Хърватия - Тема 2

  • 59 761
  • 762
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 3 865
природата е красива и заради нея дойдох. Знаех, че е скъпо. Но да ти искат пари за всичко е прекалено. Къмпингарите са си ОК - не надуват музика, говорят си тихо - цивилизовани са. Явно управителите на къмпинга са прости хорица и не осъзнават че някои неща са проблем и съответно не искат да ги решат. Ходила съм на затворени комплекси с вечерни програми - е никога не съм имала проблем с толкова високи децибели. Да пуснат пък градинарите с косачките в 7 часа е лудост. Преместихме се далеч от силната музика след скандал от моя страна. Сега пак има, но не дразни и можеш да си чуеш мислите. Къмпингът е огромен, в първите топ 5 по големина в Европа и побира над 10 000 къмпингари. Жалко е че въртят такъв голям бизнес и отказват да решат лесно решими проблеми, които реално не са проблеми, а те са ги направили зорлям такива. И пари явно не връщат, ако не ти хареса и искаш да се преместиш в друг къмпинг. Единственото, което ти предлагат е да ти сменят сайта. Шефът не говори с гостите - всичко е през администратори. Не оставам с добри впечатления.

# 256
  • Мнения: 49
       Последните мнения по темата ме провокираха и аз да изразя становище. Доста отдавна не съм встъпвал в дискусията, защото дневните битови проблеми, които се споделят не ми създават тема за размисъл. Последните публикации обаче определено показват, че изразените мнения са спонтанни и не носят знака на трайни впечатления. Още повече, изказани са дори и не след като е изчетена цялата тема, а ей така – дошло ни на перото, написали сме го. Това не е пътя за опознаване на една страна, на един народ и на двигателя на отношенията в него.
       Сега няма да бъда оригинален. Ще повторя това, което съм казал и преди, за да предпазя от грешки или свръхочаквания всеки, който е тръгнал за Хърватия.
       На първо място, Хърватия не е приела модела на услуги с високо качество и на високи цени. Нито услугите са с кой знае какво високо качество, нито са на кой знае каква висока цена. Качеството е нормално за средноевропейските възможности, а цените се определят от съвсем други фактори. Всъщност, качеството на услугите действително е доста високо. Битови условия, инфраструктура, готови храни, обществени връзки, здравеопазване, обществен транспорт, екология, обществени дейности, действително са на завидно ниво. Заради обществената нагласа и липсата на цигани, битовата престъпност /особено при огромния наплив на чужди туристи/ е почти нулева.
       ЦЕНИТЕ! Те не се определят от желанието или нежеланието на хората. Хърватия е страна бедна на ресурси. Туризмът е главния генератор на икономиката. Неговият дял в икономиката …, ами прочетете го в предишните ми писания, той не се е променил. Всички стоки обаче, които обслужват туризма са импортни, освен картофите. Зеленчука идва от Македония и Италия, плодовете – от Италия и Унгария. В краен случай от Испания и Франция. Месото до 2013 г. беше основен внос от Сърбия, а сега не зная откъде. Местна хлебна пшеница няма и за цяр. При положение, че през активния морски сезон в Хърватия битуват около 20 милиона туристи, каква цена очаквате да имат при местно неселение от 4,6 милиона хървати.
       Преди съм го казвал, но ще го повторя, хърватското крайбрежие е презастроено. Конкуренцията за нощувки е зверска. Презастрояването обаче продължава. Заради конкуренцията свръхлуксозно и поради това – свръхскъпо. Миналата /2018 г./ говорихме с моите приятели, че тази тенденция е самоубийствена. Новото строителство, освен, че е свръхскъпо, няма нищо общо с традиционната хърватска архитектура. Луксозно, модерно, НО БЕЗЛИЧНО. Аз лично искам, когато живея в хърватска къща да усетя местния колорит, а не стъклото, бетона, изкуствената трева и изкуствената сянка от защитните мрежи. Искам да ми мирише на пържени тиквички и риба, на смокини и лавандула, а не на стопен асфалт в двор, покрит с изкуствена трева. Искам да плувам в морето, да ловя таралежи, морски звезди, рапани, миди и риба, а не в басейн с индикирана вода.
       Но, за съжаление тази тенденция обуславя цените. Все още при нощувките цените са диференцирани, т. е. има квартири за всеки вкус и всеки джоб, но при храните това няма как да стане. Има все още пазарни ниши, в които човек може да се чувства комфортно и това няма да спре. Тях обаче няма да ги видите никога, ако следвате туристическия шаблон. Сигурно десетки пъти съм го казвал: не резервирайте и не плащайте предварително. Това не важи само за Хърватия. Шаблонът е един навсякъде. Тръгнете с колата, със самолет, с обществен транспорт, на автостоп, ако искате, спрете на първата спирка, която Ви хареса, попитайте за първата квартира, която искате, спрете се на първата къща, чиято визия Ви допадне, попитайте в първата бакалия, кръчма или на улицата – със сигурност ще намерите по-евтино, по-чисто и най-вече – по-красиво място за оставане. Ако не Ви хареса, преместете се, никой няма да Ви се обиди. Хърватите наистина са сърдечни и искрени хора, почтени и много честни, поне по отношение на парите.
       Та, страната е свръхкомерсиална, но има обяснение за това. Това също не съм го премълчал.
       На второ място, никога не сравнявайте Хърватия с Гърция, Италия, Франция или Испания. Хърватия предлага различен продукт, който не е характерен за другите средизомноморски страни. Глупаво е да тръгнете от Гърция или Италия за Хърватия и да очаквате същия модел на морска почивка. Ако очаквате същото или аналогично преживяване, ами тогава защо отивате в Хърватия, стойте си там където сте. Ако очаквате нещо различно, ами тогава защо се дразните, че е различно. Присъединих се към тази тема преди време, единствено за да споделя, че Хърватия няма аналог нито в средиземноморските, нито в адриатическите страни, които предлагат морска почивка. Ама плажовете в Хърватия /пардон, там плажове няма/ били само камънак. Ами стойте си в Гърция. Неведнъж и това съм казвал: в Хърватия няма плажове в общия смисъл. Там има безкрайни крайбрежия, които могат да се ползват и за плаж.
       Впрочем, не разбирам нещо друго. Защо търсите аналогия и някаква псевдоприлика на Хърватия с Италия, Гърция, Испания или Франция. Египет и Мароко също са средиземноморски туристически страни, но никой не сравнява Хърватия с тях. Защо мислите, че гърци и хървати имат обща прилика или, че трябва да имат.
       В крайна сметка, докато следвате туристическия шаблон, никога няма да видите истинското лице на Хърватия. За да го видите, трябва малко авантюризъм, излезте от релсите и ако трябва, малко влезте в драките, защото ако пътувате само по релсите ще виждате само един скучен пейзаж. Той няма да Ви донесе очакваната емоция. Бъдете креативни, ако щете и малко щантави. Ако кривнете встрани от утъпканите пътеки може да останете разочаровани, но може да откриете невероятни красоти, ако вървите по пътя на другите, най-много да настъпите кучешко лайно /за онези, които разбират смисъла на думите ми/.
       В този ред на мисли, ами стига с Дубровник и Плитвице. Те не са Хърватия. Дори не са нейното туристическо лице. Идете в най-малкия град в света – Хум /прочее, вижте и как се определят административните единици в Хърватия и защо това е град/. Впрочем, ако посещението Ви там съвпадне с фестивала на ракията, трудно ще си тръгнете. Вижте Кукуляново, Хрелин, Вукова горица /минавате през нея по магистралата за Сплит/ и хиляди други уникални места. Навсякъде ги има.
       Още нещо в тази посока. Черна гора не е Хърватия. Будва и Котор не са Хърватия. Ако Ви влече Черна гора, уникално място е каньона на река Тара /вторият по големина каньон в света след каньона на река Колорадо/, но не виждам някой да споделя впечатления от него.
       На трето място. Обществената дисциплина. Ами хората са го казали преди хилядолетия – в Рим ще се държиш като римляните. Ако не можеш, ами не ходи в Рим. Ами не говорели добре английски, ами не си подрязвали храстите или не знам още какво. Ами идете във Велинград, нито е по-лошо, нито Ви трябва чужд език. А и басейните са с минерална вода. Помня първата си вечер в Хърватия. Бях убит от умора /разказвал съм това напред, но не съм казвал това, което сега ще кажа/ и съм заспал около среднощ. Мислех, че ще мога да поспя. Грешка! Не видях в тъмното, че сме през улицата до църквата. В 6,00 ч. сутринта като започна да бие камбаната, помислих, че някой разрушава къщата. В селото, в което вече живея години беше и още по-драстично. До преди няколко години имаше един местен рибар, който притежаваше стара лодка с допотопен двигател. В 5,00 ч. всяка сутрин запалваше двигателя, за да излезе за риба. Шумът е като че ли цепи дърва, но с децибели на излитащ изтребител. При това селото е като умряло, звук не се чува. Разгеле, от няколко години си купи нов двигател, та сега ни остана само камбаната на църквата в 6,00 ч. Не помня някой да е предявил претенции. Включително и аз, макар да ми е под прозореца. А Вие говорите за 7,00 ч. Ами то вече си е живо пладне. Това е част от местния колорит и за мен е дори приятен спомена за тези събития. Други неща са ме дразнили и съм ги споделил, но това – не!
       Едно отклонение. Дойде ми на ума един виц. При полицейски патрул се спира един чужденец, за да ги пита нещо. Пита на английски, на френски на немски, на италиански – никаква реакция от полицаите. Тръгва си чужденеца и единия полицай казва на другия: Пешо, видя ли, трябва да се учат чужди езици. Защо бе Иване, тоя като ги знаеше, оправи ли се? Като сте видели, че не Ви разбират английския защо не говорите на български. И това съм казвал – НЯМА ЕЗИКОВА БЪРИЕРА ЗА БЪЛГАРИ В ХЪРВАТИЯ.
       Та, в Рим като римляните. А ако Ви се натоварва нервната система, ами идете в Наречен. Там и баните му бани, и минералната му вода минерална вода, пък и медицински процедури предлагат за лабилни нерви, а пък цените – благи като водата.
       Та, с езика хърватите са си добре. Добре са овладели езика на парите, а на него, доколкото виждам добре сте се разбрали. Дай боже всекиму!
       И понеже идва ред вече и аз да хвана пътя за Хърватия, очаквам наистина с нетърпение края на месеца, за да отида там, където винаги ми е било добре и малките дразнители никога не са станали причина да се откажа от красотата на морето и хората край него.
       Всъщност до сега никога не съм споделил най-важната причина да избера Хърватия за своя дестинация за морска почивка, но с времето и това ще стане. Редом с нея обаче открих десетки други причини да харесвам и уважавам тази страна.

