Пародонтоза

  • 125 611
  • 744
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 18
НСЧ....Аз не видях разлика в това, което си описала... Rolling Eyes
Единствената разлика която виждам -няма измерване на джобове и карта с тях.

Аксиния...защо толкова разтегнато във времето е при теб. Това ми е странно. Принципно ги викат по два пъти седмично...общо 7-8 посещения. Устата се разделя на квадранти и всеки път се чисти по един квадрант.  Всичко свършва за около месец...

Може всеки да има различен похват на работа. Не знам. А той има ли специалност пародонтология?
Да, пародонтолог е и чете лекции на студенти. Препоръча ми го зъболекарят на брат ми, при когото ходех на преглед. И аз не знам, защо ми прави почистване само по 10 минути,  а не едно серизно чистене за около час и да се приключи работата. Още в началото, преди да започнем лечението, ми каза, че ако няма да издържа 2-3 месеца изобщо да не му губя времето. А аз съм много сериозна, дори спрях цигарите, въпреки че не пушех много.

Пропуснах да напиша, че за тези 10 мин. ми чисти всички зъби. И това всеки път. Вече не ми тече кръв от венците, докато ги чисти. Тече само първия и втория път. Колко е качествено, е друг въпрос, не мога да кажа. Дори не подозирах, че имам пародонтит, както писах, отидох заради разраснал се венец, за който зъболекарят ми каза, че е хормонално.

Последна редакция: ср, 27 дек 2017, 11:24 от Не се сърди, човече

# 91
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 857
Ела...да си правим импланти  Mr. Green Ще си сложим зъби като на Луна от Вип Брадъра....  hahaha

А ти на тези зъби дъвчиш ли всъщност? Защото аз на моя 6 горен хич не дъвча, че все се възпалява и ме наболява костта...та уж имам зъб, пък работа не ми върши, завалията....та се чудя и аз що го кътам и държа....
Тц, не ща зъби като на Луна. Като почнаха да ми се клатят тези 2 зъба даже бях спряла да ям твърди храни, защото доста се притесних. Сега ям внимателно - предни долни 2 бр. са. Даже и да не са дъвкателни пак си ми трябват. Rolling Eyes

# 92
  • Мнения: 69 111
Ами и на мен при всяко посещение ми ги чистеха. Може при теб по малко, пък повече пъти да е чистенето...знам ли.
Аз пък при мен се зачудих, защо не ми измери джобовете още първият път, преди да почнем терапията, а по средата - за това не го попитах, то толкова други въпроси му зададох, че това пропуснах.  Но има едно първоначално замерване, с което после след два месеца се сравнява - да се види все пак накъде вървят нещата...но му имам доверие за сега, да кажем, та приемам, че знае какво и защо го прави.

Диде, и аз не искам чинии като лунините  hahaha
Но когато се извади зъб/зъби, истината е, че трябва да се заместят - дали с мост, дали с имплант, дали с друг вид протезиране...нещо трябва да се сложи...Аз съм се замислила и за адхезивен мост - при него не се умъртвяват и пилят съседните зъби, поне не се пилят толкова, колкото при класическия мост...но още го мисля.

# 93
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 857
Тета, колко мм са ти джобчетата? Знам, че всяко е различно, но ми се иска да имам база за сравнение.

# 94
  • Мнения: 18
Ами и на мен при всяко посещение ми ги чистеха. Може при теб по малко, пък повече пъти да е чистенето...знам ли.
Аз пък при мен се зачудих, защо не ми измери джобовете още първият път, преди да почнем терапията, а по средата - за това не го попитах, то толкова други въпроси му зададох, че това пропуснах.  Но има едно първоначално замерване, с което после след два месеца се сравнява - да се види все пак накъде вървят нещата...но му имам доверие за сега, да кажем, та приемам, че знае какво и защо го прави.

Диде, и аз не искам чинии като лунините  hahaha
Но когато се извади зъб/зъби, истината е, че трябва да се заместят - дали с мост, дали с имплант, дали с друг вид протезиране...нещо трябва да се сложи...Аз съм се замислила и за адхезивен мост - при него не се умъртвяват и пилят съседните зъби, поне не се пилят толкова, колкото при класическия мост...но още го мисля.

Ако не беше този венец, дори нямаше да подозирам, че имам проблеми. Преди 2 години си правих   първата панормна снимка заради проблем се челюстта - след една местна упойка зъболекарят ми засегна нерв и получих тризмус - сума ти време едва си отварях устата. Докторът не искаше да повярва, че е заради упойката и мислеше, че имам разместена челюст, та затова си правих  и снимката. С сума ти народ я гледа и никой не ми каза, че имам наченки на топене на костта. Направо няма думу. А зъболекарят ми беше приятелче на всичко отгоре. Сега дори лечението да е добро, все ме обземат съмнения.

# 95
  • Мнения: 69 111
Диде...имам един  9 мм...проблемния 6 горен зъб. Иначе около 70% са ми до 3 мм...тоест в норма. Един два около 5мм.

Аксиния..на снимка се вижда стопената кост. Не е до коронката...я по-надолу линията на костта...до средата на корена някъде. Масовите зъболекари нямат познания и интерес в пародонтологията.

# 96
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 857
Благодаря, Тета. И при мен проблемите са от много отдавна, но никой стоматолог не ми е казвал какъв ми е проблемът. Сега вече е доста късно.

Жалко е, че повечето стоматолози гледат да оправят това, за което си отишъл /примерно пломба/, и нищо друго не ти казват. Е, има и изключения, но докато срещнеш едно такова изключение /ако го срещнеш/ и той проблемът се е задълбочил.

# 97
  • Мнения: 69 111
Така е..да.  И моят беше същият. Поне 5 пъти в годините съм го питала дали имам пародонтит. Не..казваше. Ама миналата година каза също, че от пародонтология и ортодонтия не разбирал и не искал даже да разбира... 😤  ако иска да разбира, ама поне да беше открил проблема и да ме бе пратил овреме на пародонтолог...ама нямах тоз късмет 😆
Абе питай ме...за зъболекари да ти говоря   Joy

# 98
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 857
За тази вечер спирам с въпросите, че и темата не ми е от любимите, а по неволя от необходимите.

# 99
  • Мнения: 4 275
Като казахте "разместена челюст"... Аз май имам такава. Чува се едно щракване като се прозявам, но не усещам никаква болка Rolling Eyes

# 100
  • Мнения: 18
Като казахте "разместена челюст"... Аз май имам такава. Чува се едно щракване като се прозявам, но не усещам никаква болка Rolling Eyes

Щом не ви боли, едва ли е разместена челюстта. Едно разместване най-малкото ще ограничава подвижността на челюстта. Но ако имате някакви притеснения, добре е да ви види специалист. Аз почти не можех да си отварям устата, едва се хранех и миех зъбите си, но не поради разместване, а блокаж на мускула или тризмус. За пример: хранех се с чаена лъжичка, защото супената не ми влизаше в устата. И това от лошо поставена местна упойка, зъболекарят ми нацели нерв и ми разказа играта. Мен ме караха да си направя панорама снимка на челюстта, за да преценят какво ми е. Установиха, че челюстта ми не е разместена и си е добре и пробелмът се дължи на лошо поставената упойка. По принцип жените сме по-грацилни създания и съответно сме по-склонни към проблеми от този род. Щом чуваш щракване, е добре  да се прегледаш и за остеопороза, както и да внимаваш, да не ти се откачи челюстта.  Възможно е  и да няма такава опасност, но по-добре е човек да взима мерки отрано.
В този ред ва мисли искам да попитам дали някой от вас се е преглеждал за остеопороза? Казват, че пародонтитът и остеопорозата вървели ръка за ръка.  Също така спазвате ли някакакъв хранителен режим? Пиете ли добавки?

# 101
  • Мнения: X
Откриха ми пародонтит като бях на 35г. 14 г.  по-късно се изследвах за остеопороза и още не беше започнала. Никакъв режим не спазвам. Взимам вит.  Д и масло от вечерна Иглика, а при криза (макс два три пъти годишно) ми помагат Алсипин и генгигел. Учудвам се че толкова често почиствате камък и плака, това е много агресивна процедура, не е ли опасно?

# 102
  • Мнения: 18
Откриха ми пародонтит като бях на 35г. 14 г.  по-късно се изследвах за остеопороза и още не беше започнала. Никакъв режим не спазвам. Взимам вит.  Д и масло от вечерна Иглика, а при криза (макс два три пъти годишно) ми помагат Алсипин и генгигел. Учудвам се че толкова често почиствате камък и плака, това е много агресивна процедура, не е ли опасно?

Не зная дали е опасно, за първи път го правя. Как пиеш вит Д? Маслото от вечерна иглика помага ли в случая? Според теб на какво би могло да навреди? Тази процедура, която ми правят на мен, определено не е агресивна, защото чистенето е около 10 мин., не ми тече кръв от венците по време на процедурата, нито ме боли.  Може и затова да го прави по малко и на често, за да не травмира венците. Лекуващият ме лекар е твърди, че има подобрение. Като се порових в нета за видовете лечение, всякакви мнение прочетох.  Една дама сподели, че преди операция на костозаместващо вещество всеки ден ходела на почистване в продължение на месец. После продължила с чистене на 3 месеца и години след това положението било контрол.  Досега зъболекарите са ми казвали, че е достатъчно веднъж годишно да почиствам зъбен камък в моето положение. И както писах преди, съвсем случайно откриха, че страдам от пародонтит. Нямах никакви оплаквания освен разрасналия се венец. Дори кръв не ми течеше от венците, може би защото пушех  сутрин с кафето  по 2 цигари  и вечер с чаша вино около 5-6. При мен дори костта е започнала да се стапя на места според пародонтолога. Спрах веднага цигарите, разбира се, наясно съм, че пречат на лечението.  Пародонтологът ме успокоява, че ако полагам адекватни грижи и ходя на регулярно почистване, мога да запазя зъбите си до 70 +. За протокола, сега съм на 54. Наясно съм, че при всеки е различно и хората  не реагират еднакво на лечението,  както и че при добър имунитет имам много по-големи шансове да стопирам процеса.

# 103
  • Мнения: 18
Пропуснах да напиша, че моите венци не са възпаление, не ме болят, за гной и дума да не става. Направо ме изненада този падородонтит, без никакви признаци се появи. Може би стресът ми е дошъл в повече.

# 104
  • Мнения: 69 111
И аз нямах кървене нито при миене,нито при ползване на конец. И мен ме изненада и ако не беше проблема с 6 горен зъб,к.периодично ми се възпаляваше...нямаше да посетя пародонтолог и да разбера.

Общи условия

Активация на акаунт