Психолози, психотерапевти, психиатри

  • 138 935
  • 1 081
  •   3
Отговори
# 300
  • Мнения: 110
Има си я описана и зависимостта от психотерапевти.... някога десетилетия не стигат да се олюпи зелката , а живота си минава и заминава

# 301
  • Мнения: 5 459
Академик Значи, трябва да се намери точният психолог за клиента, щом зависи и от двамата. Излиза, че е по лесно  мъж да си намерим, да му се не види!, отколкото терапевт. Извън шегата, пък и понеже минава полунощ, вместо да питам какво значи за Вас  "стегната работа" и "осезаем ефект", докато си допивам горещия шоколад,  установявам, че процесът напомня на " Как да нарисуваме портрет на една птица", (Жак Превер) Но може и да греша...

Алинко  На "едва трети път", успявам да установя дали терапевтът е "за мен". После ми трябва време за изграждане на доверие и чак тогава започва  съществената работа. Ако съпротивите ми са силни и самосаботажът работи здраво, нещата се попроточват във времето, докато започна да участвам адекватно, т.е. при мен трудно би се получил бърз резултат. При теб, обаче, може да е обратно и да се справиш бързо-бързо. Няма протокол.

Ами то и аз съм като теб. Демек да очаквам да се влача с години. Поне съм сигурна, че си харесах психотерапевтката като човек, но дали е добра като терапевт-трудно мога да отговоря....

# 302
  • Мнения: 31
Има си я описана и зависимостта от психотерапевти.... някога десетилетия не стигат да се олюпи зелката , а живота си минава и заминава
Очевидно сте специалист, професионалист в областта. Няколко поста по-нагоре видях поне двама потребители да ви питат за тези "кратки подходи" - отговор не видях.

# 303
  • Варна
  • Мнения: 300
Ами то и аз съм като теб. Демек да очаквам да се влача с години. Поне съм сигурна, че си харесах психотерапевтката като човек, но дали е добра като терапевт-трудно мога да отговоря....

Не е задължително да е години. И още по не е задължително, те да са  зор, тегоба, гърч, изобщо - гадна работа.  Каквито и фрагменти да са ми останали в спомените отпреди двайсетина (че и повече) години, две неща са твърди: благодарността към психолог Румяна Георгиева и убедеността, че времето за работа с нея, не само не е пропиляно, а е  една от най смислените грижи, които съм проявявала към себе си. Ако не беше нейното настояване да спра медикаментозното лечение, кой знае какъв наркоман щеше да излезе от мен тогава Wink
А дали твоят терапевт е добър,  не е чак така важно,  важното  да е добър за твоя случай.

# 304
  • Мнения: 5 459
Ами аз също съм на много медикаменти, но ми трябваха около 25 години да "узрея", че тежка социална фобия не може да се лекува само с медикаменти, а при мен е съпроводена и с депресия и с ГТР и с паническо разстройство....Много се надявам това да е моята терапевтка, че нямам излишни средства за проба-грешка....

# 305
  • Мнения: 608
Здравейте  на всички пиша този пост за да окуража всички ви....
 Аз бях много зле имах панически  атаки генерализирана  тревожност , натрапливи мисли и за капак Повръщах  явно от стрес  не можех да  се храня, имах страх да излизам навън дя ходя на дискотеки не ходя на изпити изобщо пълен мрак, пълна дупка...  Опитах сама  да се справя с това състоянието ми беше от 6 7 години такова и не успявах  накрая отидох при Балджиев,който ми се видя скъпичко  пък и не ми вдъхна доверие някак не беше моя психолог, той отрича медикаментознота  лечение, а аз вече отдавна се бях отчаяла, та тякя един път попадна на  психотерапевтката  Цвета Топузлиева, правехме ЕМДР терапия ходих и на психиатър изписа ми  антидепресанти, спрях резко психотерапията след кято се стабилизирах  мялко за което съжалявам, пия си хапчетата и до днес въпреки, че май е време  за посещение при психиатър отново, знам,че е трудно, че се чувствате в безнадеждно състояние, аз бях точно така,  на моменти отново  съм така, но някак намерих силите има още какво да се желае при мен, в момента отново съм в дупка, но вярвам,че всичко ще се оправи. Самосъжалението в такива моменти е най-големият  ни враг, въпреки че си мислим,че сме безпомощни и никой не ни разбира.

# 306
  • Мнения: 118
А за Надежда Атанасова някой има ли на идея ходил ли е при нея някой. Записах си час за утре, във Специализиран център за психология и психотерапия. И се чудя дали е надеждна. Само един отзив имам за нея и той е положителен. Но ако може още някой да каже ходил ли е и как е при нея. Пише че лекувала ОКР.

# 307
  • Мнения: 110
Има си я описана и зависимостта от психотерапевти.... някога десетилетия не стигат да се олюпи зелката , а живота си минава и заминава
Очевидно сте специалист, професионалист в областта. Няколко поста по-нагоре видях поне двама потребители да ви питат за тези "кратки подходи" - отговор не видях.

Да имам интереси и работя около и повече от 25 години социални науки и психология.Познавам колегията в Бълария--едновременно сме и много и малко. Бгмама е интересно място-имам изследователски интерес към социални мрежи и форуми. Смятам, че е достатъчно като по-възрастен от вас да насоча интереса ви.Пък който докъдето стигне. Нямам амбицията да разказвам за неща популярни затова не дадох отговор за кратките подходи.Ако ви интересува как работят кратките методи в терапията питайте колегите Бъчев, Страхилов, Ганев, Балджиев, Троев, Добрев, Първанов, Славкова, Русев и още няколко.Повечето имат и сайтове с емейли и телефони.Сама може да усетите нивото на дискусията-питат се въпроси и се споделя опит малко безразборно.

# 308
  • Мнения: 7 416
Академик, работите ли като психолог и ходил ли сте на психолог/психотерапевт някога?

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 21:28 от Селма

# 309
  • Мнения: 110
Точно това писах преди малко-работя.На втория Ви въпрос отговорът е да-ходил съм на гости и на маса с много колеги:hugs:

# 310
  • Мнения: 7 416
"Работя психология" и "работя като психолог (практик)" не е едно и също, нали? Simple Smile
Нямате и собствен личен опит като клиент на психолог/психотерапевт.  
Интересна е вашата позиция, от която давате насоки на хората тук.

# 311
  • Мнения: 110
А за Надежда Атанасова някой има ли на идея ходил ли е при нея някой. Записах си час за утре, във Специализиран център за психология и психотерапия. И се чудя дали е надеждна. Само един отзив имам за нея и той е положителен. Но ако може още някой да каже ходил ли е и как е при нея. Пише че лекувала ОКР.

Как мина в специализирания център?

# 312
  • Мнения: 73
Здравейте! Имате ли препоръка за добър терапевт за двойка в София?

# 313
  • Мнения: 7 416
....  - отговор не видях.
Какви отговори искате?! Дадени са ви авторитатни на-со-ки, слушайте и се подчинявайте. Simple Smile)))

 Чела съм доста критики по отношение на кратките подходи и от психоаналитиците, и от екзистенциалистите. Общо взето се говори за това, че такива имат козметичен характер. Но дали заслужават пълно отричане? - Не мисля. Въпроса е, доколко работят за всеки конкретен случай. Защото се съгласете, понякога, за да изглежда добре на човека му е достатъчно да приложи хубава козметика. Но понякога е необходимо той да се заеме сериозно своето здраве, а хубавият външен вид ще дойде след време като резултат на цялостното подобряване на здравословното състояние.

# 314
  • Варна
  • Мнения: 300
....  - отговор не видях.
Какви отговори искате?! Дадени са ви авторитатни на-со-ки, слушайте и се подчинявайте. Simple Smile)))

 Чела съм доста критики по отношение на кратките подходи и от психоаналитиците, и от екзистенциалистите. Общо взето се говори за това, че такива имат козметичен характер. Но дали заслужават пълно отричане? - Не мисля. Въпроса е, доколко работят за всеки конкретен случай. Защото се съгласете, понякога, за да изглежда добре на човека му е достатъчно да приложи хубава козметика. Но понякога е необходимо той да се заеме сериозно своето здраве, а хубавият външен вид ще дойде след време като резултат на цялостното подобряване на здравословното състояние.

Ето го постинга, с който съм съгласна на 101%. И сравнението с козметиката ми допадна много (сетих се за Гоар Аветисян и работата и с  тежкопроблемни недостатъци - хемангиоми, белези от изгаряния и т.н.)
Интересен ми стана и никнейм Академик, ровнах в старите му постинги, там се оказа, че са маркирани кратки подходи:

Бързо решение може да се намери в НЛП хипнотерапията.Психоанализата ще отнеме години и ефекта е под въпрос. 1 авг 18

Елизабета се е насочила волно или неволно към краткосрочни методи и практикуващи ги психотерапевти , а позитивната психотерапия на Хаджова е единствения вариант за краткосрочен подход в психодинамичните направления. 27 юли 18

При основен проблем безсъние помага само хипнотерапия.25 юли 18

...тоест процеса с всеки е планиран индивидуално , върви изключително стегнато във времето и ползва едни от най-бързите методи като НЛП , Ериксонова хипноза , краткосрочна терапия.. 25 юли 18

Общи условия

Активация на акаунт