Имат ли "пол" умалителните имена?

  • 10 413
  • 105
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 18 562
Някои имат, някои не - Мими, Ели, Еми, Ани, например не бих  ползвала за момче, както и Венци за момиче.... има обаче и съвсем унисекс - т.е. напълно
приети да бъдат насочени и към двата пола  умалителни.

Да,като Алекс,Вики и Ники.

# 31
  • Мнения: 25 633
А ако самият носител на името няма нищо против и даже предпочита да се обръщат към него с галеното, което се използва за представителите на другия пол? Тогава какво правите?
Размахвате пръст и му се карате, че не може един Ангел да е Ани (примерно), не и не, абсурд! Трябва да е Геле или Ачо, или както там наричате Ангеловците във вашето село?
Не е ли прекалено личен въпросът с галените имена – на носителя и най-близките му, за да е нужно да се съобразяват с всички тьотки, с които може евентуално да се срещне някога през живота си?

# 32
  • София
  • Мнения: 44 122
Ами като цяло ако не мога да си изкълча езика да го нарека както му се ще - всеки си има пълно име, ще се обръщам към него с въпросното.
Пък може и да си изкълча езика, което няма да ме спре да мисля за въпросното като за неподходящо умалително.
Обаче когато за мен въпроса е поставен имат ли умалителните имената пол, се поставям в ситуация - ако от мен зависи да наложа умалителното, т.е. бих ли използвала женско умалително към мъжа си, детето си, близък човек (за коготото не е харектерно, но би го преглътнал), бих ли избрала аз да бъда наричана с умалително, което е по-прието за мъжко...

А Пенчо и Гунка как предпочитат да бъдат наричани от околните, като цяло слабо ме вълнува (така де - не ми е във властта, съответно не ме трогва чак толкова) - може да се съобразя, може и да им ползвам целите имена - личен избор, според ситуацията.

# 33
  • Мнения: 25 633
Да де, ако не ти хареса избраното от тях галено, се обръщаш с цялото. Цупят се, не цупят, няма къде да ходят.
Ама да се преименуват хората, само защото на някого лично нещо му звучи по-добре, по-правилно или така си е свикнал на село... ми се струва доста нахално и грубо навлизане в личното пространство.
Може да ви се струвам рязка, но самата аз често съм страдала от подобни инати същества, които категорично отказват да се съобразят с галеното име, което са избрали родителите ми или приятелите ми. Те са си решили, че точно тази Пенка трябва да е Цеца или Гица и точка по въпроса.

# 34
  • Мнения: 18 562
Ами за мен е неуважение и дори лека доза инат да не се съобразиш с желанието на дадения човек, към когото се обръщаш,без значение дали ще е на галено или на пълно име.  Peace Ако Евдокя иска да я наричам Ева ще я наричам така, ако Ангел иска да е Ани ще е Ани.Какво значи ще си го наричам както ми падне?! Не става така.Трудно или не, дали искам или не,дали ми харесва или не на мен е без значение.Както иска да се обръщам към него един човек, така ще се обръщам.Въпрос на уважение и такт. Има право на това.Има си име, коя съм аз,че да си решавам как ще го наричам. Да не говорим, че много галени нямат нищо общо с цялото име. Георги-Жоро,Ангел-Геле,ачО Евгеня-Женя, въпросната Евгдокя-с Дочка,Калоян-Коко или Кико, чавдар-чочо....и още много, но това е друга тема.
Представете си човек не си харесва цялото име-мои двама приятели са така, но си харесват галените.Е, какво, ще ги наричам с целите им имена,че да се дразнят. newsm78 чисто неуважение си е това.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 1 752
Е, едно е да не използват галеното, което ти си харесваш, и да ти казват на цяло име, съвсем друго- да ти налагат някое галено, което не ти харесва и никой не използва като обръщение към теб.
На мен ми се е случвало да ми измислят умалително, идващо не от моето име и в последствие то се наложи като обръщение в гимназията. Много се дразнех именно, защото идва от различно име, не че беше грозно или обидно. Но такива хора целят да те издразнят, номерът е да ги игнорираш.

# 36
  • Мнения: 17 546
Евгеня като име няма, има ЕвгенИя, няма и Евдокя, името е ЕвдокИя или с "а" накрая.

# 37
  • София
  • Мнения: 44 122
Ами за мен е неуважение и дори лека доза инат да не се съобразиш с желанието на дадения човек, към когото се обръщаш,без значение дали ще е на галено или на пълно име.  Peace Ако Евдокя иска да я наричам Ева ще я наричам така, ако Ангел иска да е Ани ще е Ани.Какво значи ще си го наричам както ми падне?! Не става така.Трудно или не, дали искам или не,дали ми харесва или не на мен е без значение.Както иска да се обръщам към него един човек, така ще се обръщам.Въпрос на уважение и такт. Има право на това.Има си име, коя съм аз,че да си решавам как ще го наричам. Да не говорим, че много галени нямат нищо общо с цялото име. Георги-Жоро,Ангел-Геле,ачО Евгеня-Женя, въпросната Евгдокя-с Дочка,Калоян-Коко или Кико, чавдар-чочо....и още много, но това е друга тема.
Представете си човек не си харесва цялото име-мои двама приятели са така, но си харесват галените.Е, какво, ще ги наричам с целите им имена,че да се дразнят. newsm78 чисто неуважение си е това.
Двамата ти познати, които не си харесват пълните имна имат женски галени и държат да ги наричат само и единствено  по този конкретно начин всички - близки далечни, на работа... (обикновено ако  въпросното галено седи, като  женско, то това 100% не е общоприетот умалително за  съответното мъжко име Wink).
Хубаво де - човек си има и фамилия...
А при близки хора винаги може да се измисли мило галено, което да задоволява и двете страни...
 Чак пък великата драма ако Ангел не е  само и единствено Ани...
Пък и не съм сигурна, че с такъв характер бих била наистина близка приятелка Wink (а и той с мен).

# 38
  • Мнения: 2 757
Познавам двама мъже с името Ангел - на единия всички му казват Ани, а на другия - Аца. И двете не ми харесват и не мога да си наложа да ги наричам така (едното ми звучи женствено, другото - грубо). Обръщам се към тях с цялото име. И Стефан познавам, на когото му казват Чечо, пак ми звучи зле и го наричам Стефан. Е, ако Пенка не си харесва името и държи да е Пепи, понеже Пенка й звучи обидно, бих се съобразила.

# 39
  • Мнения: 5 259
Ами за мен е неуважение и дори лека доза инат да не се съобразиш с желанието на дадения човек, към когото се обръщаш,без значение дали ще е на галено или на пълно име.  Peace
Какво значи ще си го наричам както ми падне?! Не става така.Трудно или не, дали искам или не,дали ми харесва или не на мен е без значение.Както иска да се обръщам към него един човек, така ще се обръщам.Въпрос на уважение и такт. Има право на това.Има си име, коя съм аз,че да си решавам как ще го наричам.
Категорично не съм съгласна!
Наричането е двустранен процес. Как така коя съм аз? Аз съм човекът, който извършва обръщението. Не може да ме накара да го наричам по начин, който не ми допада. Аз преценявам дали ще използвам това галено или не. Човекът си има официално име, не виждам нищо обидно в използването му. Не ми харесва, когато сам си е измислил умалително, което е прекалено фамилиарно,  а отношенията ни не предполагат да му се лигавя. Аз като цяло съм дръпнат и дистанциран човек и рядко се лигавя, така че разни Мимита (от Мариян), Анита (от Ангел) или Сисита (от Симеон) не са в мой стил и хората ще си чуят целите имена.
Друго, което много ме дразни, е Цвете от Цветелина. Някои даже така са се написали във Фейсбук - Цвете Петрова. Хайде без мен.

Много са ми превзети и майките на Катерини, които мнооого мразели да се обръщат към децата им с Катя. Трябвало да бъде Кати. Тук се съобразявам, но вътрешно се присмивам на тази префърцуненост.

# 40
  • Мнения: 1 466
От друга тема, но свързано с имената и умалителните им:
Цитат
Правили са ми забележки и на мен, основно за галени имена - да не казвам Ели на Елена, Теди на Теодора, ей такива работи. Аз ли си въобразявам, или навремето нямаше такива драми кой как ще казва на децата

Най-фрапантният случай: в парка преди време, една горда мама на Кристофър ми направи забележка, че ударението трябва да е КристОфър. Кротко й обясних, че доколкото съм наясно, ''и'' е ударено, но тя каза, че детето е нейно и тя решава. Пробвах с Крис, щото не можех да си изкривя езика, тогава ми се тросна, че на галено може да е само Криси - по-миличко звучало. Тук вече се изнесох, иначе щях да я плесна.
И аз все си мисля, че на когото е детето, той решава, но явно не всеки смята така.

# 41
  • Мнения: 18 562
Не е префърцуненост.Защо си мислите винаги че става дума за това?.И на мен не ми харесва Катя.И ако дъщеря ми е Катерина,категорично ще забраня да я наричат Катя.Пък дали някой го смята за префърцунено или не,много слабо ме интересува.Също не ме вълнува дали някой си смята,че не мога да му забраня.Както може да каже Катя,тяка ще може и Кати.Така ми харесва и това е моето дете.Ако към вашите деца се обръщат с име,което ви дразни едва ли ще мислите така нали?Ама за чуждите хора може 😉И не,няма да ползвам цяло име ако човека не си го харесва.Грешно изписаното Евгения и Евдокия е по невнимание.!
Както и да е де,аз не бих общувала с човек,който не може с нещо елементарно да се съобрази,като с това как да ме нарича,мен или детето ми.😊Познатите за които споменах са мъж и жена.Мъжа си мрази откровено името- казва,че бил кръстен на цар-свинар 😃,жената е кръстена на баба си-цял живот си ползва само галеното и се сърди ако й кажеш на цяло име.
Хора всякакви.

# 42
  • София
  • Мнения: 44 122
Категорично ще забраниш??? На кого? За колко време мислиш, че ще имаш силата категорично да забраняваш? Ами ако тя реши, че предпочита Катя Simple Smile
Катя или Кати - все ми е тая, виж ако някоя Катерина се опита да ме накара да я наричам - Коко, Киро или Кольо (сори не се сещам други  мъжки умалителни с К), ще имам проблем.

# 43
  • Мнения: 11 918
.Ако към вашите деца се обръщат с име,което ви дразни едва ли ще мислите така нали?Ама за чуждите хора може

      Към моето дете се обръщат със съкратено име, което е по-популярният вариант, но ние у дома никога не сме ползвали. Не ми харесва и ние не се обръщаме така към детето. Кой знае каква разлика няма, но умалителното той сам си го измисли, преди да успее да си каже цялото име и така тръгна.Отначало казвах внимателно: "Ние го наричаме...",но в един момент се увеличават невъобразимо много хората, които въобще се обръщат към него- съученици, учители, треньори и др. Не мога на всеки да правя забележка и да се фръцвам и оставих хората на мира.

      Подозирам, че след година- две, когато отиде в гимназия съвсем нова щуротия ще му измислят. Така беше с много мои съученици и състуденти, ама дали те са пожелали или някой започна да ги нарича така, забравя се първоизточникът. Добре е, че детето ми има кратко име ,което не предполага кой знае колко варианти.

# 44
  • София
  • Мнения: 39 771
Моят син се казва Александър. ММ се дърпаше за името, защото не искали да му казват Сашо.
Сега като се замисля не е чак толкова лошо.
Учителката му казва "Саше". Не мога да ѝ забраня Simple Smile

Имаме приятел, който се майтапеше с ММ и казваше на дребния "ей Сандо"  Mask
Това умалително вече не мога да приема Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт