Как протича едно денонощие с новородено вкъщи?

  • 26 883
  • 179
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 30 802
Аз не ползвам слънцезащита за бебета и деца, освен на плаж. На сянка, шапки и дрехи и от една възраст нагоре- малко ще почернеят, няма как.

Коричките са ужас, с нищо не се махат, като ги махна с олио, стоят още повече, затова не пипам. На най-големия чак към първи клас спря да му се люспи главата от самосебе си, иначе колкото повече махам, толкова повече кори растат. Бебето на 1.5г. още ги има и с махане също се влошава положението.

# 166
  • София
  • Мнения: 22 923
Много си зависи от кожата.

# 167
  • Мнения: 665
Здравей, правилно си се ориетнирала какво да мислиш, защото аз докато бях бременна постоянно си повтарях не може да е толкова трудно, та то нали постоянно яде и спи изобщо не мислех че яденето през 3ч. а понякога и по малко и успокояването по 1-2ч. след това са основното нещо което прави една новоизлюпена майка.

В първите дни като се прибрахме от болницата ми беше адски трудно и се радвам изключително много че ММ си беше в нас, защото той ми помогна да излезна от следродилната депресия, помагаше ми изключително много, както и успокояваше бебка, защото аз просто не исках да я гушкам и да се грижа за нея колкото и гадно да звучи (имай впредвид, че с това се сблъскват много майки). Впоследсвие нещата си влязоха в своя ритъм бебка вече е почти на месец, преди няколко дена изцяло махнахме храненето с кърма от шише и вече се кърмим успешно, тъй като не искаше да засуче хубаво и ме болеше предпочетох да се цедя и дадавам от шише, но беше адска хамалогия не ти го препоръчвам, но като краен вариант е по добре от АМ.

Отностно помоща ами честно да ти кажа освен ММ не желая да ми помагат други хора, но ми се налага в момента да викам свекърва ми защото малката много повръща и не мога да вляза спокойно да се изкъпя или да поспя за час през деня,а тя си взе отпуска за да ми помага и наистина ми помага жената, но просто на моменти не се съобразяват с моето мнение и се налага да скърцам със зъби  Grinning .

Откъм покупки мисля, че си взех всичко необходимо преди появата на малката, най-полезното нещо ми беше помпата за кърма, друго полезно ми е един шезлонг най-обикновенн забелязвам в момента понеже малката е с колики, че като я сложа да лежи в него самата поза която заема и успокоява леко коремчето макар и не винаги я успокоява.
Също си бях купила едни кърпички от плат най-обикновенни за 2,60 10бр. мисля че бяха, ходих да си довзимам още защото ми вършат идеална работа когато върне малко мляко или вода я замивам леко с водичка около устичката и я забърсвам на ден ползваме сигурно по 6-7 такива кърпички и пак не ми стигат  Laughing

Ненужното което купих бяха едни шишета на Лорели (пълен боклук) не мислех че трябва толкова хубаво да се направи избора на шишета, но дни преди да родя сякаш нещо ме ръчкаше от вътре и си купих едни супер удобни шишета на МАМ който се самотерилизират което ми беше голямо удобство вместо да ползвам за тях стерилизатор специално, не че и такова не тичахме да купим впоследствие защото си казвах какво толкова нали ще сложа една тенжера на котлона и ще стерилизирам да ама като храниш през 3ч. и като се изцеждаш и отделно успокояваш бебето по 1-1,5 след хранене докато заспи и то не ти остава време за нищо, та реших да дам едни 15лв. за стерилизатор на Лорели, който м/у другото ми върши супер работа и сега защото поне веднъж на ден стерилизирам биби, лъжички и разни други простотиики.
Ненужно ми е и на първо време коритцето на беба, защото ми е много по удобно на ръка в мивката да я къпя отколкото в коритото, но това си е до удобство.

Общо взето се зареди с търпение, защото си е трудно отглеждането на малко бебе особено докато влезнете в някакъв ритъм, гледай в първите дни да имаш всичко най-необходимо под ръка.

Успех и леко раждане Simple Smile

# 168
  • Мнения: 4 708
И досега ползваме мокри кърпички на Бочко, никак не са ужасни. Това, че даден продукт се е отразил зле на вашето дете, не значи, че трябва да се обобщава, че този или онзи не става.
+1. И ние така. И мустела първата година. Докато бременеех минах през аптеките в града, насъбрах мости, и от всички мустелата най-ми хареса и на миризма, и на бебето му понасяше, после купихме. На слънце не съм я изкарвала, бебето е родено насред лято, и за мен е лудост да изкараш новородено в жегите на слънце.

# 169
  • София
  • Мнения: 8 637
На мен Мустела ми миришеха неприятно. От тяхна мостра се оодсече, имах пълноразмерни продукти подарък и от тях получи обриви. Сестра ми беше много доволна от тях, но с второто дете също имаше неприятен опит с тях. Може би нещо са променили във формулата от преди години.
Мокри кърпи съм ползвала...Бочко, Памперс, Хъгис и всякакви други, но ние изхабявахме 1 плик за над месец и нещо. Вкъщи съм мила дупето, бърсала с намокррна кърпа или кърпа/тампон с натурално масло.  Мокрите ползвах навън.
Опитах се , доколкото е възможно, да сведа химиите и съм ползвала минимално козметика и разни почистващу средства.
Слънцезащитно-на Биодерма съм ползвала, както и натурално от маслинови семки. 
Иначе, детето не е било с чувствителна кожа като малко. Проблеми започна да има при тръгване на ясла и сблъсъкът с бебешките сапуни и препаратите там. До скоро(когато спря да ходи) имаше сухи участъци, лишеи. Помагаше му Липикар на Ла Рош.

# 170
  • Мнения: 18 398
Дези, слънцезащитно от малинови семки ли си искала да напишеш?

# 171
  • София
  • Мнения: 8 637
Да  Laughing Ядох маслини точно и сигурно затова  hahaha 
Слагат и други масла, но трябва да е упоменато за каква възраст става.

# 172
  • София
  • Мнения: 5 444
-Козметика първо бях взела на Weleda и  Topfer ,сега минахме изцяло на Mustella и съм много доволна (шампоанче за коричките,лосион за тяло,душ гел,кремче за подсичане) явно си е до дете това с козметиката,на моето определено Мустела му се отрази по-добре от Weleda и Topfer.
 -Мокри кърпички за на вън взимам Water Wips или Pampers без миризма,като предпочитам първите.
 Вкъщи мия
-Памперси взимам на Pampers Premium care
-Шишета на Avent и NUK стъклените ползвах в началото (като тези на Авент си ги харесваше повече,но всичко пак си е до бебе),а като започнаха коликите взех и на Dr Brown's

 Ненужното ,което купих беше:
- електронен аспиратор за нос на Cangaroo,който на втория ден се развали.Взехме си Носко и се справяме отлично с него,когато нослето е пълно.

# 173
  • Мнения: 665
За козметиката аз си купих всичко на Хип, не съм доволна от крема за подсичане обаче и като свърши си взех Здраве Бебе на малката и понася много добре, но и като гледам май не е с чувствителна кожа.
Мокри кърпички ползвам на Бебелан  също съм доволна  Simple Smile

# 174
  • Мнения: 47
Аз купих козметика на Uriage. Препоръчаха ми я в аптеката. Все още не съм я ползвала, като се появи бебето ще споделя дали му понася.

# 175
  • Мнения: 513
Ние сме с козметика на Себамед - измивен гел, шампоан, олио, крем за тяло, кремче за лице и за подсичане. Но за дупето и гънките мажа само със Судокрем. Задържаха ни в болницата 7 дни и там нямах условия да го мия, а той акаше след всяко хранене, и така се прибрахме вкъщи със зверски обрив на дупето и за 2 дни със Судото се оправи Simple Smile Първите 20дни много се белеше по цялото тяло (прекара инфекция и беше като преносен) и само с лосиона за тяло на Себамед го оправих.

# 176
  • Мнения: 41
Здравейте! Аз съм бъдеща мама.. Понеже майка ми почина рано и нямам кой знае каква възможност да питам  някакви въпроси, освен  майката на мъжа.. Та, как се справяте с храненето и разходките, тоест навън ли го кърмите или в шише? През ноща повече ли спят бебетата? При кърменето, само се измиват гърдите и то почва да суче ли..? Изцедена кърма колко време може да стои във фризер или хладилник? Благодаря предварителноо!

# 177
  • Германия
  • Мнения: 3 421
Здравей! Ако искаш да кърмиш, препоръчвам ти блога на Хедра или книгата “всичко за кърменето” от Христина Янева-Хедра. На тази тема не бих се вслушвала в съветите на свекърви, лели, баби, съседки и т.н.

Аз лично кърмя, навсякъде и по всяко време, шишета няма вкъщи. Така съм преценила че е най-добре за нас. Според мен всичко друго е излишна хамалогия, а така бебето като почне да мрънка просто вадиш гърдата и предлагаш, работа за секунди. Ако се притесняваш, можеш да се покриеш с шал или пеленка и готово.

