Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? - 6

  • 60 279
  • 747
  •   1
Отговори
# 675
  • Бургас
  • Мнения: 6 228
Конкретно за казуса на Не се сърди човече - вече може да се вземе изпълнителен лист само на база договор, без дълго съдебно дело. Има опростена процедура, от която често се възползват ВиК и енергодружества.
Това, че не им знаеш адреса не е проблем. Имаш ли им данните, ще ги издирят.
Имам въпрос за застраховките - в коя компания към момента е най-изгодно да се сключи такава?

Би ли обяснила по-подробно за тази процедура.
Застраховка правя към ДЗИ. От години съм им клиент. Два пъти съм ги ползвала, плащат без проблем.

Ето тук най-подробно е обяснена тази процедура: http://www.legalex.bg/bg/publications/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8-% … 81%D1%8A%D0%B4-46

А защо държите наемателите да се регистрират в имота?

# 676
  • София
  • Мнения: 16 198
Най-често те държат да се регистрират в имота.
Имат повече точки при класиране за детска градина или у-ще така.
Не съм сигурна за паркиране в синя или зелена зона дали искат адрес.
Квартирантката ми трябваше да си купи кола, а е от Родопите. Страхуваше се, че със провинциален № на колата ще я засичат в движението.
После роди и сега има повече точки за яслата.

# 677
  • Мнения: 54 944
Лъки, притеснява ги, че тези преводи по банков път са видими и могат да служат като доказвателство за доходи.
А чужденците вероятно смятат да са изрядни и да си плащат.

Тинтина. не напираме ние да ги регистрираме, даже се чудим как да откажем. Те искат, защото ползват някакви права с тази регистрация. За ДГ, за училище в района.

# 678
  • Мнения: 25 885
Лъки, притеснява ги, че тези преводи по банков път са видими и могат да служат като доказвателство за доходи.
А чужденците вероятно смятат да са изрядни и да си плащат.

Някой следи ли ги тези преводи, не съм наясно? Ако основанието е "захранване на сметка", не може да ги обложат с данък...отделно се подава декларация на тримесечие, и се плаща по отделен ред.
Те ако искат да са изрядни, могат и на ръка да си плащат  и пак всичко да е наред.
Аз съм "за" плащането в брой, с цел да се посещава имота, а не с цел укриване на данъци.

# 679
  • Мнения: 54 944
Не става дума за следене на преводи и облагането им, Лъки.
Просто ако НАП реши да ти прави проверка, тогава може да се наложи да обясняваш кой ти захранва всеки месец сметката с по 500€ Mr. Green Mr. Green

# 680
  • София
  • Мнения: 16 198
Дал си му заем и сега му връщаш.

# 681
  • Мнения: 54 944
Да, ама те вече искат и заемите да се декларират. Simple Smile

# 682
  • Мнения: 2 049
Да, ама те вече искат и заемите да се декларират. Simple Smile

Нали са чужденци наемателите - шугар мама или папа. Хаха!

# 683
  • Мнения: 54 944
Шугар мама, но нали ще се изложиш пред наемателите, ако трябва да потвърдят това. Sunglasses

# 684
  • Мнения: 2 049
Шугар мама, но нали ще се изложиш пред наемателите, ако трябва да потвърдят това. Sunglasses

Като се стискаш да плащаш 94лв месечно на държавата... Чужденците не са придошли от Две Могили миячи на чинии - такива номера надали ще минат!

# 685
  • Мнения: 54 944
Аз си плащам, не става дума за мен.
Лъки питаше и на нея обяснявам. Ама и тя си плаща, да не я похванеш сега. Simple Smile

# 686
  • Мнения: 2 049
Аз си плащам, не става дума за мен.
Лъки питаше и на нея обяснявам. Ама и тя си плаща, да не я похванеш сега. Simple Smile

Опс... разбрах от самото начало, но виждам, че съм се обърнал към Вас - извинявам се.  говорех за въпросния господин, който явно смята, че е с Вип статут и е над закона.

# 687
  • Бургас
  • Мнения: 6 228
Разбрах, благодаря ви. Че цял ден се чудих какво печеля, като си регистрирам наемателите:)

# 688
  • Мнения: 866
А той просто не ти дава парите с наема ли?

Много неприятно, наистина. Аз съм си сложила клауза, че наемателят е съгласен при забавяне на наем и сметки със 7 дни аз да сменя патрона и да спра тока към жилището, както и че това няма да се счита за самоуправство по смисъла на НК. Възнамерявам да не толерирам забавяния по никакви причини и с никакви обяснения.

При нас е за 5 дни.

# 689
  • Мнения: 25 885
Не става дума за следене на преводи и облагането им, Лъки.
Просто ако НАП реши да ти прави проверка, тогава може да се наложи да обясняваш кой ти захранва всеки месец сметката с по 500€ Mr. Green Mr. Green
Ясно. НАП правят такива проверки по сигнал, мисля. Наемодателя трябва много да сгафи за да подадат оплакване, а и да са сигурни че не е декларирал...Едва ли от НАП проверяват всички преводи, кой от наем, кой от заем, кой си трупка за черни дни...

Общи условия

Активация на акаунт