Отново за тийнейджърите, скуката, селфитата и слободията

  • 62 294
  • 890
  •   1
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 17 297
Наистина не разбирам кому нужно и с какво помагат притръшванията на Контеса и Дес по отношение на бг деца, сравнявайки ги с несравнимото при техните деца.

Да, може при вас да не е необходим телефон на учениците в малките класове, но тук е жизнено необходим. Случка, подобна на разказаната с Чек сме имали и ние със сина ми, в софийско начално училище. Имало е случай, в който в час по физическо учителката се е запиляла и няколко деца са били няколко момчета от класа на сина ми, включително и него. Та в този зверилник аз дете без телефон не бих пратила, нито пък бих го пуснала на екскурзия без такъв.

А това как 8-годишните в България вече се самоотглеждали ... ми айде пък да не е баш така. Достатъчно родители и ученици познавам, в достатъчно училища е учил сина ми, за да знам доста по-добре какво е положението. То не може от 5 поста във форум да се съди за света - че то така ако почете човек малко из СО, ще рече, че всички ще се изпотрепем със свекървите си, мъжете ни не щат да правят секс и не пипват нищо у дома. Та децата поне до 4 клас масово са в занимални, училищни и частни, или с баба у дома. Да, може някои и да се прибират сами от училище, но това е на светлинни години от мотаенето сами по цял ден.

Ясно е, че има и такива деца, които са неглижирани, оставяни на самотек, оставяни да се отглеждат сами и прочие, но ми е и изключително неприятно  по тези случаи да се съди за общото положение. Особено при условие, че ежедневно родители се разкъсват на хиляда, за да може децата им да са обгрижени и в безопасност.

# 346
  • Мнения: 46 526
Защо да не могат да си го позволят родителите в България? Занималнята в училище платена ли е и, ако да - колко струва?

Ако законът не само съществува на хартия, но и се прилага в цялата му строгост родителите бързо-бързо ще намерят начин.
Законът позволява след 8 г. по преценка на родителите, че детето не е в риск. Явно преценката е доста точна, защото като цяло проблеми няма.
Изключвам деца от гетата, които са зарязвани нощем с печки на дърва и т.н.

Повечето занимални са до 16:30 или 17:30, рядко има някои частни до 18:30. В големите градове трудно се вместват родителите в придвижването до този час. Освен това не са пригодени за отдих след ученето, провеждат се в класните стаи, на чиновете, някои класове дори не си подават носа навън.
Цените на частните са различни, от 80 до 300 лв. и нагоре, но към едно училище обикновено има само 1 възможност, т.е. нямаш избор, колкото кажат, толкова.

След 8-9 г. много се прибират сами, преди това - не. Като тези, които се прибират сами живеят на 100-200 метра от училището и си тръгват на групи, защото са съседчета. Естествено родителите преценяват, ако става дума за вътрешни улички на спокоен квартал е едно, ако е в център на София или живеят много далеч - съвсем друго. Тогава търсят алтернативи.

Познавам доста деца на възраст до 14-15 г. и не се сещам за нито едно, оставено на произвола на съдбата.

# 347
  • София
  • Мнения: 12 158
Българите сме много загрижени родители, а и все още тук семействата са по-широко понятие, което включва баби, лели, чичовци, дядовци, това в много страни вече го няма и се отчита като дефицит.

А за оставянето сами – в САЩ и Канада има строги и консервативни закони в това отношение, в Европа няма такава драма. Реално е минус на съвременния живот, че децата са постоянно под надзор и не могат да се научат да поемат отговорност, да се справят с елементарни неща като да се приберат от училище, да си стоплят обяда или да отидат до магазина. Това трябва да става плавно, а често няма такава възможност.

Признавам, че не съм чела дискусията назад, но ако има някаква специфика тук тя е проблем на цялото общество – хората са много невъзпитани и агресивни. На единици може да бъде обяснено, че ред се поддържа със съвест, а не с наказания и съответно без контрол и заплаха от наказание, много народ се държи първобитно. Нормално и децата да се държат така, но това е особеност на посттоталитарната ни държава, не на 21-ви век. Надявам се, че ще премине.

# 348
  • София
  • Мнения: 1 397
Аз пък оставам с впечатление, че на лагер взимат телефоните, за да не ги мислят, губят и забравят. Две от децата ми в различни училища- в едното не разрешават носене на таблет и ти го прибират и предават на родител, второто цяла година носи таблет вместо учебници и няма проблем да се ползва в час.

# 349
  • Мнения: 30 802
Сега, ако не сте разбрали, Контесата страда малко от канадския синдром, назобила се е с тамошната система доста яко, оттам и сегрегации, виктимизации и други жаргонни дивотии. Съответно "лагер" при тях се води "camp", дето са в гората на природа. Може и да нямат покритие на телефоните дори. Обаче е доста вероятно да имат 20-годишни camp counselors, които само си представете какво могат да направят с по-отракано девойче на 14-15. Та така, и там не е рай на земята без изкушения. По-скоро е с цел да няма после дела и документирани изцепки, защото в някои общества са доста litigious. И някое детенце може да снима с телефон каквото не трябва.

В градината на сина ми в началото не разрешаваха таблети, главно заради цената и защото не носят отговорност за устройствата. Като поевтиняха, започнаха да разрешават носене в петък. В класната стая сега пък имат супер бърз WiFi без парола.

# 350
  • София
  • Мнения: 62 595
Помня как аха-аха соцът да падне, и бях помощник-дружинен ръководител като ученичка преди единайсти клас. Не че не сме били отговорни спрямо децата в лагера, но повече си мислехме как през обедната почивка да отидем на плаж с другите помощнички, отколкото да спазваме правилата. Е, спазвахме ги относително, нали се изживявахме като много големи, а аз още бях непълнолетна. Но повече ни вълнуваше да изглеждаме добре и да се сравняваме с други момичета по физически данни, отколкото да гледаме децата на плажа да не стане накоя беля. Сега се чудя кой за кого е отговарял.

То, хубаво хем да спазва някакви правила, хем не, ама най-трудно е улучването на границата. Старала съм се да ги науча да спазват правилата за техническа и лична безопаснот, все пак те са измислени именно за безопасност, включително когато бяха малки да не проявяват своеволия на екскурзия и да са с групата (и да не си купуват храна откъдето им падне, за да няма после $не наблюдавай лятото от тоалетната чиния$). Повечето деца горе-долу с възрастта се научават кога могат да си позволят да нарушат правилата и кога не - стига да им стигне ума да се сетят да помислят дали са готови да платят цената.

Твърдо против съм в ДГ да се носят таблети, телефони и подобни устройства. Има и едно майки, което сега е много модерно, и ако някое дете занесе, познайте какво пищене се получава. То и защо му е на родителя да дава такова нещо на детето, щом това дете е в ДГ и на практика от момента на събуването сутринта до обуването вечерта, то не ходи никъде самичко, учителките постоянно са наоколо. Относно таблетите и подобни - понякога стават невероятни драми за съвсем елементарни играчки, сръдни, търсене къде се е изгубила играчката и подобни, а сега си представете какви разправии ще има за таблети. И още нещо - кой носи отговорност за съхранението на таблета - детето, другите деца или учителките? Ако аз съм на мястото на учителките, никога не бих се съгласила да се носят такива неща, защото не искам да нося допълнителна отговорност за чужди вещи. Който иска да си цъка - вкъщи или с мама и татко и приятелчето да отидат някъде дружно да си цъкат. Също и драмите, които споменах - аз конфликти за такива неща не искам да разрешавам, предостатъчно драми има между децата за други работи.

Последна редакция: пн, 19 юни 2017, 12:54 от Andariel

# 351
  • Мнения: 46 526
И аз за градината съм против.
На училище за класовете, при които нон стоп учител също няма нужда. Но като започнат да се прибират сами или са някъде на театър, екскурзия и др. мероприятия навън, не намирам никаква логична причина да ги забранят.

# 352
  • Мнения: 30 802
Както казах, когато таблетите вече станаха евтини, започнаха да позволяват. И на мен ми беше криво, но 5-6 пъти е носил таблет на градина.

# 353
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 357
НСЧ,ако се загуби дете се обаждат на родителя. Просто телефоните се изземват в началото на лагера и се връщат на родителите в края...
А може да е много по-просто като детето се свърже с родител и учител.
Аз пък не бих си пуснала детето навън без телефон. Екскурзии, пътувания, залепен е за нея. Няма телефон, няма излизане.
При днешните възможности е смешно да не се възползва човек от нещо толкова елементарно.

Колкото и да искам да дам телефон на децата, тук е невъзможно. Категорично забранено е до 6 клас включително да носят телефони. Правят внезапни проверки на случайно избрани класове и раници. На екскурзии, пикници, спортни празници и пр. мероприятия също е забранено.
Голямата тръгна от Бг в края на трети клас, разполагаше с телефон от почти три години. И в един момент й го отнехме, т.е. не го отнехме, а се оказа тотално без никаква необходимост.

# 354
  • Мнения: 3 228
Ние изкарахме първи клас без телефон., като изключим двата дни, в които бяха на екскурзия, когато сложих моята карта е един наш стар апарат, колкото да имаме връзка. Масово децата в класа нямаха телефони през учебната година. За втори клас мисля да вземем някакъв базов модел, за да можем да имаме връзка. Няма да се прибира сама, но два дни седмично ще ходи на допълнителни занимания сама със съученици, които са на около 200 метра от училището и после ще се връщат в клас.

И аз съм против таблетите в градини и училища

# 355
  • Мнения: 19 307
Ясно, че е забранено. Въпросът, който коментирахме е не толкова за училище (изключвам децата, които се прибират сами. На тях им е нужен), а за лагерите и че се представя като нещо много позитивно. Ми, не е позитивно, колкото и да се опитват някои хора да си изсмучат аргументи от пръстите. Просто трябва да приемат, че и в тяхната чужбина има тъпи правила, както навсякъде по света.
Моето хлапе е в ЧУ и също им е забранено да носят джаджи и телефони. Прибират се с училищни бусове. Във втори клас съм давала веднъж телефон, защото нямаше да се прибера навреме. Детето не искаше да го вземе, но се разбрахме да го включи веднага след като слезе ит буса. Казах й, че учителката не е толкова тесногръда, че дори и да го види, като й обясни ситуацията, ще разбере. Можеше да й се обадя преди това, но реших, че няма смисъл да я занимавам за такава глупост.

# 356
  • Мнения: 30 802
Аз вече почвам да се чудя...за 150-200 метра чипиране и телефони...

# 357
  • Мнения: 19 307
При нас едната врата на етажа заяжда и можеше да не успее да я отключи.
На улицата пък може всичко да се случи, ако детето е самО. Така и родители, и деца ще са по-спокойни. При децата, които се прибират сами, може да им ги събират сутрин и да ги дават вечер. И аз съм против да цъкат в междучасията.

# 358
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 357
Аз вече почвам да се чудя...за 150-200 метра чипиране и телефони...

Другата крайност  Tired

# 359
  • Мнения: 3 228
Крайност или не, аз виждам смисъл, ако едно дете се придвижва само, да има възможност да се свърже с родител при необходимост. Което не значи, че ще му се звъни през час или самото то ще звъни през час. Важно е, ако има нужда, да има възможност да се обади.

Общи условия

Активация на акаунт