходи, а дългосрочна такава.

# 121
  • Мнения: 10 427
Освен, че оставаш след 15-20 години с жилище на плюс - не виждам далавера в цялата система ...
Ако вече имаш собствено жилище, точно това е плюсът. След 15-20 години този плюс може да се ползва от децата ти или от самия теб като източник на допълнителен доход. Имотът не е инвестиция с моментални приходи, а дългосрочна такава.
Ем да де, как да осигури образование с приходи от този имот? На внуците може би Simple Smile
А и след 20 години едва ли би носил същата доходност..

За мен това с имотите и наема е безсмислено... Освен ако не е нещо наследствено супер-център. Иначе ми губи смисъл. Но всеки си знае.

# 122
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Не,неее изобщо не е лошо като идея. И аз си го мисля, живот и здраве ако доживея до пенсия ще се мре от глад ако няма допълнителни доходи.
Но просто моите парички са с друга цел, искам ако ми се наложи веднага да мога да ги ползвам.

# 123
  • Мнения: X
Ем да де, как да осигури образование с приходи от този имот? На внуците може би Simple Smile
А и след 20 години едва ли би носил същата доходност..

За мен това с имотите и наема е безсмислено... Освен ако не е нещо наследствено супер-център. Иначе ми губи смисъл. Но всеки си знае.
В конкретния случай на Дева, няма да ѝ носи доходи в близките 10-20 години, да. От личен опит обаче зная, че след 20 години имотът наистина не носи същата доходност- носи значително по-голяма. Също от собствен опит зная, че както на децата ми им е добре, че имат собствени имоти, които ако искат могат да ползват или да продадат, така и на мен ми е добре, че аз имам допълнителни приходи от наеми.

# 124
  • Мнения: 54 445
Не, не ме разбрахте.
Не искам повече имоти, имам си, отдавам под наем, стигат ми. Peace
Обаче имам свободни пари, за тях става дума.
Иначе, с кредит, не бих купила никога имот за инвестиция.
Ако нямам собствено жилище, може би. Но като цяло съм против заробване с кредити.
Всичко се случва.
Ето, бях 1 месец без работа, ако нямам спестени пари и имам кредит, нямаше да съм хич спокойна. Tired

# 125
  • Мнения: X
Да, с кредитите трябва да се внимава. При това, много. Но идеята е кредита да се изплаща от наема, а ако вече имаш друг имот, който отдаваш под наем, той ти носи допълнителен доход и е спасителен пояс в случай на безработица. По въпроса как да носят доход 20-30 хиляди и едновременно да са налични за ползване, нищо не ми идва на ум.

# 126
  • Мнения: 54 445
Ох, не за доход, Уиш, за защита!
Те доходи вече няма как да носят, но да не се обезценят.
В лева или във друга валута да стоят?
Това ми е въпросът.

# 127
  • Варна
  • Мнения: 10 493

В лева или във друга валута да стоят?
Това ми е въпросът.
И моят, и моят Joy

# 128
  • Мнения: X
Мисля, че в депозит ще се обезценят независимо от валутата.

# 129
  • Мнения: 54 445
И?
Какво да правим? newsm78

# 130
  • Мнения: X
Нямам идея. Ако вече имаш имот, който даваш под наем, мисля че можеш да си позволиш кредит, с който да допълниш парите които имаш за още един имот и наема от него да ти погасява вноските. Ти обаче не искаш имот и на мен нищо друго не миидва на ум. Освен да играеш на световната фондова борса. newsm12

# 131
  • София
  • Мнения: 2 995
То и да купиш имот в пика на цените също не е много разумно.
Само обърнете внимание колко актуални са темите за спестяванията. Част от тези хора продължават да купуват втори или трети имот, а населението намалява или купува собствено жилище. При това положение не знам наемателите откъде ще дойдат. Отделно и ремонтите поскъпват.

# 132
  • Мнения: 54 445
Не, не искам повече имоти. Стигат ми толкова. Те си имат поддръжка, има периоди без наематели, не е толкова безоблачно. Simple Smile

# 133
  • Мнения: X
То и да купиш имот в пика на цените също не е много разумно.
Да, точно в момента цените в София са полудели. Гарсониера, която през 2014 купих за 27К евро, сега е между 42-45К евро.  #Crazy Което обаче идва да покаже, че ако се следи внимателно имотния пазар, това може да се окаже извънредно добра инвестиция.