Дали бебето ще спи през нощта или не си е много индивидуално, а е и на периоди. Приготви е де от сега, че няма да спи много-много и после може да си приятно изненадана ако е обратното 😉
Гърдите няма какво да ги миеш много много( един душ всеки ден е достатъчен от гледна точка на хигиената), и в никакъв случай със сапун (изсушава зърната) и преди всяко ядене. Прочети в блога, мисля някъде има статия по въпроса

От личен опит не бих те съветвала да се цедиш, но това в крайна сметка си е твое решение разбира се. Има случаи когато е препоръчително, както и много в които направо си е противопоказно и води до бърз край на кърменето като цяло

# 178
  • София
  • Мнения: 8 637
Здравейте! Аз съм бъдеща мама.. Понеже майка ми почина рано и нямам кой знае каква възможност да питам  някакви въпроси, освен  майката на мъжа.. Та, как се справяте с храненето и разходките, тоест навън ли го кърмите или в шише? През ноща повече ли спят бебетата? При кърменето, само се измиват гърдите и то почва да суче ли..? Изцедена кърма колко време може да стои във фризер или хладилник? Благодаря предварителноо!
По друго време биха ти били много полезни срещите на Ла Лече Лига и НАПК Simple Smile За жалост сега са спряни, заради вируса. Но и двете организации имат телефон, на който дежурят доброволни консултанти по кърмене. На ЛЛЛ е 0888 555 385, на НАПК не го помня, но в сайта им го има. Можеш да позвъниш и ще птфоворят на всичките ти въпроси относно подготовка за кърмене, кърменето веднага след раждане и месеците след това.
Във форума също има и тема с линкове към различни статии за кърменето https://m.bg-mamma.com/?topic=1844
Преди години, когато бях бременна с първото ми дете, със статиите от тази "библиотека" си запълвах всяка свободна минута 😂
Таня Русева-Бу я е събирала. Може да погледнеш нейния блог-тя е основател на Ла Лече Лига България и първият IBCLC консултант тук. В блога са събрани също доста статии https://missby.wordpress.com/ 
Блогът на Христина Янева също, както са писали горе.
Хубава, лека и адекватна книга за кърмене е на Хана Лотроп-Книга за кърменето. Не е толкова дебела, натоварена с всякакви подробности и всичко лесно става ясно. Изчерпан е тиража, намира се ползвала и по базари за стари книги.
Иначе, основните "правила" са - минимум 8 кърмения за денонощие, желателно е да са 10-12. Ако бебето спи трети час-будиш. Нощем не е добре да има повече от една 4-5 часова пауза.
Бебе до 6 седмици е нужно да има поне 3-4 изхождания и 6-7 напишкани пелени. Здраво доносено бебе, което е кърмено често и без ограничения няма нужда от допълнителни течности- кърмата задоволява идеално нуждата от вода. Залъгалката е добре да си я спестиш първите 6 седмици, защото може да компрометира способността за сукане. Както и задоволява нуждата от сучене и после бебето може да отказва да се храни.
В началото е добре да се предлагат и двете гърди на кърмене, за да се стимулират по равно, а след това-както ви е удобно на теб и бебето.
Повечето майки предпочитат да кърмят и навън. Когато едно бебе е кърмено, често и когато пожелае, трудно се предвижда кога ще поиска. И просто се отпускаш, намираш си пейка, взимаш бебето и кърмиш. Така може да прекарате и цял ден навън, не е нужно да се прибирате. Удобно е при пътуване също. Като цяло, най-лесно минават дните, когато отговаряме на нуждите на бебето си. Когато се опитяаме да вкарваме всичко в режими и правила наложени от някой друг, често има нерви, ревове и притеснения.
За нощния сън-при всяко бебе е различно.
Доста новородени спят повече нощем първите седмици, защото още се уморяват лесно и са по-успани. После укрепват и започват да будуват повече Simple Smile Доста от тях през втори/трети месец започват да се будят често и майките се чудят какво става...а е нормално. Други пък се будят често до 3 месец и после изведнъж започват да спят цяла нощ. От много фактори зависи и не е обвързано само с храненето.Нормално е бебето да се буди и да се храни нощем. Да, често е изтощаващо за родителите, но за бебето е нещо естествено.
Нощното кърмене е изключително важно за малките бебета и не бива да се пропуска. Те не могат да издържат с такива дълги паузи без храна, а гърдите също се нуждаят от стимулация. Спирането на нощното кърмене често води до спад в теглото и намаляване на кърмата.
Гърдите не се мият преди кърмене, освен ако не си мазала някакво лекарство. Миенето, особено със сапун, може да навреди. Кожата изсъхва, може да получиш рани. Така е и по-податлива за появата на гъбички. Бебето обича миризмата на гърдите на майката-жлезите около ареолата изпускат секрет, който го привлива и поддържа кожата здрава. Ежедневният душ е достатъчен за подържане на хигиена.
За съхранението на изцедена кърма има таблици, но има много фактори-температура, съдове, индивидуалнощи специфики на кърмата(някои се вкисват по-бързо). Мисля, че в библиотеката за кърмене, за която дадох линк, имаше статия за съхранение на кърма.

# 179
  • Мнения: 1 495
И аз да препоръчам консултантките за кърмене. На доброволни начала са и са много отзивчиви. Неизменна подкрепа, която при първо раждане често е необходима.
И също слушай повече интуицията си. Всеки ще раздава противоречиви съвети от собствен опит, не винаги приложими в други случаи Simple Smile. Почивай си, разхождай се, намирай си неща да правиш, които са ти приятни. Успех Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт