Фентъзи и фантастика - Тема11

  • 45 794
  • 745
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 5 832
Благодаря!
Ще я потърся.

# 661
  • Мнения: 5 782
Благодаря!
Ще я потърся.
Дай мейл, имам ги двете книги ще ти ги пратя.

# 662
  • Мнения: 3 719
Сигурно сега можеш да ме разбереш, защо след този завършек никак не ми се четеше  за Каол и Несрин и техните любовни, психически и физически терзания, което беше неочаквана добавка към поредицата, вместо на нейно място да излезе същинският финал на поредицата... Simple Smile Но ще почакаме още година - какво да се прави Simple Smile

Ти чела ли си дворовете, ако да - да ми дадеш някакво кратко сравнение между двете поредици и дали другата си струва Simple Smile
Скрит текст:
Имат общи черти като "вселена" (елфи, хора и доста заемки от келтския фолклор) и едновременно с това са много различни. Дворовете са по-приказни, по-събрани, по-изчистени ( по-сладникави също)... просто им личи, че са писани след Троновете.  Всяка следваща книга е с все по-голям размах и повече неочаквани/незагатнати обрати, вероятно заради представянето на историята само от една гледна точка - на главната героиня. Трудно е да се предвиди какво ще се случи. Хубаво е също, че са само трилогия + разказче (16 стр.) и завършваща новела догодина. И дотук с хвалбата.
Недостатъци - прекалено много заемки от приказки, макар и с неочаквана развръзка, кофти география и наименования (нищо оригинално). Основните персонажи, ако мога да се изразя образно, са все едно героите на Троновете са счупени на парчета и сглобени наново с различни части. Не е лошо, но е малко досадно да се открива общото. Има още една планирана трилогия с новела към нея от същата "вселена", но ще е много преди или много след Дворовете. Т.е. още поне 3 години. И не е много сигурно, че ще бъдат преведени на български. Егмонт нещо се ослушват за отпечатването на третата.
Аз лично не мога да реша Дворовете или Троновете са по-читавата поредица. И двете увличат и двете ги оценявам на 4/6.

# 663
  • София
  • Мнения: 44 345
Мерси Аниш, значи когато ми се  дочете нещо  лигавко ще ги подхвана.
Въпреки че гледам, че  има планирани още 3 книги към дворовете... тях ли наричаш друга трилогия, защото в ГР ги водят 4,5 и 6 книга, не като отделна?
За превода точно на тези нямам грижа, нея спокойно я чета на английски. Wink

# 664
  • Мнения: 48 157
Първа на Троновете, че и втора, са мега скука. Чак се чудя как е добила популярност. Но пък ето, по-натам взе да се пооправя поредичката. Имаше няколко момента, които наистина компенсираха други пропуски.
Сега почнах Каол Simple Smile Да видим На английски. Както винаги, по-добре звучи и изглежда на оригиналния език, сега още "превключвам" с езика, имената Simple Smile

# 665
  • Мнения: 3 719
Мерси Аниш, значи когато ми се  дочете нещо  лигавко ще ги подхвана.
Въпреки че гледам, че  има планирани още 3 книги към дворовете... тях ли наричаш друга трилогия, защото в ГР ги водят 4,5 и 6 книга, не като отделна?
За превода точно на тези нямам грижа, нея спокойно я чета на английски. Wink
Не е точно лигаво, доста кървища, битки и бруталност има. И повечко сенки. И повече откровен секс. Просто персонажите са по-малко. И всичко се гледа от една позиция. Сладникавото ми идва от концепцията за mate (Soulmate). За втората трилогия нищо не се знае, освен, че ще е във същата вселена, че ще е в различно време и с различни персонажи (от интервю на Сара Маас). Може дори да не започва с "A Court...". Последната клюка, която излезе, е, че новела едно ще е към Дворовете (няколко месеца след края на действието в третата) и ще ги завърши, давайки връзка към следващите книги. Не че и сега няма две неща от миналото, които явно ще бъдат чоплени по-нататък.
Скрит текст:
Бонус - в третата книга препратката към Лебедово езеро и Кошчей Безсъртни ме срина от хилеж, като я прочетох. Trollface

# 666
  • Мнения: 18 796
Чете ми се космическа фантастика - кораби, други планети.
Моля препоръчайте ми нещо.
Може и някоя поредица, като Фондацията на Азимов например.
Не съм чела  Азимов, но "Звездна армада" на Б.В.Ларсън ми се струва такъв тип книга. Не съм я чела, в списъка ми е.
Азимов не го препоръчвам.
като исключим "200 годишният човек" предисторията на Фондацията  (Прелюдия към фондацията. Битката за фондацията. )и първоначалната история на Фондацията (Фондация. фондация и империя. Втората фондация), другите са му ужасно наивни

"роботите и империята" съм ги чел като бях 11-12 годишен по онова време ми се струваха интересни (и то третата часта - последната), след години ги изчетох и трите части, ами дори третата ми се струва детинска, а първиет две са откровено тъпи. Има цели страници, където  детектива Илайджа Бейли си реди някакви монолози и никой не го прекъсва и всички му се връзват на смешнитe улики .
 а поредицата за Галактическата империя.....майко мила... няколко пъти я започвам и се откзавам на първа книга.най-досадно е, че на него всичките  поредици са "свързани" като при Фийст или Хоб.

иначе "200 годишният човек" /"Позитронният човек" е доста добра. В някакъв смисъл приемам, че това е книга за превръщането на негрите в равноправни същества, само че тук думичката негър е заменена с думичката робот.

с Фондацията нещата не са по-добри от Роботите- и империята.
ИНтересно е да се прочете как се създават  Първата  фондация,  как нещата започват да се сгромлясват и как се създава Втората фондация......разумният читател ще спре дотук. (честно казано още след Фондация и ИМперия му е мястото да спрете, ама нейсе - тя е част от сборник, който завършва с Втората фондация) Нататък Азимов въобще не е имал намерение да пише, но натиска на читателите го е принудил и това се усеща. последните две фондации са.....абе просто не ги  четете и и няма да сбъркате. ooooh!

Последна редакция: пн, 02 окт 2017, 11:24 от Джон Сняг

# 667
  • Мнения: 48 157
Аз не харесвам Фондацията, но пък разказите му- и за роботите, и други разни- всички са прекрасни Simple Smile
И Дете на времето, и други книжлета- новели- абсолютно прекрасни

# 668
  • Мнения: 3 719
Чете ми се космическа фантастика - кораби, други планети.
Моля препоръчайте ми нещо.
Може и някоя поредица, като Фондацията на Азимов например.
Като спомена Азимов, чела ли си поредицата му за Лъки Стар? Книжките са старички (не очаквай хипердрайв и хвъркане по-далеч от Сатурн), но са чудесна комбинация от фантастика и криминале, писани в златното време, когато опознаването на космоса е започнало да изглежда достижимо заради надпреварата в космическите програми на бившия СССР и САЩ.

# 669
  • Мнения: 18 796
Аз не харесвам Фондацията, но пък разказите му- и за роботите, и други разни- всички са прекрасни Simple Smile
И Дете на времето, и други книжлета- новели- абсолютно прекрасни

трудно бих нарекъл разказите за роботите "прекрасни"- Идейно са  добре издържани,  но стилово - не.
личи си, че са от ранните му разкази.
дете на времето (както и повечето романи извън поредиците ) не съм чел. , но съм му чел почти всички поредици (за Галактиката не можах да я я издържа)
Фондацията е интересна в частта в която
Скрит текст:
са живи Дорс Венабили и Селдън
,  тъй като има има много романтика, после много бързо става безинтересна и правена насила.
лично за мен най-доброто произведение на Азимов е 200 -годишен човек и за него заслужава много добри думи (и филма е хубав, но книгата - още по.). Отделни негоив произведения също са интересни. Но да се твърди какъв велик фантаст бил Азимов, едва ли не баща на фантастиката,  винаги ми е идвало много пресилено, особено предвид ниския стил. (да не говорим че бащата на фантастиката е Жул Верн)

# 670
  • Мнения: 296
Чете ми се космическа фантастика - кораби, други планети.
Моля препоръчайте ми нещо.
Може и някоя поредица, като Фондацията на Азимов например.
Не съм чела  Азимов, но "Звездна армада" на Б.В.Ларсън ми се струва такъв тип книга. Не съм я чела, в списъка ми е.
Мога да препоръчам Домът на слънцата от Алистър Рейнолдс.
И да попитам някой може ли да ми каже от къде мога да намеря останалите книги от Дългата земя на Пратчет. Видях че са издадени на английски, на български издадоха 1 Sad

# 671
  • София
  • Мнения: 5 832
Скрит текст:
Чете ми се космическа фантастика - кораби, други планети.
Моля препоръчайте ми нещо.
Може и някоя поредица, като Фондацията на Азимов например.
Като спомена Азимов, чела ли си поредицата му за Лъки Стар? Книжките са старички (не очаквай хипердрайв и хвъркане по-далеч от Сатурн), но са чудесна комбинация от фантастика и криминале, писани в златното време, когато опознаването на космоса е започнало да изглежда достижимо заради надпреварата в космическите програми на бившия СССР и САЩ.

Чела съм я отдавна, може да си я припомня.
Аз пък я харесвам Фондацията. Азимов все пак е започнал да я пише през 50-те години.
Харесва ми, че се чете леко, има загадки, хумор, космически битки. И все пак човешкия елемент е водещ - човек може да строи империи и същевременно да унищожи всичко.
Друга дълга поредица, която харесвам е Бараяр на Бюджолд.
Не съм прочела само последната - Джентълменът Джол и Червената кралица.

# 672
  • Мнения: 18 796
като за 50-те изглежда добре.  То и нашият фантаст Любомир николов който е писал  някои неща през 70-те тогаав са си били окей, ама аз като чета ми изглеждат безнадежно остарели. И пак всичко е до мислене - Павел Вежинов е писал много преди Л.николов, а разказите му са много по-напредничави, в тях има голяма доза психология, докато Нарви е застинал във времето.
 На Азимов голяма част от нещата отразяват дъха на  студената война (поне в "Роботите и империята") - ядрени конфликти, сблъсъци на две цивилизации и т.н..

лично аз препоръчвам от него "Клеон императорът" - някак човешки свеж ракзаз е, лъха непринуденост, краят ми е много забавен.

за тези които обичат спойлери пускам два абзаца:

Скрит текст:
Първи Министре, ще бъда Главен Градинар. Самият Император ми го каза.

— Да, чух за това, но със сигурност не това те измъчва. Новият ти пост изисква поздравления и аз те поздравявам. Дори имам малък принос за него. Никога не съм забравял храбростта ти на времето, когато се опитаха да ме убият, и можеш да бъдеш сигурен, че споменах за това на Негово Величество. Това е заслужена награда, Грубер. Ти заслужаваш това повишение и си напълно квалифициран за този пост. А сега ми кажи проблема си!

— Първи Министре, този висок пост и повишението са моят проблем. Не мога да го приема, защото не съм квалифициран.

— Убедени сме, че си.

Грубер се развълнува.

— И ще трябва да стоя в канцелария? Не мога да стоя в канцелария. Няма да мога да излизам на чист въздух и да работя с растенията и животните. Аз ще бъда като в затвор, Първи Министре!

и финалният: (много важен спойлер)
 
Скрит текст:
И тук, при една пребледняла група, гледаща невярващо, тук, при полуработещите ескалатори, лежеше тялото на Негово Величество Клеон I, смазано цялото, но все пак разпознаваемо. Богатата му Имперска мантия сега служеше за покров. Уплашен, до стената стоеше Мандел Грубер, глупаво гледайки ужасените лица наоколо. Селдън почувства, че не издържа повече. Той взе бластера, лежащ до крака на Грубер. „На Андорин е“ — в това Селдън беше сигурен.

Попита тихо:

— Грубер, какво си направил?

Грубер, взирайки се в него, изломоти:

— Всички викаха и крещяха. Мислех си, кой ще разбере? Ще си помислят, че някой друг е убил Императора. Но след това не можах да избягам.

— Но защо, Грубер, защо?

Не исках да бъда Главен Градинар — и припадна.

200 годишният човек също е доста добър

# 673
  • Мнения: 3 719
...
Друга дълга поредица, която харесвам е Бараяр на Бюджолд.
Не съм прочела само последната - Джентълменът Джол и Червената кралица.
Ммммм. Сагата е страхотна. Колкото и пъти да я чета, не ми омръзва. Любима част "Cetaganda". "Джентълменът Джол и Червената кралица" я отложих, след като прочетох някой друг спойлер за нея. Не зная дали ми се иска да променям вижданията си за Корделия Нейсмит - Воркосиган.*

* -че да не стане като с втората от "Тъмни съзаклятия". Нямаше да я чета, пък кумата взе че ми я подари на хартия и...иде коня в ряката.

# 674
  • Мнения: 48 157
На мен всички са ми любими, може би без Криожега, а Джентълменът първо ме остави без думи, а после страашно ми хареса , ама страшно много. Страшна е тази жена, опасна Simple Smile През колко неща мина, и запази духа си. Промени толкова хора...две планети...тюх, ще взема да си я прочета. И така искам още приключения от Иван Simple Smile Или пък големият доведен син на Майлс. Но едва ли Бюджолд ще пише още...много жалко...

Общи условия

Активация на акаунт