Пародонтоза

  • 124 821
  • 744
  •   1
Отговори
# 165
  • Варна
  • Мнения: 25 254
Е, лекарят ще прецени, може и да няма нужда. На мен ми правиха дълбоко почистване само на 3 зъба, с джобове 5-6 мм, не на всички. Не е чак толкова гадно, колкото звучи.

# 166
  • Мнения: 46 526
Ох, бр, звучи гадно, трябва да си запиша час за пустото дълбоко почистване, макар че нямам над 3мм джобове уж
Не се притеснявай, само така звучи! По желание може и с упойка, но аз не усетих разлика с обикновеното почистване и я отказах.

# 167
  • русе
  • Мнения: 335
Привет на всички!
Не успях да изчета всичко, но ще ви помоля за съвет. На 41 съм, преди почти 3 години установих, че един от зъбите ми се клати и ме боли при дъвчене. Отидох на стоматолог, оказа се, че има огромен джоб със загуба на кост, а зъбът няма никакъв контакт с кост. Стоматологът ми го почисти, за да видим дали ще се стабилизира. Не знам какво точно чисти тогава, само този зъб беше. От тогава до сега го наблюдаваме. Правихме още веднъж някакво почистване, ако не се лъжа, но зъбът така и не се стабилизира. Нямам никакви други оплаквания, нито кървене, нито някаква болка. Миналата седмица след смяна на пломба на друг зъб стоматологът ми реши, че ще трябва да извади клатещият се зъб и да направи мост, като умъртви съседните. В моя случай единия съседен, защото другият вече е. Като излязох от кабинета и ги огледах, установих, че живият съседен също се клати малко.  Та вчера направихме панорамна снимка. Според лекарят ми ще можем да спасим единия зъб, след като извадим първия и се премахне големия джоб. Евентуално. И го извадихме. Планира да умъртви  клатещият се след 2 седмици и да направи първо временен мост, за да види дали зъбът ще издържи, и ако да,  след месец и половина ще направи постоянен мост. Как ви се струва това? Да се ползва за опора клатещ се зъб? Не потърсих второ мнение, което обикновено не правя. Досега рових из сайта на стоматолога си, в който пише, че  една от услугите им е и парадонтологията, но въпреки това ми се иска да се консултирам с още някой. И в този ред на мисли, бихте ли ми препоръчали специалист във Варна? Поне за преглед, ако не за друго. Благодаря ви и усмихнат ден!

# 168
  • Мнения: 68 710
А около клатещият се съседен има ли стопена кост и джоб?
В някои случай премахват едни или два корена при трикореновите зъби, с цел да се премахне възпалението там и да се стопира топенето на коста...

# 169
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 819
Малеееееее, що нещо сте изписали. Вие не ходите ли на работа?
Аз пък това се чудя, колко трябва да се клатят зъбите, за да се шинират?
Правя всякакви медицински и народни процедури за зъбите си от момента, в който стана сутрин, та до вечерта, но не се стабилизират.
На преглед съм отново в събота и не знам и аз какво да искам от стоматолога ми /не е пародонтолог/.

# 170
  • русе
  • Мнения: 335
А около клатещият се съседен има ли стопена кост и джоб?
В някои случай премахват едни или два корена при трикореновите зъби, с цел да се премахне възпалението там и да се стопира топенето на коста...
Има стопяване, да. Не е с три корена. За кучешки говорим в случая.

# 171
  • Мнения: 415
Преди две години и половина ми поставиха диагноза агресивен пародонтит с подвижност на зъбите.Имам и загуба на кост на много от зъбите си.Ако не бях започнала веднага лечение,не беше сигурно дали след 5 години ще имам зъби в устата.При мен пародонтита беше в следствие на силен стрес плюс бременност и кърмене,които допълнително са влошили положението.Първоначално започнах с лазерно лечение,което не е особено евтино,но трябваше сериозно лечение,изискващо кюретаж.Отидох при пародонтолог и започнахме веднага лечение.Ударно 7 кюретажа за 7 седмици(1 седмично).Имах месец почивка.През това време се консултирах и с ортодонт,защото имах и изкривяване на зъбите,което допълнително влошаваше положението.Носих брекети в продължение на година и половина.В момента предните 6 зъба и горе, и долу са шинирани за постоянно(от вътрешната страна и не се виждат).Кюретажите продължаваха на всеки три месеца.И сега е така.За тези две години и половина зъбите ми са изправени,венците здрави,но костта,която е загубена не може да се възстанови.Предстои ми естетическа намеса,за да се запълнят тези джобове,които имам между зъбите.Относно кюретажа-аз съм с доста нисък праг на физическа болка-но процедурата не беше болезнена чак толкова.По-скоро е неприятно.Да вметна,че по време на лечението забременях и с второто си дете.Сега вече е на годинка и продължавам да го кърмя,а зъбите ми са добре.Но при пародонтолога ще ходя всяка година на 6 месеца.Лечението не е страшно и толкова болезнено,но е наложително,особено ако пародонтита е напреднал.И само да кажа,че си гълта парички.

# 172
  • Мнения: 68 710
Под кюртаж имаш предвид закрит такъв ли? Тоест руут скалинга или?

# 173
  • Мнения: 415
Под кюртаж имаш предвид закрит такъв ли? Тоест руут скалинга или?

Не помня как точно се нарича процедурата.Ще питам следващия път като съм на посещение. Simple SmileНо си спомням,че почистването се извършваше в дълбочина под венеца.Признавам,че първите три посещения бяха ужасни!Но после вече не ми правеше такова впечатление.

# 174
  • Мнения: 68 710
Закрит кюртаж, да.....
Знаем го, и на нас е правен такъв...😊

# 175
  • Мнения: 18
Aksinya, можеш ли да кажеш повече за сюрфасажа? Кога се налага и с упойка ли се прави?
Аз от днес съм с възпален венец, ако не се успокои до няколко дни май ще избързам с датата.
Това е третата и четвъртата  поред процедура в почистването  или поне при мен беше така.Прави се на два пъти - първо на долна челюст и на следващото посещение - на горна, не е задължително да е в този ред. Прави се с упойка, първо те пръскат с лидокаин и след това с игла на няколко места отвън и отвътре на челюстта, която ще се почиства. Упойката храща веднага. Продължава около 45-60 минути в зависимост колко има за почистване. Първо с ултразвук с накрайник като кюрета се подготвят местата и после с кюрета се чисти. Менават по няколко пъти всеки зъб и усещаш как стърже по костта. Целта е да се премахнат заразените участъци от венеца и каквото там гадно има под венеца и по корена на зъбите.Боли малко въпреки упойката, защото се почиства много надълбоко, но не е страшно и поне аз още на следащия ден  нямах никакви оплаквания. В деня на първия сърфасаж се започва антибиотик по предписание като превенция срещу възпаление и да утрепе де що има гадни микроби.  Процедурата приключва със спрей със сода /както всяко почистване/ и после не трябва да се яде, пият течности  пуши и т.н. половин час. Аз се въздържах два часа. После се храних съвсем нормално. По принцип тези процедули може да се правят и с отваряне на венеце при много дълбоки джобове, за да има видимост, т.е. рязане, но на мен не ми рязаха нищо. Не е страшно, упойката хваща и НЕ може да се правят без упойка. Около един час след процедурата упойката те пуска. Това е. След тези процедури се чувствам действително много по-добре и дори като си почиствам венците и зъбите с интерденталните четки, колкото и да ръчкам, нямам никакво кървене и венците са спокойни. Ако се хване навреме, това е спасението.

# 176
  • Мнения: 68 710
Ами това е същото...тоест отново закрито почистване. Не знам защо използвате такива чуждици, но според гугъл сюрфасаж е съвсем друго- открито почистване, тоест микрооперация. Думата явно е стара и не се ползва масово от денталните лекари.

Това, което описваш, е същото, което ние описваме в началото на темата.Rolling Eyes

# 177
  • Мнения: 68 710
Tet,
как се казва това в шишенцето, марка имаш ли идея? Аз ползвах хапчета, но са много противни, като се натроши аз не мога да разбера остатъка от самото хапче ли ми е по зъбите или оцветяване на плаката. Течност ми се струва по-добре.







Не се чете за съжаление. Избелял е етикета....пфу.
Но на бълг.ез.пише сякаш....

А иначе е разтвор на метиленово синьо.

Последна редакция: ср, 14 фев 2018, 22:03 от teta75

# 178
  • Мнения: 4 275
Тете, благодаря за снимките, но вярно нищо не се вижда Sad Обаче се разрових в интернет и попаднах на следните продукти:

http://chimtrade.info/plaque-agent/ - но май минималмата сума за поръчка е 50 лв Angry
https://www.mgd-beauty.com/technost-za-vizualizatziia-na-plaka-t … quid-30ml--1.html - не ми хареса начина за нанасяне... с тампонче... Да бе, да
http://chimtrade.info/mira-2-ton-%D1%82%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82/ - това пък е много скъпо и нанасянето не знам дали ще е удобно, с четка. С жабурене най ми харесва

Месечинке, би ли казала таблетките защо не ти допаднаха? Спомена за остатъци след срускване?

# 179
  • Варна
  • Мнения: 25 254
Ами да, те се разпрашават и полепват по зъбите и аз не мога да се ориентирам дали оцветяването е от остатъци от таблетката или от плака. Май някъде бях чела, че трябва да се изжабуриш веднъж и тогава да гледаш... Но това си е мой проблем де, ММ също ги ползва и не се оплаква.

Общи условия

Активация на акаунт