Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
# 330
  • София
Чери Блосъм,

Моторното развитие на детето Ви, отговаря на възрастта му.
Асиметрията, особено подчертаната, е уместно да се проследи и да се провери невро-кинезиологичния статус на детето.
Когато е на дланна опора, асиметрията задържа ли се или изчезва ??
Вижте двигателното развитие на кърмачето на сайта на СБРДЦП

Реклама
# 331
Благодаря, д-р Чавдаров. Да, мисля че се задържа леко, но искам да отбележа, че без проблем бебето може да се изкриви и на другата страна, просто предпочита едната.
При какъв лекар трябва да отидем: невролог, физиотерапевт, кинезитерапевт?

# 332
  • София
Черри,
При лекари: детски невролог или Физикална и Рехаб.Медицина (ФРМ) с опит в кърмаческа възраст.
Кинезитерапевтът не е лекар !!!, а изпълнител на предписание на лекар по ФМР.

Успех.

# 333
    Здравейте,доц.Чавдаров!
    Бебето ми е на 6м.,но понеже не може да се обръща все още сам го заведох на рехабилитатор за мое успокоение.Това,което забеляза тя ,е че няма опора на крачетата и също в определени ситуации и при определени упражнения не реагира така,както би трябвало(едното беше ,че при препятствие на повдига инстинктивно крачета)...Относно завъртането,виждам,че се опитва,но застава в страни само с частта от тялото до кръста.Като цяло започна и късно да повдига главичката си,седейки по корем.Относно опората  като го държа прав,много много рядко я има,и то не категорично...Още във втори месец личния лекар изкоментира,че не я харесва,но повече нищо не е коментирал.След 4 дни сме на консултация и ще искам да посетим и невролог,но моля ви,от това което четете бихте ли изказали мнение по въпроса?Възможно ли е според вас да има проблем в двигателното развитие или просто се случват по-бавно нещата?Като е легнал по гръб мн енергично маха с ръце и рита с крачета.
    Само да допълня,че батко му също късно се изправи от седнало положение(на 1ия си рд),не е пълзял,но се търкаляше като пумпал на неговата възраст,при подаване на ръце се набираше много категорично да сяда и когато беше легнал по гръб се изтласкваше с крачета при поставена им опора.Децата са различни и все пак дали може да става дума за проблем в развитието?
    Благодаря и хубав ден!

Последна редакция: пт, 10 юни 2022, 15:12 от believe_

# 334
    • София
    Билийв,

Ако детския ви лекар има притеснения, то би трябвало да насочи детето ви към съответния специалист - детски невролог или лекар по ФРМ с опит в детската възраст, за преценка на невро-кинезиологичния статус на детето Ви.
    Има много фактори, които трябва да се съобразят, за да се постави диагноза.
    Не е толкова лесно колкото си мислите.....

# 335
    Билийв,

Ако детския ви лекар има притеснения, то би трябвало да насочи детето ви към съответния специалист - детски невролог или лекар по ФРМ с опит в детската възраст, за преценка на невро-кинезиологичния статус на детето Ви.
    Има много фактори, които трябва да се съобразят, за да се постави диагноза.
    Не е толкова лесно колкото си мислите.....

Да,да,разбирам напълно и зная,че е така,все пак за нещо доста сериозно говорим и няма как да изкажете категорично мнение...Но просто си мислих дали липсата на тази опора за тази възраст може да значи наистина нещо...

# 336
    • София
    Билийв,
    След като "детският рехабилитатор" е правил диагностика, която е лекарска дейност, да Ви обясня ли, че:  има опорен екстензорен рефлекс, който изчезва на 6 мес, но се появява т.н. "амортесьорен" феномен .... а сега ??
    Терминологията, която се използва в детската неврокинезиология е доста специфична, за да съм сигурен какво е отчел някой, и как аз да го коментирам, че нито да Ви уплаша, нито да пропуснем проблем.

# 337
    Билийв,
    След като "детският рехабилитатор" е правил диагностика, която е лекарска дейност, да Ви обясня ли, че:  има опорен екстензорен рефлекс, който изчезва на 6 мес, но се появява т.н. "амортесьорен" феномен .... а сега ??
    Терминологията, която се използва в детската неврокинезиология е доста специфична, за да съм сигурен какво е отчел някой, и как аз да го коментирам, че нито да Ви уплаша, нито да пропуснем проблем.

Разбирам, благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт