Ламинат или балатум?

  • 39 546
  • 263
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 161
Между двете - ламинат, но като съвсем компромисно решение. И на нас ни предстои ремонт, в дневната ще е ламинат с килими почти навсякъде (затова се отказах от гранитогрес, много повече ми харесва, но ще преживея камината. В спалните обаче задължително ще е мокет. Няма нищо по-гадно от това да станеш от леглото и да стъпиш на студен паркет (може би само в последните няколко дни ми е ок). Роботът и без това прахосмуче ежедневно, все трябва да е достатъчна поддръжка за мокета.

# 16
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Няма нищо по-гадно от това да станеш от леглото и да стъпиш на студен паркет
Да бе! Я пробвай с плочки, или камък!

# 17
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
В крайна сметка ние сложихме естествен паркет, изпадна някаква голяма промоция и беше на цената на ламинат. Така че следете и този вариант, дори да е малко по-скъп, заслужава си всяка стотинка.
Това, при условие, че можеш да си позволиш дъбов паркет, череша, или подобен качествен материал.

Ако ще слагаш прост чам, само и само за да разправяш, че е естествен, тогава ще имаш много по-слаба повърхност дори и от най-евтини ламинат.

Нещата не са толкова прости.

# 18
  • Мнения: 54 464
Между двете - ламинат, но като съвсем компромисно решение. И на нас ни предстои ремонт, в дневната ще е ламинат с килими почти навсякъде (затова се отказах от гранитогрес, много повече ми харесва, но ще преживея камината. В спалните обаче задължително ще е мокет. Няма нищо по-гадно от това да станеш от леглото и да стъпиш на студен паркет (може би само в последните няколко дни ми е ок). Роботът и без това прахосмуче ежедневно, все трябва да е достатъчна поддръжка за мокета.

А как се пере мокет, знаеш ли? На място?
Мъка, голяма мъка... ooooh! Не е като да пуснеш в пералнята дрехите и да се изплакнат хубаво.

По темата - ламинат. Категорично.
Балатумът първо е грозен, морално остарял, второ е много трудно мъкненето и поставянето. И съвсем не е евтин.
Миналата година правих ремонт в жилище за наематели, бях в същата дилема и избрах ламинат, заради описаното за балатума.

# 19
  • Мнения: 46 526
Това, при условие, че можеш да си позволиш дъбов паркет, череша, или подобен качествен материал.

Ако ще слагаш прост чам, само и само за да разправяш, че е естествен, тогава ще имаш много по-слаба повърхност дори и от най-евтини ламинат.

Нещата не са толкова прости.

Прости са. Това е настилка, която слагаш за цял живот, така че инвестицията в нея е важна.
Не съм виждала чамов паркет. Но буковият е на нормални цени и с нормално качество.
Ламинатът е достатъчно слаба повърхност, изпусната чаша откъртва парче и е за смяна цялата плоскост. Говоря за този на цени под 20 лв., нагоре не го броя, той е на цените на естествения.

# 20
  • София
  • Мнения: 3 161
Между двете - ламинат, но като съвсем компромисно решение. И на нас ни предстои ремонт, в дневната ще е ламинат с килими почти навсякъде (затова се отказах от гранитогрес, много повече ми харесва, но ще преживея камината. В спалните обаче задължително ще е мокет. Няма нищо по-гадно от това да станеш от леглото и да стъпиш на студен паркет (може би само в последните няколко дни ми е ок). Роботът и без това прахосмуче ежедневно, все трябва да е достатъчна поддръжка за мокета.

А как се пере мокет, знаеш ли? На място?
Мъка, голяма мъка... ooooh! Не е като да пуснеш в пералнята дрехите и да се изплакнат хубаво.

По темата - ламинат. Категорично.
Балатумът първо е грозен, морално остарял, второ е много трудно мъкненето и поставянето. И съвсем не е евтин.
Миналата година правих ремонт в жилище за наематели, бях в същата дилема и избрах ламинат, заради описаното за балатума.


Да, прането може да е проблем. Или едни хора с една машина, които ще идват през определено време вкъщи. Съгласна съм, че ламинатът като цена, поддръжка и лесно поставяне/смяна/махане е най-бюджетен вариант. За наематели и аз бих сложила това, нашите хазяи също ламинат са ни сложили.
Решили сме обаче да се въздържаме от латекс и ламинат доколкото е възможно, достатъчно време живеем в латексово-ламинатни квартири.
Наши приятели сложиха корк и са доволни, също е вариант, но визията не ми допада.

# 21
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 837
Стига бе, не всички балатуми миришат и имат соц шарки  Laughing За входен коридор като бюджетен вариант съм купила този балатум:
Скрит текст:
По разбираеми причини не исках ламинати. А и тези от по 15лв са кофти качество за помещения с активно използване.

# 22
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Това, при условие, че можеш да си позволиш дъбов паркет, череша, или подобен качествен материал.

Ако ще слагаш прост чам, само и само за да разправяш, че е естествен, тогава ще имаш много по-слаба повърхност дори и от най-евтини ламинат.

Нещата не са толкова прости.
Това е настилка, която слагаш за цял живот, така че инвестицията в нея е важна.
За цял жовот?!?

Това значи цял живот да пазиш пода от влага, драскане, химикали, горещо, животни, директно слънце, отворен прозорец при вероятност за дъжд...

Колкото и да му трепериш обаче дървеният под или ще се разскърца, или вмирише, или издуе, вероятно ще се издраска, със сигурност ще се износи и ще трябва да се цикли (скъпо и много отровно). Даже скоро ще е вече старомоден.

Не, че имам нещо против дървените подове, но те не дават НИКАКВО предимство (спрямо КАЧЕСТВЕНИТЕ ламинати) и са много по-скъпи.

Последна редакция: пн, 03 юли 2017, 02:07 от zemonti

# 23
  • Мнения: 46 526
От нищо не го пазя, лакът е достатъчен да го пази от посочените неща доста по-добре в сравнение с ламинат. При съвсем нормална поддръжка паркетът на практика е вечен.
Нищо отровно няма в цикленето. На 25-30 г. може да се прави, ако има нужда.

Не мисля, че в темата става дума за бюджет от порядъка на ламинатите висок клас, затова колкото и да са хубави, няма да свършат работа на авторката.

Дървото никога няма да е старомодно, напротив, мебелите и настилките от естествени материали винаги ще са класика.

П.П. Не пазиш ламината от вода? Силно се съмнявам.
М/у другото правила съм наводнение до глезените в/у 45-годишен паркет и не мръдна. Както и на чисто нов, наду се една малка ивица, която пренаредиха и вече 13 г. не е мръднал. Ако беше ламинат директно всичко щеше да е в кофата.

http://laminiranparket.eu/%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D … 0%BA%D0%B5%D1%82/

# 24
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Оригиналът на тази статия явно е писан миналия век. Съвременните качествени ламинати издържат на вода, надраскване и са топлоизолиращи.

А плаващата повърхност има обромни предимства пред закованата/залепената - не скърца, не се издува и лесно се сменя отделно парче ако го изгориш/повредиш.

А вицът за водата до глезените след което паркетът "не мръднал"...

# 25
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Аз мисля, че най добрия вариант е паркет - бук или дъб.

# 26
  • Мнения: 9 052
... Съвременните качествени ламинати издържат на вода, надраскване и са топлоизолиращи.

 ...
А вицът за водата до глезените след което паркетът "не мръднал"...

за ламината: Но не и на наводнение при което се намокря долната част, както и подложката (отдолу винаги се слага), както и влиза вода под тях. Тази вода не може да се изпари при което отдолу не може да изсъхне и ламината се "къдри" Peace Ламинираната повърхност задържа .

За немръдналия паркет мога да споделя опит със стар лакиран паркет , който не мръдна при едно наводнение с 2 етажа надолу намокрени.

И да отбележа, че ламината си е вид балатум  Wink Wink

Последна редакция: пн, 03 юли 2017, 09:48 от Bandiera rossa

# 27
  • Мнения: 2 909
Не съм прочел всички мнения, но без да се замисля бих сложил ламинат, балатума е такава отживелица поне за мен, а и ламината изглежда по хубаво.

Ние сме с паркет и сме много доволни, вече 15години не е мръднал.

# 28
  • Мнения: 40 977

Това значи цял живот да пазиш пода от влага, драскане, химикали, горещо, животни, директно слънце, отворен прозорец при вероятност за дъжд...

Колкото и да му трепериш обаче дървеният под или ще се разскърца, или вмирише, или издуе, вероятно ще се издраска, със сигурност ще се износи и ще трябва да се цикли (скъпо и много отровно). Даже скоро ще е вече старомоден.

Не, че имам нещо против дървените подове, но те не дават НИКАКВО предимство (спрямо КАЧЕСТВЕНИТЕ ламинати) и са много по-скъпи.

Не съм съгласна Naughty Нито се налага чак толкова да го пазиш, нито се раздува, вмирисва или разскърцва, ако е направен добре и ако не го наводниш. Естествено, добре е да се пази от драскане, но изобщо не се стига до вманиачаване. Ако се лакира с добър лак може да изкара и 20 години преди да се появи нужда от ремонт, като ремонтът може да е или циклене, или само прелакиране (ако човек се усети навреме, преди да са се оголили дъските и да са посивели). Цикленето също не е отровно, нито пък лакирането (зависи кой лак ползваш). Става за един ден и гадното е само, че трябва да разчистиш мебелите, но това важи с пълна сила и за ламината. Даже с паркет е по-добре, защото ако само лакираш може да го направиш и без да местиш най-тежките мебели (гардероби, секции и т.н.)
Обаче усещането за ходене по дърво е много различно, дървото е естествен продукт, антистатично и антиалергично е и дава уют. А тези ламинати, дето почти не можеш да ги отличиш от дърво, са не по-евтини от дървената настилка и пак не са дърво.

Предимствата на ламината са, че е по-евтин, винаги знаеш какво ще се получи накрая и е много дуракоустойчив (и майстор с две леви ръце няма какво да му сбърка). Докато с паркета/дюшемето нещата много зависят от уменията на майстора и преди цикленето и лакирането не знаеш съвсем точно как ще изглежда.

П.П. Точно плаващите ламинати и паркети скърцат, а лепените не мърдат.

# 29
  • Мнения: 1 037
 Балатум, моля??  Да не би да живеете в миналия век???

Общи условия

Активация на акаунт