Oтново за АБКМ - 4 тема

  • 51 983
  • 422
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 133
Здравейте, предварително се извинявам за дългия пост, но ще споделя всичко подробно, понеже започвам да се чувствам доста обезпокоена.
Детето ми е на почти 6 месеца и от раждането е на кърма плюс дохранване с АМ. На около месец започна да повръща на фонтан след хранене и доктора каза да минем на АР формула. Повеъщането намаля и дори постепенно спря, като детето акаше почти всеки ден, дори по някога по 2 пъти. По бузките и от време на време има обрив като при АД, който е като струпани ситни червени пъпчици, които видимо я сърбят и я дразнят. Успокоява се от често мазане с Bioderma Atoderm gel, но след няколко дни пак се обостря като не мога да разбера от какво точно. По тялото няма обриви, но не знам дали е възможно да я сърбят крачетата, защото си търка ходилата едно в друго доста често през деня. Преди около 2 седмици сложихме последните 2 ваксини (тези които се слагат на 4ри месеца) и след това започна да се появява по малко слуз в акото. Може да не са свързани, защото и преди това се е случвало да има по малко слуз, но много рядко и по малко като количество. Та, няколко дни след като редовно се появяваше слуз ходихме при педиатъра и той препоръча да минем на хипоалергенно мляко аптамил. Постепенно от АР формулата минахме на х.а. като от седмица детето е с разтройство и доста голямо количество слуз в акото. Разтройството съвпада със смяната на млякото, като според педиатъра не са свързани и детето най-вероятно е с вирус. Няма температура, киха от време на време и понякога хърка с носа, все едно има секрети навътре, но с аспиратора нищо не излзиза. Пуснахме ПКК и посявка на акото, на кръвните изследвания се виждат повишени леко лимфоцити и понижени неутрофили, но микробиологията ще излезе най-вероятно в понеделник чак. От днес минахме на лечебна хумана заради разтройството, адирекс, хидрасек и се опитвам да давам хидратин алфа, защото ме е страх да не се обезводни. Изхожданията са стигали най-много до 5 за денонощие, като последното имаше леко зеленеещ цвят, но по-малко количество слуз от предишните, не знам дали може са се дължи на лечебното мляко, защото преди това и на АР и на ХА винаги си беше с цвят на горчица.
Споделих всичко това, защото поради тези симптоми на АД, слуз в акото и кихане се зачудих дали е възможно да развие АБКМ чак на 5 месечна възраст при положение че от първия си ден има хранения с АМ освен с кърма, или е по-вероятно детето да е с вирус или нещо друго инфекциозно, при положение че няма температура?
И последно от около месец се мъчат да и избиват първите зъбки и дъвче много настървено всичко, едва ли всичко това е заради тях, но може би и те допринасят. Иначе мислех да я захранван седмица след ваксините, но като се случи всичко това съм оставила захранването за след като се оправи акото.
Много се извинявам че написах толкова много и объркващи неща, но много се притеснявам и бих била много благодарна да чуя мнения от майки, които са се сблъскали с АБКМ.

# 271
  • София
  • Мнения: 22 936
При дъщеря ми се отключи на 4 м точно след ваксините, кой каквото ще да ми говори, те и предизвикаха АБКМ. ( Не съм против тях, абсолютно всички ваксини си има, но това е истината). Беше си на обикновено мляко-всичко точно и веднага.след ваксините-непрестанно разстройство, което и мина с аптамил АДЦ. После всеки месец на гастроентеролог, който ни казваше кога и какво да въведем. Бавно се захрани, не помня на кой месец точно, но вече е на почти 5 г и всичко яде.
Според мен  педиатърът в момента и той не знае какво да прави. Моят съвет е да я види детски гастроентералог.

# 272
  • Мнения: 243
Здравейте, предварително се извинявам за дългия пост, но ще споделя всичко подробно, понеже започвам да се чувствам доста обезпокоена.
Детето ми е на почти 6 месеца и от раждането е на кърма плюс дохранване с АМ. На около месец започна да повръща на фонтан след хранене и доктора каза да минем на АР формула. Повеъщането намаля и дори постепенно спря, като детето акаше почти всеки ден, дори по някога по 2 пъти. По бузките и от време на време има обрив като при АД, който е като струпани ситни червени пъпчици, които видимо я сърбят и я дразнят. Успокоява се от често мазане с Bioderma Atoderm gel, но след няколко дни пак се обостря като не мога да разбера от какво точно. По тялото няма обриви, но не знам дали е възможно да я сърбят крачетата, защото си търка ходилата едно в друго доста често през деня. Преди около 2 седмици сложихме последните 2 ваксини (тези които се слагат на 4ри месеца) и след това започна да се появява по малко слуз в акото. Може да не са свързани, защото и преди това се е случвало да има по малко слуз, но много рядко и по малко като количество. Та, няколко дни след като редовно се появяваше слуз ходихме при педиатъра и той препоръча да минем на хипоалергенно мляко аптамил. Постепенно от АР формулата минахме на х.а. като от седмица детето е с разтройство и доста голямо количество слуз в акото. Разтройството съвпада със смяната на млякото, като според педиатъра не са свързани и детето най-вероятно е с вирус. Няма температура, киха от време на време и понякога хърка с носа, все едно има секрети навътре, но с аспиратора нищо не излзиза. Пуснахме ПКК и посявка на акото, на кръвните изследвания се виждат повишени леко лимфоцити и понижени неутрофили, но микробиологията ще излезе най-вероятно в понеделник чак. От днес минахме на лечебна хумана заради разтройството, адирекс, хидрасек и се опитвам да давам хидратин алфа, защото ме е страх да не се обезводни. Изхожданията са стигали най-много до 5 за денонощие, като последното имаше леко зеленеещ цвят, но по-малко количество слуз от предишните, не знам дали може са се дължи на лечебното мляко, защото преди това и на АР и на ХА винаги си беше с цвят на горчица.
Споделих всичко това, защото поради тези симптоми на АД, слуз в акото и кихане се зачудих дали е възможно да развие АБКМ чак на 5 месечна възраст при положение че от първия си ден има хранения с АМ освен с кърма, или е по-вероятно детето да е с вирус или нещо друго инфекциозно, при положение че няма температура?
И последно от около месец се мъчат да и избиват първите зъбки и дъвче много настървено всичко, едва ли всичко това е заради тях, но може би и те допринасят. Иначе мислех да я захранван седмица след ваксините, но като се случи всичко това съм оставила захранването за след като се оправи акото.
Много се извинявам че написах толкова много и объркващи неща, но много се притеснявам и бих била много благодарна да чуя мнения от майки, които са се сблъскали с АБКМ.
.   Здравейте,задължително се обърнете към детски гастро. При нас така педиатърката само сменяше млеката , а детето се мъчеше цял месец. Съветвам ви също да направите и посявка от нослето, за да изключите и някакви бактерии там.

# 273
  • Мнения: 133
Благодаря за отговорите, ще я заведем на детски гастроентеролог, но тъй като в нашия град няма, ще се радвам да препоръчате някой от Пловдив, от когото сте доволни.
И само още един въпрос, когато сте намирали кръв в акото, червена ли е била или по-скоро с тъмен цвят?

# 274
  • Мнения: 1 033
Благодаря за отговорите, ще я заведем на детски гастроентеролог, но тъй като в нашия град няма, ще се радвам да препоръчате някой от Пловдив, от когото сте доволни.
И само още един въпрос, когато сте намирали кръв в акото, червена ли е била или по-скоро с тъмен цвят?
При нас беше червена

# 275
  • София
  • Мнения: 22 936
За Пловдив не мога да помогна, кръв никога не е имала.

# 276
  • Мнения: 133
Здравейте, да споделя какво се случи при нас. Ходихме на преглед при детски гастроентеролог и каза че детето не е с абкм, но е с алергична диатеза и в листа от прегледа е писала диагноза алиментарен гастроентерит и колит. Каза да минем на фризопеп ац или аптамил адц, като тя ни даде от кабинета една кутия фризо и каза че ако се чувства добре с млякото ще ни изпише протокол. Също каза да изчакам няколко дни и тогава да започнем със захранването. Засега е акала 1-2 пъти след като започнахме млякото, но консистенцията е малко водниста и цвета е бледо жълт, предполагам трябва да мине още време докато се нормализират нещата с акото, но се притеснявам че изоставаме със захранването, защото преди 3 дни вече стана на 6месеца, а не съм и давала никаква храна все още. Лекарката каза че може да започна с оризова каша, вместо със зеленчуково пюре, но ако въведа кашата първо, после заленчуковите пюрета като отделно хранене ли трябва да ги въвеждам или може първоначално да ги добавям към кашата? Или пък да давам примерно 1седмица каша, после вместо каша да започна с пюрета и след като въведа няколко зеленчука, да замествам друго хранене с каша? Извинявам се много за обърканите въпроси, но мислех първо да захранвам със зеленчуци и след около месец с каша на следващо хранене и никак не съм на ясно при това положение как да постъпя.

# 277
  • София
  • Мнения: 22 936
Наистина не помня кога я захранихме ние, но беше по-късно от обичайното. Нищо няма да и стане от това, че сте закъсняли. За захранването е много важно следното: въвеждате 1 продукт- примерно оризовата каша, чакате да минат поне 3 дни и следите за реакции, чак тогава давате нещо ново и само по 1 зеленчук въвеждате, за да знаете, ако реагира точно от какво е било.

# 278
  • Мнения: 1 788
При децата с алергична реакция храна се въвежда поне 5 дни, най-сигурно 7.
Оризова каша може, аз с това започнах.
После въведох тиква, морков, зехтин, чушка, заешко, агнешко. Сезонни плодове - ябълка, круша, череши, сини сливи и др. (без цитрусови), малко лимон. Дълго време ядеше това. Към годината въведох свинско, но рядко.
До две години ядеше основно това. Никакви млечни, яйца, пиле, телешко, картофи.

# 279
  • София
  • Мнения: 22 936
Защо не картофи, това беше едно от първите неща, които въведохме. При нас цялото захранване от началото до край се водеше от лекар.

# 280
  • Мнения: 1 788
При нас просто захранването с картофи съвпадна с ваксина и със спиране на кърмата и преминаване към адаптирано мляко. И се прояви алергията. Затова го изключих.

# 281
  • София
  • Мнения: 22 936
Ясно, добре е ако може няколко дни след ваксина да не се въвежда нов продукт.

# 282
  • Мнения: 133
Да, при нас следват ваксини вече след годинката. Май ще започна с оризовата каша, дано да се нормализира акото вече, че от смяна на млека вече се притеснявам какво ще намеря в памперса Confused

# 283
  • Мнения: 26
Здравейте мами.
Бебето ми е на 2 месеца.  Първоначално беше на кърма и ам. Сега е само на АМ.
Още от началото е със запек. Ака на 3 дни с напъни и рев. Акото е гъсто и сухо като пластелин, но не е на топчета. Първо пи от английския Хип, той е без пробиотици. После от българския дето е с про и пребиотици.
Сменихме на Лактана био а сега от 3 дни сме на Хип Комфорт по съвет на педиатърката.
Все още продължава запека като давам и лактулоза. Вчера, най-вероятно от нея, акото беше рядко, но зелено. Не давам пробиотик нито капки за колики.
Чудя се дали може да има АБКМ, тъй като според мен имаме и други симптоми.
Педито обаче отхвърля тази диагноза.
Още от родилното имаше секрет в очите. Капвах Тобрекс. След това се появи гъст секрет от носа и едно фъркане, с гърлото и носа.
Продължих с Гентазон. Взехме носен секрет, но не се изолираха никакви патогени. След това докторката каза да взема Бактробан маз, но аз реших да спра всичко и сега само от време на време фърка с носа или диша тежко все едно му е запушен носа.
Имаме и ситни пъпки по лицето, които все още не се махат, но не са червени. Просто кожата там е по-суха Незнам дали е бебешко акне, но на каката и изчезнаха до 40-тия ден, а неговите не.
За тях докторката само каза, че било инфекция и да ги мажа с мастило. Дали Хип Комфорт е добре за деца с АБКМ. Давате ли про и пребиотици и ако да какви?
Благодаря ви!

# 284
  • Мнения: 26
Момичета, няма ли някой нещо по моя въпрос. Доста съм притеснена. Акото вече е  рядко  и тъмно зелено, газовете също са с неприятна миризма, но пак ака на 3 дни и повече. Незнам дали да го отдавам на млякото или е друго.

Последна редакция: сб, 03 апр 2021, 21:39 от curious_mum

Общи условия

Активация на акаунт