# 134
  • София
  • Мнения: 2 995
Ужасни са.
Нормалните двустайки вървят около 90 хиляди евро.
Средния наем за такава е около 300 евро, и ако вноската по ипотеката е 300 евро (при 30 хиляди евро първоначална вноска) ще се изплаща точно 30 години.

Тоест, срещу 30 хиляди евро и 30 години се предполага, че ще имам нещо, което да става за живеене след безкрайните наематели Grinning

# 135
  • Мнения: 302
С приятеля ми сме студенти, парите ни идват от търгуване с бинарни опции, което е доста несигурен доход - не знаеш дали ще изкараш или не за съответния ден. Та поради тази причина спестяваме по следния начин - На квартира сме и първите две седмици от месеца се стараем да покрием сметките и наема (500лв), като се съобразяваме какво харчим, така че накрая на двете седмици да си отдъхнем от задълженията. Следващите две седмици каквото изтеглим го разделяме на няколко части. Едната част за храна, друга за неочаквани разходи и трета, която спестяваме за ремонта на бъдещото ни жилище. Парите, които остават от неочакваните разходи,които не винаги ги има, използваме за годишна почивка, като добавяме и парите от касичка с дребни. Това работи успешно вече две години. Не събираме страшно много пари, но достатъчно,че плана ни за жилището да работи и когато приключим с образованието си да си се върнем спокойно в ремонтиран дом.
Отделно за следене къде и какво харчим аз попълвам едни дневници, където по категории се изписват продуктите,които купуваме. Така мога ясно и точно да кажа точно къде отиват парите.

# 136
  • Мнения: 29
Ужасни са.
Нормалните двустайки вървят около 90 хиляди евро.
Средния наем за такава е около 300 евро, и ако вноската по ипотеката е 300 евро (при 30 хиляди евро първоначална вноска) ще се изплаща точно 30 години.

Тоест, срещу 30 хиляди евро и 30 години се предполага, че ще имам нещо, което да става за живеене след безкрайните наематели Grinning
За 90 хиляди бих казал доста хубав двустаен може да се закупи, далече не всички нормални са толкова скъпи. За да е добра инвестицията, трябва и на разумна цена да се купи апартамент, и ако теоретично искаме поне 5% доходност - при 90 хил. цена наема би трябвало да е около 400 евро поне. Съответно ако имаме по-добра сделка, за по-евтин апартамент, ще можем и с по-нисък наем. Никой не казва, че тази инвестиция е безпроблемна, но е вариант, още повече и стойноста на имота с годините също расте.

# 137
  • Мнения: 10 427
още повече и стойноста на имота с годините също расте.
Как расте, като 20-30 годишни жилища са много по-евтини от новото стрителство?
А парите постоянно се обезценяват - и ти трябват повече и повече за ново строителство..

Тамън като депозитите ..

# 138
  • Мнения: X
Как расте, като 20-30 годишни жилища са много по-евтини от новото стрителство?
Съвсем не са по-евтини. Да не говорим, че доста купувачи предпочитат именно старото строителство заради по-голямата реална площ и заради некачествените материали, влагани в новото строителство.

# 139
  • Мнения: 54 445
И аз не забелязвам в Пловдив да има някаква драстична разлика.

# 140
  • Мнения: X
Именно. Аз следя внимателно пазара на имоти в София.

# 141
  • Мнения: 10 427
И аз не забелязвам в Пловдив да има някаква драстична разлика.
Има и то не малка, може би само в центъра си държат цените...
Само това как смятат новото строителство и старото квадратурата веднага блъска цената..
Отделно старите водопроводи, покриви, дограми, изолация пак бутат цената на старите.
Панелите (гордостта на някои квартали едно време) сега се избягват масово. След 30 години нова технология модерна дали няма да се предпочита пред сегашните "нови" кутийки например...

# 142
  • София
  • Мнения: 38 515
Много зависи, много!
Ако си придобил имот преди 10-15 години, сега си на чиста далавера - т.е. инвестирал си и си спестил доста парички.
В момента пазарът на имоти кипи, всичко се продава и купува.

# 143
  • Мнения: X
Много зависи, много!
Ако си придобил имот преди 10-15 години, сега си на чиста далавера - т.е. инвестирал си и си спестил доста парички.
В момента пазарът на имоти кипи, всичко се продава и купува.
Точно. През декември 2013 година се наложи да инвестирам едни пари, които дъщеря ми получи като наследство, за да не ги изяде инфлацията, докато тя навърши 18 години чак през 2024. Купих ремонтирано и обзаведено едностайно за 27К, в момента цената му е между 42 и 45К. Ако бях вложила парите ѝ в банка, вече щеше да е на минус.

