Създаване на група за близки на болни от Алцхаймер 2

  • 103 255
  • 783
  •   1
Отговори
# 765
  • Варна
  • Мнения: 3 057
Elisart, виждала съм страничка във Фейсбук на  един "Топъл дом". Питали ли сте там. Сякаш са поносими цените и условията.

# 766
  • Мнения: 449
Здравейте на всички! Бих се радвала, ако някой от Вас може да ми даде малко съвети...
Преди 8 години, когато майка ми беше на 42 ѝ правиха ЯМР, тъй като от години си страда от едно често и силно главоболие. На ЯМР се откриха данни за Корова атрофия на челните дялове и по конвекситета. Всички, включително и докторите бяха в шок, че има Корова атрофия на толкова крехка възраст. Отдадоха го на факта, че преди години с баща ми са правили тежка катастрофа и майка ми е имала изключително много шевове на челото, както и е получила сътресение на мозъка, отделно е изгубила и съзнание. След това пък имаше 2 тежки падания по глава(назад), а Корова атрофия се открива точно отпред и отзад. Та майка ми от както си я помня позабравя. Но в общи линии каквото е забравила, се сеща, дали след 5 минути, дали след 1 час. Водихме я при Трайков, правиха ѝ изследвания и заключиха, че страда от депресия, а за Алцхаймер каза, че доказано го няма, но тази Корова атрофия може да доведе до Алцхаймер след години или до някакъв вид деменция, но задължително в един момент ще доведе до някое от двете. Водили сме я и на други невролози, които в общи линии казват същото. Сега сме решили отново да я видим на ЯМР, за да проследим нещата. Но тъй като ѝ се налага по-спешно друго ЯМР на две области (закъса го с ръката), това на главата ще трябва да изчака. Въпросът ми е, тъй като много ме гложда това нещо... Дали според Вас нещата си вървят към Алцхаймер? Дали пък има шанс и да не го отключи? Както казвам от към забравяне нищо не се е променило през годините. Не забравя нито повече, нито по-малко. Концентрирана е, социална е, помага ми даже изключително много с детето (за някои неща даже е по-оправна и от мен).Ако трябва да съм честна, даже баща ми забравя повече от нея(той сега е на 58, а тя на 50). Не знам, ще се радвам, ако някой от Вас може да ми каже нещичко, ще съм изключително благодарна...
Също така, ако може да препоръчате невролог от който сте останали доволни.

# 767
  • София
  • Мнения: 2 970
Тези заболявания са една голяма тайна и за невролозите. Щом майка ти е добре, не мисля, че още ямр ще помогнат с нещо. Може да прочетеш за препоръчителни храни.

Стресът е ключов за активиране на деменциите, били те съдови или мозъчни.

Нищо не помага повече от добро отношение, интелектуални занимания -четене, и намаляване на стреса, доколкото е възможно. По принцип при жените по-рядко се отключва.

Успех.

# 768
  • Мнения: 449
Много ти благодаря, миличка! Дай Боже никога да не стане, защото прабаба ми отключи Алцхаймер при силен шок и тази болест я изяде 😢

# 769
  • София
  • Мнения: 2 970
Баба ми имаше тежки съдови и мозъчни изменения след сърдечна недостатъчност, исхемични болест, аритмия и няколко инсулта. Два от които много тежко с големи кръвоизливи и кома. Възстанови се напълно. Много медикаменти и Ривотрил до живот. Той предотвратява щети от стрес при такива заболявания. Обсъдете го с лекарите си. Ривотрил и тебукан, както и детралекс помагат за паметта по различни начини. Ривотрил отпуска нервните и мускули импулси, тебукан подпомага мозъчното хранене и кръвообращение, а детралекс пази съдовете, включително и мозъчните от склероза. Последните две се пият с почивки. Ривотрил непрекъснато. Успех.

# 770
  • Мнения: 449
Много съжалявам за това през което е преминала баба Ви, но се радвам от сърце, че се е възстановила! Благодаря за  споделеното, определено ще обърнем внимание на тези лекарства! Желая здраве на Вас и семейството Ви! Дадохте ми кураж, за което искрено благодаря! ♥️

# 771
  • Мнения: 21
Здравейте на всички! Баща ми е с деменция и е под пълно запрещение, аз съм настойника. Дадоха му ТЕЛК с 80 % инвалидност, без право на чужда помощ. От НОИ казаха, че щом няма право на чужда помощ, няма право и на добавка към пенсията. При вас как е? Дават ли право на чужда помощ при болни от деменция? Още повече, че болният е под пълно запрещение, тъй като Съда отреди, че не може да се грижи за себе си и делата си.

# 772
  • Мнения: 1 919
Чуждата помощ е за над 90 процента. Те натрупват и от други болести, мамчето е със 100% телк, но е напълно неориентирана и сърдечни болести в добавка.

# 773
  • София
  • Мнения: 393
Здравейте! Баща ми е с деменция от няколко години. Напоследък обаче започва да има халюцинации, основно говори че не си е в къщи. Допълнително ситуацията е утежнена от факта, че е с глаукома и е почти сляп, може би ако виждаше, би могъл да се ориентира къде е. Майка ми го гледа в къщи и ми се иска да платя на лекар да дойде да го прегледа и да му коригира лекарствата, до колкото е възможно. Не мога да го заведа никъде, страшно се обърква ако не си е в къщи... миналата година се наложи по спешност да го оперират от жлъчка и беше някакъв 10-дневен ужас в болницата. В София сме. Можем да вземем лекаря и да го върнем после, само ще помоля ако имате координати на някой, който е склонен на домашно посещение. А и нямам идея какъв вид лекар би трябвало да дойде. Благодаря за помощта!

# 774
  • Мнения: 6 529
Здравейте! Баща ми е с деменция от няколко години. Напоследък обаче започва да има халюцинации, основно говори че не си е в къщи. Допълнително ситуацията е утежнена от факта, че е с глаукома и е почти сляп, може би ако виждаше, би могъл да се ориентира къде е. Майка ми го гледа в къщи и ми се иска да платя на лекар да дойде да го прегледа и да му коригира лекарствата, до колкото е възможно. Не мога да го заведа никъде, страшно се обърква ако не си е в къщи... миналата година се наложи по спешност да го оперират от жлъчка и беше някакъв 10-дневен ужас в болницата. В София сме. Можем да вземем лекаря и да го върнем после, само ще помоля ако имате координати на някой, който е склонен на домашно посещение. А и нямам идея какъв вид лекар би трябвало да дойде. Благодаря за помощта!

Ще следя за предложения за Варна

# 775
  • Мнения: 2 053
За съжаление е много трудно. И баща ми беше страшно объркан и висенето с часове при Трайков беше самия ад. Повечето от тези лекари надали ще се навият да дойдат до вкъщи. Много се правят на важни. По-добре някой по-"обикновен" невролог потърсете. Той щом човека вече има диагноза може да опитате и вие лично да идете без него и да обясните ситуацията.

# 776
  • Мнения: 207
За съжаление е много трудно. И баща ми беше страшно объркан и висенето с часове при Трайков беше самия ад. Повечето от тези лекари надали ще се навият да дойдат до вкъщи. Много се правят на важни. По-добре някой по-"обикновен" невролог потърсете. Той щом човека вече има диагноза може да опитате и вие лично да идете без него и да обясните ситуацията.
Наистина е много трудно такива хора да ги преместиш някъде. Аз затова майка ми не я местя при мен да живее,
а и не смея да я пращам в дом , защото мисля ,че няма да свикне. И така вече 5 г. чакам съдбата да реши вместо мен.Това коства много сили , нерви и свободно време никакво .

# 777
  • Мнения: 1 919
Дементните твърдят, че искат вкъщи, когато имат нужда от нещо или са несигурни. Питайте го какво му трябва от вкъщи. Обикновено вечер са пристъпите на "искам вкъщи". Период е за всички, при нас премина. Може майка ви да му измисли някакво занимание, което обича, за разсейване - музика, танци, нещо да подрежда.
На мен ми препоръчаха Галя Николова.

# 778
  • София
  • Мнения: 393
Дементните твърдят, че искат вкъщи, когато имат нужда от нещо или са несигурни. Питайте го какво му трябва от вкъщи. Обикновено вечер са пристъпите на "искам вкъщи". Период е за всички, при нас премина. Може майка ви да му измисли някакво занимание, което обича, за разсейване - музика, танци, нещо да подрежда.
На мен ми препоръчаха Галя Николова.
Благодаря много за инфото. За разсейване - много обича да слуща музика. Знае всички песни и си свирука постоянно, чак се учудвам че помни всички мелодии. Той почти не вижда вече, така че почти нищо друго не може да прави, слушат с майка стари песни главно, пеят си вечер, разхождат се през деня.
За сега се свързахме с психиатърката, при която ходеше редовно всеки месец, докато беше по-добре. Тя му назначи лекарствата, но две години не са му коригирани, тъй като той не можеше вече да ходи до кабинета. Слава богу, жената се съгласи на домашно посещение, в понеделник ще я вземем и ще я върнем до кабинета. Според майка ми е единствения лекар, който се е държал човешки с баща ми при прегледи. Всички други са ужасно груби, непрекъснато го дърпат и бутат насам-натам, много е тежко да го гледам как се панира в подобни ситуации. Стискам палци всичко да мине в понеделник добре и поне малко да стабилизираме състоянието му отново.

# 779
  • София
  • Мнения: 988
Ивка Стегна ми се сърцето, като прочетох какви хубави взаимоотношения имате с баща Ви. Не бихте ли могли да му пускате аудиокниги / Сторител / като допълнение към музикалните занимания ...?
Лекари свестни трудно се намират - къде са я забравили човещината незнам - още ми е ясен спомена, как викаха по майка ми... Хем виждаш, че жената не е на себе си, има пристъп ... и крещиш насреща й. ММ тогава дигна скандал, та стана цирк ...

Общи условия

Активация на акаунт