# 257
  • Мнения: 3 865
Туристе, след като пробвах безуспешно на английски следващата ми моментална опция беше български - ами не схванаха. Със словенец си говорих на български - разбра ме. Хърватите ми мигат и минават на немски.
Ако искам да слушам селяни да си палят двигателя в 5 часа ще отседна на село. Ако искам младежки парти курорт с денонощна музика ще ида в Ибица. Отишла съм на къмпинг, семеен, с много деца, защото съм запален къмпингар и обичам да съм по-близо до природата. Не съм се оплакала че като вали дъжд по караваната ми грома и ме буди,  нито че в 5 часа крекат гларуси и пак така - това съм го приела като част от емоцията на къмпингуването. Дори непрестанната музика от всякъде - свиквам на нея. Проблемът е когато децибелите ти се забиват мозъка, не можеш да проведеш комуникация нито да си чуеш мислите - като дрогирано зомби седиш и чакаш да дойде покоя. Никога на къмпинг не ми се е случвал такъв шум (като изключим една вечер в Германия, когато беше световно по футбол). И пак не гърмеше музика, просто комшиите се бяха събрали и говореха порядъчно високо и пак до полунощ се затишиха. Но косачка в 7 часа никога не съм чувала и не съм допускала, че на някой може да му хрумне да пусне. Не познавам човек, който не са го оставили да спи нощи наред да се чувства щастлив и в прекрасно настроение и дори уникалната Хърватия не може да промени този факт. Както казах природата е красива и хората са мили - виждам и хубавото. Но когато си решил да прекараш единствената си лятна ваканция на спокойно място и да си починеш е много важно да знаеш и за проблемите, на които можеш да се натъкнеп (негативното), които да ти отровят почивката и затова споделям.  Надявам се това да е единственият нецивилизован къмпинг в Хърватия и не искам да си изграждам мнение според него. Просто споделих лични впечатления. А това за политиката на туризма го каза някаква министърка или не знам ква беше по телевизията - не съм си го измислила. Но може би ти си по-осведомен от нея Wink

# 258
  • София
  • Мнения: 12 374
Никой не казва, че хърватите трябва да са като гърците или италианците, няма нужда от фермани ала Война и мир. Ходим в страната, защото ни харесва - красива природа, чисто море, вкусна храна, добро обслужване, приятни хора. Надали някой тук се е залетял за тъпото ол инклузив, където си като овца нонстоп и нищо не усещаш от местната кухня и колорит. Където и да пътуваме, отсядаме в малки фамилни хотелчета, храним се по ресторантчета, където сядат местните хора - и в Хърватия, и в Гърция, и навсякъде из Европа. Но няма нужда и от инфантилна романтика, в която тръгваме ей тъй, без резервации, за двуседмично море. Пътуваме с малко дете, няма как да рискувам да го мисля в движение ще намерим ли нещо читаво или не. Който го влече, лошо няма - ако иска и само с една раница да кръстосва страната и да си говори с всеки дядо и баба, за да вникне в "народа", все ми е тая.

Темата е за впечатления - това означава и положителни, и отрицателни, а не като за мъртвите - или добро, или нищо. Аз лично нямам проблем, както вече писах, да ми искат пари за всичко - други обаче може да се подразнят. Което не пречи да харесват страната и да искат да почиват в нея. Абсолютно излишно е всякакво начукване на канчета.

Skrekkelig, според мен си уцелила кофти място, лош късмет. Дай й шанс, има чудни кътчета, спокойни и приятни.

# 259
  • Мнения: 3 865
Този къмпинг Лантерна на Истрия е много красиво и спетнато местенце и по-отдалечените от заведния и т.под. публични пунктове палатки, каравани и бунгала са си идеално, защото шумът не стига до тях с такава мощ. Имат доста постоянни клиенти - някои от 30 год всяко лято са тук. Много като си харесат спокоен сайт си го запазват от зимата и така си спестяват да ги хвърлят в музиката буквално. Аз обаче както казах не знаех за този проблем, защото просто никога не ми се е случвало подобно нещо. Сега вече знам и бих могла за следващия път да си харесам сайт и да си запазя отрано. Но съм от туристите, които всеки път ходят на различни места, така че се съмнявам да повторя. Наистина първоначално нямахме късмет. Сега тук дето сме е по-спокойно. Но определено има и доста по-спокойни сайтове, просто бяха или заети или не достатъчно големи за размерите на каравата ни. А искахме и палатка за децата да опънем, защото растат и леглата вече им отесняват. Пък и си предпочитат в палатка да спят.  Ние букнахме буквално в последния момент - седмица преди да дойдем - нормално е да те пратят там дето никой не иска да бъде. Но пък има и хора, на които не им пречи шума чак толкова. Ние живеем на тихо местенце и сме свикнали на тишина и спокойствие. Отделно аз имам здравословен проблем, който обуславя непоносимост към децибели.

# 260
  • Мнения: 3 642
Аз само да вметна, че езикова бариера в Хърватия поне според мен няма. Думите са им толкова близки. Влизам в пекарната и почвам на английски. Жената ми вика не разбирам Simple Smile
И аз на български, всичко си разбира жената Simple Smile
Зоопарка в Загреб и Музеят на илюзиите много се харесаха и на мен и на дъщеря ми.
Посетихме и Мини експрес музея, интересно е, но не ни впечатли, може би на момчета повече ще се хареса.
В зоопарка има ресторант на самообслужване, 2 порции месо с гарнитура, вода, сок, бира и 1 топка сладолед около 150-160 куни.
Цените там ми се виждат същите като в София, някои неща са по-скъпи, други по-евтини.

# 261
  • In transit
  • Мнения: 11 862
За езиковата бариера зависи от хората. Някои те разбират на български, някои предпочитат на английски. Възможно е да е заради това, че не сме от София и ударенията ни не са в началото на думите като при тях.
На мен за една седмица, в която съм в Хърватия ми направи лошо впечатление, че са страшно нетолерантни шофьори и масово не спазват знаците и ограниченията.
Храната, колкото си по-надолу из Далмация, толкова е по-скъпо. Твърде много туристи има, много сергии с всякакви боклуци. Особено в Сплит. Там се почувствах като на колхозния пазар в средата на 90-те. Иначе природата е красива, храната вкусна, порциите големи и морето има невероятен изумруден цвят. 
Повече впечатления ще споделя като се върна.

# 262
  • Мнения: 3 865
Невероятно - вчера пак имаше концерт вечерта и се оказа, че са намалили музиката. Преди гърмеше отвратително, а сега дори беше приятно. Пак се чуваше навсякъде, но доста по-поносимо. Освен това я спряха половин час по-рано от обикновено. Чак не мога да повярвам, че съм променила дългогодишни традиции. Разбира се може и да не съм аз, но точно след моя сканал се случва. Не изключвам после и други да са им се скарали, ама прекалено голямо ще е съвпадението. Почва да ми харесва тук. Даже мъжът ми си прави устата да повторим, което обикновено никога не правим.

# 263
  • Мнения: 3 642
Mikkey аз си говоря съвсем нормално, нямам диалект, освен понякога Ъ тъй като съм от Търновския край, няма общо ударението, аз тях като си говорят ги разбирам, не всичко но поне половината схващам. Дъщеря ми има сколиоза и от време на време посещава шрот лагери тук в България. Една от терапевтките е от Хърватия, с нея говоря предимно на английски, но понякога като не може да се разберем минавам аз на български, тя на хърватски, имат доста думи като нашите, а някои са като нашите диалектни думи, затова не ме затруднява - сладко, палачинка, сладолед, пиво и т.н.
Това е едното заведение, което посетихме с бургерите - ще повторя - PLAC
https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g294454-d7075337-R … tral_Croatia.html
La Struk също много ми хареса - аз хапнах с трюфели, а дъщеря ми с борвинки и двата вида бяха много вкусни.
https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g294454-d6641337-R … tral_Croatia.html
Това е една сладкарница, която си бях набелязала, минахме няколко пъти покрай нея и я бях планувала за последния ден, но като ни промениха часовете на тръгване на автобуса не стигнахме до нея
https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g294454-d6641337-R … tral_Croatia.html
Набързо само минах през Ботаническата градина, в нея има една червена сграда с вкаменелости от праисторическо време и е направено доста интересно за децата, има макети как са изглеждали растенията тогава и разни други интересни неща, дъщеря ми се впечатли от една роза в стъкло и вътре имаше мини фигура на Бел Simple Smile Имаше аквариум, изобразяващ морското дъно и в него бяха сложили статуетка на Ариел.

# 264
  • Варна
  • Мнения: 105
Здравейте.
Спрях се на оферта на Sun Travel за три дни- 8/11.08. с програма Загреб - Плитвички езера- Любляна- Пещера Постойна - Замък Предяма- Любляна.
Преди да се свържа с ТА,  ми се иска да имам инфо за агенцията.Ако някой е пътувал с тях -Моля за мнения и съвети.

Последна редакция: сб, 20 юли 2019, 09:04 от FlameVn

# 265
  • Мнения: 1 145
Нищо не мога да кажа за фирмата, но програмата е много хубава.

# 266
  • Мнения: 3 642
Здравейте.
Спрях се на оферта на Sun Travel за три дни- 8/11.08. с програма Загреб - Плитвички езера- Любляна- Пещера Постойна - Замък Предяма- Любляна.
Преди да се свържа с ТА,  ми се иска да имам инфо за агенцията.Ако някой е пътувал с тях -Моля за мнения и съвети.

Ние пътувахме с Атлас С Хърватска приказка с повече нощувки, включваше изброените от теб, без Любляна + о. Крк, Опатия, Ровин и Пореч и Пула. Страхотно си изкарахме, само в Пула ми беше малко времето.

# 267
  • Мнения: 1 680
Здравейте.
Спрях се на оферта на Sun Travel за три дни- 8/11.08. с програма Загреб - Плитвички езера- Любляна- Пещера Постойна - Замък Предяма- Любляна.
Преди да се свържа с ТА,  ми се иска да имам инфо за агенцията.Ако някой е пътувал с тях -Моля за мнения и съвети.

Приятели пътуваха с тях на друго място, бяха доволни.

# 268
  • София
  • Мнения: 15 232
С какво ще пътувате?
Ако ще е с автобус - не ви ли се струва доста препускане? Според мен, времето е прекалено малко, за да може да разгледате добре.

# 269
  • Варна
  • Мнения: 105
С какво ще пътувате?
Ако ще е с автобус - не ви ли се струва доста препускане? Според мен, времето е прекалено малко, за да може да разгледате добре.
С автобус е тяхната оферта...Имате право, предвид разстоянията.
Дами, предложете моля ТА ..може макс до 7/8 дни (август ми е отпуската, а повечето оферти са за есента)...би било чудесно от Варна да е -предвид логистика и по-удобно пътуване..Непозната дестинация ми е и бих предпочела за първо посещение да е с коректен оператор фирма...автобус, полети -без значение..

Общи условия

Активация на акаунт