# 144
  • София
  • Мнения: 38 515
Аз 2005 бях страшно против да купим нашето на общинска цена, а сега е към 56 х. евро.
С две думи - според мен това е единственото спестяване, което си струва в БГ.
Той даже и Шарлопов го каза - най-безопасната инвестиция е - купувате си едно магазинче и го давате под наем.

# 145
  • Мнения: X
На този етап, да. Освен ако не си достатъчно авантюристично настроен да купуваш биткойни.

# 146
  • София
  • Мнения: 38 515
Ако ми падне голяма сума, бих вложила 10-20% в акции - имаме един приятел, който се занимава с такива неща. Ама тия криптовалути са ми много съмнителни.

# 147
  • София
  • Мнения: 2 995
Съмнителни са, да. Но не ми пука особено - имам 50% печалба само за последните няколко седмици.

# 148
  • Мнения: 5 555
Никой не спомена инвестиционно злато/сребро с дългосрочен характер ?

# 149
  • Мнения: 49
Спестяваме около 700лв всеки месец със съпруга ми - 300лв отиват във взаимен фонд с акции на Американския пазар, 200лв изпащат един кредит взет за инвестиции и 200лв попълват аварийния ни фонд в банката. Последното са ни просто ликвидни пари, готови да покрият разходите на семейството 1г напред,ако някой остане без работа. Имаме спестявания в акции на БФБ,още един фонд и криптовалути. Диверсифицираме си портфейла,записваме си всички разходи, не държим много пари в банка,защото инфлацията ги стопява. След време планираме да сложим и в недвижимо имущество с инвестиционна цел - дали сме си 2г срок, за да го осъществим. Купуваме повече активи, отколкото пасиви и за момента изпълняваме финансовите си цели. Общо взето от година и половина инвестираме.Планувам догодина да завъртим пари и във Форекс,след като се науча да трейдвам. Това е засега. Simple Smile

# 150
  • Мнения: 480
Спестяваме около 700лв всеки месец със съпруга ми - 300лв отиват във взаимен фонд с акции на Американския пазар, 200лв изпащат един кредит взет за инвестиции и 200лв попълват аварийния ни фонд в банката. Последното са ни просто ликвидни пари, готови да покрият разходите на семейството 1г напред,ако някой остане без работа. Имаме спестявания в акции на БФБ,още един фонд и криптовалути. Диверсифицираме си портфейла,записваме си всички разходи, не държим много пари в банка,защото инфлацията ги стопява. След време планираме да сложим и в недвижимо имущество с инвестиционна цел - дали сме си 2г срок, за да го осъществим. Купуваме повече активи, отколкото пасиви и за момента изпълняваме финансовите си цели. Общо взето от година и половина инвестираме.Планувам догодина да завъртим пари и във Форекс,след като се науча да трейдвам. Това е засега. Simple Smile

Поздравления за диверсификацията, Форекса не е инвестиция а сигурен начин за губене на пари според мен.

# 151
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Още едно ЗА недвижимите имоти  Peace
А иначе касичката е за стотинките, вместо само да ми се разсипват в чантата.

Последна редакция: ср, 17 яну 2018, 19:27 от Unknown_lady

# 152
  • София
  • Мнения: 6 094
Ееее, намерихте кога да събудите темата, точно започват разпродажбите. Сега ще имам угризения като харча.

# 153
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 804
Стана ми интересно за взаимните фондове. Ще взема да се поинтересувам.

# 154
  • Мнения: 54 445
Стана ми интересно за взаимните фондове. Ще взема да се поинтересувам.

Хич не ти трябва.

# 155
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 804
Защо?

# 156
  • Мнения: 54 445
Защото имат много такси. Кои те интересуват?

# 157
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 804
Просто ми стана интересно като начин за "спестяване".

# 158
  • Мнения: 54 445
Няма гаранция колко ще спестиш, защото може и на минус да си. Пише си го това, имай го предвид.
За разлика от парите в банка, тук никой не ти гарантира нищо.

# 159
  • Мнения: 49
То никой не ти гарантира нищо никъде (освен онези влогове до 100 000 лева, ноо фондът отдавна е на минус). Само където с парите в банката не е много оферта , защото инфлацията е 3% на година, а лихвата на повечето депозити  е 0.01%. Всеки може да си сметне. Като цяло има различни взаимни фондове - с различен риск. Доходност до около 10% на година. Аз съм избрала най - рисковия като смятам да държа парите си там около 15г. Но може да изберете много по - малък срок, риск и т.н, има много избор. Проучи добре нещата и виж какво ти пасва на теб. Винаги слагай само пари, които може да рискуваш във всякакви инвестиции.

Имаше една шега ,където консултантката разказваше,че хората като чуят фонд за срок от 15 години им става лошо, но ако е кредит за 40 години нямат проблеми. Simple Smile

# 160
  • Мнения: 480
То никой не ти гарантира нищо никъде (освен онези влогове до 100 000 лева, ноо фондът отдавна е на минус). Само където с парите в банката не е много оферта , защото инфлацията е 3% на година, а лихвата на повечето депозити  е 0.01%. Всеки може да си сметне. Като цяло има различни взаимни фондове - с различен риск. Доходност до около 10% на година. Аз съм избрала най - рисковия като смятам да държа парите си там около 15г. Но може да изберете много по - малък срок, риск и т.н, има много избор. Проучи добре нещата и виж какво ти пасва на теб. Винаги слагай само пари, които може да рискуваш във всякакви инвестиции.

Имаше една шега ,където консултантката разказваше,че хората като чуят фонд за срок от 15 години им става лошо, но ако е кредит за 40 години нямат проблеми. Simple Smile

Кой е фонда и в какво инвестира?

# 161
  • Мнения: 480
То никой не ти гарантира нищо никъде (освен онези влогове до 100 000 лева, ноо фондът отдавна е на минус). Само където с парите в банката не е много оферта , защото инфлацията е 3% на година, а лихвата на повечето депозити  е 0.01%. Всеки може да си сметне. Като цяло има различни взаимни фондове - с различен риск. Доходност до около 10% на година. Аз съм избрала най - рисковия като смятам да държа парите си там около 15г. Но може да изберете много по - малък срок, риск и т.н, има много избор. Проучи добре нещата и виж какво ти пасва на теб. Винаги слагай само пари, които може да рискуваш във всякакви инвестиции.

Имаше една шега ,където консултантката разказваше,че хората като чуят фонд за срок от 15 години им става лошо, но ако е кредит за 40 години нямат проблеми. Simple Smile

Подкрепям мнението.
Кой е фонда и в какво инвестира?

# 162
  • Мнения: 49
QEP Global Quality , акции на американския пазар.

# 163
  • Мнения: 54 445
QEP Global Quality , акции на американския пазар.

В коя банка?

# 164
# 165
  • Мнения: 49

Точно така, с Карол работя като финансов посредник.

P.S Постът да не се приема като финансов съвет. Simple Smile

Последна редакция: чт, 25 яну 2018, 16:15 от Мъфинка

# 166
  • Мнения: 6 555
Някой има ли опит със застраховките със спестовен характер? Тези дни съм на тази вълна и започнах да се интересувам по въпроса. Ще се радвам да прочета мнения по въпроса.

# 167
  • Мнения: 54 445
Зависи каква ти е целта, но не се надявай на доход от тях.

# 168
  • Мнения: 6 555
DeVa®, Flowers Hibiscus
Сигурна, макар и малка доходност в краткосрочен план и същевременно покриваща основни рискове за здравето и живота.. Това ми е целта. Една идея по-добра алтернатива от депозитите или спестовните сметки.
Гледам в момента няколко такива застрахователни продукти и доколкото разбирам, в най-общия случай, ако се доживее крайната дата на застраховката се изплаща гарантирана сума, която обикновено е под размера на общите вноски, направени по време на периода на застраховката, но освен нея се изплащат и бонуси, реализирани по време на срока на застраховката. Сигурно има и някоя уловка/вратичка....

# 169
  • Мнения: 49
Има много по-добри варианти за спестяване и доходност. Точно затова с мъжа ми решихме да не правим подобен род застраховка и не съм проучвала в детайли.

# 170
  • Мнения: 6 555
Мъфинка, би ли споделила вариантите?

# 171
  • Мнения: 2 478
Някой има ли опит със застраховките със спестовен характер? Тези дни съм на тази вълна и започнах да се интересувам по въпроса. Ще се радвам да прочета мнения по въпроса.


Много е изписано по темата, включително и аз съм правил полу-технически анализи на разбираем език.
А, ако толкова много сте на тази вълна, можете да ми пишете на лично, споделяйки какво точно искате, за да ви насоча.
Накратко - и да, и не в момента, защото по класическите(с покритията), които не останаха на пазара, има точно 3, няма доходност(няма откъде да дойде, но икономиката може и да се раздвижи). И няма как да има, защото са обвързани с нискорисковия портфейл от регулатора - държавни ценни книжа, депозити и имоти, като ДКЦ-тата преобладават.
Относно "да"- то - да не се пренебрегват покритията. И не, рисковата застраховка няма покритията на песнсионно-рентната, наричана още "смесена"(както е най-правилно) или познавана, като "спестовна".
Комбинация винаги е най-добрият вариант - класическа в комбинация с втора полица в балансиран фонд за срок поне 10-15г или индексен фонд.
Това е относно застраховането. И отново - животозастраховането, както и здравното е част от финансовия профил(портфейл) на всеки човек, което е добре да го имаш.

Последна редакция: пн, 29 яну 2018, 18:55 от FragranceFanatic

# 172
  • Мнения: 6 555
Благодаря ти, FragranceFanatic. Тъкмо се връщам да прочета темата от до.

# 173
  • Мнения: 49
Мъфинка, би ли споделила вариантите?

Взаимни фондове, П2П кредитиране, акции, облигации, ценни книжа. Последните две носят най- малка доходност, но са и най- малко рискови. За семейния портфейл сме избрали само акции, взаимни фондове,криптовалути, но ти може да проучиш и избереш нещо, което отговаря на твоето търсене спрямо съотношението  риск/печалба.

* За криптовалутите не съм обяснила в детайли,защото са изключително рискови и волатилни и не са за всеки.

# 174
  • Мнения: 2 478
Абсолютен балон са криптовалутите и аз лично не бих "инвестирал". Иначе харесвам индексните фондове.
И Бъфет и Сорос, и Джордан Белфърт  Mr. Green Stop ги отричат, четете и гледайте лекции и семинари малко повече. Youtube 2018г има всичко. Ако ли не ровете се по блогове и ъндърграунд форуми, там е истината Mr. Green.

# 175
  • Мнения: 49
Абсолютен балон са криптовалутите и аз лично не бих "инвестирал". Иначе харесвам индексните фондове.
И Бъфет и Сорос, и Джордан Белфърт  Mr. Green Stop ги отричат, четете и гледайте лекции и семинари малко повече. Youtube 2018г има всичко. Ако ли не ровете се по блогове и ъндърграунд форуми, там е истината Mr. Green.

Всеки си преценява, аз лично съм написала,че не ги препоръчвам на хора,които не разбират и не са наясно с волатилността. Бъфет и останалите ясно са казали,че не инвестират в неща, които не разбират. Криптовалутите са начин да удвоиш/утроиш и т.н или тотално загубиш инвестицията си, зависи какво/къде четеш, какъв опит имаш и още много други неща. Иначе новините от по - големите играчи си се публикуват в дарк уеба, това е ясно. Simple Smile

# 176
  • София
  • Мнения: 9 926
Къде държите спестяванията? Депозитите вече нямат смисъл и се чудя дали да ги държа в банка, просто на сметка... но като са в нас изкушението е по-голямо да мръднат, а ги пазя за кола.
 Peace
Сещам се единствено за злато. А и ще мога да му се наслаждавам чат-пат  Crazy Rolling Eyes

Цитат
Взаимни фондове, П2П кредитиране, акции, облигации, ценни книжа. Последните две носят най- малка доходност, но са и най- малко рискови.
Това дългосрочни инвестиции ли са и какъв е долния праг за да има смисъл от инвестиране? Нещо с минимален риск (под 5%)

Последна редакция: ср, 21 мар 2018, 12:49 от Starrydream

# 177
  • Мнения: 5 555
Къде държите спестяванията? Депозитите вече нямат смисъл и се чудя дали да ги държа в банка, просто на сметка... но като са в нас изкушението е по-голямо да мръднат, а ги пазя за кола.
 Peace
Сещам се единствено за злато. А и ще мога да му се наслаждавам чат-пат  Crazy Rolling Eyes

Цитат
Взаимни фондове, П2П кредитиране, акции, облигации, ценни книжа. Последните две носят най- малка доходност, но са и най- малко рискови.
Това дългосрочни инвестиции ли са и какъв е долния праг за да има смисъл от инвестиране? Нещо с минимален риск (под 5%)
Аз съм за инвестиционно злато, но не с цел печалба , а запазване на стойността грубо казано Simple Smile в един дългосрочен план. Купуваш и забравяш Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт