Вегетарианска тема 9 - какво ще готвим днес

  • 72 139
  • 741
  •   1
Отговори
# 600
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
за сега върви обедното ядене добре. не се оплаква.
да видим...

тези дни:
мини пици от патладжан към тях песто от магданоз и глухарче (или нещо подобно, култивирано е)
печени картофи
яхния от жълт грах
китайски пици с кит. зеле и от глухарчето
кисело зеле с боб
салата от ряпа и гулия (земна ябълка)

вчера с детето работихме малко в градината и изрових поне 300-400гр. гулия, тръгнала да расте в тревата... Crazy
мъжът ми каза, че в смути е ок. тя има доста инулин, който засища.
набрах и първата коприва и още един плевел, седмолистник май се казваше на български. newsm78

наложила съм кимчи (бях приготвила продуктите и се оказа, че нямам готова подправка, та сложих на око, да видим какво ще стане).
сложила съм червено цвекло да ферментира.

днес смятам да правя сладкиш с извара. вчера направих малко ладду, но маслото се оказа малко и се рони, та реших, че ще е идеален блат за кезекухен.

аз трябва да доям киселото зеле, съвсем малко остана, сигурно ще го задуша и ще го направя на пай.

# 601
  • Мнения: X
Стига бе, коприва имало вече. Shocked То вЕрно нарцисите ми са покарали още от ноември и вече са десетина сантиметра високи, но за коприва и други зелении ми се струва рано. Все пак скоро сняг валя. Rolling Eyes

Запеканка с броколи и карфиол, боб с праз и орехи на тиган, ризото (с просо вместо ориз) с гъби, смути с кейл и пъпеш (натъкнах се на него във фризера; неизядени неща преди пътуване ги натъпквам във фризера).

asyalein, какво брашно слагаш в китайските пици? Безглутеново ли?

# 602
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

asyalein, какво брашно слагаш в китайските пици? Безглутеново ли?

да, слагам от елда.
предполагам, че ще стане и от нахут, но нямах препечено. на нахутеното му трябва повече време, за да се махне суровия вкус и затова при подобни "бързи" неща гледам да го препичам.
иначе се чудех между елда и от зелен грах, но реших, че и граховото може да удря на сурово и затова минах на елда.

копривата е супер мини, но аз такава я харесвам. много е ароматна, сложих половин шепа в смутите и цялата кана миришеше.
още повече ме учуди, че маточината е по-голяма от копривата. няма такъв бурен, из цялата градина се разнесе... Whistling

# 603
  • София
  • Мнения: 5 247
къде намирате коприва? имах своя замразена коприва и готвих супа. не съм виждала навън да се продава прясна.

# 604
  • Мнения: 1 429
asyalein, вкусни неща си приготвяла!
И аз тези дни се радвам на коприва, много я обичам- няма сезон, в който да не я консумираме. Захванах си седмолист, но има още 5-6 листа само. Мечтая си да се почуства като останалите бурени-т.е. да си расте и там, където не го сея  Simple Smile
Сутрин основно сме на смутита - съчетавам така , че да слагам куркума. Откакто купувам прясна съм пристрастена към аромата и вкуса.
Снощи правих милинки-топчета със сирене. Станаха толкова симпатични- всяко топче-хапчица. Отдавна не бях хапвала толкова тесто и то от бяло брашно. Дадох си сметка, че ги ям заради вкуса на заливката отгоре и сиренето. Simple Smile Скоро няма да използвам бяло брашно Simple Smile
Днес на обяд- супа от броколи, салата от варено цвекло, кисели краставички, кюфтенца от овесени ядки.
Вечерята е супа от коприва и сварен черен ориз,  поръсен само с черен пипер и няколко мариновани гъби.

# 605
  • Мнения: 1 429
къде намирате коприва? имах своя замразена коприва и готвих супа. не съм виждала навън да се продава прясна.
  аз бях събрала от гората и от двора на село, като се стопи снега. Рано е още за продаване по пазарите.

# 606
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
кезекухенът с блат от ладду стана супер  Crazy
така е като не съм яла с месеци сладкиш...
мъжът ми веднага рече, че майка му го прави по-вкусен  Twisted Evil


Сутрин основно сме на смутита - съчетавам така , че да слагам куркума. Откакто купувам прясна съм пристрастена към аромата и вкуса.


не ти ли цапа каната?
внимавай по някое време потта ти да не стане жълта, не се пере това (от опит говоря  Wink).
аз успях пак да си направя косата жълта с куркума... Whistling

# 607
  • Мнения: 1 429
Аз пасирам или блендирам в стъклена кана. Беля с ръкавици... И боядисвам яйца с нея. Simple Smile в слънчево жълто.
Един хляб от мен. Напоследък ни е любим. https://vkusnosbety.blogspot.bg/2018/01/seed-and-nut-bread-without-flour.html?m=1

# 608
  • Мнения: X
Обичам такива хлебчета, обаче ме мързи да си правя, затова си купувам. Laughing
Всъщност имам един лимец, който все се каня да покълна и да се пробвам да направя нещо като хляб от него...

Милинки не съм яла от дете. Rolling Eyes Харесвах ги, доста. Laughing Онзи ден си пекох на тигана мини палачинки от ферментирало тесто от просо и ориз и си ги хапнах със сиренце. Почти на милинки имаха вкус.

Крем-супа от кейл, пица с блат от полента, кисело зеле с ориз на фурна.

Моята кана се боядисва от куркума, но сама се обезцветява на светлина. Wink

... мъжът ми веднага рече, че майка му го прави по-вкусен  Twisted Evil
Аууу... прати ли го при майка му? Mr. Green

# 609
  • Мнения: 1 429
Обичам такива хлебчета, обаче ме мързи да си правя, затова си купувам. Laughing
Всъщност имам един лимец, който все се каня да покълна и да се пробвам да направя нещо като хляб от него...

Милинки не съм яла от дете. Rolling Eyes Харесвах ги, доста. Laughing Онзи ден си пекох на тигана мини палачинки от ферментирало тесто от просо и ориз и си ги хапнах със сиренце. Почти на милинки имаха вкус.

Крем-супа от кейл, пица с блат от полента, кисело зеле с ориз на фурна.

Моята кана се боядисва от куркума, но сама се обезцветява на светлина. Wink

... мъжът ми веднага рече, че майка му го прави по-вкусен  Twisted Evil
Аууу... прати ли го при майка му? Mr. Green
, Ох, тез мъже, така и не могат да разберат, че с която и жена да сравнят собствената си съпруга, ако е в негатив е зле- не е секси, не е мило, не е градивно, не е стимулиращо и само те губят от изказването!

Синьо,  този хляб, кажи рече сам се прави. Запичането на семената и ядките става бързо, между другото. Забърква се , слага се във формата и на студено за няколко часа, аз най-често забърквам след работа вечер и на другата сутрин пека.

А милинките ми бяха оживяли. Една колежка носи на работата, но ги беше правила със свинска мас. Аз пък ги омазах с кокосово олио.Не си падам много по тестата, все гледам да имат повечко сирене. И сега ми идва да си натроша сиренце и да полея отгоре с масло и брашно, да запека и да си отям... Simple Smile

# 610
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 756
Аз пасирам или блендирам в стъклена кана. Беля с ръкавици... И боядисвам яйца с нея. Simple Smile в слънчево жълто.
Един хляб от мен. Напоследък ни е любим. https://vkusnosbety.blogspot.bg/2018/01/seed-and-nut-bread-without-flour.html?m=1
Аз все още й се чудя на куркумата? newsm78 Боядисах един пластмасов прозрачен капак от приставката на робота с мряна куркума ooooh! Искам да пробвам корени,ама нямам идея как? Ще внимавам къде ще я обработвам,но мм е много подозрителенкъм непознати подправки , а и като нямам ясни идеи къде и как.....
Вчера печен патладжан с босилек; варено броколи; варена маруля и резане;  артишок.
Идеята за хляба много ми допадна. Обичам такива хлябове,но тук не се намират много,ама то е защото не се и търсят. Така че си правя от време на време. В повечето случаи са по-скоро питки. Да не втасват,ами да се пекат направо. Или палачинки,според времето,с което разполагам.

# 611
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Аууу... прати ли го при майка му? Mr. Green

не, целия сладкиш беше за мен.
после каза, че основата не му била харесала. Crazy

вчера правих брауните с червен боб, като половината количество боб заместих със сварено червено цвекло.
супер стана. мъжът ми яде и гък не каза.

също крем супа от тиква.

днес смятам да правя пай с лук (имам доста). блатът сигурно ще е от карфиол и моцарела. newsm78

имам още от питомното глухарче, идея нямам какво да го правя.... newsm78

# 612
  • София
  • Мнения: 4 323
питомното глухарче звучи вкусно за песто

аз снощи правих елда със задушено прясно зеле на фурна и слънчогледова заливка, но синът ми не го хареса

за днес не съм го измислила - хранителна салата ми звучи постижимо с оглед на времето, което имам

# 613
  • Мнения: 9 991
Ризото с гъби, къри, морков и кервиз глава. Салата от маруля, зеле и песен лук.

# 614
  • Мнения: 1 429
Аз пасирам или блендирам в стъклена кана. Беля с ръкавици... И боядисвам яйца с нея. Simple Smile в слънчево жълто.
Един хляб от мен. Напоследък ни е любим. https://vkusnosbety.blogspot.bg/2018/01/seed-and-nut-bread-without-flour.html?m=1
Аз все още й се чудя на куркумата? newsm78 Боядисах един пластмасов прозрачен капак от приставката на робота с мряна куркума ooooh! Искам да пробвам корени,ама нямам идея как? Ще внимавам къде ще я обработвам,но мм е много подозрителенкъм непознати подправки , а и като нямам ясни идеи къде и как.....
Вчера печен патладжан с босилек; варено броколи; варена маруля и резане;  артишок.
Идеята за хляба много ми допадна. Обичам такива хлябове,но тук не се намират много,ама то е защото не се и търсят. Така че си правя от време на време. В повечето случаи са по-скоро питки. Да не втасват,ами да се пекат направо. Или палачинки,според времето,с което разполагам.
Аз откакто съм я ипитала съм пристрастена към нея, много свеж вкус има, комбинирам  с ананас, портокал, лимон, банани, круши , киви, слагам и джинджифил. За първи път сложих в супа с царевица и много ми хареса. Айо готвиш индийско и ползваш суха куркума, замени с прясна. Има лек цитрусов аромат, не е фрапиращ вкуса като на кориандъра листата.

Общи условия

Активация на акаунт