Пародонтоза

  • 124 151
  • 744
  •   2
Отговори
# 150
  • Мнения: 68 583
Мише, това е едно малко шишенце като капки за очи изглежда. Вътре е лилава течност. Капва се върху езика и се разтърква за минута-две с език по зъбите. После се вижда къде има плака и къде има зъбен камък по зъбите. Едното се оцветява в тъмно лилаво, другото в светло. На първото посещения на мен ми правиха този тест, за да видя къде са трудно достъпните за чистене места, на които трябва да отделя специално внимание, за да ги почистя добре.

Месечинке, аз не коментирам твоят случай, а общият постулат, че на три месеца, при поддържане на добра устна хигиена, не се натрупва камък. Това по повод поста на Аксиния по-горе си позволих да уточня/допълня

  

... но ходи на всеки три месеца за дълбоко почистване на зъбен камък. 

Последна редакция: ср, 14 фев 2018, 11:21 от teta75

# 151
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Tet,
как се казва това в шишенцето, марка имаш ли идея? Аз ползвах хапчета, но са много противни, като се натроши аз не мога да разбера остатъка от самото хапче ли ми е по зъбите или оцветяване на плаката. Течност ми се струва по-добре.
А плаката за 3-4 дни минерализира и се превръща в зъбен камък, това по думи на моята пародонтоложка. Т.е. ако на 3 месеца има нещо за чистене едва ли ще е само плака. Не съм спец де, коментираме си само.

# 152
  • Мнения: 46 492
И аз мисля така. При поддръжка на 3-4 месеца ми казаха, че не се налага дълбоко скалиране повече.

А каква вода за уста ползвате? Моят пародонтолог ми каза да редувам една опаковка червена (т.е. с хлорхексидин) с една обикновена. Обаче много дълъг период се получава така, а на Елудрила пише, че трябва да се ползва до 2 седмици. Зъбите ми са и без това достатъчно жълти от един чай, който пия по други здравословни причини, та само още пожълтяване ми липсва Sad

# 153
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ама аз не говоря за дълбоко скалиране, говоря за стандартното чистене на зъбен камък. Явно някои го наричат чистене на плака.

# 154
  • Мнения: 68 583
Ей, като вземеш да спориш и ти Head BandDisappointed Relieved....каква плака по зъбите , нали я чистим 20 минути всяка вечер. Нали целта на посещение при пародонтолог е освен да ти направи инициалното почистване, и да те обучат как да си махаш плаката. Всеки ден. Няма болен, няма пиян. Всеки. Няма плака - не се образува зъбен камък. Има некачествено почистване вечер - образува ти се зъбен камък. Аз така знам.
Hug-Месечинке, не ми се сърди, нали си спорим...Stuck Out Tongue Winking Eye

Между другото бях чела, че ако една вечер не си измиеш зъбите, плаката за 48 часа ли беше, почти веднага, се образувала в камък. Питах изрично пародонтолога дали е вярно - не било, не можело толкова бързо да се образува камък.

А гъм плака индикатора нали теб питах преди време, ти си забравила...довечера ще видя има ли марка. Но да ти кажа, че и от него ми се гади и повдига, когато разнасям с език...

# 155
  • Мнения: 46 492
Тя не коментира теб, а Aksinya.
Разбрахме се Joy

# 156
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Да де, какво ще ти чисти, след като ти си я чистиш сама? Значи все има нещо за чистене! И това нещо след 3-месечно натрупване ми се струва абсурдно да си стои на етап плака. Иначе защо го чистим всеки ден, нали с цел точно да не се превърне в зъбен камък!
А за контрол на плаката аз ти бях казала за таблетки и това ползвах, не знаех че има и течност.

# 157
  • Мнения: 68 583
Ами чисти ми - моето не е от чай обаче Stuck Out Tongue Winking EyeLaughing Wink

Но, да споделя - преди да видя на живо пародонтолог Joy, на предни долни зъби, между тях по-точно, ставаше като стена, без отстояния между зъбите. Едвам се вкарваше конеца там, режех с него все едно с флекс Laughing
Уж четкам, уж мия, ама байно - като нямаше кой да ми покаже, нищо не съм махала явно.
Сега, за три месеца и половина от последното чистене, дупките там си се запазиха. Не се запълниха. Само се оцветиха зъбите в корените и леко отпред...

не мога да намеря в нета снимка на това течното. Довечера най-добре да го снимам и ще го кача...кой знае от къде го е изкопал, и ми го подари... Joy

# 158
  • Варна
  • Мнения: 25 236
на предни долни зъби, между тях по-точно, ставаше като стена, без отстояния между зъбите. Едвам се вкарваше конеца там, режех с него все едно с флекс Laughing

Ох, ще ме умориш Joy Ама знам за какво говориш. Но вече и при мен конецът влиза спокойно. Викаш няма да ме бие много докторката Blush

# 159
  • Мнения: 68 583
Ааааа, не знам там....ExpressionlessNo Mouth

# 160
  • Мнения: 4 275
Като ви чета как си миете зъбите и ми става лошо. Понякога пропускам понякога много набързо. От няколко дена обаче ползвам ел четка на Филипс, няма мърдане - 2 минути четкане. Минавам предните стени, задните, кътниците, четкам и по-назад, където са ми непоникналите мъдреци. Редя се и аз за онова нещо за плаката. Може би като видя оцветяванията, ще ги мия по-съвестно зъбите. Моля, ако някой има клипче как се мият зъби да сподели Grinning

Добре де, Тета, този Коцилков защо ми каза, че нямам нищо за чистене, като уж трябвало на всеки 3-4 месеца? На мен зъбен камък ми чистиха май месец миналата година. Защо ме отпрати без да ме почисти?

# 161
  • Мнения: 68 583
Защото си отишла на консулт само. Защото нямаш пародонтит.

Това чистене на 4 месеца е за нас, които имаме пародонтит под някаква форма. За вас - младите и щастливите, и на 6 месеца е ок вероятно, според индивидуалните особености...

# 162
  • Мнения: 2 531
Момичета, каква е разликата между обикновено чистене на зъбен камък и дълбоко почистване, не е ли едно и също?

# 163
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Не е едно и също. При обикновено почистване чистят видимата повърхност и шийката на зъба, т.е. съвсем плитко под венеца. При дълбоко остъргват надолу по корена, докъдето има джоб, може и сантиметър да е.

# 164
  • Мнения: 2 531
Ох, бр, звучи гадно, трябва да си запиша час за пустото дълбоко почистване, макар че нямам над 3мм джобове уж

Общи условия

Активация на акаунт