По-добрият живот – в града или?

  • 21 102
  • 130
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Мисълта ми е, че могат да си разпределят годишното обитаване според сезоните и училището, и другите ангажименти.
Цялото лято, другите ваканции и почивни дни- всъщност, 248 са работните дни за тази година, например, а останалите могат да са на село.
Отделно, през зимата, поддържането на къщата и отоплението в нея е доста по- скъпо и трудоемко, та могат спокойно да са в апартамента.
Да, така да. Ако имат средствата да поддържат двата имота е идеално. Точно така процедираме ние сновейки между апартамента в София и селската ни къща. Рай ми е.

# 16
  • Мнения: 6 901
Това, както и Бърди каза, е основната пречка. Също и висенето в трафика. По час и нещо в двете посоки е загуба на 2-3 часа дневно. Много е.
Crazy Това не е ли нормално за София? Аз дори не съм от столицата, но в дните, в които аз водя и вземам детето от училище пътувам по 2 часа минимум, сега като почнат ремонтите и повече  Mr. Green Да, не го правя всеки делничен ден, но ако се налагаше бих, преживява се.

На мен ми се струва, че искаш къщата, така че според мен действайте. Да, ще има някои неудобства, но щом ви харесва мястото няма да ви пречат толкова.

А ако можете да запазите апартамента и да го ползвате при нужда и за детето в училищна възраст, то направо не виждам какво се чудите. Това си е идеален вариант отвсякъде.

# 17
  • Мнения: X
БУхтичка, нормално е, ако пътуваш след 8. Аз тръгвам за училището на дъщеря ми в 7:15 (започват от 7:45) и минавам 8 километра за около 20 минути. Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 17 278
Според мен най-доброто е това, което някой беше предложил нагоре - поживейте няколко седмици при баба и дядо. Вижте как пътуването ще понесе на вас и детето. И слагайте отгоре следното: когато се приберете късно, баба няма да е сготвила и сложила масата, а ще запретвате ръкави Simple Smile
И още нещо - тръгне ли на училище, ще трябва да е в клас в 7:30, така че вижте си колко време ви трябва и сметнете в колко  ще трябва да ставате.

Последна редакция: пн, 10 апр 2017, 19:07 от Бърди

# 19
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Аз съм го пробвала този вариант и го отчитам като много неуспешен, върнах си се обратно в града. Може и да е добре, но за хора с по-свободни професии, неизискващи стриктно работно време и без ученици в къщи. Такава умора е това ежедневно пътуване+недоспиване, че който не го е пробвал, няма как да го знае. А и разходите около пътуването и изобщо около цялата организация на такъв живот са твърде големи. За мен е по-приемлив вариантът къща в софийските вилни зони, за който може да си я позволи, разбира се.

# 20
  • Мнения: 10 384
Ние също сме го мислили туй с къща на село извън града.
В момента сме на 5-20 мин пешеходно разстояние от: у-щето на сина ми, градината на дъщеря ми, работите и на двамата, голям супермаркет, центъра на града, спортен комплекс...
Колкото и да го мислим, ако сме извън града, където искаме, трябва да инвестираме по 2-3 часа на ден в транспорт. И още толкова в разходки и допълнителни занимания за децата.... И не съм сигурна, че изобщо ще остава време за да й се радваме на тая извънградска къща.. Crazy

# 21
  • Мнения: 15 021
Ако мога да избирам, никога не бих причинила на детето си живот 'близо до'. Детството си съм изкарала близо до града, само на 7 км. И си спомням как докато съучениците ми от града през лятото се събираха, без това да им коства каквото и да е, за мен все беше проблем - за да отида до града си трябваха и средства и време. Когато часовете ни свършваха по-късно, се налагаше да идват да ме вземат, защото изпусках последния автобус.
Сестра ми след няколко години живот в града реши да отиде в село на 5 км. от града и сега племенникът ми се налага да се прибира с такси, защото спортува след училище и няма автобус, с който да се прибере.
Имаме къща на 20 км. от София, поддържаме я, ходим там почти всеки уикенд, но това ми е достатъчно.

# 22
  • Мнения: 4 398
Ние сме така. Даже може да сме съседи Laughing.
Има разходи две коли, подръжка ,гориво.. Повече неща за поддръжка и поправка има в една къща, което си е и време и труд и средства.
Единия става личен шофьор на момента докато детето не вземе книжка.
Но пък живота е коренно различен. Има само по форуми да четете какви луди хора има по блоковете. Тишина ,спокойствие, простор. Чистия въздух се оказва особено луксозна придобивка, но пък касае пряко и съвсем осезаемо  здравето и работоспособността.
Имаме възможност да живеем в набедени за едни от най-хубавите квартали в София, но би било огромен компромис. Странни съседи прахоляк на всякъде с който вероятно някои биха могли да свикнат и не го за
белязват,пренаселеност която ме изнервя шума , замърсения въздух.Неописуемо е чувството да оставиш вечер всичко това някъде далеч ,далеч.
За нас къща далеч в гората е правилното решение.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 257
Уау, наистина все разнопосочни мнения. Най - много ме накара да се замисля именно мнението на Бърди - часа започва от 7:30, значи в 6:30 трябва да се тръгне, което значи ставане в 6 (най - късно). Струва ми се много тормоз за дете на 7-8-10 години. ММ и той беше пообмислил нещата и според него вариант е да купим за сега само парцела, пък да си седи. Някой ден може да вдигнем къщичката на мечтите си и може би има резон в мнението му. Земята си е земя, може да седи и да си чака - прави се една ограда и готово. Иначе ние реално ходим там доста често, особено лятото имаме задължителна седмица на планината там след море. Да си ми живи и здрави баба и дядо, помагаме им с каквото можем, обичам го това място там, толкова прекрасни спомени ми носи и се надявам и детенце да израсте с такива. Просто самото селце е страхотно, спокойно, има си всичко, няма разбойници, наистина е прекрасно място за живеене (за който не му лиспва динамиката на голямия град). Когато аз съм там се чувствам като в рая, мога да стоя с месеци. Сега ще обмислям варианта просто със закупуване на земята, пък натам каквото дойде. Много благодаря на всички за включването, имах нужда от ориентир.  Hug

# 24
  • София
  • Мнения: 23 164
във всяка такава тема все се споменават разни селца, все ги хвалите, пък не казвате кой са  Simple Smile
аз издирвам някакво такова, хем да е близо до софия, хем пък не много, да мога да оставя нещо в къщата в понеделник и в петък да е още там.
като порастне детето ние да отидем да живеем там.
ама обикаляйки ги събота или неделя ниакви впечатления не мога да придобия  Rolling Eyes

# 25
  • София
  • Мнения: 1 257
Зависи какво търсиш. Нашето специално е планинско, има си и река. Още от преди турско робство съществува, църквата е ниска - без кубе (пак от тогава), изцяло с християнско население. Не е тип възрожденско, т.е. къщите не са в такъв стил, най - обикновени са. В центъра са по - старичките, нагоре вече изникнаха нови, с футуристичен дизайн (които малко не ми се вписват в общия фон). Отделно си има и вилна зона, кяото обаче е в планината - до там пътя е черен, зимата се минава само с джип, водата е с помпи от кладенци... по - диво е някак. Най - важното е, че сме спокойни заради липсата на роми, които да терорят и плячкосват. Преди години се беше домъкнало едно семейство роми и се бяха настанили в един стар изоставен обор - кмета ги изсели за седмица. Той е много хард в това отношение и аз много му се радвам, защото си пази човека хората там. Иначе селата и по Радомирския край също са много хубави и приятни и спокойни.

# 26
  • София
  • Мнения: 17 278
Иначе ние реално ходим там доста често, особено лятото имаме задължителна седмица на планината там след море.

Ходите, ама на почивка. Не ставате по тъмно за работа, не се прибирате след 7-8 тепърва да готвите и вечеряте ...
Купете си го парцела, парцел в регулация в такова селце си е чудна инвестиция. А децата растат  Wink

# 27
  • София
  • Мнения: 1 257
Иначе ние реално ходим там доста често, особено лятото имаме задължителна седмица на планината там след море.

Ходите, ама на почивка. Не ставате по тъмно за работа, не се прибирате след 7-8 тепърва да готвите и вечеряте ...
Купете си го парцела, парцел в регулация в такова селце си е чудна инвестиция. А децата растат  Wink

Правили сме го. Вярно, без дете. Баба и дядо като хукнат на море лятото (дядо ми обожава морето и до ден днешен не пропускат почивка там) - кой да наглежда къщата и любимците? За по 2 седмици е било, но съм пътувала всяка вечер, или съм се прибирала късно в СФ или сме оставали с ММ заедно и на сутринта газ за работа. Със сигурност не е лесно, като тук да стигна за 30мин. до офиса, минавайки през ДГ на детето. Но пък вечер когато седнеш в градината на вечеря и загледаш светулките, видиш ярките звезди в небето...безценно е.  Heart Eyes Та, пробвали сме го, усещането и изживяването ми е познато.  Peace

# 28
  • София
  • Мнения: 17 278
Ох, аз като някаква черна станция малко вече, ама нали на тоя етап вече си наясно, че едно преживяване със и без деца са нещо коренно различно? Simple Smile
Спирам, защото не искам да продължавам да сипвам катран в кацата с меда, ето, появиха се други, при които е проработило идеално, така че моето мнение само за кантар си го ползвай.

Пък това лято, ако идат пак бабата и дядото на море, защо не идете тримата да пробвате? Може да се окаже, че сте от тези, при които ще се получи, аз ти го пожелавам от сърце!  Hug

# 29
  • София
  • Мнения: 1 257
Оооо да, да естествено, че ми е ясно. Не ме разбирай погрешно - радвам се, че получавам мнения.  bouquet Виж за този вариант не се бях замислила, може наистина да пробваме. Да, те ще ходят отново, както казва дядо ми - докато мога да шофирам и ме държат краката - море няма да пропусна... Laughing (милинкия ми той). Иначе аз и ММ ще имаме и друга проба, но пътувайки към Радомир - мислим да оставим там детенце, когато им почива детската лятото, за да не ходи по дежурни градини а да седи при баба си, пък ние да пътуваме вечер да видим.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт